Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7193 7193

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

mrsterezz
11.03.2021 5 z 5

Úžasný příběh. Dobrodružství číhá na každém rohu. Miluji knihy od Jonase Jonassona, takže jsem ani nic jiného, než skvělý příběh, nečekala. Za mě všechny palce co mám nahoru.

hogo
02.03.2021

(SPOILER) Krásná kniha :)

Tyyynab
18.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Velké zklamání. Oceňuji kompozici střídání minulosti a přítomnosti, ale vkrádá se otázka, proč tam ta minulost sakra byla? Kniha by si vystačila s příběhem o podivné skvadře lidí s kufrem, jestli bylo jediným cílem vytvořit dojem cykličnosti, jak se na konci ukáže, ta námaha za to nestála. Dále se vkrádá otázka, jak je na tom stařík morálně - říct na všechno ano a pomáhat k utrpení jiných lidí jen tak, abych pak mohl vyprávět, jak jsem se setkal s tím a tím... Vím, že někdy někoho i zachránil, ale pořád k tomu byly prostředkem výbušniny, které připravily o život jiné lidi. Srovnání s Forestem se nelze ubránit, ale spíš ke škodě. Nevím, jestli tyto otázky byly autorovým záměrem, řekla bych spíš, že mu šlo hlavně o humor. Ale zas taková bžunda (až na některé okamžiky z přítomnosti) to teda nebyla.

tom2843
14.02.2021 4 z 5

Co má společné gang "Never again!", likvidace lišky dynamitem, španělská občanská válka, slonice Soňa, nevlastní bratr Alberta Einsteina, ruský gulag, vídeňská opera a výroba atomové bomby? Ano, je to šílené... Ale je to skvělé :-D Alan Karlsson připomíná Forresta Gumpa, ale je mnohem vtipnější, netrpí celoživtoní zamilovaností a hlavně umí vyrobit kořalku z kozího mlíka. Knížka je čtivá a inteligentně vtipná, jen ve třetí třetině trochu ztratí drive, ale nakonec jsem díky tomu pochopil, proč byl domov důchodců pro Alana horší než trestanecký tábor na Sibiři, a když má člověk padesát let, tak před sebou má ještě velkou část života.

Chytuš
14.02.2021 5 z 5

Ještě chci doplnit svůj předchozí komentář - v celkové Alanovské euforii jsme včera s celou rodinkou shlédli film. Božínku, je-li vám Alan drahý, NEDĚLEJTE TO! Vůbec nechápu, jak podle tak parádní knihy mohl vzniknout tak blbý film! Alan je oproti knize vylíčený jako úplně slaboduchý jedinec bez špetky vtipu. O naprosto odlišných dějových překlenutích ani nemluvě...

Chytuš
12.02.2021 5 z 5

To by mě zajímalo, proč se přede mnou Alan schovával tak dlouho! Jak je možné, že jsme na sebe nenarazili už dřív? Byla by věčná škoda se s Alanem neseznámit - byla to totiž jízda - zeměpisná, dějepisná i akční! Alan je pro mě hrdinou roku - bavil mě jak mladý, tak stoletý. Alan je obdobou našeho Járy Cimrmana - světoběžník, co nechyběl (skoro) u žádné z podstatných historických událostí, hýbajících 20. stoletím. A vždycky víceméně jen tak, náhodou :-) Obdivuji se autorovi, jak mu to všechno krásně drží pohromadě bez jediného hluchého místa. Tohle jsem si vážně užila - a doporučuji všem, kteří hledají inteligentní a vtipný relax.

"Abstinenti sice obecně, podle Alana, představují hrozbu světovému míru, ale hodí se, když člověk potřebuje někam odvézt."

"Jmenuji se Dolar. Stotisíc Dolarů."
"Promiňte pane, můžete mi znovu zopakovat vaše křestní jméno?"
"Dvěstěticíc. Jmenuji se Dvěstětisíc Dolarů."

smardice
08.02.2021 5 z 5

Humorná a tak trochu praštěná oddechovka, u které jsem se několikrát rozesmála. Možná by na mě čtení knihy bylo zdlouhavé, ale poslech audioknihy v podání pana M. Stránského byl posluchačský zážitek.

alice9642
08.02.2021 5 z 5

Naprosto geniální vtipná kniha, která je originální a nezavdá si s žádnou knihou, kterou jsem kdy četla. Vřele doporučuji i lidem, kteří neradi čtou, protože není možné, aby se nezamilovali.

vemrazik
30.01.2021 5 z 5

Hodně mě bavila. Tak trochu Forrest Gump, který se v průběhu minulého století nachomýtl k opravdu pestré škále událostí... Skvělá je i audioverze s M. Stránským.
O to víc nechápu, jak moc hrozný film podle této knížky vznikl.

