Tajemný Etrusk

Tajemný Etrusk https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3819/bmid_tajemny-etrusk-W9J-3819.jpg 4 588 72

Hrdinou nevšedního dramatického příběhu z počátku 5. století př. n. l. je Etrusk, pocházející z řeckých měst Malé Asie, jehož putování sleduje autor z Milétu přes bojiště starého Řecka, Kypros a Salamis až k řeckým osadám v dnešní Itálii. Kniha sugestivně popisuje drsný život válečníků i přepych za zdmi bohatých měst, různé náboženské kulty, lidové zvyky i vznešené zábavy, a do těchto kulis zasazuje autor barvité vyprávění moudrého muže, jenž prožil život plný nebezpečí a vzrušujících dobrodružství a zemřel jako bohatý a vážený člověk. Dotisk v r. 2007. V dotisku uvedeno chybné ISBN 978-80-86922-04-1... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Český klub

Turms, kuolematon , 1964

Veggi
18.10.2020 3 z 5

Četlo se mi těžce. Kniha mě chytla až zhruba v polovině. Příběh to není špatný, ale Sinueth je pro mě pecka, která už asi nejde zopakovat.

Krastyx
15.10.2020 5 z 5

Příběh, který naplnil mé cestování MHD vůní tajemna a historie. Opět jsem doma bral do ruky staré atlasy a hledal města, kterými se příběh toulá. Prošel jsem učebnice dějin, co o niti příběhu píší historici bez špetky fanatazie. Děkuji pane autore za další prožitý život s Vaší knihou.

Per-quiee
25.09.2020 3 z 5

Uff, tak tohle dočíst pro mě byla opravdu výzva. Sinuheta miluji, ale do Etruska se ne a ne začíst, už jsem se spíš nemohla dočkat, až to budu mít za sebou.
Každopádně i odtud si odnáším několik tipů na obohacení slovní zásoby:
1. Když chcete říct, že je někdo chudý, můžete použít výraz "jí z hliněné misky".
2. Když potkáte přitažlivou ženu, můžete ji nazvat "ženou krásné šíje"
3. Když se už nedá nic dělat, použijete "džbán byl rozbit a víno už vyteklo"
4. Pokud něco konečně řeknete od plic, právě jste si "vyčistili hubu"
5. Pokud vás někdo na rande špatně políbí, můžete mu říct, že byl polibek "stejný, jako bych políbila tlamu telete"
6. Pokud chcete polichotit svému protějšku, můžete mu sdělit, že "jeho pohlavní orgán je tak obrovský, že i nejodvážnější žena uteče, když ho spatří"

A potom krásná poučka o bohatství:
"Bohatství člověka neosvobozuje, ale spoutává. Vlastníka vždycky hryže strach ze ztráty. Se stejnou žárlivostí hlídá chudák svou jedinou ovečku, jako boháč zavírá do železných truhlic své drahocennnosti a po celé noci bdí a strachuje se o svůj poklad."

JiříŠkorpík
07.09.2020 2 z 5

V tomto případě jsem sáhl vedle. Forma ani příběh sám mě nenadchl. Je to taková Odyssea bez legend a bájí, kde se střídají místa bez pořádného příběhu.

painthers
20.05.2020 5 z 5

Ani druhá kniha Waltariho nezklamala. Takové dílo má člověk čest napsat obvykle jen jednou za život, jemu se povedlo neuvěřitelné.

Pokud se do toho pustíte, vydržte, začala mě bavit více až tak od poloviny. Nenechte se těmi stovkami stran odradit.

Janadvorackova
19.03.2020 3 z 5

Audio je vytvořeno výborně. Dramatizace včetně zvukových doprovodů (šumění moře, zvuky bitvy, pláč obětí vražd, obecné zvuky pozadí).
Autorův styl mě ale bohužel nezaujal, ačkoli příběh zpočátku nebyl vůbec špatný. Později mě ale vláčnost děje spíš utahala. Bohužel ani další knihy autora si nepřečtu.

Igor1311
26.04.2019 2 z 5

Asi to bude len Waltariho štýlom písania, ale kniha mi absolútne nesadla. Aj keď milujem príbehy z antického Grécka, Turms mi prišiel veľmi slabou knihou. Strašne veľa opisu, pomenej priamej reči, akosi mi to nesedí. Mal som v pláne čítať aj ďalšie jeho knihy, ale po tomto zážitku radšej nie.

