Strýček Váňa

Anton Pavlovič Čechov, jeden z nejvýznamnějších světových povídkářů a dramatiků, napsal komedii Strýček Váňa (s podtitulem Výjevy z vesnického života ve čtyřech dějstvích) v roce 1897. Strýček Váňa patří k vrcholům jeho tvorby, mezi čtyři z jeho mistrovských dramat. Odráží se v něm nejen přelom doby, čas konce jedné epochy, čas horečného hledání smyslu, ale také čas skepse a tušení stínů a rozporů nadcházejícího dvacátého století. Zároveň je Strýček Váňa hrou, v níž se lámou žánry, je komedií se záblesky grotesky i poezie, ale také takřka absurdním existenciálním dramatem, plným situací tragických i neodolatelně komických....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4252/big_strycek-vana-BWo-4252.jpg 3.8124
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur

Ďaďa Vaňa, 1897

Kniha Strýček Váňa

HanzKaufmann

-Vsichni nerozvazne nicite lesy a brzy na zemi nezustane vubec nic.
Stejne nerozvazne nicite cloveka a brzo vasi zasluhou nebude na svete ani vernost, ani cistota, ani schopnost obetovat se.
Proc vy nemuzete klidne videt zenu, kdyz neni vase?

-Clovek nic netvori, jenom nici.

s1ombrehimawari

Takové jemné, smutné čtení.

Marekh
15.07.2021

Od Čechova jsem v minulosti četl jen knihu povídek s názvem O LÁSCE, a to bylo všechno. STRÝČEK VÁŇA je první drama, které jsem od něj četl. Hra má 4 dějství. Kniha se mi moc líbila a určitě časem vyzkouším další autorova dramata. Knihu hodnotím na 100 %.

Kniha je docela krátká, ale poutavá a k zamyšlení. V této hře jsou řešeny otázky smyslu lidského života a hodnot člověka na přelomu 19. a 20. století. Líbily se mi ekologické myšlenky a praktická realizace doktora ASTROVA.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

… za všechno si zodpovídáš ty sám. Ty jsi zapomněl, že názory samy o sobě nejsou nic, mrtvá litera… Tys měl pracovat.

… svět se řítí do záhuby ne kvůli zločinům a požárům, ale kvůli nenávisti a nepřátelství, kvůli všem těm malicherným rozmíškám…

Prázdný život nemůže být čistý.

Člověk musí lidem věřit – jinak se nedá žít.

Kristy78
24.01.2021

Ach ta ruská duše ;)

rencovav
19.12.2020

Ač se mi čte Čechov dobře, nejsem z jeho her už tak nadšená, protože mi přijde, že jsou pořád stejné. Ne nezajímavé nebo bez závažné zápletky, ale... Je to trochu monotónní.

Set123
29.10.2020

Byť to nebývá mým zvykem, začnu citátem ze hry:

SOŇA: Vám se nelíbí život?
ASTROV: Obecně vzato, mám ho rád…

Je to citát mi blízký a pro hru zdá se být i poněkud symbolickým. Protože Strýček Váňa není žádná komedie, jak jsem čekal, než jsem navštívil úplně excelentní inscenaci Klicperova divadla. Je to hra mimořádně smutná, depresivní, až moc plastická, alespoň z mého pohledu.

Je to hra o žití života, který jsme si nedobrovolně vybrali a ve kterém trpíme. Je to hra o přemáhání se a snaze nezešílet ze světa a hlavně z lidí. Je to hra, která nám ukazuje bolest přicházející po zničení našich iluzí. Je to hra behavioristická, ve které došlo k porušení bubliny a narušení světa jaký známe a jaký náš vytvořil.

Pro mě bylo nadmíru tragické pozorovat Ivana Vojnického, v jeho ztrátě ideálu, v jeho zpackaném životě. Člověka nad míru inteligentního, který léty zcyničtěl, rozpadl se. Bolestivé bylo sledovat i Astrova, zkaženého zkažeností lidstva. Vždy, když došlo na jeho repliky, vzpomněl jsem si na báseň Jiřího Koláře Mezi tupci „A co je horšího, stáváš se zvolna, chtěj nechtěj, jedním z nich…“

Herr professor jako další ukázka zbytečného člověka, Jelena chodí po jevišti jako „vtělená Lenora“, Sofie jako zamilovaná trpitelka. Tělegina nemá smysl rozebírat, to je moc složitý případ. Pak je tam ovšem Mariana. Smířená, laskavá, klidná Mariana. Oáza v poušti šílenství, bolesti a nenávisti k druhým, i sobě samým.

Převelice rád mám tuto hru a musím plně doporučit ji, i návštěvu – v časech lepších – Klicperova divadla, které hru inscenovala opravdu geniálně. I text je mnohem příjemnější, když za každou Vojnického replikou slyšíte sarkasmus hlasu Jiřího Zapletala a, dovolím-li si být i maličko frivolní, když si v roli Jeleny živě vzpomenete na roztomilou Natálii Holíkovou.
Závěrem ještě jedna citace: „Šílená je země, která nás ještě nosí.“

P.s. Hra nám mimo jiné potvrzuje to, že zájem o ekologii není pouze rozmarem dnešní nezřízené mládeže, ale je to otázka dlouhodobá.

růžovámakrela
04.02.2019

Dechberoucí, nemám slov... bolavá krása života, kterej jsme si jednou vybrali, a teď neseme jeho následky. Na rozdíl od jinejch Čechovovejch her je tu navíc smíření a znovunalezení klidu, ač má k ideálnímu životu daleko.

"Když člověk nemůže žít normálně, tak žije pro přelud. Je to pořád lepší než nic."

Sparkling
12.01.2019

(Ne)smysl života, štěstí i smutek v čistotě, ctnosti a prostotě. Moc krásné.