Tahle země není pro starý

Tahle země není pro starý https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435429/bmid_tahle-zeme-neni-pro-stary-wN5-435429.jpg 4 781 115

Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. Netradiční detektivní příběh ve stylu „noir“ z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. K proslulosti díla přispělo i filmové zpracování bratří Coenů z roku 2007, které krom jiných ocenění získalo čtyři Oscary.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

No Country for Old Men , 2005

josefina_silena
11.05.2021 5 z 5

Temné drama s detektivním nádechem o úpadku morálky, u kterého mrazí. Některé situace eskalují velmi rychle a úplně vám vyrazí dech, a když už si myslíte, že tušíte, kam se bude děj ubírat, autor vám dokáže, že vůbec nemáte páru. A ty dialogy? Naprostá senzace. Víc takových dialogů v literatuře.

WugWugs
20.04.2021 4 z 5

Alebo "Veľa úvah starého muža". Film čo-to vzal z neočakávaného podania, stále je to silné rozprávanie, ktoré má McCarthy tak zvládnuté. Úvahy sú však viackrát cez hranu, jedna nestačí zaznieť a hneď je prekrytá ďalšou a ešte ďalšou, že se nenazdám a celkom vypúšťam príbeh a že mi na ňom nejako záležalo. Jedno je isté, žiadna zem nie je pre starých. Starý si nie keď nestihneš siahnuť po kolt a vystreliť ako prvý, starý si keď na to hneď zapudíš myšlienku. Vieš, že nato nemáš. Či už si s tým zmierený, alebo nie. 3.5

Česneksmedem
18.02.2021 5 z 5

Tato kniha nám vypráví o tom co následuje, když okradete mafii a máte dojem, že jste pozřeli Šalamouna. Najednou zjistíte, že se za vámi ženou jako psi za kusem jater. U McCarthyho je sice vcelku jasné jak to dopadne, ale je to vše mnohem hutnější, hlubší a bohatší. Doporučuji!

PeterBahn
03.02.2021 5 z 5

Neutěšená polopouštní krajina na rozhraní Texasu a Mexika, drogy, peníze, automatické zbraně, nejistota, násilí, smrt… a do toho všeho přemítání „muže zákona“ o svém životě a svých prohrách. Vše tohle postupně smícháváno do syrového ale působivého příběhu.
Jako čtenář, vtažený bezvýhradně do příběhu dávám plný počet. Jako člověk technicky založený kroutím nad některými momenty hlavou a redukoval bych hvězdičky...
Nakonec ale rád zapomínám ty rozumové vývody, naslouchám emocím, a ty říkají plný počet!

PetrCepek
29.01.2021 4 z 5

Velice dobrá kniha s velmi dobrým filmovým zpracováním, kterému dominuje zabiják Javier Bardem.

juanito39
24.12.2020 5 z 5

Miluju tvorbu bratrů Coenů, takže není divu, že jsem poprvé viděl jejich úžasný film.

McCarthyho kniha však v ničem nezaostává a obě díla vedle sebe skvěle fungují. Je fascinující, že i ve filmu je zachovaná struktura vyprávění, a tedy i meditativní části s šerifem (ve filmu velmi pomalé sekvence).
Zbytek je psán velmi úsporným stylem, kdy takto psané dialogy působí až nepřirozeně (přesto jsou často vtipné, cynické).
Někteří knize vyčítají, že je nihilistická nebo, v postavě šerifa, sociálně konzervativní (údajně má jít o osobní postoj McCarthyho). Ani s jedním tvrzením nesouhlasím. Nihilistická už není z té podstaty, že postavy neodmítají jednat, ba právě naopak. Celkové vyústění lze považovat za pesimistické, nikoliv za nihilistické.
První chyba, kterou můžeme udělat, je spojovat postavu šerifa s autorem. McCarthy nedává skoro žádné rozhovory, těžko tedy můžeme usuzovat, jaké jsou jeho politické názory. Ačkoliv se může zdát, že se šerif ohlíží za líbivou minulostí, nakonec zjišťujeme, že jeho touha vrátit se do mládí vychází z něčeho jiného. Mimo to není určitá idealizace minulosti u starších lidí ničím neobvyklým.

Těžko knihu přesně zařadit do nějakého žánru, jelikož McCarthy záměrně pravidla porušuje. Vzniká tak vynikající dílo na pomezí thrilleru, neo-westernu. Ani vzájemné pronásledování, ani úvahy šerifa se nijak nenarušují a já už se moc těším, až si přečtu Krvavý poledník.

AlTyxAy
13.11.2020 5 z 5

Opět mi Cormac připomněl, jaký to je vidět to před sebou ( :
Anton Chigurgh je vlastně sympoš, ne?

soukroma
04.11.2020 3 z 5

Třikrát odloženo, nakonec vzdáno: ani ne tak pro nepříjemný obsah (těch mrtvol, zabijáků, šerifů, narkomafie, uprchlíků a krvavostí... je tam tedy přehršle) jako pro nepříjemné čtení posledního vydání. Flexovazbu mám normálně ráda, ale v tomto případě se kniha prakticky nedala otevřít, ani oběma rukama ji udržet v přiměřeném čtecím režimu, a nijak neodlišená přímá řeč k tomu, to byla pro mne vskutku smrtící kombinace. Takže odkládám, už na neurčito.

Kerberos
19.09.2020 4 z 5

Nešahej na peníze narkomafie nebo budeš až do smrti utíkat před najatým zabijákem.V bezpečí nebude ani tvoje žena a žádný šerif tě nezachrání.Tvrdý příběh plný krve psaný zvláštním stylem.Určitě si seženu i film .

