Svolení

Svolení https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463537/bmid_svoleni-6Zh-463537.jpg 4 410 96

Pohledná mladá dívka a starší zkušený muž. Jenže toto není Lolita. Toto je skutečný život, v němž není radno si podobné vztahy romantizovat. Osmdesátá léta minulého století v Paříži. Třináctiletou V. vychovává rozvedená matka, kterou více než dcera zajímají vlastní problémy. V. vyplňuje prázdnotu svých dní četbou. Jednoho dne potká na večírku charismatického staršího spisovatele G. M., jenž ji uhrane zamilovanými pohledy, vřelou pozorností a brzy také vyznáním lásky a slibem, že jí nikdy neublíží. V. se mu oddá tělem i duší a nenechá se odradit ani hrozbou policejního vyšetřování. Vše se zhroutí ve chvíli, kdy se V. dozvídá, že G. M. je vztahy s nezletilými proslulý. Za přívětivou maskou se skrývá pedofilní predátor, chráněný příslušníky pařížských literárních kruhů.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Host

Le Consentement , 2020

oolinkaa
20.11.2022 3 z 5

Tak tohle jsem přečetla velmi rychle ..pochybení se stalo na vícero stranách ... Jako asi pro mě záhada že ve 4letech věděla o sexu celkem dost , ale budiž. Nicméně asi jednou stačilo , ke knize už bych se nevrátila

pepap
20.10.2022 4 z 5

Z knihy jsem přímo cítil zranitelnost a křehkost zneužívané, zamilované dívenky, stejně jako sebevědomí a samožerství muže, pro kterého byla jen čárka, součást jeho sbírky, známka nebo motýl ve vitríně. Bezmoc a zle od žaludku, to jsem cítil.

Zuzvil
07.10.2022 4 z 5

Autobiografická zpověď a výpověď autorky k jejímu toxickému vztahu, jí bylo 14 let, jemu 50. Knížka neslouží jen jako informační "brožura" pro všechny nezletilé, kteří tápou ve stejném či podobném problému, ale také jako osobní deník autorky, která se stále roky snaží vymanit z psychického vlivu sexuálního predátora v podobě známého francouzského literáta. Autorka si v knize klade řadu otázek, na které si někdy odpovědět umí a někdy odpověď stále hledá. Každopádně kniha je napsána velmi podmanivě, působivě a trefně. Můžu ji k přečtení rozhodně doporučit.

lištička123
24.08.2022 3 z 5

Co říct? Autorku obdivuji, že měla sílu jít s kůží na trh. Obsah? Nepochopitelné, že se něco takového dělo. Chvílemi mi z toho bylo zle.
Knížka jako taková, psaná v krátkých kapitolách, se četla dobře.

myšpa
06.08.2022 3 z 5

Veřejné tajemství, se svolením vlastní matky. Naprosto nepochopitelné.

jasminecka
17.07.2022 4 z 5

Cekala jsem roman, nicmene kniha je spis dokumentaristickym popisem toho, jak se autorka stala obeti sex. zneuzivani, eseji, jez vyvraci zvracene videni sveta prezentovane panem G.
Za formu tedy hvezda dolu, jinak ale velky obdiv za to, jak se autorka s udalostmi popasovala...

Natálie.567
07.07.2022 4 z 5

Kniha je skvěle napsaná. Chvíli si říkáte jestli je to vůbec možné, že se něco takového děje/dělo, ale stále chcete otáčet další stránky, aby jste věděli co bylo dál. Kniha vás opravdu pohltí, protože je napsána v krátkých kapitolách a velmi otevřeně.

TVer
21.06.2022 4 z 5

Velice silná kniha. Při čtení mi bylo ale až fyzicky zle, rozhodně si ji už nikdy nepřečtu. Pedofilie a její obhajování ze strany Matzneffa je neuvěřitelně nechutné. Je divné, že tento člověk nesedí za mřízemi, zvlášť když to dělal velkému množství dívek a opakovaně. Dokazuje to, že právní systém ve své podstatě neexistuje.

Fakt, že přední postavy francouzské literatury si o hodně později sypali popel na hlavu ohledně schvalování sexuálních styků s mladistvými nic nemění na tom, že petice, které autorka zmiňovala, podepsali, a že tyto styky schvalovali. Všichni z nich by měli hnít ve vězení a rozhodně by neměli být oslavovanými autory.

Nepochopím, jak něco takového mohlo být společností schvalováno, nechápu, jak něco takového mohla vůbec dovolit matka autorky a také veškerí dospělí, které se v autorčiném životě vyskytovali.

Kniha je znepokující, ale myslím si, že je potřeba si ji přečíst, zejména proto, aby se podobnému jednání zabránilo do budoucna.

Termaap
20.06.2022 3 z 5

Já vlastně nevím, proč se takhle dobrovolně trápím. Po “MÁ TEMNÁ VANESSA” je tohle mé druhé knižní “setkání” s tímto tématem a ani napodruhé mi při poslechu nebylo úplně dobře. Ve skutečnosti ve mě téma pedofilie vzbuzuje opravdu velké nepohodlí, úzkost a nechuť.

