Tajemná zahrada

Tajemná zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444856/bmid_tajna-zahrada-Wtf-444856.jpg 4 287 77

Knížka, jejíž anotaci právě prohlížete, je až neskutečně krásná a pronikavě silná. Je z toho šafránově mála vyprávění, jimž člověk podlehne, ať je mu devět, třicet dva nebo sedmdesát osm let. Výjimečná knížka, příběh psaný pro čtenářky a právě tak pro čtenáře! Hned na počátku prožijeme hrůzu: Potom se začaly dít hrozné věci a Mary pochopila, co znamená tajemná atmosféra, která se vznášela nad oním ránem. Propukla totiž cholera. Rozpoutala se ve své nejhorší podobě a lidé padali mrtví k zemi jako mouchy. Chůva onemocněla hned první noc a právě kvůli její smrti se ozýval nářek z příbytků služebnictva. Než nadešel další den, zemřeli ještě tři sluhové a ostatní se v hrůze rozutekli pryč. Všude se šířila panika a v bungalovech umírali lidé. Z Mary se během několika hodin stává sirotek a za několik dní musí opustit koloniální Indii – jediný domov, který dosud poznala. Vydává se ke vzdáleným příbuzným do Anglie, jenže v jejich velkém tmavém domě, který má snad stovku většinou nepoužívaných, zamčených pokojů – nejméně jeden z nich ovšem ukrývá tajemství – se cítí, jako by zůstala na světě úplně sama. Zvlášť když člověk všude kolem narazí napřed na lány nudných zelinářských záhonů a za nimi pak na nekonečná pustá vřesoviště. Ještě věříte, že je to výjimečně krásná kniha? Sáhla do kapsy, vytáhla klíč a zjistila, že se do klíčové dírky hodí. Zasunula ho dovnitř a otočila jím. Musela klíč chytit oběma rukama, a nakonec povolil. Pak se zhluboka nadechla a podívala se na dlouhou cestičku za sebou, aby se přesvědčila, že tam nikdo není. Zřejmě tudy žádní lidé nechodí. Mary se znovu zhluboka nadechla, protože byla nervózní, odsunula dlouhý pohupující se břečťanový závěs a zatlačila do dveří, které se pomaličku otevřely. Mary vklouzla rychle dovnitř, dveře za sebou zavřela, zůstala stát zády k nim a rozhlížela se kolem. Dech se jí zrychlil vzrušením, údivem a radostí současně. Stála uvnitř tajemné zahrady. Život malé Mary a jejího bratrance Colina – ještě před chvílí to byli docela otravní a sobečtí jedinci – se navždy promění. Zláká je zahrada a život v ní se všemi nástrahami a háčky. Podaří se jim kdysi krásnou, ale teď zanedbanou zahradu s pomocí zkušenějšího kamaráda Dickona tajně vzkřísit, poznají ji jako živoucí a umíněnou bytost a pak zjistí, že rozkvétají spolu s ní a že se vlastně stal zázrak: V trávě pod stromy, v šedých kamenných nádobách na květiny, které stály ve výklencích a všude jinde, zářily zlaté, fialové a bílé flíčky. Na stromech nad nimi svítily růžové a sněhobílé květy. Všude se třepetala křídla, znělo sladké cvrlikání a bzukot a rozléval se bezpočet vůní. Tajemná zahrada je příběh o skrytých silách a zřejmých nádherách přírody, o jejím ohrožení a o úsilí, jež ji dokáže navrátit k novému životu, je to vyprávění plné tajemných náznaků, znepokojivých psychologických momentů, překvapivých odhalení a hlubokých, fantastických záhad. Vyprávění, jež se staví s porozuměním ke složitostem života, k otázkám dobra a zla a hlavně k nám, kteří ono dobro i zlo zosobňujeme.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Leda

The Secret Garden , 1911

pajaroh
06.07.2020 5 z 5

Občas jsem litovala, že se nemohu na chvilku vrátit do dětství, tolik bych si tu knihu užila. Příběh zapomenuté zahrady na yorkshirském vřesovišti, popisy bouřlivé i slunečné oblohy, ponurého domu, probouzejícího se jara... a ty krásné ilustrace. Doporučuji číst pod letitým dubem obklopeným anglickou zahradou, no, já měla k dispozici malý český dvorek, ale i za něj jsem vděčná.

