Tahle země není pro starý

Tahle země není pro starý https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435429/bmid_tahle-zeme-neni-pro-stary-wN5-435429.jpg 4 782 115

Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. Netradiční detektivní příběh ve stylu „noir“ z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. K proslulosti díla přispělo i filmové zpracování bratří Coenů z roku 2007, které krom jiných ocenění získalo čtyři Oscary.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

No Country for Old Men , 2005

ZÓNA
17.03.2019 5 z 5

Dalo by se napsat - neobyčejná gangsterka.
Neobyčejná pro svůj osobitý styl, kdy vás celým příběhem provází morální vypravěč a odhaluje před vámi celý svůj život, pocity, svědomí i karmu.
Děj je drastický. Je plný zbraní, vražd, zabíjení. A vše dopadne tak, jak nechcete. Tedy doufám... :-)
McCarthy je mistr ponuré literatury. Moc optimismu v jeho románech nalézt nelze.
Tato kniha se čte snadno. Vtáhne vás a nepustí. Nezapomenete na ni, ani když se právě probouzíte.
A přitom by první myšlenka měla být optimistická.
S McCarthym v podvědomí nebude. To si pište...

StephenKingje
12.03.2019 5 z 5

Dobře, teď se konečně můžu veřejně prohlásit za člověka, jenž je závislý na Cormacu McCarthym. Muž, který získal za geniální román Cesta Pulitzerovu cenu a od něhož jsem přečetl již čtyři knihy. Čtvrtá kniha byla právě tahle, jež byla velmi úspěšně zfilmována vskutku skvělými režiséry Coenovými. Film jsem neviděl, tudíž nemohu srovnávat, ale jestli je film alespoň podobně laděný jako kniha, tak to snad nemohl zkazit ani nějaký Ed Wood. Každopádně, Tahle země není pro starý…

Co na McCarthym obdivuji nejvíc jsou dialogy. Ať už v nanejvýš zajímavé hře Vlak Sunset Limited či taktéž velmi jednoduché a depresivní dialogy v Cestě. V Tahle země není pro starý jsou tyhle dialogy prakticky dokonalé. Skvěle se čtou, jsou dostatečně hluboké abyste se nad nimi tak trochu pozastavili a přemýšleli a pouze podtrhují také jinak skvělý příběh s velmi působivými scénami, litry krve, až ironickým vyzněním a skvělými postavami. Takhle má vypadat kvalitní krimi-thriller.

HODNOCENÍ: 9,5/10

ibs
27.01.2019 5 z 5

TAHLE ZEME NENI PRO STARY, McCarthy
(angl original: NO COUNTRY FOR OLD MEN)
pribeh vykresleny uplne tak inak, zrejme typicky “mccarthovsky” styl, velmi dobry musim uznat, dialogy usecne a jednoduche, citalo sa to velmi dobre, co vsak bolo najviac- kapitoly v kurzivach, uvazovanie jedneho z hlavnych hrdinov (uz ta prva kapitola ????????)... za mna vyborneeee...
ps vysla i v slovencine v Slovart vydav., preklad je vsak dost na zaplakanie, nema to ten smrnc:) a ceska verzia ma aj grafiku obalky vystiznejsiu????

hnusák
23.12.2018 4 z 5

O mnoho lepší než film a oceňuji i používaní hovorové mluvy, to je pecka.

inmax
21.12.2018 4 z 5

Ke knize jsem přistupoval s matnou znalostí filmu, kdy jsem moc nevěděl o čem to je ale Chigurh pro mě měl celou dobu tvář Bardema a šerif Tommy Leeho Jonese.
Moje druhá kniha McCartyho, ze kterýho se stává můj oblibený spisovatel.
Kdepak, tady se happyend nekoná a medajle za zásluhy nikdo nerozdává. Sirová, často brutální a depresivní.. jo fajn kniha :)

Brooksie
27.09.2018 4 z 5

Ďalší skvelý McCarthyho zárez. Jeho štýl písania je trochu náročnejší na čítanie, ale kto sa naň napojí bude bohato odmenený. Slovami skromný, ale podstatu vystihujúci opis miesta, brilantne vyprofilované postavy (hlavne šerif Bell a psychopat na pohľadanie Chigurh, hlavný hrdina Moss ma až tak nezaujal) a lahodné dialógy a monológy. Skvelá kniha, ale oproti Krvavému poledníku predsa len trochu stráca.

Atanone
24.08.2018 5 z 5

Viděla jsem film,takže dějově se žádné překvapení nekonalo. Co jsem po shlédnutí filmu nechápala,byl název. Po přečtení knihy dává smysl.
Zatímco film byl absurdní neskutečná jízda,kniha v sobě má navíc spoustu úžasných dialogů a hlavně díky šerifu Bellovi taky hodně moudrosti - i když smutné a trochu hořké. Ty úvahy o životě,jeho smyslu,o systému,ve kterém žijeme (nejen Američané,ale i my) o hodnotách,které nám předaly generace před námi,o víře a pochybnostech, mě zaujaly víc,než akční dějová linka knihy. Ale to mohlo být způsobeno tím,že už jsem věděla,jak to dopadne.

