Syn lovce medvědů

Syn lovce medvědů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13846/bmid_syn-lovce-medvedu-IQQ-13846.png 4 554 54

Mezi supy série

Kniha vypráví příběh o Martinu Baumannovi, synu lovce medvědů, kterého zajali Siouxové. Spolu s ním zde vystupují postavy Dlouhý Davy, Tlustý Jemmy, Kulhavý Frank v čele s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Kniha má pokračování, které nese název „Duch Llana Estacada“.

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Olympia

Der Sohn des Bärenjägers , 1887

TERRORDROME
07.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Syn Lovca Medveďov ponúka presne to čo by človek od Karla Maya čakal. Na druhej strane je to až príliš moc doslovne na najtenší chlp bezsrstej mačky presne to čo by človek od Karla Maya čakal. Plusom je že na rozdiel od Vinnetouovej série toto nie je taký rozsekaný bordel, ale jednoduchá kompaktná historka o záchrane oného lovca medveďov ktorý padol do rúk krvilačný Siouxom Ogallalom túžiacim umučiť nejakého belocha na hroboch ich náčelníkov, ktorých kedysi zabil... Old Shatterhand! Príbeh rozohrávajú nové postavy Tučný Jemmy a Dlhý Davy ktorý sa spolu s hobľujúcim Frankom a synom medveďobijca vydajú na záchrannú misiu. Musím oceniť solídny humor, prekáračky a Frankove neustále komolenie "náročných" slov, veď je predsa indulgent. Naopak kritika sa paradoxne znesie na hlavu toho kto by mal byť najväčšou superstár príbehu a to je samotný božský Shatterhand. Akonáhle sa objaví je všetko pevne v jeho neomylnej a dokonalej réžii až to nie je pekné a všetci ostatný mu môžu tak maximálne... asistovať a aj to len biedne. Dokonca aj Vinnetou, sám ďalší dokonalý exemplár spojujúci všetky ušľachtilé vlastnosti, je tu iba Oldov pritakávač. Ak sa ostatný rozhodnú urobiť niečo na vlastnú päsť, vzíde z toho nevyhnutne jedine trápna blamáž ktorá Shatterhandovi pridáva vrásku na ľavom oku. Samotné dianie je inak klasický mix stopovania, zajatí a oslobodení, s tou zaujímavosťou že každý nepriateľ na ktorého narazia je nakoniec konvertovaný na priateľa a len ten najhlavnejší a najneústupnejší je nútený zhynúť ako podvraťák v bitke medzi soptiacimi gejzírmi. Nie je to vták, nie je to lietadlo, je to May a všetko čo k tomu patrí v dobrom aj zlom.

ArwenAragorn
28.10.2020 5 z 5

Moje první Mayovka. Výborná.

tygřík2
25.07.2020 5 z 5

Čteno v mých jedenácti letech, pod peřinou při baterce, když už jsem měla dávno spát. Zůstalo mi to. Sůvení nad knihami i láska k příběhům s Vinnetouem :-)))

Mars333
30.04.2020 4 z 5

Šel jsem do toho s tím že čtu druhou knihu, nějak jsem si vsugeroval že jde o 2 díl zatímco je první. Což předpokládám mi dost zkazilo začátek a já se horko-těžko dostal přes 60 stran.
Ale pak sem procit a vystoupení Mastera Boba, kterej dostal prostor, mě pobavilo a já se nahlas a od srdce zasmál, 1 z vrcholů knihy. May umí také neobyčejně poutavě popisovat prostředí, nebo krajiny, v tomto případě Národní park Yellowstone (sopečné gejzíry), že tahle část jež mě nesmírně bavila je 2 vrchol. 3 vrchol je finále, fantazie!
Že jsem toto dobrodružství již absolvoval, jsem poznal z těch 3 vrcholů, mezi než patří závěrečná a pamatná bitka.

slunicko1958
21.04.2020 5 z 5

Už je tak dlouho, kdy jsem tuto knížku četla, že jsem si nepamatovala, o čem vlastně je. Takže teď nastala vhodná doba, abych se do ní začetla znovu.
Příběh o odvaze, statečnosti, cti, moudrosti, dobru a zlu. Jak jinak u Karla Maye? Na rozdíl od trilogie Vinnetou mně zde byla velmi nesympatická jedna z hlavních kladných postav - Kulhavý Frank. Opakované scény, kdy komolí cizí slova, aby se pak urazil, když ho Tlustý Jemmy opravil - to mě už začínalo vadit.
Ještě bych si chtěla znovu přečíst Duch Llana Estacada a měla bych si od "indiánek" odpočinout.

Greenfingers
05.04.2020 5 z 5

Syn lovce medvědů byl vedle všech dílů Vinnetoua mou nejoblíbenější četbou v dětství. Nevím jaké hrdiny mají dnešní děti, ale "mayovky" už patrně nefrčí (což je asi škoda).

666Jitka
30.03.2020 4 z 5

Další klasická Mayovka, kdo by neznal tyto dobrodružné příběhy z divokého západu. Nyní jsem poslouchala v audio verzi.

