Světla nad močálem

Světla nad močálem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466577/bmid_svetla-nad-mocalem-8dR-466577.png 4 315 315

Světla nad močálem série

Vydejte se do světa bludiček. Vítězná kniha 4. ročníku soutěže Hvězda inkoustu. Lena si vzala život naprosto dobrovolně – mezi lidmi už žít nemohla. Teď je z ní navka, budoucí bludička. Aby se jí skutečně stala, musí kromě nových dovedností zvládnout to hlavní: nalákat do močálu lidskou duši. Jenže po střetnutí s nepřátelskou strigou má na splnění úkolů místo sedmi let jen sedm dnů. Lena u bludiček našla milující rodinu a udělá cokoli, aby s nimi mohla žít i nadále. Zvládne přivést duši člověka, nebo ji čeká věčné zatracení?... celý text

petra5588
12.08.2021 3 z 5

Škoda, že tak dobře, jak umí autorka popsat prostředí, neumí vykreslit i postavy... Popisy močálu, paláce, Temného Navu, ale i obyčejné chalupy byly skvělé a moc jsem si je užila. Postavy naproti tomu byly ploché a jednaly nelogicky a zkratkovitě. Taky škoda, že se autorka nad jednotlivými zápletkami trochu víc nezamyslela, takhle to působilo trochu jak ty staré počítačové adventury, kde jste na klávesnici psali jednoduché příkazy, které měl Váš avatar plnit. Ve zkratce - autorka vytvořila krásný mystický svět, se kterým si ale moc neví rady.

tessalovesbooks
11.08.2021 4 z 5

Téma slovanské mytologie mě úplně nebere, ale mám pocit, že po téhle knize se to změní, protože to bylo fakt skvělý. Lucie Ortega je opět naprosto oprávněnou vítězkou Hvězdy inkoustu. První polovina knihy byla taková pomalejší, postupně jsme poznávali celý ten velice originální svět, a od druhé poloviny to byla jedna velká jízda. Palec nahoru za to, že se autorce do jedné knihy podařilo nacpat to, co by někteří autoři byli schopni rozepsat do tří dílů, aniž by celá kniha působila nějak uspěchaně. Kromě Leny, která sice leckdy působila impulzivně, ale navzdory tomu, co se jí v životě přihodilo, to zároveň nebyla žádná ufňukaná hlavní hlavní hrdinka, jsme bohužel měli možnost ostatní postavy poznat spíše jenom tak okrajově, ale to se dá u knihy, která má 320 stran čekat. Dost mě bavily začátky kapitol, kde jsme se dozvídali, proč si vlastně Lena vzala život a také zde bylo spoustu důležitých myšlenek a citátů. Co však musím vytknout, jsou některé logické nepřesnosti, jako například když Lena prošla procesem zapomnění, ale i tak nám vypráví o svých vzpomínkách. Taky jsem nebyla úplně spokojená s romantickou linkou - měla dobře nakročeno, ale to, jak se nakonec vyvinula, se mi nelíbilo a hlavním hrdinům jsem tu jejich lásku opravdu nevěřila. Závěr působil dost neukončeně, tak jsem zvědavá na pokračování a doufám, že se ho dočkáme co nejdřív.

4⭐/5⭐ Až na pár nesrovnalostí to byla skvělá česká fantasy, kterou vám můžu jenom doporučit.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Albatros Media

MarieBerky
29.07.2021 2 z 5

Jedna hvězda za obálku, která prodává, jinak příběh slabý průměr. Zbytečné snahy o vážná témata kdyby dala dvě, tak ještě, ale tohle bylo zbytečně preplacane. První půlka dobře a zbytek nuda a snaha ohromit. Jestly bude další díl tak ten si nekoupím.

DreamerX9
25.07.2021 odpad!

