Temný experiment

Temný experiment https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410983/bmid_stranger-things-temny-experiment-3ZT-410983.jpg 4 443 124

Stranger Things série

Tajemná laboratoř. Ďábelský vědec bez minulosti. Jestli si myslíte, že znáte pravdu o matce Jedenáctky, připravte se, že s ní tenhle prequel veleúspěšného seriálu Stranger Things pořádně zahýbe. Je léto roku 1969 a Amerikou zmítají hrůzné zprávy o válce ve Vietnamu. Terry Ivesová bydlí na univerzitní koleji v Indianě a zdá se, že válečná vřava i bouřlivé protesty v hlavním městě jsou jí na hony vzdálené. Jenže svět se mění a Terry nehodlá jen zpovzdálí přihlížet. Když se doslechne, že se v nedalekém městečku Hawkins uskuteční důležitý vládní experiment, okamžitě se přihlásí. Ocit¬ne se v laboratoři hluboko v lesích, kde jí přísní výzkumníci podávají psychedelické látky… Terry začíná tušit tajemství a je rozhodnutá ho odhalit. Jenže za zdmi Státní laboratoře v Hawkinsu, pod ostrým dohledem ředitele Martina Brennera, číhá spiknutí mnohem monstróznější, než si Terry dokáže představit. Potřebuje proto pomoc ostatních pokusných subjektů – včetně jednoho, který je tak tajný, že svět o jeho existenci nemá nejmenší tušení. Je jím malá holčička s nevysvětlitelnými nadlidskými schopnostmi, která má místo jména číslo: 008…... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Fobos

Suspicious Minds , 2019

Limonadovyjoe
16.08.2019 2 z 5

V knížce se dozvídáme o původu El, což bylo nakousnuto i v seriálu a zde to máme v plné parádě. Bohužel tato dějová linka je na celou knihu prostě málo a většinu knihy se nic moc neděje. Chybí zde to co máme na ST tak rádi - Hlavní taháky seriálu - perfektní dobová atmosféra, hrdinové a příšery.

Bezkyne9
15.08.2019 5 z 5

Slupla jsem tuto příjemnou jednohubku jako sladkou malinu :-) Předně musím přiznat, že jsem seriálem prozatím nepolíbená a jednoduše byla na knihu zvědavá... Neměla jsem očekávání. A četla se dobře, děj pěkně ubíhá, postavy sympatické, hned Vás vcucnou do svého Společenství... děj lehce klouže po mrazivé atmosféře dané doby (brrr, nic pro svobodomyslné) a trousí kulturní odkazy jako drobečky... Nic hlubokého, ale rozhodně ani hloupého... I nezasvěcení si v tom jistě najdou své :-)

WowKokinko
15.08.2019 4 z 5

Kniha čtivá, zajímavá, ale čekala jsem že dostanu víc odpovědi :/ trošku to asi těží z úspěšnosti seriálu :/

WhiteGirlCZ
10.08.2019

SPOILERY!!!!!

Takže... Na tento prequel jsem se velmi těšila a když konečně vyšel v knihkupectví okamžitě jsme si ho koupila. Stranger Things jsem začala sledovat až snad půl roku před vydáním 3. Série a okamžitě jsem se zamilovala ( hlavně do Harrisona a Dustina ???? - moje nejoblíbenější scéna byla když se Harrison znovu setkal s Dustinem, prostě dokonalé.) Na druhou stranu postavu Dr. Martin Brennera jsem absolutně nesnášela a to snad od prvního okamžiku- už jen ten pohled a to s tou Eleven... Herec naopak vybrán skvělý a postavu ztvárnil dokonale. Po dočtení téhle knihy jsme ale Brennera začala doopravdy nenávidět. Chudák Terry.... Budu doufat že to Eleven v 4. Sérii nějak napraví a taky že se setkáme s ostatními ( Glorií, Alicí a Kennem). Jinak knihu vřele doporučuji! Velmi rozšíří obzory!

vojtahoodie
09.08.2019 3 z 5

Velmi dobře napsaná a celkem děsivá kniha. Je to opravdu skvělý prequel, jaký si ostatně seriál úrovně Stranger Things. Na druhou stranu si nejsem jistý, zda by mě kniha až tak bavila, kdyby to nebyl prequel Stranger Things - tím chci říct, že kniha z velké části těží z marketingové značky seriálu. Nicméně pro těm, kdo si chtějí aspoň trochu zkrátit čekání na čtvrtou řadu Stranger Things velmi vřele doporučuji.

