Temnota na okraji města

Temnota na okraji města https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430809/bmid_temnota-na-okraji-mesta-1X6-430809.jpg 3 165 45

Stranger Things série

Vánoce, Hawkins, 1984. Policejní náčelník Jim Hopper touží po jediném – chce strávit klidné první Vánoce s Eleven, ale jeho adoptivní dcera má jiné plány. Navzdory Hopperovým protestům ze sklepa vytáhne krabici s nápisem „New York“ a vzápětí přijdou těžké otázky. Proč Hopper před všemi těmi lety odjel z Hawkinsu? Co to znamená „Vietnam“? A proč nikdy nezmínil New York? Přestože by raději čelil hromadě nepřátel z jiného světa, než aby mluvil o své minulosti, Hopper ví, že pravdu už nelze dál popírat. A tak začíná příběh o jisté události v New Yorku – posledním velkém případu před tím, než se všechno změnilo… Léto, New York City, 1977. Hopper se vrací z Vietnamu a začíná znovu. Malá dcerka, pečující manželka a zbrusu nová práce detektiva NYPD mu návrat do civilního života značně usnadňují. Když se však znenadání objeví záhadní federální agenti a zmocní se složek o brutálních, nevyřešených vraždách, Hopper vezme věci do vlastních rukou, přičemž riskuje všechno, aby odhalil pravdu.... celý text

Literatura světová Horory Pro děti a mládež
Vydáno: , Fobos

Darkness on the Edge of Town , 2019

Janule809
01.01.2021 3 z 5

Miluji seriál, ale tohle s tim nemělo nic..trochu zklamáni..o to víc se těším na seriál

Borufka_9
29.12.2020 2 z 5

Tak tohle mě nebavilo, průměrná, možná podprůměrná, detektivka. Nebýt tam Delgadová, ani nedočtu. Kromě jmen Hopper a El tam ani nebylo nic se ST. Nelíbilo se mi ani, jak byla kniha napsaná, zda špatný překlad, nebo prostě špatné. Temný experiment byl alespoň zajímavý.

vandalindakova
29.12.2020 3 z 5

Začátek byl slibný, hodně slibný. Příběh je rozdělen do dvou linek (přítomnost a minulost). A na začátku byla hlavně ta přítomnost, ve které byla El a Hooper přesně takový, díky čemuž se řadí mezi mé oblíbené postavy.
Linka z minulosti obsahuje Hooperovo vyprávění, jak řešili jeden případ v New Yorku. I to mi ze začátku přišlo fajn, drsný případ okultních vražd, tajemno a mrazivo...prostě super.
Potom se to ale přehouplo, a najednou se do toho zamotaly gangy a vyloučené skupiny lidí. A tam už mě to přestalo bavit. Prostředí mi vůbec nesedlo. A po zbytek knihy jsem se do čtení musela až nutit a kolikrát jsem radši četla něco jiného. Nebavilo mě sledovat to chování gangů a děj umístěný do rozpadlých částí New Yorku, chlast, drogy a tak dále. Ale musím říct, že jsem si oblíbila agentku Delgadovou.
Ve výsledku je pro mě kniha jasný průměr, škoda. A o dost více mě bavil Temný experiment než toto. Ale pokud máte podobné prostředí rádi, tak směle do toho.

Katelovesbooks
01.12.2020 3 z 5

Mám moc ráda seriál Stranger Things, takže jsem si musela pořídit i knížku. Bylo to fajn moje očekávání to splinolo. Byla jsem ráda, že se El objevovala i u prostřed příběhu a né jenom na začátku a konci. Myslela jsem, že se ty vraždy budou řešit trochu jinak, ale, nevadilo mi to. Knížka byla napínavá a čtivá (pro mě) až od stránky 60.

monci6485
05.10.2020 4 z 5

Jsem velký fanda seriálu a Hoppera mám ráda. Kniha se čte skvěle, ale zas tak moc se toho čtenář nedozví. No aspoň zpříjemní čekání na další sérii.

