Tajemná zahrada

Tajemná zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392472/bmid_tajemna-zahrada-ii5-392472.jpg 4 287 77

Mary je ošklivá, protivná, rozmazlená a všichni o ní říkají jen to nejhorší. Když osiří, je poslána ke strýci na ponuré panství, jehož chodbami se v noci nese žalostný nářek. Dům však stojí uprostřed nádherné anglické krajiny, v níž žije v chudé chaloupce malý Dickon, který dokáže rozmlouvat se zvířaty, a čeho se dotkne, to začne kvést. Mary s jeho pomocí nejenže odhalí původce tajuplného pláče, ale promění téměř mrtvou zahradu v kouzelný kout vyzařující nadpřirozenou, oživující sílu. Podaří se jí zvrátit neblahý osud, vznášející se nad panstvím už celá léta?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , A. Neubert

The Secret Garden , 1911

pajaroh
06.07.2020 5 z 5

Občas jsem litovala, že se nemohu na chvilku vrátit do dětství, tolik bych si tu knihu užila. Příběh zapomenuté zahrady na yorkshirském vřesovišti, popisy bouřlivé i slunečné oblohy, ponurého domu, probouzejícího se jara... a ty krásné ilustrace. Doporučuji číst pod letitým dubem obklopeným anglickou zahradou, no, já měla k dispozici malý český dvorek, ale i za něj jsem vděčná.

"Jej by som vari ani nechcel, aby vyzerala ako dajaka zahradnikova zahrada, orezana, upravena ako nova... Je krajšia takto, keť tu všetko rastie divoko, hojda sa a jedno s druhym prepleta."

"Nič sa nevyrovna vůni dobrej čistej zeme, okrem vône čerstvych bylin a kvetov, keď na ne pada dažď. Jej chodievam na slatiny, mnoho razy aj keď prši, a ľahnem si tam pod kričok a počuvam, ako šuštia kvapky na vrese, a len vdychujem a ovoniavam a nasavam."

Andi
03.07.2020 4 z 5

Pěkná kniha o dětech, které se samy dokázaly vyhrabat ze *****, protože ti, kteří by se o ně měli starat nejvíce, na ně kašlali. Taky se mi líbilo, že autorka se zmínila o tom, že to jaký máme a nemáme život - to jsme si vytvořili každý sám tím jak myslíme, všechno je v hlavě. Knížka by se dětem asi nelíbila, nebo spíše až větším dětem - zejména děvčatům.

m_martina
21.05.2020 4 z 5

Knihu jsem četla před dávnými lety společně s dcerou. Bohužel jsme nebyly tak nadšené jako u jiných podobných knih, proto jsme se už ke knize nevrátily.

Lestatova
17.02.2020 5 z 5

Prekrásna kniha, poetická, dokonalá, voňavá. Nesmie chýbať v knižnici mojich detí až podrastú. Verím, že takouto literatúrou sa dá brániť nástrahám, ktorým dnešné deti musia čeliť.

čika
20.11.2019 4 z 5

Vypocute ako audiopoviedka. Velmi podarene, mile, krasny poeticky pribeh.

Alienor
23.10.2019 4 z 5

Staromódne pôvabná kniha o jari a znovuzrodení nielen v prírode, ale aj v srdci a mysli postáv.

claudiavas89
07.07.2019 5 z 5

skvela knizka

daniska
30.05.2019 5 z 5

Hezky se četla.

annapurna
15.04.2019 4 z 5

Jako malé dítě jsem milovala film "tajemná zahrada". Pochmurné prostředí, ve kterém se odehrává děj v kontrastu s probouzející se přírodou mi navždy zůstal v hlavě. když jsem se doslova "prohrabovala" knihami v knihovně a objevila tuto knížku, hned mi bylo jasné, že se jedná o předlohu mého oblíbeného snímku z dětství a pustila se do četby. Musím říct, že film je velmi povedená adaptace a knížka ukrývá opravdu krásný příběh o ne úplně jednoduchém dětství hlavních hrdinů z doby pro nás už dávné. Knihu jsem přečetla jako dospělá, nevím, jak by ji zkously dnešní děti. :)

Karcoolka2210
28.01.2019 5 z 5

Krásna to knižôčka. Odporúčam nie len pre malých, ale aj veľkých. Všetci sme niekedy takí akí boli Mary či malý radža, no dá sa s tým niečo robiť. Tak smelo do toho! :)
PS: Slovenská kniha má 235 strán-čiže nepárny počet strán na Čitateľskú výzvu ;)

reader.007
21.10.2018 4 z 5

Když začnu od konce, musím přiznat že jsem trochu zklamaná, protože ten mi přišel trochu moc kách a pohádkový, nicméně většina knížky je velmi milá, prodchnutá nesmírnou láskou k živé přírodě a i když kolísá mezi nadměrnou pohádkovostí (třeba až příliš přátelská divoká zvířata) a skoro syrovým postojem k hlavním hrdinům, nejde jí upřít velmi přátelskou atmosféru, kterou bych popsala asi jako "tak by to na světě mohlo dobře dopadat, kdyby lidé měli hlavy na přemýšlení a srdce k lásce stvořené". Trochu mi atmosférou připomíná Annu ze Zeleného domu.

