Svolení

Svolení https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463537/bmid_svoleni-6Zh-463537.jpg 4 410 96

Pohledná mladá dívka a starší zkušený muž. Jenže toto není Lolita. Toto je skutečný život, v němž není radno si podobné vztahy romantizovat. Osmdesátá léta minulého století v Paříži. Třináctiletou V. vychovává rozvedená matka, kterou více než dcera zajímají vlastní problémy. V. vyplňuje prázdnotu svých dní četbou. Jednoho dne potká na večírku charismatického staršího spisovatele G. M., jenž ji uhrane zamilovanými pohledy, vřelou pozorností a brzy také vyznáním lásky a slibem, že jí nikdy neublíží. V. se mu oddá tělem i duší a nenechá se odradit ani hrozbou policejního vyšetřování. Vše se zhroutí ve chvíli, kdy se V. dozvídá, že G. M. je vztahy s nezletilými proslulý. Za přívětivou maskou se skrývá pedofilní predátor, chráněný příslušníky pařížských literárních kruhů.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Host

Le Consentement , 2020

natalie_h
13.11.2021

Skvěle napsáno, děj rychle utíká.

Když si člověk uvědomí, že všechno, co autorka v knize popisuje, je její vlastní zkušenost, místy je člověku až nevolno.

czerwa
11.11.2021 3 z 5

(SPOILER) O knize jsem nic nevěděla.
A tak mě při jejím čtení rozčilovalo vyprávění 14leté dívky, ovšem s tónem člověka mnohem staršího, reflektujícího události zcela jiným způsobem, než jaký by náležel dítěti. Přinášelo do knihy odosobnění, které jako by výpovědi odebíralo naléhavosti.
Na konci jsem pak pochopila, proč právě tento styl a že naléhavosti je v tom příběhu až až....

Pýchaaposudek
31.10.2021 5 z 5

„A jak by mohl být zlý, když je to člověk, kterého miluji? Díky němu už nejsem malá holka, která čeká na tátu v restauraci. Díky němu konečně existuji.“
(str. 79)

Skandální, jistě. Ale nikoliv skandalizující. Prosté zjevné snahy někoho zničit, plné zjevné snahy pomoci sama sobě prostřednictvím terapie psaním. Neopentlené, mířící na solar. Důkaz, že čtivé nemusí být blbé – právě naopak. Víc transparentní a sdílné než vše kolem „Mee too“. Mechanismus, jakým žena-dítě poskytuje predátorovi domnělé „svolení“, je popsán dokonale. Včetně ceny, kterou za to sama zaplatí. Troufnu si tvrdit, že nabízí jisté prozření. Takové je Svolení.

Pár obrazů kostrbatých, co se výrokové logiky týče, ale skoro odhaduji, že to jde na vrub překladu – redakci. Protože převaha jiných je prostě parádní.

Na kvality (respektive jejich absenci) uvnitř nehledě, mnohá kniha bývá označována (a nebývá jasné kým vlastně) za literární událost. Skutečná událost vypadá takto – podle mě:-). Svolení si prostě zaslouží moje nejvyšší hodnocení - a Vaši pozornost!

Sisssi
15.10.2021

Francouzská lolitka, která si své zneužívání užívala do chvíle, než jí okolí vtlouklo do hlavy, že by se měla cítit jako oběť.

Janiny
15.10.2021 4 z 5

Šílený příběh, četl se mi tentokrát vážně špatně. Hnusné téma. Nerovný vztah, který (narozdíl od Temné Vanessy), nebyl nikdy žádným tajemstvím. Všichni ho tam nějak bez problému tolerovali. Manipulace. Strohý styl autorky to jen podtrhl.
Chápu autorku, byla to nejspíš velmi potřebná terapie, vypsat se z traumat.

janasim
08.10.2021 5 z 5

Těžko hodnotit knihu, která je autobiografií a jejím účelem je jakási terapie autorky, tak i otevření tématu, o němž je třeba mluvt. Každý by měl dbát o své děti a mnohem více rodiče, kteří žijí odděleně. Vanessy rodina byla nefunkční, matka velice laxní, otec se nestaral vůbec. Není tedy divu, že se třináctileté děvčátko vzhlédlo v muži, jenž měl dostatek zkušeností na to, aby věděl, jak jí okouzlit. Je pobuřující reakce společnosti. Jak toto může někdo tolerovat, jen proto, že jde o pana velkého spisovatele. Tato kniha je dalším důkazem křehkosti teenegerské duše a důkazem toho, že s dětmi je třeba mluvit v jakémkoli věku, době, situaci, i kdyby odpovědí mělo být otrávené koulení očima.

