Světla nad močálem

Světla nad močálem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466577/bmid_svetla-nad-mocalem-8dR-466577.png 4 315 315

Světla nad močálem série

Vydejte se do světa bludiček. Vítězná kniha 4. ročníku soutěže Hvězda inkoustu. Lena si vzala život naprosto dobrovolně – mezi lidmi už žít nemohla. Teď je z ní navka, budoucí bludička. Aby se jí skutečně stala, musí kromě nových dovedností zvládnout to hlavní: nalákat do močálu lidskou duši. Jenže po střetnutí s nepřátelskou strigou má na splnění úkolů místo sedmi let jen sedm dnů. Lena u bludiček našla milující rodinu a udělá cokoli, aby s nimi mohla žít i nadále. Zvládne přivést duši člověka, nebo ji čeká věčné zatracení?... celý text

ziju.ctenim
26.10.2022 2 z 5

Anotace zní naprosto úžasně a proto když jsem ji viděla řekla jsem si, že tu knihu prostě musím mít. Příběh o bludičče co spáchala sebevraždu? To zní přece skvěle!
Bohužel jsme byla zklamaná. Ze začátku to bylo přesně tak skvělé jak jsem očekávala ale potom co se zkrátila její lhůta mě to přišlo strašně nezáživné. Když se potom ještě přesunuly do Temného Navu bavilo mě to ještě míň... Měla jsem hrozné potíže knihu dočíst, nakonec se mi to povedlo ale trvalo to měsíc.
Myslím, že kniha měla neuvěřitelný potenciál ale jsem si jistá, že chyba není na straně autorky nýbrž mého osobního vkusu...
Knihu i druhý díl budu prodávat. Ačkoliv obálky jsou nádherné stoprocentně si knihu už nikdy nepřečtu...

@knihomolnice
19.10.2022 4 z 5

Krásné temnější fantazy inspirované slovanskou mytologií rozhodně stojí za přečtení!

Hlavní hrdinka Lena nedokázala žít v dnešním světě a tak dobrovolně ukončila svůj život. Místo konce jí ale čekal nový začátek, když se probudila do světa slovanských bohů a bytostí jako budoucí bludička. Její místo, které našla u své nové rodiny je ale ohroženo, stejně jako močál, který se stal jejím domovem. Je právě na ni, aby se pokusila vše zachránit a utopit svého prvního člověka, z čehož se nakonec možná vyklube mnohem náročnější úkol než kdokoli očekával.

Začátek knihy mi přišel maličko pomalejší, ale rozhodně stálo za to číst dál. Hlavní hrdinka mi přirostla k srdci a tak mi to nedalo a už jsem se zmocnila i druhého dílu :D

bárbra13
08.10.2022 3 z 5

Prostředí a postavy super! Slovanskou mytologii v knihách miluju čím dál tím víc!
To, co mě ale zklamalo byl konec a celkové nedotažení detailů. V příběhu bylo několikrát zmíněno něco zajímavého, ale autorka se k tomu nikdy nevrátila, nebo to prostě vyšumělo. Konec nabral neuvěřitelný spád, pro mě bohužel až moc.. moc jsem tomu nevěřila.

E-liška-S
15.09.2022 4 z 5

Moc se mi líbilo pojetí nadpřirozeného světa fungujícího paralelně s naším založeného na slovanské mytologii. Bludičky, vlkodlaci a vůbec bytosti z tohoto světa mě okouzlily. Také děj byl plný tajemství a poměrně nečekaných zvratů a propojení. Hlavní hrdinka mi byla docela sympatická (což se mi stává spíš zřídka popravdě).

Malé mínus pro mě byl trochu pomalý začátek, kdy mi trvalo, než jsem se do příběhu ponořila a naopak možná až trochu moc zrychlený konec, kdy jsem si zoufale přála, aby to ještě nekončilo.

Každopádně už mám ve spárech druhý díl a nemůžu se dočkat, až se pustím zase do čtení.