"Jej by som vari ani nechcel, aby vyzerala ako dajaka zahradnikova zahrada, orezana, upravena ako nova... Je krajšia takto, keť tu všetko rastie divoko, hojda sa a jedno s druhym prepleta."

"Nič sa nevyrovna vůni dobrej čistej zeme, okrem vône čerstvych bylin a kvetov, keď na ne pada dažď. Jej chodievam na slatiny, mnoho razy aj keď prši, a ľahnem si tam pod kričok a počuvam, ako šuštia kvapky na vrese, a len vdychujem a ovoniavam a nasavam."

Andi
03.07.2020 4 z 5

Pěkná kniha o dětech, které se samy dokázaly vyhrabat ze *****, protože ti, kteří by se o ně měli starat nejvíce, na ně kašlali. Taky se mi líbilo, že autorka se zmínila o tom, že to jaký máme a nemáme život - to jsme si vytvořili každý sám tím jak myslíme, všechno je v hlavě. Knížka by se dětem asi nelíbila, nebo spíše až větším dětem - zejména děvčatům.

m_martina
21.05.2020 4 z 5

Knihu jsem četla před dávnými lety společně s dcerou. Bohužel jsme nebyly tak nadšené jako u jiných podobných knih, proto jsme se už ke knize nevrátily.

Lestatova
17.02.2020 5 z 5

Prekrásna kniha, poetická, dokonalá, voňavá. Nesmie chýbať v knižnici mojich detí až podrastú. Verím, že takouto literatúrou sa dá brániť nástrahám, ktorým dnešné deti musia čeliť.

čika
20.11.2019 4 z 5

Vypocute ako audiopoviedka. Velmi podarene, mile, krasny poeticky pribeh.

Alienor
23.10.2019 4 z 5

Staromódne pôvabná kniha o jari a znovuzrodení nielen v prírode, ale aj v srdci a mysli postáv.

claudiavas89
07.07.2019 5 z 5

skvela knizka

daniska
30.05.2019 5 z 5

Hezky se četla.

annapurna
15.04.2019 4 z 5

Jako malé dítě jsem milovala film "tajemná zahrada". Pochmurné prostředí, ve kterém se odehrává děj v kontrastu s probouzející se přírodou mi navždy zůstal v hlavě. když jsem se doslova "prohrabovala" knihami v knihovně a objevila tuto knížku, hned mi bylo jasné, že se jedná o předlohu mého oblíbeného snímku z dětství a pustila se do četby. Musím říct, že film je velmi povedená adaptace a knížka ukrývá opravdu krásný příběh o ne úplně jednoduchém dětství hlavních hrdinů z doby pro nás už dávné. Knihu jsem přečetla jako dospělá, nevím, jak by ji zkously dnešní děti. :)

Karcoolka2210
28.01.2019 5 z 5

Krásna to knižôčka. Odporúčam nie len pre malých, ale aj veľkých. Všetci sme niekedy takí akí boli Mary či malý radža, no dá sa s tým niečo robiť. Tak smelo do toho! :)
PS: Slovenská kniha má 235 strán-čiže nepárny počet strán na Čitateľskú výzvu ;)

reader.007
21.10.2018 4 z 5

Když začnu od konce, musím přiznat že jsem trochu zklamaná, protože ten mi přišel trochu moc kách a pohádkový, nicméně většina knížky je velmi milá, prodchnutá nesmírnou láskou k živé přírodě a i když kolísá mezi nadměrnou pohádkovostí (třeba až příliš přátelská divoká zvířata) a skoro syrovým postojem k hlavním hrdinům, nejde jí upřít velmi přátelskou atmosféru, kterou bych popsala asi jako "tak by to na světě mohlo dobře dopadat, kdyby lidé měli hlavy na přemýšlení a srdce k lásce stvořené". Trochu mi atmosférou připomíná Annu ze Zeleného domu.