Janniska
28.09.2020 2 z 5

Tak trochu zklamání.Těšila jsem se na další prequel k seriálu,ale tohle mě nevzalo.Je hodně znát že druhý díl je z pera jiného autora.Nedočetla jsem :-(

Monpincov
27.09.2020 3 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně díky navnazení ze seriálu, ale myslím, že knihu si můžete přečíst, i pokud jste seriál neviděli, jen budete poněkud zmatení a nepochopíte chování některých postav.
Jedná se o detektivní knihu, převážně o Hopperově kariéře policisty.
Samotný příběh knihy vypráví Hopperovy vzpomínky, které vypráví Eleven o Vánočních prázdninách, převážně o jednom případu z roku 1977 v New Yorku. Po celou dobu tak čtete vývoj případu, který dostal se svou novou koleginí, jejíž postavu jsem si v průběhu čtení velmi oblíbila.
Strhávám dvě hvězdičky, protože jsem samotnou zápletku čekala zajímavější a doufala jsem, že se dozvím něco víc z Hopperova osobního a rodinného života. Jako dodatek k seriálu se mi kniha líbila a nelituji, že jsem si ji přečetla.

Lenka.Vílka
21.09.2020 5 z 5

Asi bych jako první napsala, že to není klasická detektivka. Sice je v ní náš oblíbený šerif, zde detektiv na oddělení vražd, ale je to jiné. Je to spíš takové lehké vyšetřování, kde je hlavní postavou nás starý známý.

Přeci jen to je doplněk k ST, tak se autor nemůže vytasit s hardcore detektivkou ze sedmdesátek, aby to mělo větší prodejnost právě mezi fanoušky. Což mi na knize přijde fajn. A zároveň i kdyby jste to četli a neznali ST, tak to pro vás bude příjemná detektivka volnějšího typu. Jenom musíte počítat s tím, že se o pana detektiva nesmíte bát. Že bude na konci ok :D

Ještě bych ráda zmínila formát. Ten mi vyhovoval. A ne kvůli tomu "je tam El, tak si sednu na zadek a áááá!", ale kvůli způsobu, jak je zakompovaná do vyprávění. Díky ní před sebou mám nelineární vyprávění, které dává i tak smysl, a hlavně si pomocí toho autor dobře obhájí právě ony vsuvky vzniklé v rámci dotazů, které má El během Hopperova vyprávění...

Příběh je sám o sobě strašně fajn. Jeho tempo sice nebylo jako od Kobry 11, ale když jsem se začetla, byla to jízda podle mého očekávání a kniha mě rozhodně nezklamala. Právě naopak. Podle místních komentářů jsem čekala něco hodně špatnýho, ale to naštěstí nenastalo...

Adél784
21.09.2020 3 z 5

Temný experiment se mi celkem líbil, ale toto bylo velké zklamání. Měla jsem problém ji dočíst.
Temnota na okraji města je detektivka, která se seriálem, až na postavu Hoppra nemá nic společného. Příjemné byly kapitoly z přítomnosti, kde si Hopper povídal s Eleven.
3/5

martinakraus
20.08.2020 3 z 5

Na přečtení téhle knížky jsem byla strašně nahypovaná, protože první z téhle "série" (nejedná se o navazující knihy!) byla moc dobrá. Tentokrát mne ale čekalo docela zklamání... 3* jsou v tomto případě spíš 2,5*
Abych to vysvětlila - zápletka (respektive základní premisa) sama o sobě byla zajímavá, ale byla stráááášně natažená! Dokážu si představit, že by tahle knížka mohla mít polovinu stran aniž by byly patrné změny v zápletce jako takové. Chápu, že nás autor chtěl vtáhnout do děje a dostat do určité nálady, dát tomu atmosféru a tak podobně, ale za mne to trochu přehnal. Knížka za mne měla dobrý start, ale nadšení klesalo a před půlkou už jsem se nudila..
Měla potenciál a dokážu si představit, že lidi, kteří mají rádi pomalé příběhy a postupné budování atmosféry, si její čtení užijou, za mne to bylo ale hodně průměrné..
Moc se ale těším, až se dočkáme překladu třetí knihy z téhle "série" (v originále Runaway Max).

Mishak
05.08.2020 3 z 5

"Nikdo by si neměl přát být hrdina. Měli bychom si přát dělat správné věci."

