Temný experiment

Temný experiment https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410983/bmid_stranger-things-temny-experiment-3ZT-410983.jpg 4 443 124

Stranger Things série

Tajemná laboratoř. Ďábelský vědec bez minulosti. Jestli si myslíte, že znáte pravdu o matce Jedenáctky, připravte se, že s ní tenhle prequel veleúspěšného seriálu Stranger Things pořádně zahýbe. Je léto roku 1969 a Amerikou zmítají hrůzné zprávy o válce ve Vietnamu. Terry Ivesová bydlí na univerzitní koleji v Indianě a zdá se, že válečná vřava i bouřlivé protesty v hlavním městě jsou jí na hony vzdálené. Jenže svět se mění a Terry nehodlá jen zpovzdálí přihlížet. Když se doslechne, že se v nedalekém městečku Hawkins uskuteční důležitý vládní experiment, okamžitě se přihlásí. Ocit¬ne se v laboratoři hluboko v lesích, kde jí přísní výzkumníci podávají psychedelické látky… Terry začíná tušit tajemství a je rozhodnutá ho odhalit. Jenže za zdmi Státní laboratoře v Hawkinsu, pod ostrým dohledem ředitele Martina Brennera, číhá spiknutí mnohem monstróznější, než si Terry dokáže představit. Potřebuje proto pomoc ostatních pokusných subjektů – včetně jednoho, který je tak tajný, že svět o jeho existenci nemá nejmenší tušení. Je jím malá holčička s nevysvětlitelnými nadlidskými schopnostmi, která má místo jména číslo: 008…... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Fobos

Suspicious Minds , 2019

SilviLovesDogs
07.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Knížka navazuje na seriál Stranger Things, ikdyž si osobně myslím, že k tomu, abyste si knížku přečetli, znát Stranger Things nepotřebujete. Knížka je o Terry Ivesové - matce, hlavní postavy Stanger Things, Eleven. Díky své kamarádce se Terry přihlásí do experimentu v laboratoři. Postupem času, ale zjistí, že šéf této laboratoře je jen sobec, co dělá pokusy na svých subjektech - tedy i na Terry.
Knížka se mi líbila, zjistila jsem z ní pár věcí, co jsem chtěla o matce Eleven vědět, ale asi jsem čekala prostě trochu víc. Každopádně tuto knížku doporučuji fanouškům Stranger Things, protože ty si v ní určitě najdou něco, díky čemuž si ji rádi přečtou.

Linnhe
05.01.2021 4 z 5

Jako fanoušek seriálu knihu musím ocenit. Naprostá bomba. El je rozhodně po mamince. Přečteno jedním dechem. Snad se objeví pokračování jak se snaží dcerku najít. Tleskám.

MarekB530
05.01.2021

Já jsem přečetl knihu Stranger Things

Kniha byla o tom, že v laboratoři provaděli experimenty na živých bytostech.
Jeden experiment se jim nepodařil a otevřeli bránu do druhé dimenze, odkud vylezla příšera bez očí a bez tváře, ale jedné holce dali superschopnosti mysli.
Mohla pomocí mysli hýbat předměty, ale musela na tu věc ukazovat rukou.
Příšera po tom co se dozvěděla o jejích superschopnostech začala vraždit, ale
ta holka se rozhodla ho vypátrat a zabít.

Nikdy nevěřte laboratořím na okraji města.

Knize dávám hodnocení a půl hvězdičky, protože byla stejná jako seriál, až na
pár kapitol, ale i přes to se my líbila, ale něco tam chybělo.

Anette_De
16.12.2020 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale čekala jsem maličko něco víc. Seriál naprosto miluju a těšila jsem se na nějaký super doplněk, ale bohužel. Čtivá byla, to ano, ale to bylo asi tak všechno. Určitě bych ji neřadila mezi povinnou četbu pro milovníky seriálu. Bohatě se bez toho obejdete.

TreborDor
27.11.2020 3 z 5

Kniha jako doplňující prequel i mnou oblíbeného ultraúspěšného netflixího seriálu (a dokonale jeho popularitu "vytěžující" ; ) není vůbec špatná. Pořízenu teensynovi jsem si ji nakonec "musel" přečíst taky - bych byl "v obraze" : ) Nesložitý příběh se do obrátek pořádně dostává až zhruba po čtvrtině a některé z motivů jsou celkem zajímavé (odvodový systém do Vietnamu, psychopokusy s LSD...), byť s nevyužitím hlubšího záběru. Vzhledem k již známému vyústění příběhu díky seriálu je čtivě postavené na chtění vědět "jak", než "co" se stane. Dobové popkulturní narážky jsou milé.....překlad orig názvu do češtiny zarážející.

Radiela
23.11.2020

kniha mě nabavila, proto jsem jí po pár kapitolách odložila a neplánuji se k ní vrátit.

