Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2671 821

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

Nikol1212
19.04.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se maličko ztrácela, ale opravdu jen chvilku. Pak to pěkně ubíhalo. Baví mě střídání dějové linky v knihách. Je zvláštní, jak se zprvu sympatie ke knižní postavě dá rychle otočit- Emma :-) Dům jsem ve své představě viděla díky popisu jasně. Taky by se mi líbilo, mít pořád tak uklizeno :-D Bylo to super, ale pak jak když si autor řekl: tak šup, šup, už to musím dopsat.. konec tedy zklamal díky tomu, jak byl zpracován. S tím si mohl autor ještě pohrát a trochu to dotáhnout.. Nicméně, chci se podívat i na seriál ( i když mi dost vadí, že herci jsou černoši z důvodu toho, že v knize nebyli.. )

Sammy.Boy
14.04.2023 4 z 5

(Čtenářská výzva) Už dlouho jsem neměl takhle rozporuplné pocity z popisu nějakého domu. Autor dokázal přesvědčivě vykreslit jeho chladnou a neosobní atmosféru, kterou doplnil o různorodou směsici charakterů jeho nájemníků, kde si každá z postav nese nějaké to břímě z minulosti a vy si říkáte, zda je TA PŘEDE MNOU opravdu jen oběť. Je sice pravda, že s blížícím se koncem knihy ztrácel příběh malinko dech, ale i tak musím celek hodnotit velice kladně.

Burák
11.04.2023 3 z 5

Podlehla jsem marketingové masáži, kdy na mě tahle knížka vyskakovala všude možně. Už jsem se takhle napálila xkrát, tak jsem neměla žádná velká očekávání a proto jsem taky nebyla zklamaná. Já to taková tuctová záležitost, která mi zkrátila několik cest do práce. Rozuzlení zápletky překvapením nebylo. ale líbil se mi nápad s domem, který má přísná pravidla pro své obyvatele a taky nekýčovitý samotný konec. Ale jinak jsem si už po pár týdnech pořádně nepamatovala o čem to vlastně bylo.

snimcibdim
09.04.2023 3 z 5

Zprvu hodně průměrný pychothriller se posléze docela zajímavě zašmodrchal. Úsek, kdy začínaly vycházet najevo některé kontroverzní informace o Emmě, byl dokonce dosti slibný. Rozuzlení nakonec překvapilo, ale spíš svou hloupostí než svou vynalézavostí. Obávala jsem, že tomu autor nakonec nasadí korunu totálním happyendem, ale zůstal neromantický (naštěstí).
Jako audio doporučuji, ale samozřejmě nečekejte nic víc než oddechovku pro ženy z kategorie: kdopak je tu psychopat.

Lvíček835
08.04.2023 5 z 5

Napínavé čtení od začátku do konce.
Líbilo se mi tam jak se tam střídají dvě časové roviny,byl to dobrý thriller,jsem asi jediná které se líbil moc.

Johana
01.04.2023 2 z 5

Napínavé čtení pro ženy, které pěkně plyne a asi do poloviny textu ledaco slibuje. Což ale nesplní. Jako kdyby věc autora bavila - a v půlce bavit přestala. Navrch mne otrávil divný, nabubřelý feminizmus, kterým pan Delaney nechal prosáknout poslední kapitoly. (Vzbudil ve mně pocit, že ničeho netuše, podvědomě silně nenávidí ženy a děti.)

Nemohu doporučit ale v podobě audioknihy se to docela dá vydržet, například k ruční práci nebo tak podobně. Dobře mi přečetly Kristýna Podzimková a Máša Málková.

ava.s
31.03.2023 4 z 5

Vahám mezi 4 a 5*, tak asi 4,5*
Slušný rozjezd, celkem dobrá psychologie postav, mělo to spád, čtivé, rozuzlení taky ok....jen ten "happyend" mi neudělal moc velkou radost...
Dobrý thriller, slušná oddechovka, za mě dobrý.

zelda7
26.03.2023 3 z 5

Kniha pojednává o jednom specifickém domu a jeho dvou nájemnicích v průběhu času, jedná se tedy o střídání časových rovin. Asi první třetina knihy byla úžasná, poté mi přišlo, že jsem nějak tušila co bude dál, ale i přesto mne kniha docela zaujala. Jedná se spíše o psychologický thriller.

