Stredoveká filozofia

Stredoveká filozofia https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118335/stredoveka-filozofia-118335.jpg 4 4 2

Okrem „obyčajných“ dišpút alebo dišputovaných otázok je stredoveká univerzita rovnako aj divadlom „výnimočných“ otázok alebo ľubovol'ných otázok. Tie sa odlišujú od predošlých svojou frekvenciou. Kým dišputované otázky, ktoré tvoria časť štatutárnych povinností majstra, sa môžu principiálne odohrávať každý pracovný týždeň, ľubovolné otázky sa nepreberajú častejšie ako dvakrát ročne: cez Advent a cez Veľkonočný pôst. Okrem toho si majster nemôže vyberať problémy: tie sú určené účasťou na začiatku stretnutia a quolibet (hocikým) a de quolibet (ľuboz'oľne). Výnimočná dišputa, ktorá nie je pov'inná, je ešte nebezpečnejšia ako obyčajná. Majster, ktorý ju riskuje, musí čeliť hocikomu, kto príde: je to záležitosť prestíže a renomé.... celý text

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Archa (SK)

La Philosophie médiévale , 1989

kirkous
26.10.2020 4 z 5

Jsou to poněkud jiné dějiny středověké filosofie, nesledují chronologii, ale jsou systematicky utříděné podle jednotlivých oblastí: literatura, logika, fyzika, metafyzika, psychologie a etika. Právě to systematické hledisko bylo pro mě přínosné v době, kdy jsem studoval. Knížka se nemusí číst od začátku do konce. Vezme se kapitola, která Vás zajímá, a pak získáte základní představu o tom, jak daná filosofická oblast ve středověku vypadala, co byly hlavní problémy atd. Pak se to může prohlubovat další četbou. Takže, i když by se mohlo zdát, že v některých částech je to zkratkovité nebo nedotažené, za mě dobré.

DarthSoren
04.07.2018 2 z 5

Je samozrejmé že na cca 90 stránkach je nemožné podrobne rozobrať základné problémy a otázky stredovekej filozofie, ale mám pocit, že autorovi o niečo také vôbec nešlo. Útla kniha pôsobí len ako predstavenie kníh, ktoré v stredoveku v oblasti filozofie "uzreli svetlo sveta" a ako veľmi stručná prezentácia ich stredovekých autorov. Navyše, táto publikácia nie je vhodná pre nováčikov v oblasti filozofie, pretože vyžaduje určitý stupeň znalostí z filozofie, tiež znalosť spomínaných stredovekých publikácií a (alebo) znalosť latinčiny - bez nej sa veľmi nepohnete, pretože vám niektoré vety či názvy kníh nebudú hovoriť skoro nič. (Ešteže sa dnes na filozofickej fakulte vyučuje latinčina, takže som bol vo výhode =D) Ako doplnkové čítanie na rozšírenie obzoru fajn, ale inak dosť strohé, plytké, akoby táto kniha bola spracovaná len ako výber poznámok pod čiarou z iných diel.