Annkag
21.04.2018 5 z 5

Knižku som čítala ako dospievajúca.
dostal ma príbeh dievčatka ktorému rodičia umreli a tak bola poslaná k strýkovi kde je všetko akosi tmavé,bez života a radosti zo života.
Spriatelí sa s Dickonem a spolu objavia záhradu,ktorá je roky zamknutá a bez života.Bola to záhrada o ktorú sa staral jej strýko s manželkou.Tá však umrela a strýko na záhradu zanevrel.Mary s Dickonem .
Zistí že v dome je ešte chlapec menom Colin-strýkou syn,ktorý je pribúdaný na ložku.
Priatelstvo s Mary a Dickonem a starostlivost o záhradu mu vráti chut do života.
Nakoniec Mary vráti chut do života i strýkovi,ktorému pripomenie krásu záhrady a ukáže mu že jeho syn je to najcennejšie čo mu po manželke ostalo.
krásny príbeh ku ktorému som sa vždy rada vrátila.

blazkoma
07.04.2018 5 z 5

Čtení jsem si užívala, až je mi líto, že jsem knihu nečetla už jako dítě.

Elen telemna
19.04.2017 4 z 5

Knížka je moc pěkná. Má jednoduchý děj a je hezky napsaná. Ale nejhezčí na této knížce je, že se autorce podařilo vystihnout tu krásnou atmosféru jara a přírody. Při čtení jsem cítila ten svěží vzduch venkova a měla jsem chuť vyběhnout ven, do té krásné a voňavé přírody, a skákat a smát se a utíkat a létat v krásném jarním dni. Život je krásný a já jsem to společně s Mary v knize poznala. A všem, kdo si tuto knihu budou číst, přeji, aby z ní měli tak krásný prožitek, jako jsem měla já.

kristyna.b
10.02.2017 4 z 5

nebylo to špatné, děj klidný, četlo se to snadno

AllyKumari
29.08.2016 5 z 5

Jako dítě mne tato kniha naprosto okouzlila, a jako dospělou se jí to povedlo opět. Má zvláštní kouzlo, které se těžko popisuje, musí se jen vnímat a cítit. Dovolte mi však vypůjčit si citaci Marshy Normanové o tom, proč právě Tajná zahrada je tak milovaným kouskem literatury: "Kromě toho, že to byl příběh, byl to hlavně slib. A ten slib byl, že pokud jste tak opuštění jako Mary Lennoxová, můžete najít místo, kam patříte. Pokud utrpíte ztrátu, i tak hroznou jako je ta Maryna, můžete ji přežít. Pokud věříte jako ona, pak můžete růst."

Lessana
29.03.2016 5 z 5

Tento kúzelný a citlivý príbeh učinil z tejto útlej knižky najobľúbenejší literárny text môjho detstva. Počas čítania i po ňom človek jednoducho musí vybehnúť do záhrady a tešiť sa z vôní, farieb, okopať, čo treba, vyplieť, čo netreba... :) Slovom - krása!

kata5121
17.01.2016 5 z 5

Úžasné čtení, stejně jako Malá princezna.

Nielada
10.10.2015 4 z 5

Kniha s okouzlující atmosférou staré Anglie. Při jejím čtení toužíte procházet se po rozlehlých vřesovištích a větrem si nechat pročistit hlavu, ponořit se do mlžných oparů a vystoupit z nich přímo u tajemného starobylého přepychového domu či prosté chalupy plné zdravých malých Angličanů:-)

Nejdříve mě trochu zklamalo, že je to pouze zkrácená verze originálu, ale po přečtení rozumím tomu, proč to tak je. Neobvyklý příběh se chvílemi rozvíjí poněkud rozvláčně a tak trochu nudí. Ovšem vzápětí naštěstí přijde vždy silná část, která čtenáře nadchne a postrčí děj dopředu.

Knihu velmi doporučuji kvůli hodnotám, kterými je nabita.Líbí se mi hezká směs psychologického vykreslení dětských postav, reality a pohádkovosti. Těším se na další autorčiny počiny.

Hawkey
21.07.2015 5 z 5

Krásné, něžné, inspirativní a hřejivé.. nejen pro děti. Oceňuji příjemný styl vyprávění a postavu Dickona. Moc krásný vývoj osobností bez nutnosti fantastických zázraků.