A protože mě kniha vážně oslovila,kousíček si dovolím nabídnout:
"Muj táta mi dycky říkal, abych se dycky snažil dělat svojí práci, jak nejlíp to de, a abych mluvil pravdu. Říkal, že z ničeho nemá člověk takovej klid na duši, jako dyž se ráno probudí a nemusí přemejšlet, co je vlastně zač. A že dyž uděláte něco špatnýho, máte vstát a přiznat se k tomu a vomluvit se za to a nechat to zas bejt. Netahat tydle věci za sebou. Neska všechny tydle rady zněj hrozně jednoduše. I mně tak zněj. Ale vo to je důležitější, se nad nima zamyslet. Muj táta toho moc nenamluvil, a tak se snažim pamatovat si všechno, co řek. A vzpomínám si, že neměl moc trpělivosti a nerad věci opakoval, takže sem se naučil poslouchat hned napoprvý. Dyž sem byl mladší, tak sem možná někerý z těch věcí vobčas porušil, ale jakmile sem se jima začal řídit, tak sem se rozhodnul, že už nikdy nepřestanu, a nepřestal sem. Myslim, že pravda je dycky jednoduchá. Myslim, že prostě musí bejt. Musí bejt jednoduchá, aby jí pochopilo i děcko. Jinak by totiž už mohlo bejt pozdě. Než byste na ní přišli, už by mohlo bejt pozdě."

Nomia
19.04.2018 3 z 5

Možná už jsem McCarthym krapet přesycená, ale i přes to, že se mi kniha líbila, byla zajímavá, měla švih i spád, tak z nějakého důvodu jsem se z ní na zadek neposadila. Jeho ikonický styl psaní, opět mrazivá atmosféra, nějaká ta brutalita - vše dobré, ale chyběla tomu pro mě ona pověstná třešnička na dortu.

Je pravda, že většina autorových knih se sobě lehce podobá, ale snad všechny jsou výborné. (Až na dvě výjimky Krvavý poledník a Strážce sadu, tahle dvě díla mě neuchvátila.) Možná jsem jen očekávala ještě něco víc originální, nebo McCartyho v trochu jiné poloze.

Tahle země není pro starý určitě uspokojí většinu autorových skalních fanoušků, ale i pokud chcete sáhnout poprvé po McCarthym, tak je to správná volba. Jen bych knize vytkla konec, očekávala jsem asi něco trochu epičtějšího.

t.adm
01.02.2018 4 z 5

,,Kdes nechal auto?"
,,Odešlo do věčnejch lovišť. Nikdo tu neni napořád."

Doporučuji, jen přečíst co nejrychleji, po pauzách jsem se k některým částem musela vracet.

hellena1523
03.01.2018 4 z 5

Příběh není nijak zvlášť komplikovaný, ale k demonstraci autorova názoru na současnou Ameriku naprosto stačil.
Předěly kapitol (myšlenkové pochody šerifa) mi nepřišly nikterak zbytečné a často mě vedly k dalšímu zamyšlení, považuji je tedy spíš za takový bonus.

Atmosféra byla tíživá, dusná, ale natolik mě pohltila, že jsem musela číst dál a dál, dokud jsem knihu nepřečetla během dne.

Snad jediné, co bych vytkla a co mi vadilo, byla absence uvozovek u přímých řečí. Zpočátku jsem se ztrácela, zda se jedná ještě o nějakou výpověď, nebo už je to další pokračování...? Ale jakmile jsem se do čtení zabrala a dostala se na stejnou vlnu s autorem, už ani to nebyl problém.

Nejsympatičtější postavou pro mne byl (trochu paradoxně) Chigurh, a tak mi vůbec nevadilo, že mu autor celkem často nahrával. :)

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Drsný příběh a místy velmi mrazivé čtení

Aya81
08.09.2017 4 z 5

Výborně napsaná kniha, která zaleze až do mozku. Zvláštní styl, kde není přímá řeč, vyžaduje plnou čtenářskou pozornost. To je ale jedině dobře, protože tu si tato kniha plně zaslouží. Připadáte si trochu jak na Divokém západě, trochu jak v Pulp fiction, ale není to jen střílečka s hromadou padouchů a Mexičanů. Klaďas tu není vlastně nikdo. I ten nejlepší člověk si uvnitř nese nějakou tu šmouhu na duši. Chtěla jsem dát 5 hvězdiček... ale trochu mi tam chybí ta přestřelka, ve které to schytal Moss a mladá stopařka. Mrzí mne, že je tam vynechán vlastně jak děj, tak nějaké vnitřní myšlenky Chigurha k této akci...
Knihu jsem přečetla kvůli čtenářské výzvě a rozhodně nelituju.

embi
25.06.2017 5 z 5

Mrazivé...

