Temný experiment

Temný experiment https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410983/bmid_stranger-things-temny-experiment-3ZT-410983.jpg 4 443 124

Stranger Things série

Tajemná laboratoř. Ďábelský vědec bez minulosti. Jestli si myslíte, že znáte pravdu o matce Jedenáctky, připravte se, že s ní tenhle prequel veleúspěšného seriálu Stranger Things pořádně zahýbe. Je léto roku 1969 a Amerikou zmítají hrůzné zprávy o válce ve Vietnamu. Terry Ivesová bydlí na univerzitní koleji v Indianě a zdá se, že válečná vřava i bouřlivé protesty v hlavním městě jsou jí na hony vzdálené. Jenže svět se mění a Terry nehodlá jen zpovzdálí přihlížet. Když se doslechne, že se v nedalekém městečku Hawkins uskuteční důležitý vládní experiment, okamžitě se přihlásí. Ocit¬ne se v laboratoři hluboko v lesích, kde jí přísní výzkumníci podávají psychedelické látky… Terry začíná tušit tajemství a je rozhodnutá ho odhalit. Jenže za zdmi Státní laboratoře v Hawkinsu, pod ostrým dohledem ředitele Martina Brennera, číhá spiknutí mnohem monstróznější, než si Terry dokáže představit. Potřebuje proto pomoc ostatních pokusných subjektů – včetně jednoho, který je tak tajný, že svět o jeho existenci nemá nejmenší tušení. Je jím malá holčička s nevysvětlitelnými nadlidskými schopnostmi, která má místo jména číslo: 008…... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Fobos

Suspicious Minds , 2019

Melaanie
31.05.2020 3 z 5

Příběh odehrávající se před tím, než co známe ze seriálu Stranger things. Je to příjemné a rychle unikající příběh, kde se seznamuje mě s tím, jak vše začalo. Trošku mě mrzí, že zde nebylo více informací o laboratoři a subjektech. Doufala jsem, že tam bude více z příběhu Terry a Jedenáctky. Je to fajn oddechovka a pro fanoušky seriálu určitě doporučuji přečíst.

Amolein
19.05.2020 4 z 5

Příjemné rychlé počtení, které bohužel rozehrává pouze povrchní příběh, jemuž chybí hloubka.

A to je vlastně to, co mi na knize vadilo nejvíc. Jako divák seriálu, jsem vlastně věděl dopředu, kam bude vyprávění příběhu směřovat a jak to celé dopadne. Alespoň ten základ byl prostě dán už seriálem. Takže jsem očekával, že se tu dozvím nějaké zajímavé detaily, možná i překvapení a nějaké skryté tajemství minulosti "Jedenáctky" a její matky. To jsem ale nedostal. Proto si myslím, že by tato kniha mohla být zajímavější spíš pro ty, kdo seriál ještě neviděli. Na druhou stranu fanoušci seriálu, tady mají zase několik easter eggů přímo ze seriálu.
Kladně na knize hodnotím velkou škálu reálií z konce šedesátých let v Americe. Aspoň se čtenář o této době něco dozví.

Četba rychle odsýpá, jazyk knihy je dosti jednoduchý a ne nijak moc bohatý. Na druhou stranu autorka dokázala, že aspoň v druhé půlce se do knihy skutečně začtete a rychlé tempo vyprávění vám jenom pomáhá ponořit se do příběhu.

U postav mi vadilo, že byly prostě dané. Autorka si s nimi nijak nehraje, nikam neposouvá jejich charakter a ani mezi nimi nerozehrává komplikované vztahy. To opět knihu dost zjednodušovalo. No a k jejich chování bych také měl nějaké ty výhrady. Určitě není moc dobrý nápad, někoho pevně držet za ruce, když do něj pouštíte elektrošoky.

Shrnuto, podtrženo: dobrá oddychová četba.

blackoutzuzi
18.05.2020 4 z 5

Prequel k seriálu Stranger Things a dle mého naprostá nutnost pro všechny jeho fanoušky! I když jsem se z počátku obávala, zda to nebude jen slátanina a pouhá snaha vytřískat z hypu okolo seriálu co nejvíc, nakonec jsem byla mile překvapena! Ačkoli příběh vyzněl vcelku stručně, četl se snadno, je to taková oddechovka na jedno či dvě odpoledne, ale moc ráda jsem se dozvěděla něco víc z toho, co bylo před tím, co známe ze seriálu :)

Monpincov
16.05.2020 3 z 5

Za sebe musím říct, že mě kniha ze začátku nenadchla, ale postupně si mě alespoň trochu získala. Knize se kupodivu dobře daří držet samotnou atmosféru seriálu. Líbil se mi pohled na dané situace z více pohledů osob i doba, do které je příběh zasazen. Pokud jste už seriál viděli a zajímá vás, co bylo před příběhem Eleven, kniha je přesně pro vás, ale zároveň si myslím, že kniha bude zajímavá i pro ty, kteří se na seriál teprve chystají, nebo ho neplánují vůbec. Nebýt seriálu, tak bych po knize nesáhla, podle mě dobrá kniha na oddych. Neurazí, ale nenadchne.