Vknihách
04.09.2021 5 z 5

Opäť témy, o ktorých je dobré písať, čítať, hovoriť…. Myslím, že to nie je až také ojedinelé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, len je táto téma natoľko tabuizovaná, že ak aj niekto má podobnú skúsenosť, nehovorí o nej.
Vanesa určitou formou terapie vložila svoje skúsenosti, traumy a bolesti na papier a odhalila tak čitateľovi, čo sa odohráva v hlave 13 ročného dieťaťa z rozvrátenej rodiny, s nedostatkom pochopenia,lásky, záujmu… presne nedostatok citu a pozornosti môže mať za následok aj niečo také (nemysliteľné? odsúdeniahodné? nechutné?-ako by ste sa na taký pár pozerali na ulici vy)ako upnutie sa na zdanlivú lásku a náklonnosť 50-ročného muža. Napriek tomu, že o chúťkach tohto uznávaného autora, ktorého v knihe V. nazvala len G., sa všeobecne vedelo, dokonca v dielach uvádzal veľa zo svojho skutočného (sexuálneho) života, nikto túto skutočnosť neriešil. Dokonca matka V. o vzťahu vedela a keďže nijako nezasiahla, za mňa, ho schvaľovala, čo je pre mňa ako pre matku nepochopiteľné. V. sa pri svojom partnerovi cítila milovaná a jedinečná, no opak bol pravdou. V. nebolo jediné dieťa, ktoré zohrávalo svoju úlohu v sexuálnych chúťkach G.(áno, zámerne nespomínam,ze to nebolo jediné DIEVČA!ale DIEŤA). Napriek snahe oslobodiť sa z tohto toxického vzťahu, sa to V. nedarilo. Niekoľko rokov ju prenasledoval, zaujímal sa o jej pracovný život, súkromie, vzťahy, tým pádom sa so svojimi traumami vysporiadavala len veľmi ťažko a to aj vo svojom dospelom živote. Takýmto "vzťahom" musí byť poznačené každé dieťa po celý život ... najviac ma však poburuje laxný prístup k pedofílii(a to nie len vo Francúzsku). Veď si knihu prečítajte a utvorte si názor sami

kessey
30.08.2021 5 z 5

Syrové. Úderné. Skvělé.

josska
28.08.2021 4 z 5

Po knize jsem pokukovala, najednou byla volně v knihovně a já si pujčila,,,no a nemám teda slov,,prostě nechápu matku,že to schvalovala,to je hruza,,a nejvíc jsem rozčarovaná,že to byl spisovatel,,to mě teda dostalo,a bylo mu jedno jestli je to kluk nebo holka a mu to prostě procházelo,,,ale tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne!!!Ale co napsal,,,to je prostě neuvěřitelný,,,,Když už jste se jednou milovali s 13letým chlapcem nebo 15letou dívkou,všechno ostatní se Vám zdá bez chuti,,to myslím hovoří za vše....

Kantynka
16.08.2021 3 z 5

od této knihy jsem měla asi moc velká očekávání, protože jsem dostala tak půlku z toho, co jsem čekala.
kniha je o mladé Vanesse, která se stala obětí staršího muže. moc se mi líbil začátek knihy a pak už to postupně upadalo. kniha je krátká, čte se rychle, ale není to přijemné čtení, je to drsné a syrové, ale něco mi tam chybělo.
přijde mi, že byla kniha až moc stručná a něco mi tam chybělo. více detailů a tak nějak všeho.
knihu hodnotím jako průměr, bohužel jsem byla docela zklamaná.

adevis
16.08.2021 3 z 5

Tato kniha na mě pomrkávala všude na instagramu od té doby, co vyšla. Odolávala jsem, ale nakonec jsem „svolila“ a před nedávnem knihu pořídila. Těšila jsem se na ní. I přesto, že jsem nikdy nic podobného nečetla. Ano, nemám přečtenou světoznámou Lolitu (někdy snad napravím).
Už z anotace je každému jasné, že to nebude žádné příjemné čtení. Nebylo. Četlo se to špatně, s těžkým srdcem. Dovolím si i napsat, že některé věci jsem úplně nepochopila. Někdy je potřeba číst knihu dvakrát, ale bohužel si ji znovu už asi nepřečtu.
Když se na knihu zaměřím z pohledu matky, je mi zle. Neuvěřitelně zle, protože matka V. o všem věděla a nebojovala za to, aby k ničemu takovému nedošlo. Samozřejmě je mi nejvíc zle z představy, že V. by byla má dcera.
A když se na knihu zaměřím z pohledu V. a jejího života s rozvedenou matkou a absencí otce ve chvílích, kdy ho dívka nejvíc potřebovala… ji možná i maličko chápu.
U mě žádné velké ovace kniha nesklízí, bohužel. Možná jsem od ní čekala víc. Víc detailů. Víc podrobností. Víc všeho.
Takže hodnotím průměrem, 3/5. Obálka je krásná a na poličce knih z @hostbrno ta žlutá úplně svítí!
A co vy a Svolení, četli jste? Láká vás toto téma?