Aktenanka
13.11.2020 3 z 5

Seriál znám a to je možná ten problém. Člověk ví, jak to pokračuje a kam to směřuje, takže všechny zápletky jsou mu dopředu jasné. Četlo se to jinak dobře, ale žádná extra překvapení se nekonala. Mírné zklamání.

Cress
27.10.2020 3 z 5

3,5*
Seriál miluju a tak jsem tuto knihu nemohla vynechat. Nemůžu říct, že mě zklamala, ale čekala jsem něco víc. Líbila se mi atmosféra, prostředí laboratoře a celkově nebyl námět na příběh vůbec špatný. Styl psaní byl velmi jednoduchý, což mi moc nevadilo, jelikož se kniha velmi dobře četla. Hlavní kámen úrazu byly postavy, ke kterým jsem si až na pár výjimek nevytvořila žádný vztah. Proto mě jejich osud až tak nezasáhl. Kniha se mi líbila, ale rozhodně nečekejte zázrak.

petra5721
27.10.2020 3 z 5

Dobré počtení. Bylo fajn zjistit, jak to všechno začalo s laboratorními experimenty a začátek 11.

Kajachow2
03.10.2020 5 z 5

Čím začít...tahle kniha mě dostala...
Pro milovníky seriálu jako dělaná. Knížka má dost silný příběh tehdejší doby. To, co se tam dělo bylo šílené. Když si to potom člověk spojí se seriálem a uvědomí si, jak šílenou návaznost to má, jak zdrcující příběh to je....
Úžasně napsaná kniha, doporučuji.

Už se těším na další díl, ale je napsaný jiným autorem, tak uvidíme

medulinka
14.09.2020 4 z 5

Jelikož jsem fanouškem tohoto fantasy seriálu, tak jsem si ráda přečetla i tuto knihu. Dozvídáme se v ní něco víc o matce Jedenáctky a o minulosti, než Jedenáctka přišla na svět. Pro fanoušky a sledovatele seriálu určitě zajímavé čtení, které rozšiřuje obzory a odkrývá více souvislostí.

nai.ivka
31.08.2020 3 z 5

Seriál jsem neviděla, knížka je slušná, ale měla jsem v některých místech pocit, že tohle a tamto jsem už četla nebo viděla.

Lea_41
25.08.2020 4 z 5

Jsem fanynka ST a moc jsem se těšila na tuto knihu. Děj mě v táhl, ale celkem hodně rychlý konec. Až mě to mrzí..

MahtielNencon
08.08.2020 5 z 5

Povinná jazda pre fanúšika Stranger Things. Kniha doplňuje seriál, takže mi pomohla lepšie všetky prepojenia v seriály pochopiť. Knihu veľmi neodporúčam čitateľom, ktorí seriál Stranger Things nevideli.

Mishak
30.07.2020 3 z 5

„Otázka ´proč´odjakživa posouvá vědu kupředu.“

Děj knihy je fajn. Ovšem bylo by fajn trochu více proniknout do hloubky. Kniha je psaná velmi jednoduše, ale čte se pěkně a stránky mizí jedna za druhou rychlostí blesku. Každopádně úplně tak temná není! Na mě působí jako oddechovka, což mě docela mrzí.
Postavy v knize jsou vykreslené docela pěkně, jsou mi sympatické. Nejvíce Alice s Andrewem. Terry mi občas přišla trochu naivní.
Moc se mi líbí narážky na Pána prstenů a popkulturu období, ve kterém se kniha odehrává.
V pozadí knihy je hodně rozebírána válka ve Vietnamu, což mi přišlo mnohem drsnější než celý experiment.

Sečteno, podtrženo: kniha je fajn, jen mi úplně nepřinesla to, co jsem od ní očekávala. Každopádně pro fanoušky Stranger Things by mohla být nutností (řadím se mezi ně, ale kniha úplně mi k srdci nepřirostla).

mona.benny
29.07.2020 4 z 5

Kniha mile překvapila,seriál jsem neviděla,takže nemám srovnání. 4*

Tyrkysová
22.07.2020 4 z 5

Určitě doporučuji všem fanouškům seriálu. I když je oproti němu Temný experiment zaměřen spíše psychologicky a je v něm výrazně méně akce, děj plyne poměrně zlehka. Dobře se čte a díky novým informacím k seriálu i dobovým narážkám baví. Nicméně i přesto se mi zdál potenciál knihy maličko nevyužitý a zanechala ve mě další otázky, na které bych ráda měla odpověď. Zejména konec knihy je trošku zbrkle a rychle ukončený a o dalších osudech hrdinů, které jste si už mezitím stihli oblíbit, se nedozvíte mnoho.