Jaruš7
03.02.2020 5 z 5

Pro znovu zobrazení čistého ideálu z dětských let.
Citace :" Proč indiánské kmeny mezi sebou válčí a zabíjí se, a proč všechny bílé tváře nejsou jak ty, můj bílý bratře ? "
Slavná jména byla jistým symbolem - zárukou cti , takže podlehnout jim v souboji nebyla ztráta důstojnosti.
Syn lovce medvědů na cestě k vysvobození svého otce z indiánského zajetí má sebou přátele a proti sobě znesvářené indiánské kmeny. Slavná dvojice, která cíleně napravuje bezpráví a zločiny, zde opět přináší nové záruky pro mír.
Tak zase někdy, u stromu "setkání".
Audiokniha, hezký poslech.

jprst
19.09.2019 5 z 5

Můj komentář by byl jen opakováním těch předešlých a navíc by byl ještě ovlivněn tím, že v dětství jsem autorovy knihy přímo hltal.

Carmen13
09.09.2019 5 z 5

Tuhle jsem doslova milovala :-)

Nugátek
11.05.2019 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Karla Maye.Správná indiánka při které samozřejmě Vinnetou a Old Satterhand nemohou chybět.Potěšilo mě,že se zde setkávám i s dalšími zálesáky(Hobble Frank,Tlustý Jemmy,Dlouhý Davy).Měla jsem ráda všechny kladné postavy a pokud čtete Mayovky pravidelně,všimnete si,že v každé knize je aspoň jedna humoristická postava.Tak tomu bylo i zde,kde úlohu komika představoval černošský přítel Hobble Franka a Martina Baumanna,který sám sebe oslovuje jako "master Bob".Celý příběh spočívá v tom že kmen nepřátelských Siouxů zajme lovce medvědů a jeho syna,mladého Martina Baumanna.Ty se snaží vysvobodit Hobble Frank(kulhající Frank),Tlustý Jemmy,Dlouhý Davy,mladý náčelník Vohkadeh a samozřejmě Old Satterhand a Vinnetou.Cestou zažívají spoustu dobrodružství i nebezpečí,při němž Šošoni zajmou i Vohkadeha a rozhodnou že ho spolu s Martinem před zraky jeho otce umučí.Jestli se podaří Vinnetouovi a jeho přátelům lovce zachránit,to už se dočtete v této krásné knížce.

Nočnípták
16.04.2019 5 z 5

V této knize jsem se poprvé setkala s ilustracemi Zdeňka Buriana. Je to kniha, kterou měl v knihovně můj děda. Kvůli obrázkům jsem v ní listovala snad ještě dřív, než jsem uměla číst. Moc jsem jim asi nerozuměla, ale ten, kde je malý Martin nahoře na trámu a jeho otec drží jednou rukou medvěda za kožich a v druhé má lovecký nůž, ten jsem měla nejradši. Ovšem moje prohlížení bylo tajné, jenom když děda nebyl doma. Protože to nebyla kniha pro malé děti. A to nadšení, potom, když mě ji děda sám přinesl, abych si ji přečetla. Pro mne stále voní vzpomínkami a létem, protože od té doby jsem ji čítala prázdniny co prázdniny. Nejdřív sobě a později nahlas bráškovi. Každý rok i když už uměl číst.
Čas od času se k ní vracím. Není to už každý rok, ale pokaždé čtu se stejným zápalem jako kdysi.

Mám i novější vydání, ale pořád čtu tohle staré.
Na to stáří a stálé čtení je kniha docela v dobrém stavu. Trochu popraskaný a natržený hřbet, ale jinak drží. Určitě je však jednou převázaná. Je totiž svázaná dohromady s Duchem prérie, který je vlastně pokračováním.

Mindy
11.03.2019 3 z 5

Tak to byl návrat do dětských let. Slavní lovci divokého západu, vysvobozování zajatců, kouření dýmky míru - indiánka, jak má být. Už jsem ji ale nehltala jako kdysi, bohužel.

BlanickyRytir
18.01.2019 5 z 5

Klasika a titul, který určil moji lásku k mayovkám..

Nevieem
30.12.2018

Moja úplne prvá kniha,ktorú som prečítal, len iné, staršie vydanie.

Pavelpi
31.07.2018 5 z 5

První kniha od Karla Maye,kterou jsem četl jako kluk a moc mě nadchla.A tak se k ní v průběhu života neustále vracím a líbí se mi pořád.A tak si myslím,že jí ještě několikrát přečtu.

Market = )
14.06.2018 4 z 5

Knížku jsem četla, protože podle ní připravujeme letní tábor a vážně se mi moc líbila. Jediný, co mě překvapilo, je rozdílnost jednotlivých vydání (jiná jména, jiný počet kapitol, dokonce chybějící části příběhu... Jinak ale určitě doporučuju :-).

Palorizek85
06.05.2018 5 z 5

Kniha ve mě zase probudila chuť toulat se prériemi...no prostě vzpomínky na dětství...všem doporučuji.

Papaja1
27.08.2017 3 z 5

Nemám moc ráda filmy s indiánským tématem. Doufala jsem, že aspoň díky knize z přítelovy knihovny začnu mít příběhy Vinnetoua a Old Shatterhanda ráda. Vím, že kniha byla napsána moc pěkně, ale často se mi pletly postavy a měla jsem problémy se soustředěním na děj, přečíst ji mi trvalo asi 10 měsíců. Dospěla jsem k názoru, že tato tematika mi prostě není souzena.

Greengrass
29.07.2017 5 z 5

Moje první...jak já jsem ji milovala! Už se nemůžu dočkat, až ji znovu objevím se synem!