Podobně jako je psáno v předchozích komentářích, i já sdílím nepochopení nejen nad jednáním samotného G., ale ještě více mě šokuje jednání veřejnosti (nebo spíše jeho absence).

Nakonec musím napsat, že autorku svým způsobem obdivuji. Já osobně si nedokážu představit, že bych dokázala takhle otevřeně mluvit o všech jejích prožitých nepříjemnostech.

werick
08.06.2022 4 z 5

Knihu jsem dočetla, ale nijak mě nenadchla, a už bych se k ní rozhodně nevrátila. Přišla mi nechutná a pro mě nepochopitelná, hlavně z pohledu matky. Nechápu jak mohl být někým obdivovaným a úspěšným spisovatelem. Téma pedofilie mi nijak zvlášť nevadí, ale způsob, jak je kniha napsaná, mě bohužel nezaujal.

Petra00
06.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Velmi čtivá knížka, místy až nechutná, nebylo mi z ní občas úplně dobře. Základním tématem je zde totiž pedofilie a zneužívání. Je napsaná velmi jednoduše, za mně by mohla být trochu delší, vše bylo popsáno spíše povrchně. I tak ale velmi povedená knížka, kterou bych doporučila každému, komu nevadí číst o vztahu mezi "malou holčičkou" a mužem, který by mohl být možná i její děda.
Pro mně bylo nejhorší asi sledovat matku, která v podstatě nijak nezakročila a ještě vztah podporovala.

Hall3006
31.05.2022 5 z 5

Je neuvěřitelné, co vše bylo před lety tolerováno a co progresivní levice, v tomto případě francouzská, chtěli protlačit do norem morálky. Kniha by neměla minout kdo se zajímá o historii, literaturu a mezilidské vztahy.

archivářka115
30.05.2022 2 z 5

Když jsem si knížku začala číst, tak jsem věděla, že hlavní mladá hrdinka, které je 14 let, má vztah se starším spisovatelem, který je pedofilem. Nechápala jsem, proč není takový vztah trestný. Musím přiznat, že se mi knížka nijak zvlášť nelíbila. Podle mě byla zbytečně zdlouhavá. Bylo zvláštní, že se pedofil Gabriel, který měl (podle autorky) mnoho mladých dívek, tak soustředil na hlavní hrdinku. Zaujal mě pouze konec, který rozebírá pocity Vanessy, když se s rozešla s G.

soupik2012
28.05.2022 5 z 5

Vanessa Springora zcela jistě nebyla běžným dítětem. Jak nám sama v knize přiznává, tak její touha po sexu byla patrna jíž od útlého dětství. Navíc se jedná o autobiografii, tudíž v knize najdeme pouze to, co byla paní spisovatelka ochotna zveřejnit. Na druhé straně Gabriel Matzneff byl pedofil, či snad efebofil, což je slovo, které jsem prvně zaznamenala až v této knize. A ten si vybíral pro své sexuální choutky právě taková děvčata, či chlapce, kteří se sexem dobrovolně souhlasí. Děti mohou být dostatečně sexuálně vyzrálé, ale v žádném případě nejsou ještě připravené na to, co život přináší. A tak je správné, že za děti rozhodují jejich rodiče. Rodiče si nikdo z nás nevybíráme a když jsou špatní, jejich děti mají zpravidla zkažený život. A to se právě stalo Vanesse. Měla bídného otce a mizernou matku. Kniha mi potvrdila ještě jednu skutečnost. Když je člověk zdatným řečníkem, což spisovatel Gabriel zcela jistě byl, projde mu spousta věcí, které obyčejným lidem neprocházejí. Patrné je to především v politice, kdy vítězí populisté a zdatní řečníci nad lidmi, kteří by snad měli zájem konat dobro. Audioknihu opravdu velice dobře namluvila paní Helena Dvořáková.

Josefie
27.05.2022 5 z 5

Tohle je má čtvrtá kniha o pedofilii a můžu říct že je nejvíce znepokojující.
První polovina příběhu jedná o začátku vztahu mezi čtrnáctiletou Vanessou a padesátiletým Gabrielem.
Druhá polovina knihy, pro mě jako pro člověka zajímající se o téma pedofilie, byla více přínosná. Vanessa (jako skoro každá oběť zneužívání) po nějaké době procitne ze "stockholmského syndromu" a začne si uvědomovat závažnost situace a s tím přichází i psychické problémy.

Důvod proč si myslím že je Svolení znepokojující je kvůli dvou věcem.
1) Gabriel je v Paříži známý spisovatel, a veřejně píše o svém sexuální životě, který zahrnuje jenom malé děti. Jeho tvorba je podporována mnoha lidmi, kteří sami stojí za názorem že věková hranice povolující sex by měla být zrušena. Šílený.
2) Vanessa měla od své matky povolení chodit s Gabrielem.

Nechutnejch věcí je tam víc, ale to už se musíte dočíst sami.