Taková škoda!
Začátek se zdál být slibný. Celý ten nový a originální svět, který autorka vytvořila jenže pak to šlo z kopce. Kniha mi nesedla jak chováním postav tak celkovým podprůměrným dějem. Nelogické úseky, žádná inteligentní úroveň, moderní doba zasazená do prostředí (selfie a instáč k bludičkám to bylo jako ten autorčin dikobraz co strčil nůžky do zásuvky) a také změna prostředí do podsvětí to byla konečná a pak ještě ten fofr závěr aby se neřeklo. Za mě zkrátka zklamání ve velkém. Myslím, že kniha by měla být řazena především do dětské četby než do YA a Fantasy. Oceňuji ale nápad a představivost autorky a i pokus zařadit problémy dnešní doby do děje, který nevyšel. Škoda

Šárušinka
23.07.2021 5 z 5

Když jsem jako dítě sledovala pohádky, vždycky jsem si přála být vílou, bludičkou nebo rusalkou. Byly nádherné a okouzlující , měly krásné dlouhé vlasy a šaty z té nejjemnější látky. To, že pak topily mládence, je věc druhá, ale taky se mi líbila.
Četla jsem poprvé s tematikou slovanské mytologie, a určitě ne naposledy. Děkuju a těším se na pokračování.

Sixtinka144
22.07.2021 5 z 5

Tahle kniha je zase úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá. Svět je hrozně dobře propracovaný, dýchá na vás takovou temnou atmosférou, ale zárověň vás dokáže rozesmát. Příběh se čte výborně, stránky utíkají a vás zajímá, jak to celé může skončit. Líbilo se mi, jak každá nadpřirozená bytost byla hezky popsaná a měla svou charakterizující věc. Hlavní hrdinka byla fajn, i když se přiznám, že mě její chování překvapilo, vzhledem k tomu, co prožila. Celou knihu jsem si užívala, až na konec, který mi bohužel přišel hrozně urychlený a skončilo to přesně tak, jak jsem nechtěla :D Co se dá dělat, snad druhý díl vše dovysvětlí a celý příběh skončí nějak originálně. Jinak knihu mohu opravdu doporučit a jsem hrozně ráda, že máme tak skvělé, české autory.

Salvatoreanne
14.07.2021 3 z 5

Co se týče této knihy , ze začátku jsem z ní byla opravdu nadšená. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Začáteční úvod do tohoto světa byl krásný. Co se týče těch další věci. Je opravdu škoda že milostné příběhy tu byly odbity. A to je za mně velká škoda. A co dalšího mi pije krev je to neúplné a rychlé ukončení knihy . Byla jsem z toho vcelku vytočena. Každý čeká co s Lenou bude. Pokud nebude druhý díl tak pro mně kniha není zas tak plnohodnotná. Ale pevně doufám že bude , vzhledem k tomu že Ortega nepíše nic na jeden díl. A dojem z knihy je aktuální před 5 minutám jsem jí dočetla?

roso.mak
12.07.2021 3 z 5

První půlka je docela fajn. Svět který autorka vykreslila mě opravdu zaujal, nicméně jakmile se děvče dostane do pekla, je se zábavou konec. Autorka se bohužel v neomezeném světě fantazie příliš rozjela, honí hrdinku od jedné vymyšlenosti k druhé, aniž by se příběh posouval. Nehledě na to, že tam má ohromnou logickou díru. A navíc na konci musí přijít Deus ex machina, aby to všechno zachránil. Škoda, kniha měla vážně potenciál.

barbora0275
02.07.2021 4 z 5

Čekala jsem trochu víc romance (já si té chemie teda všimla), ale obecně autorky fantasy se do tohoto moc nepouštějí. Snad aby je někdo nenařkl, že píší červenou knihovnu. Škoda, jinak bych dala plný počet * Slovanská mytologie krásně použita a originální.

Acourtofbook
02.07.2021 4 z 5

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Albatros Media

Atekram
30.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Od knihy jsem měla velká očekávání, zaujala mě v obchodě na první pohled. Námět příběhu, prostředí a celkově nápad je rozhodně originální. Bavila mě atmosféra i svět inspirovaný náboženstvím starých Slovanů. K němu je šikovně navázaná současnost, ve které se kniha odehrává. Příběh samotný mě ale nezaujal tolik, jak jsem si myslela, knihu jsem četla docela dlouho, místy byla docela rozvleklá a nebo zase poněkud překombinovaná. Některé zvraty byly hodně předvídatelné. Nebylo těžké vcelku rychle odhadnout utajené vazby mezi postavami.
Možná následuje SPOILER.
Co se týká postav, kromě hlavní hrdinky Leny, jsou většinou docela povrchní a archetypální. Charakter Leny je docela originální a prokreslený a také projde nějakým větším vývojem.
Co mě velmi zmátlo a zaskočilo, byl ten nenadále vykonstruovaný milostný vztah. Vůbec jsem si totiž do toho momentu ke konci knihy nevšimla jakékoli chemie mezi těmito postavami. Dokonce už jsem si chvíli myslela, že v knize žádný takový vztah nebude, což by vůbec nevadilo, naopak by to vzhledem k minulosti hrdinky docela dávalo smysl.
Další věc, která byla zvláštní, byly zákonitosti života a smrti. A také měnící se pravidla života bludiček. Hlavně na konci moc nedávalo smysl, co se vlastně stalo a proč a jaká byla vlastně motivace Leny pro cestu do Temného Navu.
Naopak konec se mi líbil, dodal knize tajemství. Klidně bych ho nechala takhle otevřený.

