Stroj času

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tohle je moment, kdy se začalo odvíjet klubko podivuhodných událostí: slavnostní večeře v domě bohatého vynálezce posedlého svými výzkumy. V těch chvílích spatří světlo světa fantaskně romantický, místy děsivý, úžasný a strnulým rozumem neproniknutelný vynálezcův příběh – neuvěřitelné dobrodružství novodobého Gullivera odehrávající se v buducnosti vzdálené statisíce let. Ale nejen to: zároveň se zrodí první kniha popularizující pojem cestování v čase, a také jedna z prvních knížek přinášejících fanouškům beletrie žánr sci-fi. Když vynálezce zabrzdí svůj stroj v Londýně na prahu 8028. století, bohužel ho nevítá krásný nový svět hemžící se nevídanými výdobytky vědy i techniky a prodchnutý všeobjímajícím humanismem. Z všemocného lidstva, jež si slibovalo „zlatý věk“, zbyly jen roztříštěné houfy človíčků tělesně i duševně připomínajících děti, které se v polorozpadlých zříceninách děsí tmy a každého šramotu v ní… Jde dodnes o jeden z nejpůsobivějších a nejvlivnějších románů sci-fi, jaké byly kdy napsány, román zároveň napojený na vývojovou linii varovně pochmurných utopických děl, jež zachycují lidstvo, Zemi a dokonce snad celý vesmír ve stavu pokročilého úpadku a návratu k primitivnímu způsobu života. Kudy se vydáme, aby k tomuhle vývoji nedošlo?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470265/stroj-casu-thw-470265.jpg 4.1376
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Leda
Originální název:

The Time Machine, 1895


více info...
Nahrávám...

Komentáře (62)

Kniha Stroj času

HerrPilot
26. června

Abych parafrázoval větu z animáku Madagascar: „Stroji času, já vás žeru!“
Po třech letech jsem se rozhodl opět nasednout do časového vehiklu, nyní s vydáním od Ledy, a i tentokrát byl ten let naprosto kulervoucí a fantastický. V době, kdy u nás ještě spisovatelé domokvávali z Babičky, v Anglii jeden mladý gentleman bouchnul pintu Guinessa, posadil se za psací stůl, a vypotil dílo, které po vzoru svého titulu předběhlo dobu, a ovlivnilo celý žánr. I díky Stroji času máme trilogii Návrat do budoucnosti, nebo seriál Doctor Who (tam jsou ty inspirace ještě důslednější, viz třeba krutí mutanti Dalekové – mix nacistů a Morloků, Cestovatel časem není pojmenován, Doctor i Cestovatel jsou excentrici,...).

Taková odbočka: V poznámce je připsáno, že naši „zlatí komunisti“ téhle (skoro) brožuře moc nefandili. To je celkem zábavné, jelikož Morloci/proletariát jsou tam za ty silnější a inteligentnější. Snad se jim nelíbilo, že dělníci jsou vyobrazeni jako krvežíznivé kreatury, žijící v temnotách. Nebo nevím...

Při druhém čtení ještě mrazivější knížka si zaslouží plnou fasetu hvězd.

Poznámka k vydání od Ledy: Krásná, byť brožovaná, obálka ukrývá poměrně pěkný překlad, opatřený i alternativním úvodem jedné kapitoly. Změna na ÉLY a MOLOKY je překladatelem vysvětlena (byť sám si myslím, že MOLOK má nebezpečně blízko k mlokovi... a tam se ztrácí ta hrůzostrašnost). Mínusem je místy divná sazba (písmena jsou nezřídka „setřená“) a také občasné překlepy. Škoda absence pevné vazby a ilustrací...

