Svojanovský křižáček

Svojanovský křižáček https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351408/mid_svojanovsky-krizacek-AQA-351408.jpg 3 6 3

Děj Vrchlického básně vypráví o devítiletém Jeníkovi, potomkovi hradního pána Bořka ze Svojanova, který ovlivněn dětskou křížovou výpravou utíká z domova. Děj se odehrává na začátku 13. století.

Leona333
19.12.2021 3 z 5

Ač je pan Vrchlický považován za velice známého, mou generací povinného čteného autora, do Čtenářského deníku..., tak mi nikdy moc nesedl. Navíc se domnívám, že toto knižní dílo je i pro dnešní, mladou generaci, tak trochu pasé...
Každopádně jsem se nostalgicky po letech ke knížce vrátila a tak úplně času s ní stráveného nelituji. Určité kouzlo a hloubku ve svém obsahu má.

Honzíkovacesta
25.04.2018 4 z 5

Po zhlédnutí filmu Křižáček jsem si chtěl přečíst i knihu. Jak píše Blue, byla to jiná doba, jiné myšlení.

Blue
07.09.2017 3 z 5

Nejkorektnější by bylo napsat neslané nemastné konstatování, že knížka nepatří k vrcholům autorova díla. Ale já to trochu upřesním. Rozsáhlá básnická skladba byla psána pro mládež, ale pro mládež z počátku 20. století, už to způsobuje, že dnes je tato poměrně naivní vyprávěnka víceméně pasé. Dnešní čtenář má opravdu poněkud jiné nároky a obtížně se vpravuje do duše tehdejšího dítěte, aby si mohl tuto četbu užít. Takže dle mého názoru se jedná o literaturu, která spíše neobstála v prověrce časem a dnes může potěšit snad jen skalní příznivce Vrchlického nebo dobové literatury obecně. Já, navzdory svému hodnocení, a jak je u mne obvyklé, jsem rád, že jsem si Křižáčka přečetl. Nejsem zrovna "skalní", ale rád se k této starší literatuře vracím. Je obtížné knížku sehnat, kromě samostatného prvního vydání z roku 1906 se nachází ve dvacátém svazku básníkových spisů - Jaroslav Vrchlický: Žeň času, Praha 1963.

zfilmováno

Jaroslav Vrchlický (p)