Tá, čo sa vracia

Tá, čo sa vracia https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377065/bmid_ta-co-sa-vracia-V1f-377065.jpg 4 259 79

Román o Arminute – tej, čo sa vracia, nás do svojej hĺbky vtiahne už na prvých stránkach, vo chvíli, keď rozprávačka zazvoní pred neznámymi dverami v jednej ruke s kufrom a s taškou plnou topánok v tej druhej. Otvoriť prichádza jej sestra Adriana s rozstrapatenými vrkočmi: nikdy predtým sa nevideli. Začína sa strhujúci a okúzľujúci príbeh o dievčati, ktoré zo dňa na deň príde o všetko: o pohodlný domov, najdrahšie kamarátky, bezpodmienečnú lásku rodičov. Trinásťročné dievča objavuje úplne nový a odlišný život. Dom je malý, tmavý, všade naokolo je plno súrodencov a na stole málo jedla. Je tam však Adriana, s ktorou spolu spávajú na jednej posteli. A je tu aj Vincenzo, ktorý sa na ňu pozerá ako na ženu, a v jeho samopašnom, ostrieľanom pohľade sa vie aj stratiť, aby sa opäť mohla nájsť. Aby dokázala prijať fakt, že sa jej dvakrát zriekli, musí sa vrátiť k svojej podstate. Donatella di Pietrantonio dokáže tento príbeh o vzťahoch matiek a dcér, zodpovednosti a starostlivosti vyrozprávať veľmi originálnym a expresívne silným spôsobom.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

ĽArminuta , 2017

sicilia14
08.02.2022 5 z 5

" Sirota dvoch žijúcich matiek", citat ktorý charakterizuje celú knihu . Znepokojiva, nedovolí sa nadýchnuť. Tolka hrôza v duši dievčaťa podaná tak vecne, popisne. Prečo dospelí podceňujú deti, že nepochopia súvislosti vlastného života, skôr si myslím že sa boja a hanbia sami pred sebou aj pred deťmi. Dvakrát opustená, bez vysvetlenia. Obrovský kontrast medzi dvomi svetmi popísaný dievčaťom, ktoré hlada medzi nimi, kde vlastne a ku komu patrí. Skvelo napísané , krátky ale výstižný príbeh musí zasiahnuť každého.

Domiiiniika
26.11.2021 1 z 5

Za mňa nuda. Nič to vo mne nezanechalo. Aspoň ze to nebolo dlhé čítanie.

Renaat
19.10.2021 5 z 5

Uf, to bylo syrové. Líbilo se mi to.

zuzik03
07.09.2021 5 z 5

Smutná kniha... čte se dobře, stránky ubíhají, ale člověku je z toho úzko, nechápe, jak se někdo dokáže vzdát dítěte, které tak dlouho vychovává, i když závěr důvod aspoň trochu naznačuje. Příběh vyvolává spoustu otázek, paradoxně jsem dokázala pochopit spíše skutečnou matku, i když sympatie nevzbuzuje ani jedna. Ale kdo jsme, abychom soudili...

Kniha jednoznačně stojí za přečtení.

VáclaV111
26.07.2021 5 z 5

Román je zajímavou sondou života na italském venkově, postavení dětí v rodině a jejich dalších perspektiv a začlenění do života dospělých. Autorka píše přesvědčivě a role vypravěčky dospívající dívky je výstižná. Hledání pravdy hlavní hrdinky a tápání mezi dvěma světy!
Zajímavá pasáž je na str. 131, kde líčí, jak své sestře tahá dětský zub vidličkou.

alibaba72
18.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha, já ji přečetl jedním dechem :-)

Nisus
10.06.2021 5 z 5

Krásna kniha. Hlavnou postavou je trinásťročné dievča, ešte dieťa, ktoré náhle stráca pevnú pôdu pod nohami a nikto mu nepovie prečo. Pohodlný život strieda bieda, nedostatok a opovrhnutie. Súcitila som a obdivovala som to mladé dievča,ktorej meno autorka nezmienila. Poznáme ju iba ako tú, čo sa vracia - Arminuta. A všetko som s ňou prežila. Autorka to napísala geniálne. Stránku za stránkou sa príbeh rozpletá, tesne pred koncom sa všetko vyjasní ale záver nás necháva s otázkou. Je to ako v živote. Tiež ešte nevieme ako to skončí.

elenai
01.05.2021 5 z 5

Konečně, konečně se mi po roce a půl, co jsem ji naší knihovně doporučila koupit, dostala do rukou. Navrátilka - silná, naturální kniha vyprávějící příběh bezejmenné dívky, která žila ve lži a čelí syrové pravdě. Jak se s tím může třináctiletá holka vyrovnat? Ta odpověď tam díkybohu je, ale děj zůstává částečně otevřený. Zajímavé bylo líčení vzájemných vztahů Navrátilky a ostatních členů rodiny. Ta škála emocí byla rozsáhlá, až extrémní. Mojí nejmilejší postavou se ovšem nestala Navrátilka, nýbrž její sestra Adriana - malá dospělá s vlastními problémy a velkým srdcem.

