Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7207 7207

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Danusshka
07.09.2013 4 z 5

Opravdu neuvěřitelný příběh plný zajímavých situací a zvratů. Kniha je napsaná velmi dobře, ale nemůžu říct, že by to byla nejvtipnější kniha, jakou jsem kdy četla. Ale musím uznat, že jsem se do ní začetla rychle a byla jsem zvědavá, jak příběh skončí. Doporučuji jako čtivo na dovolenou.

Sarka14
03.09.2013 4 z 5

Velké plus celé knížky je rozhodně ta spousta humoru, nadhledu, optimismu a ironie. Jako celek je to opravdu dobrý. Zpočátku mi dělalo trochu potíže se do děje začíst. Na styl psaní je třeba si trochu zvyknout. Nicméně děj se postupně vyvíjel a čtení šlo čím dál líp. Knížka mi hodně připomínala "Pražský hřbitov". I tam mi dělalo z počátku potíže se do knížky dostat, ale nakonec to bylo taky výborné. Všechny ty konspirační teorie se skutečnými reálnými postavami, které jsou ve Staříkovy použity s takovou lehkostí je opravdu kus literárního umění. Určitě doporučuji.

martousek
03.09.2013 5 z 5

Já osobně určitě všem čtenářům doporučuji. Žánr sice těžce zařaditelný, ale nemyslím, že by někoho urazil. Každý si v knížce najde svůj kousek, mně osobně se líbíli více kapitoly z Alanova mládí a života.

kirkous
29.08.2013 4 z 5

Kříženec mezi Forest Gumpem a Pulp Fiction v knižní podobě. Bavil jsem se, ale to asi vše.

lucifuk
27.08.2013 5 z 5

Lekcia pozitívneho myslenia, alebo, neberte život tak vážne. Oddychová príjemná kniha, ktorá vám určite zdvihne náladu a veľakrát vás rozosmeje.

ŽabákDokvákal
23.08.2013 5 z 5

Tato kniha je jako vynikající espresso. Nebo jako výborné pivko z minipivovaru, které pijete poprvé v životě. Prostě jen tak sedíte, veškeré starosti jste odklidili někam, kde na ně není "vidět", a postupně "usrkáváte" stránku za stránkou a vychutnáváte si každou větu. A stejně jako u dobrého piva chcete stále pokračovat dál a dál...

Je to prostě pohodové a vtipné čtení. Toho bezstarostného staříka, který věří, že u lahvinky nějakého dobrého pití se vše snadno vyřeší, si hned zamilujete a věřím, že mu jeho bezstarostnost a optimismus začnete i tiše závidět..

DannyBlakely
15.08.2013 4 z 5

Úžasná knížka! Já na tu politiku sice fakt nejsem, ale tohle bylo tak chytré, čtivé a zábavné..! Té knížce vážně nelze nic vytknout a určitě ji doporučuju :)

st.me
12.08.2013 5 z 5

Tak jo, taky jsem ji přečetla.
Říkám narovinu, že jsem se do ní nijak nehrnula. Popis děje (který je i tady na databázi) mi přišel k uzoufání nudný a moc jsem nechápala šílenství kolem knihy. Nakonec jsem jí vzala do ruky a velmi vlažně se pustila do čtení.
Na místě je, tak jako už párkrát, omluva. Omluva, že jsem knihu tak podcenila.
Je napsaná s neuvěřitelnou lehkostí, ale už během prvních stránek Vás k sobě připoutá tak pevně, že když přestáváte číst, tak máte zkaženou náladu a jste protivní na toho, kdo Vás vyrušil. Je to kniha, kvůli které se těšíte až budete mít po práci a doma si ji v klidu otevřete a začtete se.
Nevím, jak bych popsala děj knihy. Je to příběh, který je vyprávěn úplně obyčejně, jako byste si mazali chleba s máslem, zkrátka něco u čeho nemusíte dávat příliš pozor, ale vtip, humor, sarkasmus a absurdní situace jsou to, co Vás v tom pozoru udrží.
Skvěle jsem se bavila od začátku do konce.
Jen houšť takových knih.