MaKolar
11.05.2020 3 z 5

Seriál jsem zatím nepolíbený. Nicméně od knihy jsem očekával větší spád a napětí, které se dostavuje až téměř na konci knihy. Jinak pěkně vylíčená doba konce šedesátých let s podtextem významných událostí.

TerkaM
06.05.2020 5 z 5

Tohle bylo super! Bavilo mě to, i když jsem ještě neměla příležitost podívat se na seriál, takže tohle je rozhodně něco i pro lidi, kteří se seriálem a celkově se světem Stranger Things, neměli tu čest. :)

LusSyNDA
04.05.2020 4 z 5

Pěkný příběh o tom jak to ve skutečnosti bylo s Jedenáctky mámou Terry. Není nutné číst knihu před serialem nebo naopak. Četlo se samo, kapitoly byly krátké.

Tessia
30.04.2020 1 z 5

Seriál Stranger Things patří k jednomu z mých nejoblíbenějších. Od knižního prequelu jsem však mnoho neočekávala. Nejsem naivní. Knihy podobného typu nevznikají v obavě, že se nebudou prodávat. Naopak. Autoři a nakladatelé spoléhají na hezkou reklamu a velkou základnu věrných fanoušků, kteří si knihu koupí hned po jejím vydání. Co vám budu povídat, ani já nebyla výjimkou. Už po přečtení prvních pár kapitol mi ale bylo jasné, že jsem šlápla vedle. Seriál není svým námětem a zpracováním rozhodně prvoplánově mířen na děti. Kniha je ale psaná tak jednoduchým a krkolomným jazykem, že jsem o tom v průběhu čtení začala dokonce i pochybovat. Celá kniha se čte spíše jako popis událostí, nežli vyprávění příběhu (autorka viditelně bojuje s dialogy). Bohužel se nekoná ani žádná překvapující zápletka. Postavy jsou plytké (budované vztahy jsou na tom obdobně), jejich chování po většinu času velmi naivní a nelogické.
Knižní prequel s sebou určitý potenciál na dobrý příběh bezesporu nesl.
Škoda.

Drj98
21.04.2020 4 z 5

Já jsem udělal jednu skvělou věc! Knihu jsem si přečetl dříve, než jsem začal sledovat seriál. Mně se to líbilo.

Knižní střípky
20.04.2020 2 z 5

Knihu jsem si vzala k přečtení, protože jsem se zamilovala do seriálu STRANGER THINGS. Díky tomu jsem si tedy chtěla přečíst tento prequel. Toto byly mé pohnutky na začátku.

Chtěla jsem si udělat představu o dění před seriálem, dát si dohromady souvislosti. O matce Jedenáctky Terry Ivesové je v seriálu zmínka, víme cca proč, co a jak, ale chtěla jsem situaci znát více detailněji. Toto pozadí mi kniha rozkryla, to nepopírám, ale nadšení se teda bohužel nedostavilo. Navíc nic světoborného jsem se z ní teda nakonec nedozvěděla.

Neznat seriál, asi bych knihu nedočetla. Vlastně bych jí ani nečetla. Nemohu ani říci, že pro fanoušky seriálu určitě má smysl si ji přečíst, jak jsem si mylně myslela před přečtením, protože teď na konci říkám - nebylo nutné ji číst. Nijak odvařená z ní nejsem. A upřímně - mně toto přijde jako parazitace na úspěšném seriálovém hitu

Marley_Kid
19.04.2020 3 z 5

Po tom, čo som videl seriál som sa na to veľmi tešil a... nebolo to až tak dobré, ako som čakal, že to bude, ale to je asi skôr chyba mojich očakávaní, než knihy samotnej. Nič mi tam extra nevadilo, ale tiež nemôžem povedať ani, že by ma to úplne pohltilo (ako napr. prvé dve série seriálu, tretia ma až tak nenadchla). Celkovo ale príjemný prequel, fanúšikovia určite ocenia. Teraz sa ku mne dostalo že už vyšlo aj niečo ďalšie, ale zatiaľ po tom asi nesiaham.