Adele02
01.09.2022 4 z 5

Kdyby se to udrželo celou dobu, jak to bylo v první polovině, klidně bych to viděla na plné hodnocení. Autorčin styl mi ihned sedl, Lenin pohled na svět byl velmi milým osvěžením, co se YA vypravěček týče. Jen... nebýt toho většího plot-twistu v půlce :'D Neseděl mi tam, od toho to šlo trochu dolů, některé události se mi zdály dost na sílu.

Tavbaretu
27.08.2022 5 z 5

S českými autory mívám až na pár výjimek spíš potíže, ovšem jakmile jsem objevila tuto knihu v regálu knihkupectví, věděla jsem, že ji musím mít. A vyplatilo se.

Prvních pár kapitol jsem četla pěkně klidně a čekala, co se z toho nakonec vyvrbí. Ovšem po zlomové události se čtivost nejen zlepšila, ale posledních 150 stránek jsem smahla za 2 dny, a to jen proto, že jsem se musela jít vyspat, jinak bych to dočetla komplet.

I když se teď po Zaklínačovi se slovanskou kulturou roztrhl pytel, tato kniha není jen výplodem rychle napsané nudy pro využití nálady trhu, ale osvěžujícím pohledem do mystického slovanského světa a ráda tuto knihu doporučím.

Ale aby to nebyla jen a jen chvála, mám i pár výtek.
Jako už v mnoha knihách jsem opět viděla odporné nadužívání slova okolo namísto slůvka kolem. Dokonce jsem tužkou opravila i pár pravopisných a stylistických chyb... Ale můj největší odpor je skutečně k tomu, když projdete okolo domu, chytnou vás okolo pasu (dejme tomu), okolo okolo okolo - ono někdy stačí, když se to rozprostře kolem mě... navíc tato dvě slůvka mají přeci i významový rozdíl. Netuším, kde se v posledních letech vzala ta idea, že spisovný tvar je jen okolo... Ale stejné je to například u trilogie počínající Medvědem a Slavíkem, a bojím se, že tomu tak bude v mnoha dalších knihách... :/

TheMelorry
10.08.2022 4 z 5

Nečekala jsem to, ale jsem opravdu nadšená. Po několika prvních stranách jsem se do knihy velmi snadno začetla, hlavní postavy i prostředí mi přirosly k srdci. Celkové téma, příběh se všemožnými zvraty, atmosféra, krásné popisy rozličného prostředí a samozřejmě slovanská mytologie, to vše mi přirostlo k srdci a okouzlilo mě.
No a ten konec? Dojemný, smutný a přesto obsahující určitou naději a vidinu lepších nových zítřků.
(4,5)

andrejci
31.07.2022 5 z 5

Tohle pro mě bylo velkým a milým překvapením. České autory moc nemusím a ke knížce jsem přistupovala hodne skepticky. To co, ale autroka vytvořila mě pohltilo. Ksíně vymyšlený a propracovaný svět s prvky slovanské mytologie u mě sklidil velký úspěch.
Hlavní hrdinku jsem si oblibila hlavně z toho důvodu, že to je úplný opak klasických hrdinek. Sice mi sem tam přišla trošku naivní, ale jinak mi přišla jako normální holka s ,,normálními" problémy. Dalším překvapním pro mě byl Nemoj. Hodně jsem si ho oblíbila.
Konec mě mile překvapil. Ze začátku jsem se, ale nemohla moc začíst a to i přes to, že autorka použila normální výrazy, které používám sama. Z toho důvodu dávám 4 hvězdičky. A jsem hodně zvědavá na další díl.