,,...přiznám že se cítím jako figurína bez touhy, která neví, jak funguje její vlastní tělo, a která se naučila jediné, být nástrojem ke hrám, jež jsou ji cizí."

Mychaela
14.05.2022 1 z 5

G. je odporný pedofil, o tom žádná. A je pro mě naprosto nepochopitelné, jak mohl být člověk jako on (a jeho skutky a činy, kterými se veřejně chlubil) společností a okolím tolerovány a obdivovány.
Další, kdo fatálně pochybil, byli bezesporu V. rodiče.
G. V. využil. Využil toho, že byla v depresi, nemilovaná rodiči, bez kamarádů, s nulovým sebevědomím a obrovskou touhou, aby ji měl někdo rád. Kdokoliv. A za jakýchkoliv okolností a podmínek.
ROZHODNĚ NEOMLOUVÁM NIC Z TOHO, CO G. ČINIL VŠEM SVÝM OBĚTEM!
ALE, jak už tu psal někdo přede mnou, věková hranice povolující sex je u nás 15 let. V. bylo 14. A já si říkám, opravdu činí ten jeden rok tak velký rozdíl? Rozdíl ve schopnosti říct ne, rozhodnout se, jestli dávám svolení k něčemu, co opravdu chci, nebo nechci? Ve schopnosti rozhodovat se sám za sebe? V. byla podle toho, co o sobě sama napsala, celkem "čiperná" už opravdu brzo! Vždyť už někde v 10 letech se s kamarády svazovali, dráždili na intimních partiích apod. Ano, šlo o dětské objevování s vrstevníky, jen tím chci říct, že si nemůžu pomoct, ale že podle mě ve svých 14 letech už věděla, "do čeho jde", čemu dává svolení, co s ní G, provádí. Nebylo jí 8 nebo 12, jako jeho jiným obětem.

Jsem z knihy na rozpacích, upřímně, nelíbil se mi ani styl, jakým byla psána, ale chápu, že to u knihy s takovouto tematikou a přesahem, je to poslední, co je důležité...

baru_lienka
15.04.2022 4 z 5

Doufám, že ten prasák nedopadne dobře. Nechápu, fakt nechápu, jak tohle mohlo být veřejné tajemství. Já vím, že tehdy byla jiná doba, jenomže pedofilie je snad zločin vždy, ne?
Achjo. Kniha přesně ukazuje, jaký vliv má na dítě problémová rodina. Prostě to jsou vzorce, které se kopírují z generace a generaci, dokud se někdo nerozhodne ten problém vyřešit. Doufám, že autorka díky této veřejné zpovědi najde trochu klidu v duši.
Krátké kapitoly ještě podtrhují vážnost knihy a jsou jako facka čtenáři, pustit tento příběh do světa je velice odvážný čin.

Lole
15.04.2022 3 z 5

Je to zpověd subjektivně zabarvená. Je to obvinění všech který jen přihlíželi. Líbí se mi že kniha se snaží sundat pryč mýt vztahu mladé dívky a postaršího muže, nicméně nejedná se o velký umělecký počin. Každopádně k tomu, aby člověk vyslovil otázku a více se zajímal tímto směrem je ideální. Rozhodně doporučuji

Mojepočteníčko
25.03.2022 4 z 5

Druhá kniha zabývající se tématem pedofilie a zneužívání dětí, která se mi dostala do ruky.
Autorka nejprve reflektuje své dětství. Mluví o otci, který je opustil a popisuje nepříliš vydařený vztah s matkou. Ve svých čtrnácti letech poprvé na večírku potká staršího, charismatického spisovatele. Ten jí na rozdíl od matky věnuje spoustu pozornosti, později dokonce vyzná lásku. Mladičká V. mu totálně propadá bez ohledu na to, jak skandální jejich vztah je. Až po nějaké době zjišťuje, že není jedinou mladičkou dívkou, se kterou G.M. navázal vztah. A že vše, co se kolem tohoto muže děje, je v podstatě už dlouhou dobu veřejným tajemstvím.
Celý tento text na mě působil nesmírně hluboce, uvěřitelně, a ještě nějakou dobu po dočtení ve mně rezonoval. Fascinovala mě představa, že onen spisovatel byl celou dobu prakticky chráněn tamějšími literárními kruhy a do jisté míry svou zálibu v mladých dívkách a chlapcích netajil, protože ji promítal do svých textů. Měla jsem pocit, jako kdyby jeho chování k dané době zkrátka patřilo. Autorka neopomíná zmínit ani fakt, že ji tato minulost prakticky nikdy nepřestala zasahovat do života.
Kniha Svolení pro mě byla velmi zajímavým čtenářským zážitkem, který rozhodně můžu doporučit.

tra-my5156
21.03.2022 3 z 5

Moc hezky napsané, trošku se mi zvedal žaludek z maipulativních vlastností nechutného padesátníka, který si užívá mladé tělo prepubescentních kluků a holek. Hledala jsem pak dále, jestli byl prosekuován, ale nic. Tak ať shoří v pekle, kretén.