Knihu nedokážu zařadit do pevného žánru. Je to kriminálka, horor? Pff, kdo ví. Co vím já, je že miluju postavu Jima Hoppera! A jsem ráda, že i v knize je tak krásně spontánní a radikální ve svém jednání. Navíc v kombinaci s Delgadovou jsou skvěle sehraná dvojka! Problém však nastává v pasážích, kdy by mělo stoupat napětí, u mě totiž tomu bylo naopak. Závěr knihy se neskutečně protivně táhnul, i když mě první část knihy (s vraždama) opravdu bavila. Bohužel kniha má v sobě i dost hluchá místa, která úplně odváděla pozornost od toho skvělého. Přijde mi, že se světem Stranger Things má pramálo společného… (pozn. první prequel mě bavil víc!)

I přes menší nedostatky si myslím, že některé fanoušky potěší mnohem více. Za mě je to průměr.

Sali88
25.07.2020 4 z 5

Seriál Stranger things miluju a proto je pro mě samozřejmost přečíst si i knihy s ním spojené. Při čtení Temnoty na okraji města jsem neměla pocit, že čtu něco z prostředí Stranger things, přesto jsem si čtení užila. Bylo skvělé zjistit něco o Hopperově minulosti. Hopper tu vypráví příběh z doby, kdy byl detektivem v New Yorku a kniha je díky tomu spíše detektivním příběhem než tím, co známe ze serialu. A také díky tomu můžu knihu doporučit i čtenářům, kteří seriál nesledují. Lehčí rozjezd s přehledem vynahradí postupně se rozvíjející zápletka. Autor odhaluje minulost postav i jejich propojení a spojitost s řešeným případem. Co se z počátku zdá jako konání sériového vraha, může být nečím víc. Jedna věc mi tu ale chyběla. Autor několikrát naznačil i další období z Hopperova života, o kterém jsem se ale pořádně nic nedozvěděla. Možná to nebylo důležité, přesto jsem chtěla zjistit víc.

KubaHanzelin
10.07.2020 odpad!

NEDOČTENO
Bohužel, tohle se nedá, zvládnul jsem braky jako je Silo, ale tohle je už moc i na mě.
Stranger Things jako seriál je pecka, i kniha Temný experiment se dala, ale tohle je velké nene. Lákalo mě to na Hoppera, ale to je tak jediné zajímavé na této knize, setkáme se tu s Hopperem a... zbytek je o ničem, žánrově nezařaditelné se samotným světem ST to má společné jen krátké kapitoly věnované Hopperovi a El, které slouží jako pauzy při Hopperově vyprávění z New Yorku..
Silně nedoporučuji

Kathleen
09.07.2020 3 z 5

Doplňková kniha k seriálu je skvělý marketingový tah. Bála jsem se, že nebude splňovat kvalitu, kterou slibují.
Byla jsem však mile překvapena. Příběh není kýčovitý a obsahuje nečekané zvraty. Vidíme Hopperovo minulost i přítomnost, kde se setkáváme s El.
Je to skvělé čtení, však od tohoto žánru jsem již četla propracovanější knihy.

Karolisek12
03.07.2020

Neviděla jsem seriál ST, pokud teda nepočítám 1. díl 1. série. Ale jsem sakra ráda, že člověk nemusí seriál vidět, aby to mohl číst. Za mě tahle knížka nemá absolutně žádný potenciál - hlavní postava je nudná, nezajímavá, děj se vleče, kapitoly jsou zbytečně dlouhé, zdlouhavé a nezáživné popisy ničeho. Těšila jsem se na nějaké wow, spoustu nějakých wow. Dočkala jsem se leda 390-ti stránkového nudného příběhu o ničem. Celou dobu se to jen táhlo a nějaká akce byla až 50 stran ke konci. A to taky nebylo nic, co by čtenáře jako jsem já překvapilo. Spíš to na mě působilo způsobem ,,Mohl bych tam dát i nějakou akci, že?" a moje první myšlenka byla ,,Počkat, ono něco jako akce existuje? Ty jo! Překvapení, co?"
Prostě katastrofa, která měla zůstat jenom v autorově hlavě a nebo tu čest předat někomu dalšímu...