Macheta
16.07.2020 4 z 5

Jako skalní fanda ST série jsem se Temného experimentu nemohl dočkat. A proč chodit kolem horké kaše, povedlo se! Je to nadupaný psychothriller promáčený typickou Strangerovskou atmosférou. Knížku jsem zhltnul s velkým nadšením a opravdu cením, že autorka dokázala udržet příběh v seriálových kolejích. Máte rádi Stranger Things a zajímá vás, co se dělo s biologickou matkou Eleven? Pak je tahle kniha přesně pro vás.

marina4088
07.07.2020 5 z 5

Mohu se nazvat velkým fanouškem Stranger things a upřímně jsem se téhle knihy bála. Spousty lidí psala, že to bylo o ničem. Každopádně mě se kniha dost líbila, myslím, že tam bylo popsáno všechno důležité, jako je třeba vznik jedenáctky, kdo byli její rodiče, jak k tomu všemu došlo.. Je zde poprvé popisován svět Upside Down, záblesky budoucnosti, kde se poprvé potkáme s jedenáctkou, laboratoř, kde to vše začalo a všechny ty věci, které by tam měli být popsané. Samozřejmě nesmíme zapomenout na Brennera, který je očividně posedlý už od jakživa, poprvé se tu setkáváme i s osmičkou, v té době ještě s jako malou, pětiletou holkou toužící po kamarádce.

IDH
14.06.2020 4 z 5

Když bratři Matt a Ross Dufferovi (oba 35) přišli v létě 2016 s hororovým seriálem Stranger Things na Netflix, těžko si někdo mohl představit, že retro výprava do 80. let s příchutí sci-fi, která je plná sotva pubertálních prcků, vyvolá takový ohlas. Podařilo se poprvé, podruhé a nyní i potřetí, kdy seriál nabral druhý dech a navíc sakra silný! Pozor – na místě je varování před spoilery! Tentokrát už parta ryzích puberťáků z městečka Hawkins chce jen prožít klidné léto.

Temné události, po kterých se zbavili vědců z místní laboratoře a na kloub přišli všem záhadám, jsou pryč. Lucas (Caleb McLaughlin, 17) a Mike (Finn Wolfhard, 16) intenzivně prožívají první lásky. Stranou zůstává stále dětský Will (Noah Schnappi, 14) a tak trochu i Dustin (Gaten Matarazzo, 16), jenž se po návratu z tábora chlubí románkem se Suzie (Gabriella Pizzolová, 16). Kamarádky Eleven (Millie Bobby Brownová, 15) a Max (Sadie Sinková, 17) mají holčičí starosti, vzdálené vzpomínkám na monstra z jiné dimenze. Jenže ta ještě nechtějí být zapomenuta a vracejí se, tentokrát mnohem zákeřněji. V příběhu nechybí ani další staří známí včetně Joyce Byersové v podání Winony Riderové (47). A jak se autorům i hercům nové pokračování vydařilo?

Jednoduše – na výbornou! Nechybí humor, napětí, nečekané zvraty a překvapení, dojemné i romantické okamžiky. Tenhle koktejl si zkrátka divák užívá všech osm dílů. Styl „osmdesátek“ tentokrát oblékl i obří obchodní dům, kde se odehrává podstatná část děje a důkazem toho, jak seriál funguje je fakt, že tohle retro si užívají i generace diváků, které se narodily až po vstupu do nového milénia. Ti všichni pak dostávají do rukou skvělý bonus v podobě knihy Stranger Things: Temný experiment od Gwendy Bondové (43).

Tento prequel, tedy příběh před příběhem, totiž otevírá dosud nepoznanou součást děje. Začíná v létě roku 1969. Jistá Terry Ivesová studuje na univerzitě v srdci Indiany - daleko od předních linií války ve Vietnamu nebo ohnivých protestů ve Washingtonu. Svět se mění a Terry to nechce sledovat z povzdálí. Přihlásí se proto jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA, probíhajícím v Hawkinsu. Do života si ale pustí neoznačené dodávky, laboratoř ukrytou hluboko v lese, látky, které mění lidskou mysl… a tajemství, jemuž Terry musí nutně přijít na kloub. Za zdmi laboratoře a pronikavým pohledem jejího ředitele doktora Martina Brennera se totiž možná skrývá větší tajemství, než si Terry vůbec dokáže představit.

Přestože je autorka na seznamu New York Times mezi autory bestsellerových románů, u nás její knihy zatím známé nejsou. A je to škoda. Knihou Stranger Things: Temný experiment totiž dokazuje, že vyprávět umí. Čtenářům se špetkou představivosti stejně jako laboratoř v Hawkinsu otevírá brány do jiného světa. Odhaluje skutečnosti, které se odehrály předtím, než se zrodila Eleven. A odvedla precizní práci, zcela s respektem k seriálu. Vypráví stejným tempem, nabízí nové postavy tak samozřejmě, že okamžitě zapadají do kontextu Stranger Things. Přestože divák seriálu ví, co bude následovat, hltá každý další řádek. Kniha naprosto funguje i bez monster, která teprve vyčkávají v budoucnosti. Čtenáři umožňuje být šéfem výpravy, efektů a castingovým agentem – vytvořit si jeho vizuální stránku po svém. Šanci odhalit víc si fanoušci nejen zaslouží, ale hlavně užijí!

horory Stranger Things (TV seriál)

Autorovy knížky

Gwenda Bond