Taiko

Píše se druhá polovina šestnáctého století. Hvězda ašikagovského šógunátu definitivně pohasla a Japonsko se zase jednou zmítá ve víru občanské války – po celé zemi zuří spory mezi znepřátelenými klany, které baží jen a jen po rozšíření svého území. Záměrem sjednotit Japonsko se netají mnoho šlechtických rodů, jen tři lidé však mají reálné schopnosti k tomu, aby tento záměr dovedli do konce: Nobunaga Oda, Iejasu Tokugawa a syn zchudlého samuraje Hidejoši Tojotomi. Na samém začátku zastihujeme budoucího vojevůdce jako chudého vesnického chlapce, jehož otec, samuraj, který utrpěl zranění v boji, nedokáže uživit svou rodinu. Brzy ostatně umírá a Hidejošiho matka se znovu provdá; Hidejošiho vztahy s otčímem však zůstávají napjaté, a to i díky tomu, že chlapec se hodlá po vzoru svého zemřelého otce stát samurajem. Nakonec utíká z domova, aby se dostal do služby u nějakého šlechtice. Zdaleka mu však není jedno, u jakého šlechtice to bude; po dlouhém putování, během něhož prokáže svým různým pánům velmi dobré služby, zakotví ve službě u Nobunagy Ody, v němž tuší silnou a schopnou osobnost. Z nízké funkce nosiče sandálů se tak díky svým schopnostem a oddanosti rychle vypracuje na velitele pěší roty; tím zjevně dosahuje svého původního cíle, jeho závratný vzestup tím však jen začíná. Další peripetie slavných tří válečníků netřeba na tomto místě rozváděti: postačí říct, že ten, koho zajímá japonský způsob myšlení a pohled na život, může z románu Taiko vyčíst mnohé. Každá kapitola představuje mistrovskou ilustraci japonského přístupu k životu a ke smrti: není ostatně náhodou, že nejdojímavějšími scénami z celé knihy jsou ty, kdy se poražení bojovníci loučí s rodinami a páchají seppuku, mnohdy následováni svými nejbližšími. Taiko, toto „haiku o tisíci stránkách“, je zkrátka a dobře epický historický román par excellence, který mimo jiné nabízí trochu jiný náhled na japonskou reality než u nás dobře známý Clavellův Šógun. Druhé vydání v českém jazyce...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84140/taiko-84140.jpg 4.598
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Kniha Taiko

AlfonsMucha

Kniha vám nedovolí přestat číst, takže si vemte dovolenou.

pavel.2

Velmi dlouhé a velmi dobré. Ideální způsob, jak si trochu obohatit dějepis a získat přehled o neevropském stylu života (resp. jeho historii).

Nogriko
03.09.2018

I když jsem se místy ztrácela ve jménech a popisech průběhů bitev, příběh o významném období historie Japonska je velice pěkně vystavěn a dobře se čte. A i když je vyprávění dlouhé - předlouhé, nakonec mi bylo líto, že už je konec :-)

Me163
10.05.2018

Knihu jsem poprvé viděl u svojí sestry, nadšené milovnici Japonska a jejich kultury. Podle jejího vyjádření je to skoro nepřekonatelná kniha, kterou nelze dočíst. Ale když to člověk dokáže, může o sobě říci, že se právě vrátil z feudálního Japonska...
Knihu doporučuji všem milovníkům samurajů a katany. Podobně jako Taiko, stojí za přečtení i Musaši.

OlafSveinsson
19.12.2017

Super pohled na feudální Japonsko a mentalitu japonců. Sice to není lehké čtení (už jenom změny jmen jednotlivých hrdinů), ale pokud Vás Japonsko nebo jenom historie zajímá, určitě je to dobrá volba.

LMFantasy
28.09.2017

Dokonalá kniha! Síce sa mi čítala o niečo ťažšie ako Musashi (viac politiky), ale i tak bola výborná a užila som si každú jednu stranu.

Lacoste
21.07.2017

Pro evropana překvapující chování samurajů a Japonska vůbec. Zážitek ohromný. Ještě teď na to vzpomínám. Tuhle knihu mi těžko přebije, nějaká jiná.

Kerberos
30.06.2017

Skvělý příběh,velmi obsáhlý a hodně postav,ale pokud se zorientujeme dobrá četba.

japonská literatura historie Japonsko samurajové

Eidži Jošikawa