Pedruska01
29.06.2021 4 z 5

(SPOILER) No. Knihu jsem vzala do ruky, protože jsem o ní všude něco viděla a ta hromada věcí ve mě vzbudila zvědavost. Přeci jenom anotace zněla netradičně a svým způsobem i originálně. Takže jsem trochu zariskovala a šla do neznáma i s tím, že s touto autorkou jsem čest vůbec neměla. Hned zkraje musím přiznat, že jsem se nedokázala úplně začíst. Možná moc informací najednou z toho naprosto nového světa, což ve mě vyvolávalo zmatek a malé čtecí zoufalství. Každopádně pak zanedlouho přišla část, kdy to konečně přišlo - chytlo mě to, bavilo a už jsem věděla/orientovala se. Četlo se to celkem dobře a musím uznat, že to pěkně odsýpalo. Taky musím říct, že ten svět je hodně dobrý, jak jsem už zmiňovala, neskutečně originální, nový, neokoukaný a tuzemský. Docela dost se mi líbil a bavil mě. Snad jsem měla osobní tendence ho rozvíjet dál, protože co si budem, s tím by se ještě dalo hodně pracovat. Ne zlepšovat, i když to se může vždycky, ale spíše v něm vytvářet další věci, příběhy.
Hlavní hrdinka Lena byla holka, o které člověk stále musí přemýšlet, protože si není úplně jist, co si o ní myslet. Jako jo, oblíbila jsem si ji jako navku a tak nějak jí brala, že je to bytost z močálu, celkem odvážná a rozhodná. Neměla jsem s ní problém. Ale do toho se objevovala lidská stránka, kde se dozvídáme, že ta holka spáchala sebevraždu kvůli lidskému "neštěstí", protože byla naopak slabá a chtěla od toho pryč. V tu chvíli do sebe narazí dvě protichůdné strany a prostě vznikne rozpor, který se jen tak nevyřeší. Respektive, já jsem se asi ani po dočtení nedokázala přiklonit, zda to bylo v pohodě nebo ne. Trochu to ve mě vyvolává zmatek a otázky. Je člověk slabý, proto se uchyluje k "zbabělým" činům a utíká od "konfliktů"? Když se od toho osvobodí, získá novou, silnější a lepší osobnost? Samozřejmě, každý to bereme jinak. Někdo dobrovolný odchod akceptuje, někdo to bere naopak. Každého věc, však smutná. Upřímně nevím, zda to u Leny byl záměr nebo ne, ale jsem vážně na vážkách. Ale jinak nebyla špatná.
Příběh je plný dobrodružství, které nová/navka Lena nějak zdolává, samozřejmě nic není růžové, ale nakonec se mnoho věcí zdaří. Rozhodně jsem se nenudila, i okolní bytosti mě bavili, ať už v samotném močále nebo jinde. Příběh byl hodně propleten s dnešním lidským světem - ať už pár scén u Valenty anebo Lenino vyprávění, což je hodně znát a není to vlastně špatné. V něm jsem si oblíbila Lukáše, jeho osud se mi líbil, i když mi ho místy bylo líto. A upřímně, čekala jsem, že dopadne úplně jinak. S kým hlavně.
To samé mohu říct o Nemojovi. Postava to byla kladná, neměla jsem proti němu nic. Byl to takovej šéfík toho močálu a brala jsem ho, dokázal zasahovat a chránit svou rodinu. Dokázala jsem si ho i oblíbit. Jenže jako blesk z čistého nebe do toho vstoupily city. Prostě náhle vyčarovány z ničeho, prostě v té knize nebyl žádný náznak a pak prásk. Byla jsem v šoku. Jako moje duše romantika pořád čekala, kdy něco přijde, protože prostě muselo něco přijít!, jinak by byla zklamaná. Ale toto? Nečekaly jsem to ani jedna. Přesto musím přiznat, že to bylo příjemné, jen bych asi šlápla na plyn a začala bych startovat už na začátku a ne na konci. Pak to totiž vyznělo tak nějak nijace a uspěchaně, aby tam přece jen kapka byla. Škoda, na tom bych rozhodně zapracovala. Místy ve vyprávění to bylo podané, alespoň pro mě tak nějak zvláštně, nemožně i přitaženě za vlasy, že si člověk ani nedokázal představit, o čem se to vlastně píše. Byly to okamžiky a kousky, ale trochu mi to vadilo.
Kdybych to měla shrnout. Líbil se mi ten nápad, hodně. Bavilo mě a vlastně se mi to i líbilo jako celek. Četlo se to dobře. Postavy, to trochu pokulhávalo, protože jsem si k žádné pořádně nedokázala vytvořit vztah, a to byla škoda. Především hlavní hrdinka ve mě lehce vyvolává rozpory, ale nic ve zlém. Romantika, ten ždibec byl uspěchaný a ve výsledku se tomu nedalo věřit. Potěšilo, že vůbec něco přišlo, ale jinak velká škoda. Závěr příběhu... Na to jak moc Lena nechtěla být v lidském světě a vzala si kvůli tomu život, díky čemuž skončila jako navka, kde si to podle všeho zamilovala včetně nové rodiny, kterou získala, tak to, že jí to na konci vykoplo zase na začátku brala až moc v pohodě. Věděla to dopředu, že jí toho moc nezbývá, takže člověk i pochopí, že se s tím začne smiřovat, ale i tak bych čekala nějaké trýle, přesto, ona to vzala fakt hodně dobře, na pohodičku. No... zvláštní. Ale asi musím uznat, že mě ten konec překvapil. Opět v rozporu s hlavní hrdinkou si nejsem jistá, zda je to ten správný konec nebo ne.
Ačkoliv tenhle výtvor měl pro mě několik much, i tak to bylo dobré a já jsem ráda, že jsem si to mohla přečíst. Nemám problém to doporučit, proč ne, v mnohém je to nové, proč nepodpořit taky české autory. Hodnotila bych ale trochu odrbanými 4*. :)