Po několika dalších dnech přidávám ještě bezútěšné. Nepamatuji si, kdy naposledy mi při čtení tak často naskakovalo PROČ???

jiri0728
28.05.2017 5 z 5

Tenhle román je krásně matoucí - neodděluje přímou řeč, vnitřní monology ani popis krajiny a celý děj je zarámován myšlenkami šerifa hodnotící svět kolem sebe během posledních dní v práci před odchodem do důchodu. Přesto se čtenář za chvíli zorientuje a užije si rozvíjení zápletky, byť konzervativní "čitatelé" budou koncem pravděpodobně rozčarováni. Pokud váháte, zda po zdařilé filmové adaptaci bratří Coenů přečíst ještě knihu, tak to s odstupem času určitě učiňte. Kniha dává mnohem větší prostor vedlejším postavám, které dotvářejí atmosféru amerického Jihu v době po skončení vietnamské války i éry hippies.

zahadum
22.04.2017 5 z 5

Moja prvá kniha od tohoto autora a bol som zvedavý aká je knižná predloha vzhľadom na veľmi kvalitnú filmovú adaptáciu.Spokojnosť maximálna ! autor má zvláštny štýl písania..zrejme v originále písal dialógy a vnútorné monológy v nárečí západného Texasu, v preklade je to zaujímavý štýl...pár strán mi trvalo si zvyknúť na to,že McCarthy píše dialógy trošku ináč, keďže nepoužíva úvodzovky ani klasické delenie postáv v dialógu. Kvitujem jeho stručnosť a hravosť so slovami a maximálnu precíznu prácu s drámou, opisom okolia a dejových zvratov ktoré prichádzali ticho ale s bolesťou. Kniha sa ešte delí na samotný príbeh a vnútorné monológy šerifa Bella ktoré sú proste perla a duševne mi to dalo veľa aj keď je to krajne depresívna spoveď človeka čo sa bojí budúcnosti ľudstva. Neskôr tieto monológy splynú s dejom. Kniha ..vlastne film sa mierne odlišuje od knihy ale nie je to nič extrémne a spokojný som s knihou aj s filmom. Mimochodom oscarový film. Knihu odporúčam a som udivený ako dokáže útla ( 200 strán ) knižka tak zaujať bohatým obsahom ktorý ešte vystačil na dvojhodinový dramatický epos. Teším sa na ďalšie knihy od tohoto vskutku talentovaného autora.

Wargo
17.01.2017 4 z 5

Krvavý titul, s kopou nábojov, akcie, napätia a s jedným nepochopeným (nepochopiteľným) psychopatom, ktorý "len nasleduje svoje princípy". Výborna kovbojovka, ktorej filmová podoba je tiež vysoko pozerateľná. A Chavier Bardem ako Chigurgh je skvost ! Ale ako prvé, odporúčam prečítať.

PanTomina
13.01.2017 4 z 5

Strašně silná kniha. Film byl výborný, ale víš, jak je to s knížkama :) Přečteno na dva zátahy. Cormac má skvělý styl psaní, i když třeba Cesta je psána úplně jinak (a taky výborně). Autora doporučuji všema deseti.

ThomasRuhe
04.01.2017 4 z 5

Kniha byla výborná. McCarthyho stručný, krátký popis je velice trefný. Už jen na začátku, kdy se Moss pohybuje na poušti a propátrává okolí skvěle navozuje atmosféru.
Samotný příběh je přitom jednoduchý. Chlápek najde hromadu peněz, a ty si vezme. No a ti, kterým ty prachy patří, je chtějí zpět, a to za každou cenu...
SPOILER
Pět hvězd ale nedám, protože celou knihu jsem se nejvíc těšil na závěrečný souboj mezi Mossem a Chigurhem, jenže tohle McCarthy úplně přeskočil, v jeden moment je Moss naživu, aby v další kapitole šerif Bell obhlížel jeho mrtvolu a zabiják Chigurh si vesele a vklídku jde pro peníze.
Přesto knihu mohu doporučit, i když jste předtím viděli film jako já.

Polineus
11.12.2016 5 z 5

Knižka se mi líbila a nutno říct, že je geniální. Zlomová pasáž ukazuje mírnou lenost autora vymyslet nějakou spletitější zápletku. Na druhou stranu si to můžeme vykládat tak, že tím autor podtrhuje celou tu předem prohranou partii... Ti, kteří četli jistě ví, ti, kteří ne, ať ignorují a těší se na tohle dílko! ( btw: film se mírně liší od knihy, ale v podstatě nic zásadního )

Etule
08.08.2016 3 z 5

Po dočtení mám dojem, že mi něco zásadního uniklo... Což mě tedy na výsost rozčiluje. Nicméně mě kniha bohužel nijak zvlášť neoslovila. Nepoužívání uvozovek mě tak dokonale mátl, že jsem vůbec nevěděla, kdo mluví či nemluví. Poměrně často jsem se ztrácela i v tom o kom se vůbec mluví.
Škoda, na knihu jsem se opravdu těšila.