Světla nad močálem

Světla nad močálem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466577/bmid_svetla-nad-mocalem-8dR-466577.png 4 315 315

Světla nad močálem série

Vydejte se do světa bludiček. Vítězná kniha 4. ročníku soutěže Hvězda inkoustu. Lena si vzala život naprosto dobrovolně – mezi lidmi už žít nemohla. Teď je z ní navka, budoucí bludička. Aby se jí skutečně stala, musí kromě nových dovedností zvládnout to hlavní: nalákat do močálu lidskou duši. Jenže po střetnutí s nepřátelskou strigou má na splnění úkolů místo sedmi let jen sedm dnů. Lena u bludiček našla milující rodinu a udělá cokoli, aby s nimi mohla žít i nadále. Zvládne přivést duši člověka, nebo ji čeká věčné zatracení?... celý text

Efeméra
26.05.2021 4 z 5

Světla nad močálem mě okamžitě zaujala svojí obálkou a hlavně anotací. Autorka pojala slovanskou mytologii velmi neotřelým (dalo by se říct moderním) způsobem a mně se vážně líbilo, jak svůj svět vystavěla. Močál, navky, bludičky, rusalky, podsvětí, to všechno mělo osobitý ráz.

Velmi mě překvapilo, jak se autorka dokázala vyhýbat vyšlapaným cestičkám. Vždycky, když se zdálo, že se příběh vydá určitým směrem, obrátila děj někam úplně jinam, a vlastně se tak často vyhnula klišé. Skvělé byly úvahy na začátku každé z kapitol, plné věcí k zamyšlení a perfektně doplňující celý příběh. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila, jen mi dělalo potíž pochopit, proč vlastně sebevraždu spáchala. Ačkoliv její život rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou, možná by mi pomohlo víc pohledů do minulosti zaměřující se na vztah s matkou nebo zkoumající její depresivní stavy.

Už při prvních náznacích romantické linky jsem se zaradovala, až mě nakonec mrzelo, že se jí nedostalo víc prostoru. Tohle nenápadné sbližování já ráda. Kvůli tomu, jak málo spolu postavy strávily času, mi potom jisté události na konci připadaly trochu moc hrr, nicméně epilog mě zanechal v příjemném rozpoložení.

bookbypatrik
22.05.2021 4 z 5

Ve Světlech nad močálem jsem si nejvíc užíval tu ojedinělou atmosféru, která se v jiných knihách tak často neobjevuje.
Navíc spolu s pozoruhodnými myšlenkami a až poetickým stylem psaní to byl nakonec milý čtenářský zážitek.
Jen bych třeba ocenil rejstřík postav a bytostí, který by pomohl čtenářům lépe se orientovat.

Kaya77911
21.05.2021 3 z 5

Zaujalo mě hlavně to, že hlavní hrdinka Lena spáchala sebevraždu, protože o tom jsem moc knih zatím nečetla. Taky jsem slyšela, že to má mít prvky slovanské mytologie a to já miluju. Sice to bylo úplně jiné než jsem čekala - nepatří to totiž mezi ty temné knihy jako třeba Medvěd a Slavík, Kosti Mraza, nebo V zajetí zimy -, ale i tak se mi to líbilo. Postavy mi byly v celku sympatické. A teď už k samotnému ději. První polovina byla super a moc mě bavila. Pak, právě někdy v polovině, mě to úplně pustilo, bylo to celkem zamotané a ke konci mě to už vyloženě nebavilo. Ani moc nevím proč, ale nejspíš jsem po knize sáhla ve špatné chvíli. Na druhou stranu se v knize nacházelo plno krásných citátů a myšlenek.

Nikola_
20.05.2021 4 z 5

Příběh hezký, zajímavý.. Ale co ten konec? Ten mě teda docela zklamal. A více bych rozvinula romantickou linku mezi Lenou a Divišem..Ale jinak fajn čtení

gabca5316
17.05.2021 3 z 5

Krásný a především zajímavý svět nad blaty, úplně to evokovalo některé pohádky. Mně by se líbilo pokračování Jak Lena pojala svou druhou šanci a stala se pak bludičkou?