eva3992
09.08.2019 4 z 5

O této knize jsem nic nevěděla. Netušila jsem do čeho jdu, ale díky výzvě společně čteme se mi dostala do rukou a já jsem za to ráda.
Příběh se odehrává v roce 1969, v USA ve státě Indiana. Zuří válka s Vietnamem, na měsici přistál první člověk a chystá se slavný Woodstock.
Studentka Terry cítí, že se svět mění a chce být u toho. Když se jí naskytne možnost účastnit se důležitého vládního experimentu, neváhá a okamžitě jde do toho. Brzy zjistí, že to není jen tak nějaký experiment, ale že se v laboratořích děje něco hrůzného a Terry chce za každou cenu příjít na to, co.
Když se potká s malou holčičkou, označenou 008, která je v laboratoři vězněna kvůli svým nadlidským schopnostem, rozhodla se jí zachránit, ale na to už sama stačit nebude...
Napínavé, akční, lidské, čtivé, má to spád. Knížka mě nadchla natolik, že se musím podívat na seriál.
Určitě doporučuji si přečíst.

NeznámáL
08.08.2019 5 z 5

Po zkušenostech s fanouškovskými knihami (Doctor Who) jsem neměla nijak valné očekávání. Prostě jsem si chtěla jen přečíst něco ze světa jednoho z mých nejmilovanějších seriálů. Musím ale říct, že mě kniha velice mile překvapila. V podstatě jsem tu knihu spolkla, četla se sama. Bavila mě ústřední banda protagonistů, bavila mě doba, do které je to zasazené (to je to, co hodně vyhledávám jako student dějepisu, aby se to odehrávalo v nějaké mojí oblíbené době, a šedesátá léta minulého století patří k těm nejoblíbenějším), dokonce mě bavil i dr. Brenner, přestože je to obluda obludná. A jelikož jsem musela celý rok kvůli škole číst věci, které bych si za normálních okolností snad asi ani nevybrala, neskutečně jsem si užívala i ta klišé, vůbec mi to nevadilo, ba naopak, dychtivě jsem je tam vyhledávala. Jediné, co bych vytkla, je to, že to není delší, tohle bych klidně zvládla i tisícistránkový, protože mě to prostě pohltilo a chci víc. Mám ráda víc.

Pitbullka
04.08.2019 3 z 5

Doplnění některých informací ze seriálu, ale zklamalo mě to, bohužel o dost slabší než seriál.

Lucie.H
04.08.2019 4 z 5

Jako milovník seriálu jsem si hned musela koupit tuto knihu. Kniha měla velmi dobrý start ale později to začalo upadat. vcelku jsme se dozvěděli jen něco o matce El ale víc nic..

applause
01.08.2019 3 z 5

Seriál jsem zatím neviděla, ale překvapilo mě, že je k němu kniha -prequel. Nevěděla jsem, co od ní čekat, ale představovala jsem si to trochu jinak. Šílený vědec, tajemná laboratoř a děvčatko s nadpřirozenými schopnosti, takhle se to dá asi shrnout. Hlavní hrdinové byli sympatičtí, vím, že kdyby byli skuteční, že bychom si nejspíš rozuměli. Přijemná mi byla také atmosféra 70.let, kdy v knize bylo popisovano přistání na měsíci, ale především začalo vznikat úspěšné knižní dílo "Společenstvo prstenů." Také to byla doba hudebních velikanů jako Beatles a Eltona Johna. Konec byl dojemný, měla jsem co děla, abych nebrečela. Doufám, že bude pokračování a chystám se zhlédnout seriál. Doporučuji.

aginecka
31.07.2019 4 z 5

Jako všem knížkám s tak masivní marketingovou kampaní jsem ani Temnému experimentu nedávala moc šancí, ale překvapil. Nejde o veledílo, nic převratného nečekejte ani po obsahové stránce, ale autorce se nějak povedlo chytit mě hned na první stránce a spojení stále trvá. Připouštím, že postavy by možná mohly být propracovanější. Na druhou stranu atmosféra doby se povedla na jedničku. Další díl si určitě přečtu.

klaraj093
30.07.2019 4 z 5

Tyjo, zpočátku mě to strašně bavilo, ale ten konec.. Strašně se to táhlo a fakt mě ten konec nebavil.. Závěr byl ale dobrý.. Pokračování si přečtu.