Lulla71
12.08.2013 4 z 5

Takové milé čtení á la Forest Gump... u všeho jsem byl:) V druhé dějové linii průměrná detektivka.

BooksLucyKing
11.08.2013 5 z 5

Tak tomu se aspoň říká příběh. Naprosto úžasná kniha. Alana jsem si úplně zamilovala, snad ani není možný, co všechno vykonal :D a moc se mi líbil styl jakým byla kniha psaná, přípomínalo mi to T.Pratchetta a toho já mám moc ráda. Tohle si určitě přečtu ještě hodněkrát, škoda, že to není delší, brala bych klidně dalších 200 stran.

Zdenik
10.08.2013 3 z 5

Po přečtení prvních komentářů k této knize začátkem roku jsem se rozhodla, že knihu si musím přečíst. Nevím, jestli jsem si tím nenadsadila moje očekávání. Knihu jsem přečetla během několika dní, je opravdu velmi dobře čtivá, plná vtipných situací a neuvěřitelných náhod a propletenců. Ovšem očekávala jsem něco víc....

Ivuska.09
30.07.2013 3 z 5

Neurazí, ale mě ani příliš nenadchl. Za přečtení ale stojí - odpočinkové čtení.

Mufka
23.07.2013 3 z 5

Kniha se mi osobně četla těžce, možná proto, že mě až tolik neoslovila, ale před koncem se děj začal více rozvíjet, a to už sem se to toho dostala, takže mé hodnocení je víceméně dobré :-)

hlina
23.07.2013 4 z 5

Nadsázka, absurdita, humor, ale i momenty zamyšlení. Občas jsem kulila oči, co vše autor vymyslel. Nadchla mě kompozice knihy.

Brabikate
23.07.2013 4 z 5

Patří k nejlepším knihám, které jsem v poslední době četla. Ironie, nadsázka, humor... Chvíli mi trvalo, než jsem si na tenhle styl zvykla, ale v průběhu čtení jsem si ho doslova zamilovala. Román je navíc velmi dobře propracovaný i kompozičně a k vytknutí je toho nacházím opravdu jen pomálu.

Verrrunka
22.07.2013 4 z 5

Opravdu velmi zábavná kniha. Ze začátku jsem byla trochu skeptická, říkala jsem si, co zajímavého mi může přinést čtení o staříkovi, co uteče z domova důchodců, ale bylo to neuvěřitelně čtivé a svižné, jedna absurdita střídala druhou, což bylo vlastně nejlepší, protože kniha je díky tomu hrozně těžko předvídatelná. Navíc taková nenásilná exkurze do dějin :-)

dalimoni
16.07.2013 4 z 5

Crazy, crazy, psáno s velkým nadhledem a nadsázkou. Nechyběla ironie i sakrasmus. Pararelní současný příběh 100 letého muže a zároveň jeho život v uplynulých 100 letech. Zachyceny důležité okamžiky 20. století. Velmi vtipné dialogy i popisy jednotlivých situací (pochvala překladu). Při čtení této knihy jsem občas vybuchl nahlas smíchy, což se mi většinou nestává (málokdy totiž čtu tento typ knih).
Já bych to viděl takový takový mix "Švejk, Forrest Gump, Čtyři vraždy stačí drahoušku", prostě neuvěřitelná crazy kniha pro špatnou náladu.

mau
14.07.2013 4 z 5

Zábavné a lehké čtení,doporučuji.

Atheal
11.07.2013 3 z 5

Příjemné veselé čtení na nedělní odpoledne, ale že bych se od začátku do konce smála na celé kolo, jak slibuje obálka, to říct nemůžu.

markuc
09.07.2013 5 z 5

Kniha mne velmi pobavila a mezi kriminalkami a thrillery (ktere ctu prevazne) se jednalo o velmi prijemne zpestreni. Rozhodne doporucuji.