PeggyQuella
17.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Světla nad močálem jsou rozhodně jedna z nejlepších českých fantasy za poslední dobu. Oceňuji, že se celý děj točí kolem, podle mě celkem nedoceněné, slovanské mytologie.
Co se týče hlavní postavy, chvílemi mi svým chováním přišla nesympatická, ale to mi ani nevadí - ba naopak, je velmi zajímavé číst o postavách, které jsou jiné, zvláštní, s odlišnou povahou i názory. Čtení je podle mě hlavně o tom nahlédnout do srdcí naprosto jiných lidí (třebaže nesympatických) a sledovat, jak je okolnosti příběhů mění. :)
Líbí se mi, jak autorka postavila svět, v němž se děj odehrává - díky magickým popisům jsem si dokázala naprosto živě představit jakékoliv místo i postavu. Zároveň musím vyzdvihnout i úryvky na začátku každé kapitoly, které čtenáři umožní pochopit Leniny myšlenky, Leninu povahu, náhledy na život, i skutečnosti, které jí přivedly k sebevraždě. V knize se objevuje i zamyšlení nad závažnými tématy dnešní doby - ekologie, konzum, společnost, okrajově se tam vyskytuje i feminismus. Tohle je něco, co se mi líbí v jakékoliv knize. Když autor do textu vmísí i určité pasáže, nad nimiž je třeba se zastavit a zamyslet se, je to pokaždé skvělé osvěžení.
Je potřeba vyzdvihnout i překrásnou ilustraci na obálce. Přestože to se zbytkem knihy nesouvisí, jako člověk, který se rád věnuje malbě a kresbě, vždycky ocením, když je příběhu dáno i krásné grafické zpracování. :)
Na druhou stranu, závěr příběhu, kdy se Lena vrací z podsvětí, aby zachránila Lukáše, mi přišel trošičku uspěchaný. První polovina knihy, odehrávající se v močálu a následně v Lukášově domě, plyne pomaleji a je tak akorát - ani moc rychlá, ani moc pomalá. Nicméně ta část, kdy se Lena dostává do Temného Navu, mi přijde trošku odbytá. Což je škoda, protože zbytek je napsán úžasně. Kniha má i velmi silný závěr, který je úplně jiný, než jsem očekávala. Někdo píše, že ho naštval, ale já ho naopak musím pochválit. U knihy je vždycky plusem navíc, když se konec liší od čtenářova očekávání a překvapí jej. A já ještě k tomu mám slabost pro konce, které vyvolávají jakési pochyby o tom, co se v celém příběhu událo. Byl to všechno jenom sen dívky v kómatu? Stalo se to doopravdy? To už je na každém, aby si na tyto otázky odpověděl. Nevím, jestli se chystá pokračování, nicméně mně osobně by vůbec nevadilo, kdyby žádné nebylo. Je sice pravda, že bych si velmi ráda přečetla, jak se to bude s Lenou, Lukášem, Nemojem, a všemi ostatními dále vyvíjet, ale obávám se, že potenciální druhý díl by mohl zkazit sílu celého příběhu.
Další věc, co bych ráda vytkla (a co mi vadilo mnohem více než subjektivní uspěchanost závěru Leniny záchranné mise), je romantika. Přesněji řečeno, "milostná" linka mezi Lenou a Nemojem - dá-li se vůbec o nějaké milostné zápletce mluvit. Bohužel, první náznaky, že by se mezi těmito dvěma postavami mohlo něco odehrát, se objevily až v závěrečné části, a to ještě ke všemu dost slabé. Můj problém s romantikou Leny a Nemoje spočívá právě v tomto. Od začátku jsem ho nebrala jako objekt Lenina romantického zájmu a ani mě to nenapadlo. Necítila jsem mezi nimi žádnou chemii, žádné společné pouto (až na skutečnost, že oběma dvěma ublížil někdo, koho měli rádi, což si myslím, že je dost málo) - zkrátka nic, co by naznačovalo, že by byli ideálním párem. U Lukáše, naproti tomu, už mi to tak nevadilo, protože jsem nějak cítila, že si ti dva rozumí (přestože nejprve jako kamarádi). Měli v knize společně více prostoru, proto mi vývoj jejich vztahu přišel přirozenější.
Ale i přes všechny nedostatky knihu hodnotím velmi kladně. Je originální, zajímavá, a zpracování ji posouvá ještě o level výš. :)

janca6129
16.05.2021 3 z 5

Tak jo. Na tohle jsem se fakt strašně moc těšila. Slibná anotace, pro mě i moc krásná obálka.