Kate18
28.07.2019 5 z 5

Skvělá kniha pro fanoušky seriálu Stranger Things, ale i pro ty, co seriál neviděli. Příběh je napsaný opravdu poutavě a je napínavý od začátku do konce. Čtyři mladí lidé se přihlásí do tajného experimentu, ale to ještě netuší, co tento experiment obnáší. A když to zjistí, už je příliš pozdě na to skončit. K událostem dochází v období Woodstocku a války ve Vietnamu, tyto skutečnosti ovlivní i dění příběhu.

martin3683
28.07.2019 3 z 5

Jak ohodnotit kvalitu knihy podle seriálu? Asi tak, že po přečtení mne donutila si znovu pustit první sérii Stranger Things. Takže Netflix může být spokojen! Nejedná se o žadnou vysokou literaturu, spíše odpočinková četba k vodě, dobře čitelná, nic více a nic méně.
Knize se kupodivu dobře daří držet atmosféru seriálu, i zde vznikne společenství různých podivínů a kniha je plná popkulturních odkazů a vlastně dobrý úvod do seriálu. Funguje i samostatně i když o Stranger Things nic nevíte.

karinga
28.07.2019 4 z 5

Hanit ji moc nebudu - sice je to oddechovka na dva večery, strašidelné to určitě není, dialogy jsou šroubované a literární ceny asi taky neposbírá, ALE když milujete seriál, lačníte po každé informaci navíc.
Krásně dotváří příběh sester z vědecké laboratoře v Hawkins, pár postav si oblíbíte a Terry budete fandit do posledního řádku, aby toho úlisného doktora Brennera přechytračila, i když vlastně víte, že v tomhle světě i padouši vyhrávají.

Roubas
27.07.2019 2 z 5

Bohužel. Těšil jsem se. Jsem fanoušek, ale prostě to tam není, a i kdybych hodně hledal, tak není co. Nedozvěděli jsme se nic nového, a celá kniha je ať dějově nebo co se postav týče hrozně povrchní. Zvraty jsou průhlednější než mořská hladina v těch nejdražších destinacích, dialogy kostrbaté a postavy nesympatické a jejich reakce na určité situace mnohdy hodně naivní a nelogické. Takže pokud jsou v plánu další prequely, tak doufám, že se jich chopí mnohem schopnější autor, protože tohle není ani letní čtení. To je natahovaná slohovka ze střední bez jediného zajímavého obratu.

Knihomolka582
25.07.2019 5 z 5

Viděla jsem všechny díly ST a tohle si přečíst byla nutnost. Od knihy jsem se snažila co nejméně očekávat. Hrozně mě bavila a bylo to čtivě napsané. Líbilo se mi vyprávění z více pohledů postav. Prequel k seriálu se mi opravdu moc,moc líbil. Splnilo to co jsem chtěla vědět o matce Jane a opravdu to bylo dobře napsané.

Blasth
24.07.2019 3 z 5

Nepatřím ke skalním fanouškům seriálu Stranger Things, nicméně líbil se mi. Tomuto preqelu za mě patří 3,5*.

Jedná se o velice čtivý příběh, který jsem na dva zátahy bez problému zhltnul. Příběh je psán příjemným jazykem a čtenář je do příběhu skutečně vtažen. Na druhou stranu je příběh lineární a ničím mě vlastně nepřekvapil - nepřichází sám s ničím novým a nejsem si jistý, jestli je to takto správně (u prequelu) nebo nikoliv. Rozhodně se člověk hlouběji ponoří do seriálového příběhu a prohloubí mu kořeny - kdo jsou rodiče El, jaké jsou počátky experimentů, díky nimž má El své schopnosti, atp.

Převládá ve mně však pocit, že to není dost - resp. kdyby nebylo dobrého seriálu, nepřinesla by tato kniha nic svého a dost možná ani dostatečně zajímavého (jsou zde podstatně lepší knihy ve SCI-FI a FANTASY). Na druhou stranu se příběhu podařilo v některých okamžicích hrát na emoce a fungovalo to, byl jsem smutný (za čtivost a emoce ta půlhvězda navíc).

Stručně shrnuto - opravdoví fanoušci seriálu si tuto knihu nesmí nechat ujít. Neskalní fanoušci knihu ocení co do prohloubení příběhu a čtivosti, protože kniha je mírný nadprůměr. Ti, kteří o seriálu nikdy nic neslyšeli - je to sázka do loterie a dost možná budete zklamaní... doporučuji proto zkusit nejdřív seriál nebo sáhnout po jiné knize.

rajcatko
24.07.2019 1 z 5

Pro milovníky seriálu naprostá nutnost. A protože těch milovníků je fakt hodně, kniha šla na dračku. No, skvělý marketing, tleskám, ale kniha? Obrovské zklamání. Příběh je nudný, jednotvárný, chvilku mi přišlo, že čtu pohádku bez akce. Ano, dočetla jsem to, protože jsem čekala, že se dozvím více o pokusu matky dostat zpět Eleven. To jsem se nedočkala. Škoda. Za mě ztráta času.

katchamccall
23.07.2019 5 z 5

Po shlédnutí 3. série seriálu, jsem potřebovala další dávku ST a dostala jsem ji. Knize opravdu nemůžu nic vytknout a doufám, že se u nás dočkáme dalších prequelů...

horory Stranger Things (TV seriál)

Autorovy knížky

Gwenda Bond