Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355335/mid_ta-prede-mnou-NQd-355335.png 4 2672 822

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. EMMA se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. JANE prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

Bobina74
03.03.2018 1 z 5

Tak tohle asi ne. Od začátku stále čekám, že se to rozjede a nyní na 106 stránce odkládám a to moc často nedělám....první stránky trvá než se zorientuji kdy je přímá řeč a co vyprávění, panč uvozovky široko daleko nikde ( dost mně to odvádělo pozornost ) a souhlasím s předchozími komentáři, že to dost silně připomíná "Odstíny" ( a u nich jsem udělala rekord 30 stránek a pro mně konec ). Své čtenáře si to jistě najde (stejně jako "Odstíny"),ale pro mně nemastné, neslané a já ráda kořením :-) .

JessieEx
03.03.2018 3 z 5

Tak tahle knížka byla zklamání. Ale přiznávám, že jsem měla velká očekávání...
Když někdo řekne, že mu na knize vadilo, že byla těžko uvěřitelná, rozčílí mě to - proč by fikce měla být uvěřitelná? Přeci proto to čteme, protože v realitě by se to nestalo...
Proč to teď píšu? Protože tentokrát i já musím použít tento argument, ač ho nesnáším. Nejde ani tak o to, že kniha byla naprosto nereálná. Ale bylo to až uhozené. Přesně to jsem si říkala především v první třetině knihy, kdy jsem se až usmívala nad tím, jak je to celé uhozené, nereálné a směšné.
Tahle knížka je totiž thrillerovou verzí Padesáti odstínů. Jen trochu drsnější.
No a hlavní motiv knihy, ten "zázračný" minimalistický dům, je vlastně metaforou pro celou knihu, také je napsána minimalisticky a prostým jazykem a hlavní hrdinky jsou takové jednodušší, nechci říkat hloupé. Navíc jsou obě neskutečné nesympatické, Emma v tom naprosto vede. Nenašla jsem v knize moc sympatických postav a když už někdo byl, vyklubal se z něj padouch.
Konec mě zklamal velmi, měl obrovský potenciál a nakonec to jen tak vyšumělo...
Ale abych nebyla jen negativní, musím uznat, že se knížka dobře četla a byla celkem napínavá.

Milly22
02.03.2018 1 z 5

Špatně se mi četla, za mě ne. Sice jsem si od začátku myslela jako asi většina, že je všechno úplně jinak, ale stejně bych už nic takového nečetla.

Janinho
02.03.2018 4 z 5

Knihu jsem zhltla za dva dny, byla poutavá a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Jediné, co mi trohu vadilo, byla postava architekta, připomínal mi Christiana Greye ze série o těch Odstínech, to není můj šálek kávy. Jinak se mi to líbilo, dávám 4*.

adrika20
28.02.2018 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechcem,krátké kapitoly, které vás nutí číst a neodkládat to na zitra .Super kniha a taky zajímavá,jak jinak než pět hvězdiček ,všem kdo miluje tento žánr tak doporučuji .

Nikol1994
28.02.2018

Skvělá kniha. Dobře se mi četla. Závěr překvapil celkem.

Nikka710
27.02.2018 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale hodnotím celý příběh průměrně, jelikož jsem očekávala spíše takový ten mysteriózní thriller, kde právě onen mnohdy zmíněný dům bude mít zvláštní schopnosti měnit lidské jednání.
Emma není takový svatoušek, ani Jane taková naivka. Edward je kapitola sama o sobě. Autor však opět dokázal, že úmrtí nebylo náhodné a vrah zůstává dlouho neodhalen.

Fzuzik
26.02.2018 5 z 5

Knihu jsem dostala na Vánoce "od Ježíška," díky pracovnímu vytížení jsem ovšem neměla čas si ji přečíst dříve.
Naštěstí nastal čas volna, a tak jsem se hladově vrhla do čtení. Nevím, zda to bylo díky dlouhodobé absenci čtení nebo mě děj natolik vtáhl, že jsem knihu dočetla za jediný den, ale stalo se.
Zpočátku mi trvalo než jsme si udělala názor, zda se mi děj vlastně líbí nebo ne.
Čím více jsme se do děje dostávala, začínala jsem tomu přicházet na chuť.
Naprostá submisivita až naivita Emmy mě občas vyváděla z míry, ale díky tomu to ve čtenáři dokáže vyvolat emoce.
Trochu mi její postava připomíná jednu z protagonistek Dívky ve vlaku.
Celkový dojem je dobrý, jsem ráda, že moje volba padla na tuto knihu.
A děkuji Ježíškovi za výběr :)

maizy
26.02.2018 4 z 5

Tuto knížku jsem přečetla víceméně na jeden zátah (když nepočítám cca 8 h na vyspání :-)) Knížka vypráví příběhy dvou žen, které žily v jednom zvláštním domě... Dům, který žije na první pohled svým vlastním životem a kdo v něm chce žít, musí dodržovat soubor pravidel...
Kniha se četla víceméně sama a příběh mi nedovolil jí odložit. Hodně tomu napomáhaly i kratičké kapitoly, kde se střídaly příběhy Emmy a Jane. Co mi trošku vadilo, byla absence uvozovek u přímé řeči v části s Emmou, ale dá se na to zvyknout.