Ale.

Nakonec jsem si přišla, jako bych četla jen dlouhou a docela pěknou slohovku. Hezky se to četlo, děj plynul jako voda, občas jsem se uchechtla... A tady bych zdůraznila to "občas". Mně to celé tak nějak přišlo... bez citů. Prostě jsem jen četla, bez nějakých valných emocí... Nedokázala jsem souznít s hlavní hrdinkou, nějak moc se napříč celým příběhem skákalo od něčeho k ničemu...

A jak už tu zaznělo, romantická linka byla neuvěřitelná. Suchá, chladná, bez emocí, vsazena jakoby násilím. Za mě by tam ani nemusela být. A epilog... já ani naštvaná nebyla, jak tu někdo zmínil. Spíš mě to nijak nepřekvapilo. :D

Ale abych jen nehanila, protože i navzdory "neemočnosti", nebo jak bych to napsala, to není špatné. Světla nad močálem mají pár skvělých myšlenek, je to taková studnice nápadů, která by si rozhodně zasloužila víc stránek. Celý ten temný svět, i jeho obyvatelé, se mi líbil, dával mi smysl a kupodivu jsem si ho i bez popisů dokázala představit. Za to palec nahoru, ne každému se to povede. :)

Fortuna7
11.05.2021 3 z 5

Bludičky - velice zajímavý námět na knihu, ale já jsme měla ze začátku problém se orientovat v tom, jak to všechno vlastně funguje, takže bych uvítala nějaký seznam, nebo tak něco...
Musím ale pochválit čtivost knihy, a to, že se toho v ní událo strašně moc a obsahovala to, co by některým autorům vystačilo klidně na celou trilogii.
Líbil se mi styl psaní autorky, bylo vidět že Světla nad močálem nejsou její prvotina.
Já vlastně ubírám 2⭐ kvůli zmatku, který jsme měla ze začátku v postavách a kvůli tomu, že mě některé části moc nebavily a přišly mi hrozně natahované, nebo naopak příliš uspěchané.
P.S. A ten epilog mi teda fakt jako dost pokazil celou knihu.

Meg1
10.05.2021 3 z 5

Rozhodně zajímavé téma a i když jsem příznivcem všemožné zahraniční fantasy, jsem ráda, že si taky někdo mezi elfy, čaroději a jinou cizorodou havětí vzpomněl na to, že i u nás doma se najde spousta nadpřirozených bytostí o kterých stojí za to psát. Za to dávám jednu hvězdičku navíc. Kniha mě nijak nenadchla, ale už jsem četla i horší :-)

Pog
10.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Nechce někdo přepsat epilog? Protože ten mě fakt naštval :D
Jinak kniha jako taková byla rozhodně zajímavá svým tématem, se slovanskou mytologií asi moc knih nenajdeme. Líbilo se mi, že nás autorka tímhle stylem alespoň povrchově seznámila s vírou našich předků.
Postavy byly takové neslané nemastné. Hlavní hrdinka chudinka, kterou nikdo nemá rád, skoro ukázková Mary Sue. Lukáš takové naivní zlatíčko, Irma zákeřná potvora, Nemoj kdysi zrazený v lásce a dodnes zahořklý... No, všichni byli dost černobílí, ale to asi k téhle knize patří, zvlášť pokud mluvíme o té "zlé" straně. Jediný, kdo se mi doopravdy zamlouval a čí charakter se během příběhu nějak zásadně vyvíjel, byla asi Kora.
Na knize mě dost štvalo, kolik překlepů se tam objevovalo. To už dneska knihy neprochází nějakou korekturou? Tenhle problém má snad každá druhá kniha...
Co se mi ale líbilo, bylo to, že děj byl dost nepředvídatelný a opravdu jsem byla zvědavá, jak to nakonec dopadne. Když nad tím tak přemýšlím, konec byl hodně hodně uspěchaný, nevadilo by mi, kdyby tam bylo pár stran navíc.
Dál čtěte jen na vlastní nebezpečí, jsou tam spoilery :D

