Syn lovce medvědů

Syn lovce medvědů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13846/bmid_syn-lovce-medvedu-IQQ-13846.png 4 554 54

Mezi supy série

Kniha vypráví příběh o Martinu Baumannovi, synu lovce medvědů, kterého zajali Siouxové. Spolu s ním zde vystupují postavy Dlouhý Davy, Tlustý Jemmy, Kulhavý Frank v čele s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Kniha má pokračování, které nese název „Duch Llana Estacada“.

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Olympia

Der Sohn des Bärenjägers , 1887

witiko
16.07.2017 5 z 5

Na mayovkách jsem vyrostl, tak jsem právě tuto kratší nabídl svému synovi. A baví ho úplně stejně jako mě před třiceti lety. Když neodolám a znovu zalistuju, překvapuje mě, jak je to pořád dobře napsané. Má to vše, co má literatura tohoto typu mít – působivé popisy prostředí, jasné charaktery, živé dialogy, postupně budovanou zápletku a napětí, vypjatě akční situace, ale také odlehčující humor a všudypřítomné humanistické poselství. Děkuji Karlu Mayovi za to lepší, co ve mně je.

danny_21
22.05.2017 3 z 5

Jedná z prvních Mayovek, která se dětskému náruživému čtenáři dobrodružných indiánských příběhů dostala do ruky - Syn lovce medvědů je klasická indiánská se vším všudy. Je těžké být objektivní, když si ji přečte dospělý člověk, který už pozná, že postavy Mayovek jsou jednoduché, černobílé a obecně opakující se příběhy průměrné kvality, snad s vyjimkou Vinnetoua. Ale ještě si pamatuju toho kluka, který je hltal s takovým nadšením, že prostě nemůžu být přísný -70 %

Prateri
21.02.2017 5 z 5

Syn lovce medvědů je také moje první máyovka, kterou jsem v dětství přečetla. Půjčil mi ji spolužák, kdy ještě nebyly tyto knihy zfilmovány. Bylo to staré vydání, ale moc krásně čtení.
Nyní jsem se k této knize vrátila, hlavní hrdinové tentokrát, díky filmům, mají i svou tvář.
Vrátila jsem se v čase a bylo to moc milé.

Večer se rozhořely táborové ohně a přátelé i nepřátelé seděli svorně vedle sebe a rozmlouvali...
- krásný konec :-)

klarka61
15.08.2016 5 z 5

Moje 1. mayovka, kterou jsem jako dítko přečetla a pamatuji si, že se mi hodně líbila.

Airin
06.07.2016 5 z 5

Syna lovce medvědů mi opět poradila mamka a jsem jí za to moc vděčná! Jsem ráda, že zrovna tento díl byl mojí první májovkou! Už od začátku jsem se při čtení jenom smála, hlavně při rozhovoru mezi Tlustým Jemmym a Vysokým Davym, kteří se poté neustále opravovali ve vyslovování nejen vědeckých slov.

Nemohla jsem se dočkat, až se v knize konečně objeví Vinnetou a Old Shatterhand! Pamatuji si, jak jsem se neustále při čtení ptala mamky: “Kdy se tam už objeví ti dva?“ A v jednu chvíli to konečně přišlo! Na scéně se objevil Old Shatterhand. Usměvavý v každé nepříjemné situaci přichází našim hrdinům na pomoc. A poté se zde objevuje i Vinnetou, náčelník Apačů!

Příběh byl napínavý od začátku do konce! Nebyla kapitola, která by mě nebavila! Neustále se něco dělo, ostatně jak je tomu na Divokém Západě v mayových příbězích pořád.
A moje nejoblíbenější věty? Nemohla jsem se nabažit jejich oslovení, jako například: “Můj bílý bratr má pravdu.“ Nebo “Co zamýšlí můj rudý bratr teď?“
Už se nemůžu dočkat, až si přečtu druhý díl s názvem Duch Llana Estacada.

“HOWGH!“ Domluvil jsem!

marcela6183
15.07.2015 2 z 5

Smutné na tom je snad nejvíc to, že jak miluju Ducha Llana Estacada, Synovi lovce medvědů jsem nikdy na chuť nepřišla. Snad proto, že proklamovaný první díl série Mezi supy je o někom jiném, než by člověk čekal. Takže mírné rozčarování.
Navíc přemýšlím zpětně o čem to vlastně bylo a opravdu si nevzpomenu. Takže rozčarování jak se patří.
Mohla bych to okecat Mayovým světem, jeho iluzí rudého muže, důležitosti mravního kodexu a spisovatelské fantazie.
Ok, tak za dva.