Usire
25.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která baví v celé své délce. Mnoho vtipných narážek dělá tento příběh opravdu čtivým. Někdy zdlouhavý popis života mi nevadil, protože jsem si dokázal pak mnoho věci představit a vhodně dokresluje atmosféru.

optimistka76
15.01.2021 5 z 5

Velmi jsem se pobavila.

AlbionFoxyFox
10.01.2021 5 z 5

U mnoha momentů jsem se smála nahlas, nesmírně jsem si užívala návraty do historie a styl psaní mě chytil a nepustil. Skvělá kniha.

MagicKleeo
09.01.2021 5 z 5

Když jsem tuhle knihu poprvé držela v ruce, zaujal mě její název. Dlouho se mi nestalo, že by mě tolik některá kniha uchvátila. Líbilo se mi, jakým způsobem autor pracuje s časovým pásmem. Za mě strhující příběh, který opravdu stojí za přečtení.

VéjaTarabová
04.01.2021 5 z 5

Švédský Alan Karlsson je něco jako náš český Jára Cimrman. Příběh byl plný skvělého humoru či vtipných narážek. V minulosti tohoto stoletého staříka nám autor podává zábavnou, nenucenou a dobrodružnou cestou důležité historické okamžiky. Ovšem občas jich na mě bylo příliš, až jsem se začala ztrácet v ději. Čtenář především musí ty dějiny aspoň trochu znát, aby mu to celé dávalo smysl. Naopak druhá linka, tudíž ta ze současnosti, ve které Alan vyleze z okna a zmizí, mě bavila velmi. Vše zde bylo tak geniálně nepředvídatelné a naprosto neuvěřitelné, až to v celkovém podání dávalo dokonalý smysl. Jednotlivé postavy, jenž stařík na své cestě potkával, se od sebe odlišovaly, jak jen to bylo možné. Tato Jonassonova kniha mě dokázala zaujmout, poučit i pobavit, proto bych chtěla dát šanci také jejímu pokračování.

„Pak otočil hlavu a podíval se na domov důchodců, o kterém si ještě nedávno myslel, že bude jeho posledním pozemským příbytkem. A řekl si, že umřít snad může někdy jindy a někde jinde.“

Hani77
29.12.2020 4 z 5

Správně prdlý příběh. Současná dějová linka mě moc bavila. Jednu hvězdičku ubírám za někdy zdlouhavé líčení Alanova dlouhého života.

ferdada
26.12.2020 5 z 5

Třeskuté, nevšedně neotřelé. Moc pobavilo. Konečně, po delší době něco, co mi hodně pomohlo na náladě. Vřele doporučuju.

PeterBahn
22.12.2020 5 z 5

Za mě velmi povedená snůška absurdit jak groteskních, tak i lehce napínavějších. Ve druhé rovině snůška podivných setkání, které se při nejlepší vůli stát nemohly, ale při čtení rádi věříme, že to tak proběhlo...:-). Třetí docela povedenou rovinu vidím v osobitém „mikrodějepisu“ 20-tého století…:-) Fajn čtení, snad se někdy dostanu i k dalším dílům...

Guarnere
14.12.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla třikrát, naposledy s přítelem nahlas u mytí nádobí či vaření, a stejně mě opět rozesmála.
Alan je taková apolitická osůbka, což má za následek, že často upřímně přizná vše, a to i člověku, kterému by neměl. Na stranu druhou si díky tomu získává "přátele" na obou stranách barikády, což mu pomůže vyklouznout z několika pořádných šlamastik v bouřlivém období 20. století (za vše, co se dělo, můžeme vlastně vždy tak trochu poděkovat Alanovi).
Přítomnost je stejně zábavná, plná zvratů a černého humoru, což je příhodné pro celou knihu.

maja2712
27.11.2020 4 z 5

Autor mě dostal svým politickým a situačním nadhledem. V knize byly propojeny absurdní situace s reálnými dějinami v Cimrmanovském pojetí. Hlavní hrdina disponuje talentem dívat se na svět jinak, po svém a v zákulisí tak hýbe zajímavými fintami světovými dějinami. Pasáže z roku 2005 se skorodostudovaným doktorem, veterinářem, lékárníkem, právníkem Bennym a jeho neslušně mluvící Kráskou, gangstery Šroubem, Štikou a Kýblem, Amandou a Herbertem Einsteinovými atd, byly plné fantazie, nečekaných zvratů a bláznivým kriminálním příběhem. A ke konci propojenost prekérních situací s biblí byla nečekaně zábavná.

Radiq
26.11.2020 3 z 5

Knihu jsem nečetl, ale audiokniha interpretovaná Martinem Stránským byla super. Mnohem lepší, než podle této předlohy natočený film, který tomu nesahá ani po šourek. Alan je prostě postavička, kterou si nejde neoblíbit a jeho příhody mají (na rozdíl od zmíněného filmu) toho správného ducha. Černohumorného.