Miriam
19.03.2023 3 z 5

Prolínání dvou časových rovin, dvě ženy a jejich příběh, plus mezi kapitolami otázky z dotazníku. Takový koncept mě bavil. Těšila jsem se na rozuzlení, mám ráda nové technologie ohledně zabezpečení domu a ostatní vychytávky. Konec mě trochu zklamal a celkově závěr, ale zbytek knihy hodnotím kladně.

AlbionFoxyFox
07.03.2023 4 z 5

Takto psané thrillery mi hodně sedí, kniha byla čtivá od začátku do konce.

PeťulaV.
07.03.2023 4 z 5

Další skvělá kniha tohoto autora, má zatím druhá, kterou jsem od J. P. Delaneyho přečetla a opět jsem nadšená. Jako první jsem četla knihu Slušní lidé a musím říct, že ta nasadila laťku opravdu hodně vysoko. Tato ji alespoň za mě nepřekonala, byla o malinko slabší, ale povedená je také. Celou knihu tápete, kdo z postav je psychopat, kdo oběť a ve finále zjistíte, že psychopati jsou v ní skoro všichni :-D Z domu bych asi zešílela, nebylo by to vůbec nic pro mě, ale jako nápad na zápletku super, moc mě to bavilo. Konec mě překvapil, čekala jsem jiný. Určitě se chystám i na další autorovy knihy a už teď se na ně těším.

dlabikk
20.02.2023 5 z 5

Tento typ thrillerů mě nesmírně baví. Naservírováno jako audiokniha s nečekaným koncem. Postavy mne tentokrát bavily všechny a hlavně onen dům. Sice nebyl hlavním hrdinou, ale to vůbec nevadilo. Ač jsem si myslela, že jsem odhadla děj, konec mne vyvedl z omylu. Vřele doporučuji :o)

Juda010
17.02.2023 4 z 5

pekne poctenicko

Dandulka
04.02.2023 5 z 5

Paráda, super! Opravdu skvělý psychologický román. Mnoho zvratů, které děj oživují. Až do konce se sami sebe ptáte kdo je tady psychopat, kdo oběť...... Opravdu mistrovské dílo! Těším se na další.

Ivet_V
29.01.2023 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou, je mimo můj žánr, ale překvapivě mě pohltila a zalíbila se mi. Nejprve se mi všechny postavy zdály v pohodě, ale postupně se odkrývali a zjistila jsem, že normální není žádná. Líbilo se mi jak už jsme z pohledu Emy věděli rozuzlení a sledovali jsme, jak na to postupně přichází i Jane. Při čtení jsem měla spoustu podezření, ale na ten závěr jsem vážně nepřišla.

LuckaDea
20.01.2023 5 z 5

Skvělý thriller na super téma. Téma a prostředí bylo opravdu originální. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout a rozuzlení to celé jen podtrhlo.

Mayaotzin
15.01.2023 4 z 5

To bylo hodně zvláštní a rozuzlení bylo opravdu zajímavé, pěkně si se mnou autor pohrál.

jituliste
11.01.2023 5 z 5

Skvělé čtení, hltala jsem, abych se co nejdříve dozvěděla rozuzlení, které pro mě bylo překvapivé. Jak už bylo zmíněno níže, v úvodu knihy jsem se učila rozpoznávat přímou řeč, která nebyla označena úvozovkami, ale zvykla jsem si a dále mi to už nikterak nevadilo. V hledáčku mám další autorovu knihu a moc se na ni po této zkušenosti těším.

sirojezkin
07.01.2023 5 z 5

Knihu jsem si poslechla jako audioknihu a byla skvělá. Je to thriller z oblasti architektury. Lidem hledajícím bydlení se naskytne možnost bydlet ve speciálním chytrém domě zdarma, ale za velmi přísných pravidel. Za jeho zdmi se odehrají děsivé události.

Obelix15
17.12.2022 4 z 5

"Lež má krátké nohy" nebo "Kdo jinému jámu...". Tato kniha je exemplární příklad nejrůznějších přísloví. Napínavý thriller s mnoha různými charaktery, poutavý příběh a pro mě trochu očekávané rozuzlení. Představa, že mi bude "dům" určovat teplotu vody při sprchování a bude mě drbat za to, jestli moc nespím, je opravdu vtipná. Dříve nebo později bych dům zapálil a skončil ve vypolstrované místnosti na uzavřeném oddělení v Kosmonosích! Velikým plusem knihy jsou namátkové ankety řešení určitých situací. Člověk by se u nich i zapotil.