Astonius
13.08.2021 3 z 5

Nedá mi to a musím srovnávat s knihou Má temná Vanessa, která se mi zdála lepší. Téma velmi podobné, ale bylo to psáno tak nějak opravdověji. Tohle jsem prostě četla tak, jak je to psáno - bez emocí. Nijak výrazně se mě to nedotklo a šokovaná jsem také nebyla. I když byly líčené zážitky nechutné a opovrženíhodné, přece jen byly podány jen z jedné strany a příběhu mi chybělo víc podrobností, abych si mohla představit ucelenější dojem o všech okolnostech. Nejdůležitějším faktem, který mi z knihy vyplývá, je prostě skutečnost, že bych k určité odpovědnosti hnala nejen sexuálního predátora, ale i matku Vanessy. V ní vidím hlavní příčinu všeho. Velmi staromódně si myslím, že rodina je základ v životě každého dítěte a i v rozvedené rodině lze snad udržet zájem o vlastní dítě. Výchova je to, co primárně formuje naše myšlení a morálku. Když selže matka, které je jedno, kde se toulá její dcera, co dělá, s kým a jaký vede život a navíc ji ve 12 letech začne považovat za sokyni, pak se asi nelze divit dalšímu vývinu situace a dalším dalekosáhlým následkům....

Verrrunka
11.08.2021 3 z 5

No, hodně nepříjemný čtení a je dobře, že se začíná téma sexuálních predátorů konečně víc otvírat. Ale kniha samotná mě až tak neuchvátila, sice chápu jisté odosobnění, možná je to potřeba k zachování zdravého rozumu, ale kdybych k tomu měla přistupovat jako ke každé jiné knize, tak za mě to bylo málo.
Jinak mi teda hlava nebere, jak je možný, že v té době bylo tohle veřejný tajemství naprosto v pořádku, že se nenašel nikdo, komu by to přišlo prohnilý a zasáhnul.

cornetka
04.08.2021 5 z 5

Skvěle napsané! Rozhodně stojí za přečtení.

Medovnice
15.07.2021 5 z 5

Syrový a drásavý text, po jehož přečtení budu zase jinak číst i Lolitu.

MakiMel
13.07.2021 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh, který nemůže nepřipomenout Lolitu, ale z pohledu mladé dívky. Je zřetelné, že se jedná o autobiografii a o objasnění příběhu, který se už v literatuře obtiskl. Po dlouhé době kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Není to pro každého, ale vřele doporučuji.

adorjas
30.06.2021 4 z 5

Springora vracia úder - asi tak by som nazvala túto knihu. A úder je plne pochopiteľný. Od knihy neočakávajte literárne ambície, jedná sa skôr o strohú, krátku biografiu zo života 14-ročnej dievčiny. Zároveň, nám prekladá morálnu otázku- so vzťahom súhlasila, ale bola na tom v tom veku dostatočne zrelá? Ako je možné, že až spätne si uvedomila, že niečo je veľmi zlé? Ako je možné, že ďalší dospelí na čele s jej matkou s tým boli v poriadku? Iná doba? Máme to brať podobne, ako že v USA v 19.st. bolo otroctvo v poriadku, takže s tým nemáme mať morálny problém?

Táto kniha je skvelým námetom na rozhovory s priateľmi, práve aby sa prebrali všetky strany.

Autorke tlieskam, že so svojím životom vystúpila z tieňa autora G.M. a že nám predostrela aj svoju verziu. Snažila som sa dohľadať nejaké informácie o súdnom procese G., ktorý mal začať na jeseň 2020, nepodarilo sa mi nič nájsť. Držím palce, nech autorka traumu z detstva zvládne a zároveň snáď kniha môže pomôcť nejakej ďalšej obeti iného sexuálneho predátora. A snáď raz dôjde na spravodlivosť aj na také mená ako je Woody Allen alebo Roman Polanski...

lena.o.knihach
27.06.2021 4 z 5

Svolení je neuvěřitelně silná zpověď. Nebylo to vůbec lehké čtení. Nevyvolává jen silné emoce, ale někdy mi bylo až fyzicky nevolno z toho všeho. Člověk se jen ptá, jak to mohlo panu G. všechno tak procházet.

Vanessa Springora má můj velký obdiv. Dokázala jít ven se svým vlastním příběhem, který napsala jednoduchým (a pro mě velmi čtivým) stylem.

Heyhey
21.06.2021 3 z 5

Spíš terapeutický deník než literatura.

memphisz
19.06.2021 4 z 5

Teror bez násilí. Svolení je autobiografické svědectví Vanessy Springory, autorky a filmařky, která měla ve svých 14 letech milostný vztah s tehdy téměř padesátiletým spisovatelem Gabrielem Matzneffem. Její prozkoumávání vlastní sexuality a citů ji zavedlo moc brzy k nesprávnému muži, který ji negativně poznamenal na celý život. Matzneff byl podle všeho narcisistní manipulátor a egomaniak, který si užíval moc nad mladými dívkami. Děsivý není ani tak popis samotného vztahu, který byl z pohledu autorky nejdříve o lásce a uznání, ale zejména popis toho, co následovalo po rozchodu. G. M. svůj majetnický a despotický teror posunul na další level, který autorce v opakující se frekvenci ničil život. Aspoň, že po vydání knihy se ve Francii spustila debata a G. M., nyní již jako osmdesátník, začal být vyšetřován policií.

"Naše láska byla sen mocný jako nic, ani jedno z chabých upozornění z mého okolí nestačilo, abych z něj procitla. Byla to ta nejzvrácenější noční můra. Bylo to nepojmenované násilí."