Tereza035
07.04.2020 4 z 5

Jelikož jsem velký fanoušek seriálu Stranger Things tak jsem si knížku nemohla nechat ujít. Pořádně jsě se začtela sice až od nějaké 100 stránky, ale pak už to jelo. Je příjemně psaná a čtivá. Líbilo se mi, že se můžu dozvědět něco, co se odehrávalo pár let před samotným seriálem. Kniha vypraví o matce jménem Terry, jejíž dcera Jane je hlavní postavou Netflix seriálu. Oblíbila jsem si téměr všechny hl. postavy, (kromě Brennera teda :D) a celkově mě tahle knížka přivedla ke čtení. Moc vám jí doporučuju i když to není nic převratového.

PajusenkaB
17.03.2020 5 z 5

Knihu jsem naprosto hltala. Krásně napsaný příběh, vše logicky popořádku, člověk se dozví informace o Kali a Tery.

Anushka1
08.03.2020 4 z 5

Pokud jste fanoušek seriálu, tak vám kniha dá trochu informací o tom, co se dělo před první sérií a kdo je vlastně Jedenáctka. Četlo se to dobře.

Peggy1990
28.02.2020 5 z 5

Opravdu skvělá kniha pro fanouška a ještě lepší pro nefanouška. Dostala jsem se do děje a celkem mě mrzí že nejsem začínající fanoušek :D I tak se ale hodí vědět, jak to začalo :))

Andynka
28.02.2020 4 z 5

Knihu jsem celkem dlouho odkládala, jelikož jsem shlédla seriál a tak jsem úplně netušila, co od knihy očekávat.
Nakonec mě kniha, velmi mile překvapila. Odehrává se totiž ještě před dějem, který známe ze seriálu.
Je velmi poutavě napsaná . Takže za mě super ! Čte se naprosto sama.

Kinderkahoun
14.02.2020

Skvělá knížka. Odpovědela mi na všechny nevyřešené otázky ze seriálu. Děj byl velice dobře rozvržený, ale některé části bych vynechal. Každopádně autor této knihy nelenil, jelikož jsem při čtení některých stránek nevěděl jestli to je jenom vymyšlený děj nebo realita.
Knihu bych doporučil přečíst před seriálem, ale čtení po podle mě nevadí.

annapurna
28.01.2020 4 z 5

Tak dlouhý komentář jsme vyplodila a nevím proč tu není! Takže zkrácená verze ještě jednou :D

Zaprvé od vydání první série Stranger Things jsem seriálu podlehla. Retro feeling, děti a to, jak řeší problémy, upside down s poletujícím spadem, Demagorgon. Prostě za mě skvělý seriál , který se ihned vyšvihnul na přední příčky mého pomyslného žebříčku seriálů.
S 3. sérií, moje nadšení klesá, děti nám vyrostly, k tomu ty jejich puberťácký problémy.. no to se vlastně dalo čekat... :)

Nicméně TEMNÝ PŘÍPAD ihned padl do must read. Chvilku to trvalo, než jsem se ke knížce dostala, ale za mě hodnotný prequel, který zaslouží uznání! Moc jsem nevěděla, do čeho se pouštím, a jestli to nebude jen z vody vařený pokus o to vydělat, jak je tady v mnohých komentářích zmíněno.
Ale ne a ne! Za mě nad očekávání, povedené doplnění toho, jak a co se vlastně v laborce v Hawkins dělo, než jedenáctka uprchla a příběh důležité postavy Tery Ives!

A že má být pokračování a vznikne série? To si teda představit zatím nedokážu, ale uvidíme.. :)

Terka21
27.01.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.

Michellesixx
22.01.2020 2 z 5

Knihu mám asi rok, třičtvrtě roku ji čtu a pořád nejsem schopná ji dočíst... seriál je úžasný a jak píše uživatelka whiolet pode mnou, knížku jsem si chtěla přečíst hlavně kvůli tomu. Avšak je to zatím pro mě velké zklamání, vůbec to není čtivé. Opět se budu opakovat po uživatelce whiolet - autorka se pouze svezla... Přijde mi, že vymyslela totální blbost, jen aby to vydali a měli z toho peníze... Opravdu to vůbec není jako seriál.

horory Stranger Things (TV seriál)

Autorovy knížky

Gwenda Bond