Annkag
21.04.2018 5 z 5

Knižku som čítala ako dospievajúca.
dostal ma príbeh dievčatka ktorému rodičia umreli a tak bola poslaná k strýkovi kde je všetko akosi tmavé,bez života a radosti zo života.
Spriatelí sa s Dickonem a spolu objavia záhradu,ktorá je roky zamknutá a bez života.Bola to záhrada o ktorú sa staral jej strýko s manželkou.Tá však umrela a strýko na záhradu zanevrel.Mary s Dickonem .
Zistí že v dome je ešte chlapec menom Colin-strýkou syn,ktorý je pribúdaný na ložku.
Priatelstvo s Mary a Dickonem a starostlivost o záhradu mu vráti chut do života.
Nakoniec Mary vráti chut do života i strýkovi,ktorému pripomenie krásu záhrady a ukáže mu že jeho syn je to najcennejšie čo mu po manželke ostalo.
krásny príbeh ku ktorému som sa vždy rada vrátila.

blazkoma
07.04.2018 5 z 5

Čtení jsem si užívala, až je mi líto, že jsem knihu nečetla už jako dítě.

Elen telemna
19.04.2017 4 z 5

Knížka je moc pěkná. Má jednoduchý děj a je hezky napsaná. Ale nejhezčí na této knížce je, že se autorce podařilo vystihnout tu krásnou atmosféru jara a přírody. Při čtení jsem cítila ten svěží vzduch venkova a měla jsem chuť vyběhnout ven, do té krásné a voňavé přírody, a skákat a smát se a utíkat a létat v krásném jarním dni. Život je krásný a já jsem to společně s Mary v knize poznala. A všem, kdo si tuto knihu budou číst, přeji, aby z ní měli tak krásný prožitek, jako jsem měla já.

kristyna.b
10.02.2017 4 z 5

nebylo to špatné, děj klidný, četlo se to snadno

AllyKumari
29.08.2016 5 z 5

Jako dítě mne tato kniha naprosto okouzlila, a jako dospělou se jí to povedlo opět. Má zvláštní kouzlo, které se těžko popisuje, musí se jen vnímat a cítit. Dovolte mi však vypůjčit si citaci Marshy Normanové o tom, proč právě Tajná zahrada je tak milovaným kouskem literatury: "Kromě toho, že to byl příběh, byl to hlavně slib. A ten slib byl, že pokud jste tak opuštění jako Mary Lennoxová, můžete najít místo, kam patříte. Pokud utrpíte ztrátu, i tak hroznou jako je ta Maryna, můžete ji přežít. Pokud věříte jako ona, pak můžete růst."

Lessana
29.03.2016 5 z 5

Tento kúzelný a citlivý príbeh učinil z tejto útlej knižky najobľúbenejší literárny text môjho detstva. Počas čítania i po ňom človek jednoducho musí vybehnúť do záhrady a tešiť sa z vôní, farieb, okopať, čo treba, vyplieť, čo netreba... :) Slovom - krása!

kata5121
17.01.2016 5 z 5

Úžasné čtení, stejně jako Malá princezna.

Nielada
10.10.2015 4 z 5

Kniha s okouzlující atmosférou staré Anglie. Při jejím čtení toužíte procházet se po rozlehlých vřesovištích a větrem si nechat pročistit hlavu, ponořit se do mlžných oparů a vystoupit z nich přímo u tajemného starobylého přepychového domu či prosté chalupy plné zdravých malých Angličanů:-)

Nejdříve mě trochu zklamalo, že je to pouze zkrácená verze originálu, ale po přečtení rozumím tomu, proč to tak je. Neobvyklý příběh se chvílemi rozvíjí poněkud rozvláčně a tak trochu nudí. Ovšem vzápětí naštěstí přijde vždy silná část, která čtenáře nadchne a postrčí děj dopředu.

Knihu velmi doporučuji kvůli hodnotám, kterými je nabita.Líbí se mi hezká směs psychologického vykreslení dětských postav, reality a pohádkovosti. Těším se na další autorčiny počiny.

Hawkey
21.07.2015 5 z 5

Krásné, něžné, inspirativní a hřejivé.. nejen pro děti. Oceňuji příjemný styl vyprávění a postavu Dickona. Moc krásný vývoj osobností bez nutnosti fantastických zázraků.