(SPOILERY)
- Romantické lince mezi Nemojem a Lenou jsem nevěřila, pardon, ale to fakt ne.
- Mile mě překvapilo, že to neskončilo happyendem, ale i tak mě epilog naštval :D

Ale abych pravdu řekla, tuhle knihu jsem si koupila i navzdory tomu, že jsem se zapřísáhla, že už si nikdy nekoupím žádný "humbook tip". A snad poprvý v životě nelituju, že jsem si "humbook tip" koupila :D
Nevěděla jsem, jestli knize dát 3 nebo 4 hvězdičky, dala bych tak 3,5, kdyby to šlo :D ale ve finále jsem se rozhodla pro 4.

Rewati
08.05.2021 2 z 5

Tak jo. Šla jsem d toho s tím, že jsem od toho nic nečekala…a dobře jsem udělala. Protože jsem dostala ne moc záživný koktejl nahodilých prvků ze slovanské mytologie (to je teď populární, já vím), emo teenagerských „hlubokých myšlenek“ a skřípající romance. Kdyby mi bylo čtrnáct, patnáct, slupla bych to s nadšením jako malinu, ale to už mi bohužel není :( Když se u toho budete snažit nepřemýšlet, tak se to dá jako oddechovka přelouskat. Chraňte vás ale bohové zapojit na chvilku mozek, protože většina motivací a jednání postav je bolestivě nesmyslná.

anndrra
03.05.2021 5 z 5

Já jsem naprosto nadšená. Strašně mě to bavilo a nemohla jsem přestat číst. Víc takových knih, prosím.

25veronika3
23.04.2021

(SPOILER) Abych byla upřímná, romantickou linku, která se uskuteční, jsem si přála od první chvíle. O to více jsem byla zklamaná na konci, když to celé takto dopadlo, ale jestli skutečně příběh bude pokračovat tak, jak čtu tady v komentářích, tak se určitě moc těším! Celý příběh se nesl svižně a kniha se četla skvěle.

Jediné, co mě od příběhu trošku rušilo, bylo nekonečné omílání a ospravedlňování její sebevraždy. Stačilo by mi to říct třeba 2x a jinak jsem to nemusela číst v každé kapitole a o to víc jsem byla ráda, když jí pak vlastně v tom pekle došlo, že se pořád lituje. Díky, Leno!

Těším se na další díl!!

Ellinek
22.04.2021 4 z 5

Od knihy jsem neměla vysoká očekávání, o to víc mě mile překvapila.

Většinou čtu knihy spíše pracovně, ale tuto knihu jsem si vybrala, protože sbírám vítězné příběhy Hvězdy inkoustu a námět slovanské mytologie mě velice zaujal. A autorka ho zpracovala opravdu náramně! Okamžitě jsem si zamilovala močál, Nemoje, bludičky, Světlanu, až bych se klidně taky stala bludičkou. :D Všechno bylo krásně popsáno, konečně jsem se do nějakého světa opravdu ponořila. Líbilo se mi to balancování mezi dobami, chvíli jsem si myslela, že to bude starší příběh, ale nakonec se z toho vyklubala moderna, ba dokonce Česko, ale na to, že ani ta česká jména nemám ráda, tak tady všechno krásně zapadlo a vůbec mi to nevadilo.