martina1199
29.07.2022 3 z 5

Na tento příběh jsem byla velice zvědavá. Ráda čtu českou fantastiku. Moc se mi líbila atmosféra a způsob, jakým autorka použila bytosti slovanské mytologie. Také myšlenky hlavní hrdinky, které uvozovaly každou kapitolu, nebyly špatné a u některých jsem souhlasně přikyvovala. Bohužel jsem si nenašla cestu k hlavní postavě Leně. Upřímně ani k jiné postavě v knize. Napřed mi bylo Leny trochu líto, když si představím, že ve svém útěku ze světa lidí hledala jenom věčný klid, a místo toho ji čekala jen další nejistá budoucnost, navíc podmíněná tím, že se zbaví téměř úplně svého lidství. Pak mi prostě byla jenom nesympatická. A ten romantický zvrat ke konci příběhu mi přišel takový umělý, vyrostl jako by z ničeho.

Knihomolka97
26.07.2022 4 z 5

Příjemné překvapení! Knížku jsem přečetla během dvou večerů, četla se krásně, moc se mi líbilo prostředí a atmosféra. Některé pasáže sice působily trochu zdlouhavě, ale jinak jsem příběh hltala.

Hlavní hrdinka byla sympatická, ovšem někdy mě svými rozhodnutími vytáčela a trochu mi vadila její naivita.
Autorka pro nás připravila hned několik zvratů. Vše do sebe skvěle zapadalo!
Výtku mám ale k romantické lince - i když byla velmi mírná. Nevím, jestli se mi líbí nebo ne. Možná se rozhodnu až v dalším díle, jak se to ještě vyvrbí. Zatím to na mě působí spíš na sílu.
Nemoj se mi líbil, ale Lukáš mě zaujal o trochu více. Nemůžu si pomoct.

ElessaRiverbow
10.07.2022 5 z 5

Po téhle knize jsem pokukovala už od doby, co vyšla, a proto jsem nadšená, že jsem si ji mohla přečíst v rámci spolupráce. Příběh rychle utíkal a kapitoly byly krátké, takže se není čemu divit, když jsem ji měla za dva dny přečtenou. Moc se mi líbilo zpracování slovanské mytologie. Lenu jsem si už od začátku oblíbila a držela palce, aby se jí vše povedlo. Co se týká romantické linky, moc jsem doufala, že Lena skončí s Nemojem, a proto jsem hodně zvědavá, jak se jejich vztah bude vyvíjet v dalším díle.

Mojepočteníčko
06.07.2022 3 z 5

České autory rozhodně vyhledávám. A je jedno, jaký žánr píší. I když to možná trošku kecám, jsou vody, do kterých čtenářsky zřejmě nikdy nevkročím. Fantasy ale ráda mám a po knížce Lucie Ortegy už jsem pokukovala nějakou tu dobu. Nakonec si ke mně našla cestu formou recenzního výtisku od Humbooku a já za ni tímto celé partě Humbook blogerů moc děkuju!

Lena spáchala sebevraždu, ale dostala druhou šanci. Po smrti se stala bludičkou. Ale aby svou přeměnu mohla dokončit úplně, musí někoho zabít. Maličkost ne? Jenže život, ať už v jakékoli podobě, s sebou přináší různá překvapení. A protože naše hlavní hrdinka nepatří k těm, kteří by na přátelích nechali dříví štípat, dostane se do pěknýho průšvihu. Lhůta na přeměnu se rapidně zkrátí a Lenu čeká nejedno rozhodování. Pokud totiž nedokáže přivést jinou duši, čeká ji věčné zatracení...

Mně se to líbilo! Nikde nečíhal žádnej elf, trpaslík nebo okřídlenej anděl. Byl tam vodník, potkala jsem skřítka, setkala se s rusalkami či bludičkami. To prostředí bylo prostě krásný (joo, věřím, že teď nevěřícně zíráte na to, co tu plácám, protože co může být krásnýho na MOČÁLU, že), ale věřte, že tomu tak opravdu bylo. Ten příběh dýchal. Takovým tím klidem, který vám poskytne jedině příroda. Dál musím určitě upozornit na zapracování důležitých i těžších témat, např. vztah člověka a přírody, rodinné vztahy a vazby, význam přátelství, sebevražda aneb to, co člověka může dohnat k rozhodnutí, že vezme život sám sobě.