JitkaHambi
25.02.2018 5 z 5

Naprosto perfektní kniha, přečteno za jeden den, což se mi už dlouho nestalo, že bych knihu nemohla odložit a přečetla ji tak rychle.Jsem nadšená a doporučuji :-)

knihomolka_eli
24.02.2018 4 z 5

Knižku radím k tým lepším trilerom. Nebol to /podľa mňa/ až taký psychotriler ako niekde uvádzajú, ale bavil ma. Vtiahol ma do deja od prvých strán. Páčil sa mi nápad - ten dom, s jeho zvláštnym majiteľom (myslím, že ja by som v takom dome, s takými pravidlami žiť nemohla, som strašný škrečok a ten život bez kníh?! pre mňa nepredstaviteľné), dve ženy so svojimi životmi, problémami, páčilo sa mi, že kapitoly neboli dlhé a že sa striedali kapitoly o Emme a Jane, ako minulosť a súčasnosť, veľmi ma to bavilo, vadila mi absencia úvodzoviek v častiach, ktoré patrili Emme. Priznám sa, že vinníka som neodhadla, mala som dva tipy a ani jeden sa nezhodoval s pravým. Samozrejme, ako sa blížil koniec, tak som tušila akým smerom sa to nakoniec celé uberie. Za mňa 4*z 5

Eeli
23.02.2018 2 z 5

Kniha mě bohužel nenadchla, mám dojem, že se s podobně stylizovanými příběhy roztrhl pytel... Zde je zdařile vykreslena psychologie zejména ženských postav, zápletka je víceméně zajímavá, celkově je příběh čtivý a dokáže dost překvapit, přesto nesdílím nadšení ostatních. Na můj vkus je tento psychothriller tak nějak překombinovaný a působí na mě příliš komerčně.

MT23
21.02.2018 5 z 5

Příběh se mi moc líbil.. Krátké kapitoly, které mi opravdu vyhovovaly.. Knihu jsem četla týden, opravdu mě vtáhla.. Sice chvílema jsem nevím proč měla pocit, že čtu 50 odstínu šedi (jak byl ten Edward dokonalý), ale snad ani jedna strana mě nezklamala.. Doporučuju..

Haha299
21.02.2018 5 z 5

Super napínavý a velmi čtivý psychothriller, navíc velmi originalní namět. Přečteno za dva dny.

teunka
20.02.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla na jeden zátah za jeden den, proto jak jinak než 5*. Hlavně posledních pár stran jen hltala a hltala, rozuzlení šílené. Knížka která ve vás zanechá stopu a musíte na ni myslet. Vtáhne vás do děje a i do domu!!

petrarka72
19.02.2018 3 z 5

Psychothrillerová jednohubka o posedlostech - a o tom, že ženy jsou krásné a nevypočitatelné jako květiny. Masožravé. :-D

wlado
19.02.2018 3 z 5

Ťažko nazvať toto dielo temným psychologickým trilerom. Skôr ide o psychologickú novelu, ktorej do trileru chýba väčšie napätie. Trochu mi spočiatku vadilo časté prepínanie medzi dvomi dejmi. Každopádne kniha je dobre čitateľná, autor má rozprávačský talent s dobrým popisom postáv a deja.

ctenarkaEva
18.02.2018 4 z 5

Zajímavý, napínavý příběh. Líbily se mi krátké kapitoly, ve kterých se střídalo vyprávění Emmy a Jane. Jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích, i mě ze začátku vadila absence uvozovek ve vyprávění Emmy, ale postupně mi tento detail začal připadat jako malá výhoda při orientaci v kapitolách. Kniha stojí za přečtení, má spád a udržuje čtenáře v napětí. Konec byl částečně předvídatelný, ale přinesl i překvapení. Rozhodně tuto knihu doporučuji.

machina
14.02.2018 4 z 5

Četla se skvěle i díky střídání kapitol kdysi a teď.
Jane byla sympaťanda, aspoň že tak. Těšila jsem se na katarzi ohledně Simona nebo Monkforda, ale psychopati v té knížce byli snad úplně všichni chlapi (což mě ještě pár týdnů bude děsit). Štěstí, že tu knížku psal chlap, protože ženská by mohla být nařčena z genderových předsudků, ortodoxního feminismu a nevím, čeho ještě.
Nicméně jsem ráda, že i po přečtení o té knížce pořád musím přemýšlet. :)

evice26
13.02.2018 4 z 5

Na začátku čtení jsem se od knihy nemohla odtrhnout a musela číst dál a dál a to především díky krátkým kapitolám. Bohužel konec mě trochu zklamal, proto dávám jen 4 hvězdičky .-)