Velmi přemýšlím o tom, že si knihu pořídím domů, protože se k ní budu chtít vrátit.

Křovinka
18.04.2021 5 z 5

Zajímavé ... Neobvyklé .... Poutavé ...
Musím říci, že námět knihy je velmi zajímavý a neobvyklý. Velmi zajímavé je, že zde nezazní slovo bolest, smutek, trápení, ale celou knihou se tyto slova táhnou jako nit ... Opravdu poutavé čtení, které jsem zvládla za 2dny, jelikož mě kniha k sobě dokonale připoutala ... dokonce i závěr mě velmi překvapil a utvrdil o síle každého jednoho z nás, pokud se rozhodneme jít dál a vyhrávat navzdory špatně rozdaným kartám ...

Měla jsem možnost číst úryvky knihy v originále a musím říci, že v italštině je kniha ještě poutavější ...

AKNEL411
08.12.2020

Navrátilka... kniha, která se mi uloží hluboko do paměti.

lištička123
14.10.2020 5 z 5

Skvělá, hodně mi připomíná mou oblíbenou Ellenu Ferrante.

Solette
06.09.2020 4 z 5

výbornè! Skvelý preklad.

lenkaabooks
20.07.2020 4 z 5

Nějak si nemůžu vybrat další knihu ke čtení, pořád myslím na Navrátilku a nejen na ni. Příběh mi leží v hlavě, proč se stalo to nebo tamto, proč se tak rozhodli. Třináctiletá dívka, zmítaná mezi dvěma světy, dvěma matkami.

wiix
17.07.2020 4 z 5

Dej bol jednoduchší a priamejší ako u iných inaque kníh, no mne to v tomto období vyhovovalo. Napriek tomu, že deju chýbalo napätie či zápletka, bolo cítiť hnev a krivdu hlavnej postavy cez opis jej pocitov.

čika
14.07.2020 5 z 5

Príbeh je zdanlivo jednoduchý, ale silný. Zniesol by trochu lepší preklad, nevadí. Talianske knihy valcujú, sociálne drámy, rodinné príbehy, všetko, čo je pre mňa v knihách nesmrteľné :-)

Lenoulinka
08.05.2020 3 z 5

Jediný s čím souhlasím, že to je literární jednohubka.. Čtení rychlé, svižné. Ale to je asi tak vše.. Tato kniha ve mně stylem psaní žádnou výjimečnost a dojemnost nezanechala. Přečetla jsem ji bez nějakých emocí a hlubšího zamyšlení.

Šánka
05.04.2020 5 z 5

Zvláštní kniha, tématem velmi silná, stylem vyprávění taková strohá, jakoby bez emocí, syrová, nevím, jak to přesně popsat. Přesto čím déle čtěte, tím se vám příběh více dostává pod kůži a silněji vnímáte to nevyřčené, bolestné....
Příběh holčičky, která má dvě matky, ale ani jedna jí není schopna dát to nejvíce potřebné a důležité pro každého člověka, a zejména pro dítě - lásku.
Jedna z knih, po jejímž dočtení jsem si listovala stránkami a některé části četla znovu.....

Enxinka
19.01.2020 5 z 5

Skvela kniha, silny pribeh. Pres to, ze se Navratilka dostala do nelehke situace, zvladla se pomerne dobre aklimatizovat.. nasla si vztah k ostatnim sourozencum, sestricku si zamilovala a tato laska byla oboustrana. Trochu by me zajimal sled udalosti i v pozdejsim veku, ale to uz asi nechala autorka na fantazii svych ctenaru.

katerina5544
12.01.2020 5 z 5

To tedy byla síla. Vynikající kniha, sedl mi surový styl autorky a kniha i když nemá tolik stran tak ve Vás vzbudí emoce. Smutný příběh, který jsem nemohla odložit. Vřele doporučuji.

broskev28
06.11.2019 4 z 5

Nejprve mě zaujal název. Potom, když jsem knihu držela v rukou, mě nadchla obálka - jestli jsem správně rozluštila informace nakladatelství Argo, ta je dílem české fotografky Michaely Pospíšilové. No a nakonec jsem přečetla příběh.
Ačkoli už jsem ve věku, kdy bych klidně mohla být babičkou, dobře si vzpomínám na dobu, kdy mi bylo třináct. A nechtěla bych prožít to, co hlavní hrdinka - mimochodem, další bezejmenná postava? Takový zvláštní druh střídavé péče, napadá mě, jen ten interval střídání si rodiče protáhli na více než deset let. Hrozná představa.
Moc se mi líbily občasné zmínky o životě dospělého Guiseppa, ale postrádala jsem tytéž informace o Adrianě; jejich nepřítomnost ve mně vyvolávala nejasné obavy. Ale i tohle, aspoň si myslím, patří k dobrým knížkám - ještě dlouho po jejich dočtení přemýšlíte o dalších osudech postav.
"Není to tvoje vina, že říkáš pravdu. To pravda je špatná."

A moc děkuju za komentář milary!