Co mě občas malinko zlobilo (ano, tady promlouvá moje učitelský já a nepěkná obliba šťourat se v textech), byla kostrbatost některých vět (odpustila jsem hned, protože přece PRVNÍ vydaná knížka a to je sakra makačka). A taky zbytečně moc akce v okamžiku, kdy se Lena vydala na válečnou stezku. Mělo to dynamiku jako blázen, pořád se kolem ní něco dělo, ale v jednu chvíli už jsem nevěděla, kdo je kdo a začala se ztrácet. Ani samotný závěr a rozuzlení v poslední kapitole mi příliš k srdci nepřirostly.

Nicméně je to knížka, která se velmi dobře čte, má krásnou obálku, byla pro mě originální svým prostředím a postavami, měla přesah. Hodnotím 3,5*/5* a ihned se vrhám do dalšího dílu! Doporučuji :)

Kaila146
21.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Pozitiva:
DObrý nápad, postupné odhalování Leniny minulosti, čtivý konec, Kora, Prostě Lena a Nemoj (jsou spolu dokonalý xd), ta mytologie.
Negativa:
Začátek byl pomalejší, rychlý konec, Lukáš

Sony9
17.06.2022 5 z 5

Knihu jsem četla před dalším dílem podruhé a líbila se mi snad více než napoprvé. Dokonce i romantická linka mi přišla méně nucená než jsem jí vnímala při prvním čtení.

Roscata
31.05.2022 5 z 5

Na Světla nad močálem jsem se hodně těšila. Doufala jsem v temnější čtení, a to jsem na prvních stránkách dostala. Jenže pak se Lena setkala s Lukášem a na chvíli to vypadalo na lásku jako trám. To jsem číst nechtěla. Takže jsem knihu na dlouhé čtyři měsíce odložila. A to byla obrovská chyba. Protože Světla nad močálem jsou temná, studená a bolestivá. Zároveň ale plná naděje, tepla a lásky. Úvahy před jednotlivými kapitolami mě nutili se zamyslet, stejně tak rozhodnutí která Lena musela udělat. Zamilovala jsem si bludičky a rusalky ale především Lenu a Nemoje. Možná jsou ti dva a celý příběh jedno velké klišé, možná jsem málo kritická, možná mi to jen sedlo do nálady, ale což, mě se to líbilo a těším se na pokračování.

IG: zrzi_cte

Anna_Malik_Ova
25.05.2022 5 z 5

Nečekala jsem že mě tato kniha tak pohltí, ale doopravdy se to stalo.
Citáty a myšlenky na začátku každé kapitoly jako by mi snad mluvily z duše. Když se k tomu přidá zajímavý tajemný svět, můžu říct jediné: „Jsem fascinovaná!“
Mýtické putování Leny mi bralo dech. Chvíli jsem se smála ironickým poznámkám, abych vzápětí zatajeně zadržovala dech. Svět který autorka dokonale popsala jsem si lehce dokázala představit a nejednu chvíli i doufala v jeho opravdovou existenci, a to i přes to, že Temný Nav, ve mně dokázal vzbudit opravdový strach a nechuť.
I když budu asi v menšině, já z celého srdce vítám i zapojeni milostné linky. Román se pro mě v tu chvíli stal komplexním a neskutečně jsem si jeho čtení užila - proto nemůžu jinak než - 5⭐️z5! A už vyhlížím pokračování, protože rozhodnutí jedné z postav na konci prostě neberu… tohle udělat neměl!

pogmanka
29.04.2022 5 z 5

Knížka, kterou jsem měla už delší dobu, ale nějak jsem pořád oddalovala tu chvíli, kdy jsem se do toho vrhla a nyní nechápu proč. Proč jsem měla obavy. Za mě úžasně vymazlený fantasy svět, který si nešlo nezamilovat. Všechny příšerky z močálů mi přirostly k srdci a já musela ocenit, jak autorka protnula svět lidí se světem močálu. Zároveň také v příběhu věnuje prostor vážnému tématu, které podle mě pojala skvěle. Hrdinka si postupem času uvědomuje, co je důležité a co vlastně chce. Moc pěkné!