I přesto se našlo pár drobností, které mě rušily. Například, jak může Lena vyprávět o svých vzpomínkách, na které zapomněla, když...na ně vlastně zapomněla. Přičemž Světlana krásně vystihuje příklad, že když zapomeneš, tak prostě nevíš. Dále mě trochu zamrzela romantická linka, doufala jsem, že k tomu autorka nespadne, ale stalo se, což jsem z chování mužského protějšku záhy vytušila a na konci se mi to jen potvrdilo. Ale zase jsem uhádla provázanost všech postav ještě dřív, než se tam vůbec nějaká objevila, takže mám ze sebe radost. :D

Našlo se tam pár chybek a nesrovnalostí, ale to nic nemění na tom, že jsem z knihy nadšená a strašně ráda bych se do močálu s Lenou ještě někdy vrátila. Oceňuji hlavně konec, kdy se autorka rozhodla jít jinou cestou, než byla nasnadě, což ne každý udělá, o to víc si toho vážím. Přesto bych dokonce i já chtěla, aby to dopadlo jinak! :D

Skvělá kniha, opravdu, za mě největší milé překvapení tohoto roku. :)

A málem bych zapomněla! Úvodní statě každé kapitoly byly na knize vlastně to vůbec nejlepší! Tolik pravdy jsem už dlouho na stránkách knihy neviděla. Se vším jsem souhlasilo, všechno bylo tak pravdivé! Kéž by si to všechno lidé uvědomili. Na světě by bylo o tolik lépe.

karinga
20.04.2021 4 z 5

Jsem moc ráda, že bude příběh pokračovat. Autorka je taková míň užvaněná Maasová, což se mi líbí.
Podařilo se jí vystavět kouzelný a uvěřitelný svět s prvky slovanské mytologie. Se světem bludiček a dalších bytostí, světem lidí a temnoty. Rozhodně to bylo napínavé, fantaskní, místy dojemné i vtipné, dokonale propojené, bez logických nesrovnalostí :).
Takže pro mě je Lucie Ortega rozhodně Hvězdou inkoustu.

Anett525
19.04.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Ještě do nedávná jsem se české fantasy vyhýbala,ale poslední dobou jsem narazila v českém rybníčku na samé fantasy skvosty. Tato kniha rozhodně patří mezi povedené,jak už skvělým světem, tak promyšlenou a originální zápletkou. Určitě stojí za přečtení.

smrčci
18.04.2021 4 z 5

Jedná se o vítězný rukopis Hvězdy inkoustu a já hned na začátek musím říct, že naprosto chápu, proč vyhrál. Svět, který autorka vystavěla, je jedním slovem dokonalý. Setkáváme se tam s nejrůznějšími magickými bytostmi, bludičkami, rusalkymi, bludníkem, ančutky, strigou, s jejich obydlím a fungováním království Temného Návu. Je to knížka protkaná mnohými moudrými myšlenkymi, které vás donutí se zamyslet, stejně tak vtipnými hláškami. Na druhou stranu byly pasáže, které mě tak moc nebavily, i když vlastně ani nedokážu posoudit proč a místy jsem nechápala hrdinčino chování.
Celkově však knížku hodnotím jako takové milé čtení, které v české fantasy scéně patří rozhdoně k těm lepším a nelituji, že jsem po ní sáhla.

MartinaF
15.04.2021 4 z 5

Nebylo to špatné, autorka píše velice čtivě, zápletku měla skvěle promyšlenou. Více se mi však líbila první část knihy, i když byla pomalejší, ale čtenář měl možnost se seznámit se s prostředím, kde se Lena po své smrti probudila. To vše se autorce skvěle povedlo - temné Kostějovo království, zářivá Velesova země. Druhá část byla nabitá akcí, ale kvůli tomu mi přišlo nereálné, aby se Leně podařil splnit úkol, který dostala. Jinak pro milovníky fantasy velice dobré čtení.

OliviePaszová
15.04.2021 4 z 5

Příběh je čtivý, nápaditý, vtipný, plný pravdy a má naprosto geniální (pro mě nečekaný) konec. Také je plný krásných, duchaplných citátů na začátku každé kapitoly. Do toho ještě přihodíme nenásilnou, pomalu vystavěnou milostnou linku, která mě asi dostala úplně nejvíc. Na konci jsem málem uronila slzičku… A to mě běžně knihy jen tak nedojmou. Světla nad močálem jsou jasný důkaz, že musíme věnovat více pozornosti české tvorbě, která skýtá opravdové literární poklady. ¨
Více v recenzi