MikeDV3
11.08.2020 3 z 5

Čtenář v knize najde docela dost úvahových pasáží, které ho donutí se zamyslet, ale při čtení jsem se nemohl ubránit dojmu, že autor považuje příběh spíš za prostředek ke sdělování těchto myšlenek. Ke konci knihy mi přišly některé věci pořád nedořešené a měl jsem nutkání hledat další strany. Styl psaní je naprosto stejný jako v knize Cesta. Autor chce psát co možná nejvíc autenticky a proto se nezdržuje například značením přímé řeči a nezdráhá se použít nespisovný jazyk. U Cesty bylo použití neznačené přímé řeči ještě zkousnutelné, ale v knize Tahle země není pro starý sledujeme několik postav a občas jsem měl dost velký problém zjistit, která z postav vlastně mluví.

Klamm
30.07.2020 4 z 5

Nejlepší byl Chigurh, to je jasný. Bez něho by to nebylo ono. Navíc, když jsem měl pořád před očima ten Bardemovo poker face...
70%

mirRa_cze
13.07.2020 5 z 5

McCarthy je buď "acquired taste" nebo je prostředí, ve kterém se odehrává tento příběh to, o čem by měl McCarthy primárně psát. Je to třetí kniha, kterou jsem od něj četl, a musím říct, že vedle toho, že je to první kniha, která se mi od něj opravdu líbila, tak je to navíc kniha, která je opravdu dobrá a mezi nejlepšími věcmi, které jsem za poslední dobu četl (na rozdíl od jeho předchozích kousků). Úplně vidím, jak si tento komentář čte nějaký kritik a ptá se sám sebe, co to tady blábolím - jak se mi mohla nelíbit Cesta, jak jsem mohl Krvavý poledník označit jen za lehce nadprůměrnou knihu? Inu...mohl.
Tahle země není pro starý je plná geniálních a tvrdých dialogů, které vytvářejí plastický obraz postav. Ano, dialogy jsou tak dobré, že autor téměř nepotřebuje popisovat postavy samotné. Vy pochopíte, jaké ty postavy jsou na základě toho, o čem mluví, jak mluví a víc toho nepotřebujete, protože McCarthymu tento přístup bezchybně funguje. Něco takového se jen tak nevidí - či "nečte". Samotný příběh není oslňující. Co oslňující je, je McCarthyho styl vyprávění a uvěřitelnost postav v příběhu.
Tato kniha je rozhodně "must read" a první věc od tohoto autora, kterou se nebojím doporučit. :-) Těším se na pozdější část roku, kdy Argo plánuje v AAA edici znova vydat Hraniční trilogii, u které si asi názor na tohoto autora dotvořím. :-)
Doplňuji, že rozhodně nejsem literární kritik, toto píši jako výčet mých subjektivních pocitů a dojmů po přečtení díla.

ajucha
10.07.2020 5 z 5

Mám dojem, že autor na čtenáře z vysoka kašle. Bez přerušení přechází z pohledu jedné postavy do pohledu další postavy, nezajímají ho takové prkotiny jako uvozovky, děj popisuje mechanicky. Pak ale přijdou skvostné dialogy, které řeknou mnohem víc, než ten nejkvětnatější popis. Viděla jsem i bravurně obsazený film a postavy aspoň ze začátku měly obličeje herců.

jan37
06.05.2020 5 z 5

Lepší než film

Peter73
29.12.2019 4 z 5

Zaujímavá kniha zaujímaveho spisovateľa. Podľa začiatku som čakal "zbesilú honičku" - na jednej strane človek čo najde v taške balík peňazí a na druhej tí kto si na to robia nárok, takže pekne množstvo rôzných ľudí. Kniha je ale aj o tom, čo človek prežil, čo má rád, čo ho trápi, čo chce, o vzájomnom porozumení, ale aj o láske.

vendy246
15.11.2019 5 z 5

Tak to sem přečtla ňák rychle, šlo to samo, řekla bych. A to mi teda tydle věci vobyčejně fakt moc neberou, myslim jako kref, vraždy a drogy. Nejlepší byl stejnak ten šerif Bell a ty jeho ouvahy vo životě. Člověk měl takňák vočem přemejšlet.

broskev28
31.07.2019 3 z 5

Není dobré dělat si o světě iluze. Ale kdybyste náhodou nějaké přece jen měli, po přečtení téhle knížky o ně určitě přijdete. Těžké čtení, a to jak ve smyslu jazykovém, tak co se týká obsahu. Tak aspoň něco optimistického:
Vzpomínám si, že když šel náš táta do důchodu, máma mu řekla: Slíbila sem, že v dobrým i ve zlým, ale o obědech nepadlo ani slovo.

puml
20.06.2019 5 z 5

Asi nejpreciznější Cormac co se formy a obsahu týče. Škola spisovatelského řemesla.

lachtan77
03.06.2019 4 z 5

Něco tak strohého, ponurého a přesto zajímavého může napsat jen McCarthy.Jeho styl vyprávění buď musíte milovat nebo nenávidět. Já to mám tak ...... tohle je moje třetí kniha od něj a už pošilhávám po další

Silmarien
10.04.2019 4 z 5

Surová, ako tá krajina, ktorá nie je pre starých. Urobené rozhodnutia, nesprávne výbery, zmierenie sa so životom aj situáciou. Boj aj odvaha urobiť nevyhnutné. Starý detektív ešte stále túžiaci zachrániť spoločnosť zosobnenú tými "svojimi" ľuďmi.
McCarthy sa nehrá, ale vy až do konca dúfate, že by to mohol byť vtip, že sa všetko skončí inak. Ale nikdy to tak nie je. Je to len tak, ako to má byť.