lucakuca
09.04.2022 5 z 5

"Je to tvoje cesta. Já s ní nemusím souhlasit. Nemusím ji chápat. Ale teď už jsem připravena ji respektovat."
Nádherná fantasy o jedné přeměně, dlouhé cestě a...
Si to přečti. Pěkně čtivé a dobře napínavé! Těším se na pokračování.

M.C.SMITH
21.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Do čtení jsem se musela prvních osmdesát stran nutit. Začátek mi přišel dost utahaný a nudný. Když se Lena dostala do světa lidí s úkolem zabít Lukáše, začalo mne to bavit. Striga Irma byla neskutečně odporná a jako záporná postava se do příběhu hodila.
Kniha byla taková pomalá, Lena se pořád potýkala s problémy a pak, když už se celá kniha chýlila ke konci, všechno se rázem vyřešilo až moc snadno. Zabití Irmy? To mi přišlo až moc snadné na celý příběh. Konec mi přišel hodně povědomý. Ale hodil se tam.
Bylo mi líto Nemoje, toho chlapíka jsem si docela oblíbila.
Kniha mi přišla celkově průměrná, ale ušlo to. Přečetla jsem a vidím tam i klady.
Jediné, co mne skutečně upoutalo a mnohokrát jsem musela slovům dát zapravdu, byly úvahy na začátku každé kapitoly. Ty byly skutečně skvělé.

Jadlenka
16.03.2022 1 z 5

S knihami na motivy slovanské mytologie se v poslední době roztrhl pytel. Jsou knihy velice vydařené, a pak knihy, které by před vydáním potřebovaly ještě trochu práce. Světla nad močálem bych zařadila spíše do druhé kategorie.
Za prvé, v knize přírodní démoni podle mne postrádají onu mýtickou magičnost. Působili jako lidské postavy, kterým se jen říkalo navka, bludička, kostěj nebo nemoj. Jedině Morana působí jako bytost, které snad chybí jedna z lidských vlastností, nebo naopak, má navíc něco, co jen tak nepochopíme. Ačkoliv Morana neměla tolik prostoru v knize, a to je dobře, protože mám pocit, že má nějaké tajemství, připadala mi ze všech postav nejzajímavější.
Vnitřní dialogy hlavní postavy byly umístěné na správných místech a často jsem měla pocit, že mi snad knižní hrdinka čte myšlenky. S úvahami na začátku každé kapitoly jsem mnohokrát souzněla.
Vývoj vztahů mezi postavami působil až moc kostrbatě. Vlastně bych řeka, že k nějakému stupňování citů nedošlo vůbec. Prostě se ta láska tady z ničeho nic objevila. Nevyhneme se klasickému klišé...když jsem tě pozoroval mezi sestrami a naslouchal tvým myšlenkám, zjistil jsem, že už nechci být sám....poslouchej svoje srdce, napoví ti a ukáže cestu....ach jo.
V krátkém úseku knihy si na několika stránkách po sobě tolikrát Lena s Korou (snad jsem nespletla jméno) řeknou, že jsou sestry, až jim tu sesterskou lásku nevěřím. Jako příležitostná amatérská spisovatelka bych řekla, že se zde autorka dopustila stylistické chyby.
V poslední řadě mám dojem, že autorka stupňovala napětí tím, že nechala hlavní postavu zakopnout nebo upadnout, a to tolikrát, až jsem si říkala, že Lena má nejspíš obě nohy levé. Napětí v knize by mělo být stupňováno slovy, ne zakopnutím hrdinky o kořen při každé příležitosti.
Přebal knihy je opravdu pěkný.