tomasblazek
02. května

Stroj času je útlý přelomový román, který jako jeho první známé dílo proslavil pozdějšího klasika science fiction Herberta George Wellse. Knížka je to velice krátká a hutná. Já jsem četl ošklivé vydání v nakladatelství LIKA z roku 1992, vydání sice nevkusné, ale s pěknými ilustracemi Petra Minky - těch cca 150 stran přelousknete za hodinu. Poutníka v čase (jiné jméno mu autor v knize nedal) jeho epochální vynález přenese do budoucnosti nijak blízké, ale až do roku 802 071 - Poutník totiž předpokládá, že lidé z tak daleké budoucnosti budou na značně pokročilejším stupni vývoje, než jsme my dnes, což si chce ověřit. Jenomže jeho předpoklad je mylný. Lidstvo (lidstvo?) roku 802 071 je zdegenerované, rozdělené na kasty ušlechtilých a krásných, ale bezbranných eloiů a v podzemí žijících zákeřných morloků. Myslím že právě už v tomto románu Wells položil základy celého žánru vědecké fantastiky, kdy na křídlech futuristické techniky autor s nádechem mysteriozna domýšlí budoucí, minulé či paralelní civilizace a vztah tak či onak vždy současného člověka k nim. Poutník v čase se z dobrodružné cesty vrací zpět do přítomnosti, je vyhladovělý a unavený, má roztrhané šaty a občerství se dvěma sklenicemi vína. Pak přátelům vypráví, co v budoucnosti zažil... Ať už oni mu věří nebo nikoli, zřejmě v budoucnosti bylo něco, co Poutníka nenechalo klidným dál zůstat žít v jeho vlastním čase - protože krátce po návratu Poutník balí tlumok, bere si fotoaparát a nastupuje na další cestu časem. Slibuje, že se vrátí týž den k obědu (čas je přece relativní) a pak bude pokračovat ve svém vyprávění. Jeho posluchači napjatě čekají jeho návrat, ale Poutník se nevrací... zmizel navždy. Navždy? - Je to stále velmi svěží a napínavá knížka s kouzlem románů zašlých časů, kdy řešení všech problémů počínalo v kruhu gentlemanů nacpáním dýmky a mocným zabafáním. Čtěte. Nebudete zklamáni a Stroj času vám ani toho času mnoho nevezme.


jitka7047
13. ledna

Příjemná kniha. Jednou jsem v metru četla jednu stránku typkovi přes rameno, proto jsem se jí rozhodla přečíst....tak mě to nadchlo. Ale prvně jsem viděla film, který mám ráda. Ale jak to bývá, kniha je jiná, s trochu odlišnými detaily, což se dá očekávat, ale ten filmový příběh mi trochu chyběl....přesto hezká kniha

Greenfingers
30.06.2020

Úžasná kniha od průkopníka žánru sci-fi. Napínavý a dramatický příběh nás zavede do daleké budoucnosti, která není tak skvělá, jak se zpočátku zdála. Líčení osudu poutníka časem rozhodně nenudí, není to žádná selanka. Některé scény dokonce budí hrůzu, snad jakoby byly vystřiženy z hororů od S.Kinga (ono to bylo spíše obráceně - King se nechal inspirovat H.G.Wellsem).
V úvahách poutníka časem nalezneme hluboké filozofické myšlenky, které nenechají snad nikoho netečným. Společensko-ekonomický pokrok, dosažení stádia všeobecného blahobytu a trvalé uspokojování všech materiálních a duchovních potřeb lidí má i svou stinnou stránku. Lidská rasa degeneruje, a to nejenom fyzicky, ale i mentálně. Autor zde vychází z Darwinovy evoluční teorie a domýšlí možné důsledky. Eloiové a morloci - to je opravdu chmurná vize vývoje lidské rasy (i když závěr vyznívá docela optimisticky).
Vřele doporučuji všem čtenářům, kteří v knihách hledají nejenom zábavu, ale i otázky k zamyšlení.

Arev122
22.10.2019

Hezky napsaná sci-fi, třebaže vyšla před více než 100lety je pořád zajímavá a plná napětí.

Magrata15
09.08.2019

Jako spousta čtenářů, kteří se zde vyjadřují, překvapilo mě, jak je kniha napsaná s ohledem na její stáří. Klidně by se mohla rovnat současným knihám s tématikou sci-fi.

NemmamSlov
18.07.2019

Na tom, v ktorom roku to bolo napísané, tak to bol pre mňa veľký nadpriemer. Príbeh je strohý, čakal som trošku hrubšiu knižku do ruky, ale na to koľko to má strán, sa toho odohráva až, až. Čo sa týka spojitosti s filmom, tak toho moc spoločne nemajú, aspoň dielo H.G.Wellsa nebolo pre mňa len povinným čítaním a do samého konca som čakal niečo nové. Wells dal skvelé základy cestovania času do sci-fi tvorby.

ThomasRuhe
09.06.2019

Tohle je klasika klasik scifi románů. Překvapilo mě, jak je to útlá knížka, čekal jsem mnoha set stránkovou knihu typu verneovek. Když přihlédnu k době sepsání, tak je to vcelku dobré. Lehce ponurý obraz budoucnosti s morálním vyústěním se mi nakonec líbil. Stroji času tak dávám 3/5.

1