Bolomsson
29.03.2019 3 z 5

Po této audioknize jsem sáhl ze dvou důvodů. Prvním byl světoznámý spisovatel Waltari, druhým pradávný národ Etrusků. Jednoduše řečeno...dostal jsem chuť na poutavě zpracovaný historický příběh, okořeněný etruskou kulturou a civilizací.
Ale moc mě toto vysoce hodnocené dílo Waltariho bohužel neoslovilo. Začátek vypadal slibně, ale postupem času mi děj přišel nudný, nicneříkající a strašně vleklý. Číst to jako knihu, asi to v polovině vzdám, ale při poslechu jsem vytrval až do konce. Nezaujala.

Radim.01
16.03.2019 5 z 5

Líbilo se mu to víc než Sinuhet. Já sám na Zemi ,já cizinec všude ,já Lukumon

Karhal
04.03.2019 5 z 5

z Waltariho se stal jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Ten člověk musel mít v hlavě neuvěřitelný množství informací, který dokázal přetavit do skvělých románů. Tohle je jeden z nich!

Jarda403
04.02.2019 5 z 5

Waltari je skvělý!

Le Chat
14.01.2019 5 z 5

Sice méně známý, ale rozhodně stejně kvalitní "bratříček" Egypťana Sinuheta.

akdar72
08.01.2019 5 z 5

Láska zaslepuje člověka natolik, že nechce vidět věci ani nad slunce jasnější...

esma
02.10.2018 5 z 5

Mike Waltari měl při psaní Tajemného Etruska hodně nastudováno. Do každé věty vložil zajímavý otisk doby pro Řeky tak stěžejní : od barvy keramických nádob, opisu předmětů běžné spotřeby, až po líčení společenských a politických kulis, které utvářela různá etnika sídlící kolem Středozemního moře. Knížka se nedá přečíst za jeden, dva večery, mazlila jsem se s ní celé léto, neustále oprašovala své školní (ne)vědomosti. A odvděčila se mi barvitým opisem událostí, které se staly na úsvitu našich evropských dějin. Námořní cesty, které ovládali Kartágo a Etruskové, lákaly k dobytí, na východě Persie sahala nejdříve po asijské části Řecka a kolonizovala ostrovy. Narazila až na evropské pevnině, kde Řekové Peršany odrazili v bitvách u Marathonu, Platají a u Salaminy. Můžeme jenom spekulovat, jak by vypadal další vývoj v případě prohry Řeků.
Na tomto pozadí se odvíjí osobní příběh Larse Turmse, který má před sebou cestu, cestu hledání, hledání sebe sama a nalezení role, kterou mu osud určil : stát se lukumonem, velkoknězem a svatým vládcem svého lidu.
Turmsův příběh je plný poezie a fantazie : svět znamení a věšteb, mocných čar a vidin, omamných nápojů, bohyň... A ta jeho, z pěny zrozená, zřejmě ve snech inspirovala i Botticelliho.
Někdy zvednu kamínek z důvodu zajímavého tvaru, barvy nebo struktury... dnes vím, že když to udělám příště, proběhne mi hlavou už napořád vzpomínka na nesmrtelného. Jemu kamínky mapovaly život a vracely ho v myšlenkách do minulosti. Není už čas, Larse Turmsi, aby ses znovu narodil ?

Grety
10.08.2018 3 z 5

Poutavý příběh člověka své doby, není to ale oddechové čtení, chvílemi se příběh táhne a nic zajímavého se neděje. Nicméně, kdo má rád historii a autora, nepohrdne.

ivakola
03.08.2018 5 z 5

Hodně dobré čtení.

tinka1974
10.07.2018 2 z 5

hrozně jsem se na toto čtení těšila, ale bylo to pro mě velké zklamání. Doslala jsem přes dvěstě stran a stále nic. Nějak jsem ani nepochopila, co je tématem. Závěr je, že je kniha nedočtená v knihovně a vracet se k ní nebudu

VerčaFF
18.05.2018 3 z 5

Bohužel nedočteno. Román je krásný, zajímavý a je radost ho číst. Ale je strašně dlouhý a pro mě není tak poutavý, abych se k němu po týdnech vracela. Egypťana Sinuheta jsem četla několikrát, ale Etrusk mě tak moc neuchvátil. Kniha obsahuje krásné myšlenky, ale zřejmě je třeba dát jí čas a člověk musí být v odpovídajícím rozpoložení.

intelektuálka
26.04.2018 4 z 5

Malá procházka historií...

I mně je říše Etruská bližší než starověký Egypt.

Na tohle čtení si musíte udělat čas - anabáze Larse Turmse je dlouhá.........

Doporučím.

Sváťa3
06.04.2018 5 z 5

Možná ještě lepší než Egypťan Sinuhet a toho jsem přečetl 5x!

finská literatura Etruskové rozhlasové zpracování

Mika Waltari