MrsDarcy
18.06.2021 5 z 5

Taková láska na první pohled, od obálky přes námět (slovanská mytologie! Stal se zázrak!) až po sympatickou hlavní hrdinku. S Lenou jsem se sžila prakticky okamžitě, dostala mě svou střeleností i svým osudem (za mně asi nejlépe popsaná deprese, co jsem kdy četla. Žádné kvílení s lahví vína v kuchyni. Jen pocit, že je něco špatně a že to takhle nemá být). Hlavně ze začátku příběh plyne lehce, žádné složitosti ani dramatické zvraty se očekávat nedají, a přesto udržuje čtenáře v přijemném napětí. Opravdu jsem jim všem fandila, okouzlena světlem bludiček a jejich světa. Ke konci už trošku autorce dochází dech a je to hodně znát, ale přesto vše zapadne na své místo. Snad jen ten úplný konec a cestu, kterou se Lena vydá, jsem si představovala úplně jinak a maličko mě zklamal...zasloužila si vrátit se domů.

barbb8k
16.06.2021 4 z 5

Od knihy jsem nic moc nečekala, o to víc se mi líbila.
Styl psaní mi sedl okamžitě a knihu jsem měla přečtenou hrozně rychle.
Svět, který autorka vymyslela, se ki strašně líbí, prostě dokonalost.
Jediná věc, která mi vadila, byl děj. Na prvních sto padesáti stranách se podle mě nerozjel vůbec a po zbytek knihy taky nebyl úplně nejlepší.

Hlavní hrdinku jsem si oblíbila už během prvních kapitol. Byla mi strašně sympatická, nejen svou povahou, ale i chováním.
Lukáše jsem neměla ráda už od začátku. Připadal mi, že má nedovymyšlený charakter, takže mi prostě nesedl.

