Stopařův průvodce galaxií - Kompletní vydání kultovní trilogie v pěti dílech

Kompletní vydání kultovní trilogie v pěti dílech. Ano, stopovat po Galaxii se dá, dokonce za méně než třicet altairských dolarů na den. Zde je seznam toho, co k tomu budete potřebovat: pivo; parťáka, který už má projetou většinu galaktických barů a ví, jak přežít i bez altairských dolarů; ručník; pouze reziduální pud sebezáchovy; vstřícnost k jiným formám života. Co potřebovat nebudete: vlastní kosmickou loď, společenský oděv, jazykové příručky. Co byste možná potřebovali, ale nejspíš to neseženete: čaj. A nesmí vás znervózňovat, že se možná nestihnete vrátit na Vánoce domů. To je přesně případ Arthura Denta, kterému bez přehánění hoří Země pod nohama, a ať chce nebo nechce, vydat se stopem nekonečnou rozlohou prostoru a času je pořád lepší, než spolu se zbytkem lidstva padnout za oběť budování dopravní infrastruktury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259682/big_stoparuv-pruvodce-galaxii-stoparuv--CcN-259682.jpg 4.4120

Stopařův průvodce Galaxií

Literatura světová, Humor, Sci-fi

Vydáno: , Argo

The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy: A Trilogy in Five Parts, 1985

Kniha Stopařův průvodce galaxií - Kompletní vydání kultovní trilogie v pěti dílech

NemmamSlov
02.04.2021

Super kúpa. 5 kníh za cenu 2, síce sa  hrubá kniha na prd drží, ale za tie ušetrené euráče to stojí. Konečne som s odhodlal prečítať najlepšie diela od Douglasa Adamsa, ktorý sa zapísal do sci-fi tvorby veľkými písmenami. Tvorbou mi pripomína Pratchetta, hlavne anglickým humorom. Avšak pri Douglasovi mi vadili dlhé zbytočné opisovanie bežných vecí. Určite bolo ťažké prísť v tej dobe, kedy bola kniha napísaná, s niečiem výnimočným, keďže autorovi konkurovali v sci-fi sfére Star Trek, či Hviezdne vojny, no nakoniec sa Adamsovi podarilo vytvoriť celkom komický 5 dielny príbeh.

Stopárov sprievodca galaxiou (4*)

Arthur Dent je normálny pozemšťan, ktorý ma nenormálneho priateľa Forda Prefecta. Arthura mal len jeden problém, aby zabránil demolácii jeho domu. Avšak nečakal, že keď ho Ford zavolá na pivo, jeho svet sa úplne zmení a problém demolácie domu, prejde až do konca planéty Zem. Tu sa to však nekončí, naopak začína. Arthur ako jediný pozemšťan prežije a vďaka jeho mimozemskému priateľovi Fordovi stopnú vesmírnu loď. Cestou, necestou vesmírom narazia na ďaľšie dve pôsobivé postavy, Trillianu a Zafoda. Táto štvorka sa ocitá na planéte, kde sa majú dozvedieť o vzniku vesmíru.

Reštaurácia na konci vesmíru (3*)

Pravdou je, že som sa miestami nudil. Hlavne pri Zafodovom cestovaní časom s vesmírnou loďou vo vrecku. Začiatok strhujúci, Vogóni opäť zaútočili na našich hrdinov a len zázrakom sa im podarilo prežiť. Následuje dlhá nudná pasáž, až kým sa nedostanú na planétu, kde sídli Reštaurácia na konci vesmíru. Tu, počas nezvyčajného gastronomického zážitku, môžete vidieť vznik a zánik samotného vesmíru. No najlepšia časť nastáva po stroskotaní, Arthura a Forda, na prehistorickú Zem, kde sa snažia učiť pravekých ľudí Scrabble.

Život, vesmír a všetko (3*)

Tento diel je hlavne o cestovaní časom. Arthura a Forda zachráni neznámi priekopník časom Slartibartfast. Neskutočné meno. Kde na tie mená autor prišiel? Tento starík má za úlohu zachrániť vesmír pred zničením od vražedných robotov Krikkätu. Najlepšia pasáž bola na nekonečnej vesmírnej párty, kde sa Arthurovi podarilo dokonale zbaviť boha Thora.

Zbohom a ďakujem za ryby (5*)

Najlepšia časť. Pri začítaní ma kniha nechcela pustiť. Je trošku odlišná od predchádzajúcich častí. Autor vypustil nezmyselné táraniny, teda aspoň z časti, a venoval pozornosť Arthurovi a Fenchurch. Fenchurch je priateľka Arthura a obaja tvoria vtipný pár. Pobavila hlavne pasáž, keď Arthur rozprával príbeh o keksoch. Ford je v príbehu len okrajovo a Trillian so Zafodom sú spomínaný len v dvoch vetách, čo mi nevadí, lebo k Zafodovi mám z celej série najmenšie sympatie.

Zväčša neškodná (4*)

Záverčná. Douglas Adams sa v tomto diele hrá s cestovaním časom a paralelným svetom, kde nebola zničená Zem. Vysvetluje to aj 4. diel, čo som bol zmätený, ako sa vlastne Arthur na začiatku predchádzajúcej časti dostal na planétu Zem. Myslím si, že si autor nastavil vysokú latku a v dobe kedy to bolo písané, odviedol dobrú prácu, čo sa týka sci-fi nápadov.

josef2900
30.12.2020

Perfektní kniha pro všechny milovníky sci-fi. Autor naláká na humor a rozmanitost prvního dílu a postupem času přidává stále temnější motivy. Komu se líbil film, ocení knihu stonásobně, protože se v ní nachází daleko, daleko více, než by se kdy vešlo na filmové plátno.

Ticiana
01.12.2020

Tak jsem fakt rada, ze jsem knihu vubec docetla. Ja jsem fakt myslela, ze to uz nedoctu. Na mne moc absurdní. Ale obdivuji autorovu představivost.

ComicGuy899
02.04.2020

Stopárov Sprievodca Galaxiou je nestarnúci komediálny kult s poriadnym typicky britským suchým humorom, ktorému holdujú len poriadni fajnšmekri.
Len málo príbehov je napísaných tak absurdnou tóninou a pritom dokážu byť tak dôstojne napísané, že až neveríte, že túto obrovskú "vesmírnu kroniku" nenapísal len jeden autor. Ak chcete nejako začať s Monty Pythonovských humorom, Stopárov Sprievodca je najlepšia voľba. Je super, že sa Slováci po toľkých rokoch odhodlali spraviť kompletné vydanie, ktoré je dokonca aj cenovo výhodnejšie.
Ďalší dôvod, prečo to odporučiť :D Len si pri kúpe toho vydania dávajte pozor, pretože 1040 strán nie je predsa len najľahších a do kapsy to len tak nenapcháte...

Konťo
03.04.2019

Uf, tak som to konečne dal. Stále nechápem autorovu nesmiernu fantáziu a to ako dokáže v jednom odstavci napísať veľmi zaujímavú a hlbokú myšlienku a hneď o pár riadkov ďalej totálnu absurditu :)

MCGinger
15.08.2018

Stopařův průvodce hezky pohromadě. První dvě knížky jsou poněkud přehlednější než druhá dvojice, ale v poslední knize se vše hezky spojí. Co se týče tohoto konkrétního vydání, tak škoda, že nemá pevnou vazbu a hezčí ilustraci na obálce.

gabriela-r
24.01.2018

Audiokniha s V. Dykem mě úplně nadchla, netušila jsem, že je tak dobrý. Hodně jsem se nasmála, vřele doporučuji :-)

ivana1975
30.12.2017