klaraj093
27.06.2020 4 z 5

Mě se příběh docela líbil.. Některé pasáže nebyli zrovna napínavé a klidně bych vynechala pasáže s El, ale bavilo mě to.. Ale "první" kniha mě bavila mnohem více..

karol.cadex
05.06.2020 2 z 5

Tak to se nedalo.
Unylý příběh prakticky o ničem.
Eleven, ač jí se děj vůbec netýká, je zde vykreslená jako totální dement s problémy s komunikací ("Byla to vražda, El." "Vražda?" "Ano, vražda v New Yorku." "V New Yorku?" "Ano, to je město." "Město???" --- názorný příklad rozhovorů mezi Hopperem a jí).
V seriálu charismatický Hopper tady plácá páté přes deváté, dělá jeden kiks za druhým a jeho jednání je absolutně nedomyšlené, jak kdyby autor chtěl překvapit sám sebe, co bude na další straně.
Vraždy nuda.
Co tahle kniha chtěla sdělit? Co vůbec je tahle kniha žánrově? Hovadina? Asi ano. Regulérně mě to rozčílilo.

MimaJ
03.06.2020 3 z 5

Ako skalný fanúšik Stranger Things som sa, samozrejme, nemohla vyhnúť tomuto dielu. Ide o prequel, v ktorom je dej prerozprávaný postavou policajného náčelníka Jima Hoppera, (ktorý je teda jednou z mojich obľúbených postáv, bod pre autora).

Samotný príbeh spočíva v Jimovom spomínaní a následnom prerozprávaní El o jednom prípade vraždy, na ktorom pracoval roku 1977 v New Yorku. Toto spomínanie nám ponúka malý náhľad do života, kedy Hopper žil so svojou ženou Diane a dcérkou Sárou.

Pre neznalca ST možeme povedať, že ide o priemernú detektívku, no čaro knihy spočíva práve v postavách, ktoré tvoria ten kvalitnejší základ knihy. Ja osobne by som si len na základe tejto knihy vzťah k postavám nevytvorila, preto pre umocnenie zážitku toto dielo odporúčam čitateľom znalým Stranger Things.

Posledná poznámka k príbehu je, že mi tam chýbala bližšia špecifikácia samotných "schopností" svatého Johna. Ocenila by som, keby autor bližšie načrtol, ako u Johna prebiehalo nadobudnutie týchto znalostí.

Za mňa teda príjemné krátenie chvíľ pri čakaní na novú sériu :).

applause
24.05.2020 4 z 5

Tak tohle druhé zpracování prequelu seriálu ""Stranger Things" se mi líbilo více než první. Asi to bude změnou autora, způsobem vypravování a hlavně tohle mi přišlo více osobitější a s propracovanou introspekcí. Je to vlastně taková detektivka, kdy téma nenadchne ani neurazí, ale příběh je zpracován velmi poutavě, že zkrátka chcete číst dál. Doporučuji.

kalinkacz
22.05.2020 4 z 5

Není žádným tajemstvím, že miluju seriál Stranger things... Hodně čtenářů knižní prequely kritizují, protože nejsou tak dobré jako seriál.... Upřímně, jak by mohly? S tím jsem ani nepočítala... Já je beru jako možnost se opět setkat s milovanými postavami a zjistit o nich něco více... Rozhodně velký plus je, že každý prequel je ucelený příběh a čtenář si může přečíst který chce... Na příběh Hoppera jsem se těšila, zvláště potom, co jsem zjsitila, že v knze vystupuje i El, které Hopper vypráví svůj příběh... Z jeho příběhu se stane nakonec detektivka, ze které nebudete nijak odvázaní, je to prostě klasická průměrná detektivka, ale přidanou hodnotou knihy je určitě osobnost Hoppera, jeho rodina a kapitoly El, které doplňují detektivní linku... Já jsem jednoduše spokojená :)

New York satanismus horory mystika krimi gangy detektivové Stranger Things (TV seriál)

Adam Christopher
novozélandská, 1978
2020  66%Temnota na okraji města
2017  73%Zkorodovaný muž
2018  73%Daudův návrat
2019  60%Hrůza za závojem

Kniha Temnota na okraji města je v