Konec se mi líbil úplně nejvíc. Bála jsem se, že konec bude otevřený, ale naštěstí všechno mělo svůj konec, takže jsem spokojená.
3,5/5⭐

LilianaFalcon
13.06.2021 3 z 5

Trochu zklamání. Řekla bych, že autorka uchopila až moc témat a ani jedno nedotáhla do zdárného konce.
Začátek ale vypadal opravdu zajímavě.

zde-nka
10.06.2021 5 z 5

Začátek mě pohltil, žasla jsem nad fantazií autorky. Těšila jsem se na každou další kapitolu. Propojení různých světů bylo zajimavé a velmi pravděpodobné, hlavně pro ty, kteří mají silné emoce a vnímání. Zhruba poslední třetina už byla filtivní, ale napsaná tak, že jsem si dokázala představit postavy i okolí. Čekala jsem jiný konec, hapyend, přišel, ale opět ve zcela jiné a přitom tak jednoduchém rozuzlení. Jednoduchost nebyla plochá, ale podtrhla a ukončila svět plný fantazie. Oceňuji začátek každé kapitoly, který nám ukazoval cestu a provázely ho myšlenky a pohled na svět hlavní hrdinky.

Pitbullka
06.06.2021 3 z 5

3,5 hvězdičky
Námět byl skvělý, slovanská mytologie, prostředí močálů, víly, bludičky, navky, strigy. To se mi moc líbilo. Začátky kapitol z minulosti hlavní postavy Leny byly parádní.
Jenže, chvilkami byly postavy ta nejsofistikovanější stvoření a z toho se náhle bavili jako puberťáci. Neustálé opakování žabích nohou, bylo to nutné? Zápletka příběhu byla taková no, čekala bych více, ale zakončení bylo důstojné.

nada3314
01.06.2021 5 z 5

Já mám dočteno. Co napsat... tohle není můj nejobvyklejší žánr. Fantasy čtu pomálu. Tahle kniha, mě především oslovila obálkou je opravdu přenádherná.

Je trochu divné číst fantasy, kde nosnou linkou je téma sebevražda, tohle jsem opravdu nečekala a hlavně to byla má první zkušenost s takovýmto počinem. Ale myslím, že autorka si s tím poradila náramně, moc se mi kniha nakonec líbila a četla se FANTASTICKY!

Mile mě překvapily bludičky, slovanská mytologie a, že postavy mají česká jména – Lena, Lukáš… to bylo taky takové nezvyklé. Celkově mě kniha neustále něčím překvapovala a vtahovala víc a víc do děje … Neskutečně jsem si ji užívala.

Jsem navnazená a určitě brzo sáhnu po nějaké další fantasy knížce. Děkuji autorce za zážitek, který jsem při čtení měla.

Kristi_čte
30.05.2021 3 z 5

Kniha co má v sobě slovanskou mytologii? Potřebuju! Jo, myslím, že co se této tematiky týče, tak budu vždy chtít číst vše, co bude v nabídce.
Svět, který Lucie Ortega v knize Světla nad močálem vytvořila mě moc bavil a fakt jsem si ho užívala, i když jsem chvílemi měla problémy s hlavní hrdinkou a někdy jsem jí prostě nerozuměla. V určitých chvílích se pro mě chovala poněkud nepochopitelně, ale řekla bych, že to ještě bylo v mezích a dokážu nad tím mávnout rukou.
Nic méně samotný příběh poněkud připomíná film Jak utopit doktora Mráčka . Prosím, nechápejte to jako něco negativního. To vůbec ne, ale nemůžu si prostě pomoct.
Co ale moc oceňuji je prostředí a celková atmosféra knihy, která mě pohltila. Děj se z části odehrává v šumavské přírodě a z části v močálech a v podsvětí a to bylo boží! Tyhle věci mě na knize opravdu bavily nejvíc a nejvíc jsem si je užila.
Celkově pro mě Světla nad močálem budou patřit do kategorie odpočinkových knih, ale takových, které mají něco extra.

Kenan
29.05.2021 4 z 5

Jistě nejsem cílová skupina, pro kterou byla kniha napsána, ale ráda jsem se ponořila do světa bludiček, skřítků, rusalek, černých čarodějnic. Lena spáchá sebevraždu a může se z ní stát bludička, ale také se může dostat do Temného navu, temného světa, kde vládne Kostěj Nesmrtelný a Morana. Trochu jiná kniha, určitě stojí za přečtení.