puplik
24.09.2013 4 z 5

Moc pěkná kniha :) stojí za přečtení

tyzik.cejka
26.05.2013 4 z 5

když se řekne Máj moc nemluvím protože nechci zklamat jeho milovníky a radši dělám třeba že hrozně chci jít ven tak jsem venku a pak až se zas baví o něčem jiným jeho knihy nejsou špatné myšlenkou hned jak se se to objeví na papíře fuj vyhodit vzít rozmačkat ale tato kniha fakt nevim proč se mi dost líbila a někdy se k ní i vrátím a doporučím všem

valda
05.02.2013 5 z 5

Tlustý Jemmy a Dlouhý Davy jsou slavní lovci a nerozluční kamarádi. Přidá se k nim uprchlý indián Vohkadeh, zkušený lovec Kulhavý Frank, jeho černý zbrklý pomocník master Bob a Martin Baumann, jehož otec padl do zajetí indiánského kmene Oglalů. Celá parta se vydá do nádherné oblasti Yellowstonu otce zachránit a nepomůže jim s tím nikdo jiný než Old Shatterhand a jeho věrný bratr Vinnetou.
Jedna z těch naprosto klasických mayovek. I když by název mohl napovídat jinak, tak Martin v knize dostane jen malý prostor a jedná se tak spíše o další plnohodnotné dobrodružství základní dvojky Mayových hrdinů.
Vždycky jsem měl radši Jacka Londona, protože mi připadal syrovější a opravdovější. Oproti němu jsou postavy od Karla Maye příliš jednoduché. Vinnetou by přece nikdy neudělal nějakou blbost, že by se třeba opil a prohrál všechny peníze v kartách :-). Celkově i děj na mě působí, jako by ho vyprávěl německý gentleman, pro kterého je nejdůležitější, aby vše probíhalo přesně podle pravidel a po pořádku. Každopádně i tak má děj obrovské kouzlo. May vytvořil nádherný svět, který se možná hodně liší od skutečného divokého západu. Každý čtenář se ale prostě musí těšit na další stránky, kde se dozví, kdo je ten záhadný cizinec, o kterém se vyprávělo při táborovém ohni, jak dopadne stopování nepřátelského kmene a kdo se stane synem smrti a skončí ve Věčných lovištích.

Dera
30.08.2012 3 z 5

Pro Maye mám slabost, ostatně jako pro všechny knihy mého dětství. V dětském věku bych dal všem jeho knihám plný počet hvězd.

em54
21.08.2012 5 z 5

Pro mě dokonalé spojení dobrodružné knížky pro kluky a vynikajícího malíře a ilustrátora Z. Buriana. Tuhle knížku mám rád podobně jako její "rodnou sestru": Duch Llana estacada.

oldshatterhand
19.07.2012 3 z 5

Hezká kniha, člověk při ní ztrácí iluze, i když ne všechny. A právě to je kouzlo všech Májovek. Pravdivost, nespoutanost, fantazie, energie, adrenalin a především "láska k bližnímu svému". Ten kdo tuto knihu nečetl by ji určitě měl zkusit. Není příliš dlouhá ani násilná.

HTO
17.03.2012 5 z 5

Už drahně let se bavím faktem, že já jsem synovec lovce medvědů – jakkoliv lov pro zábavu nesnáším. Ačkoliv – s výjimkou geniálního Vinnetoua – dávám přednost mayovkám z Orientu, tohle je úžasná kniha. Ať už v úpravě Vítězslava Kocourka, která je maličko delší a má některá indiánská jména jiná, nebo v překladu Věry Houbové, tahle kniha je téměř archetypální dobrodružný příběh z Divokého Západu, a má všechny vlastnosti mýtu: téměř neskutečné prostředí yellowstoneského národního parku, z nějž lovci přinášejí zvěsti o zkamenělé zvěři a zkamenělých Indiánech, nepřemožitelnou ústřední dvojici, která ovšem vůbec nepůsobí nepřirozeně, ba naopak; množství příběhů, které doprovázejí příběh hlavní – jako na maličkého na mne Old Shatterhand, který několik let před dějem popsaným v této knize zabil pěstí v souboji mu vlastně vnuceném tři nejsilnější bojovníky Siouxů, kteří byli ozbrojeni tomahavky, zapůsobil jako nějaká pohádková postava; vymyšlené kmeny, všudypřítomnou úctu k lidem, nesmrtelné vedlejší postavy... a jako mýtus ta kniha působí dodnes. Nezestárla ani o den, a myslím, že ani nezestárne, především pro svou atmosféru a hlavně své silné humanistické a láskyplné poselství.

Poznámka k aktuálnosti knihy, 23. března 2012: ČT4 vysílá přímý přenos golfového turnaje v Bay Hill na Floridě. Z vodní překážky vylézá na dráhu aligátor a sluní se. Jaromír Bosák k Čeňku Lorencovi: „Tam jestli skončí nějaký míček, kdo si pro něj půjde? To je otázka... Třeba syn lovce medvědů?"

vitavita
13.03.2012

Moje nejoblíbenější mayovka - lepší než filmová verze.