Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7199 7199

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

roso.mak
24.11.2020 5 z 5

Johnasson svého staříka fabuluje s neskutečnou fantazii a citem pro vtip. Vytváří tak hrdinu, který prochází životem, aby hýbal s dějinami, ale naštěstí postrádá veškerý patos Forresta Gampa. Zato ovládá schopnost nakopat spoustě lidem prdel. S úsměvem a bez zášti.

Paganfairy
05.11.2020 3 z 5

U čtení jsem se velmi bavila, ačkoliv mi příběh na některých místech připadal celkem zdlouhavý. Palec nahoru dávám hlavně za Kýbla, Šrouba, Caracase a za Krásčin peprný slovník ;))

plutoking
25.10.2020 4 z 5

Dědek je fajn týpek, který ve svých letech nic neřeší. Politika byla někdy nuda.

KatkaLas
21.10.2020 5 z 5

Klasika! Známe to všichni, kdo nečetl, viděl alespoň film. Na knize oceŇuju hlavně to, jak je napsaná, věty jsou za sebou poskládané tak, že vám při čtení zní v uších jako hudba a vy tak nemáte pocit, že čtete. Mám ráda knihy, u kterých se člověk zasměje.

petrarka72
20.10.2020 5 z 5

Kombinovala jsem čtení knihy s poslechem audioknihy - a byla to jízda. Vynikající zážitek se staříkem, který pojmu "černý humor" dal úplně nový rozměr.

harrpye
14.10.2020 5 z 5

Politické dějiny 20. století v kostce, k tomu pořádná dávka suchého humoru, nadsázky a nadhledu. Jako bonus "akční" jízda s stoletým staříkem v hlavní roli. Tomu říkám užít si stáří!
Vřele doporučuji ke čtení, k poslechu ( M. Stránský nemá chybu) i k zamyšlení!

eltondo
10.10.2020 3 z 5

"Historická" linka mi připomíná styl Forresta Gumpa, kdy prosťáček proplouvá životem, ale zároveň je přítomen u všemožných významných událostí a sám je jen tak mimochodem ovlivňuje.
Současná linka mi připomíná styl Miloslava Švandrlíka, kdy hrdina od začátku zažívá nekonečnou řadu bizarních situací, která se dá prodlužovat nebo ukončit dle libosti kdykoliv.
Čtení bylo vtipné a bavilo mě zhruba do půlky. Pak obliba začala rychle upadávat a poslední čtvrtina už byla jen čekání na konec. Obzvlášť ten rozplizle dlouhý a nepřekvapivý happy-end mi už lezl na nervy. Podle věhlasu, kterou tato kniha má, jsem čekal víc.

petra7309
07.10.2020 2 z 5

Možná k mé škodě jsem první viděla film a až poté četla knihu, na kterou jsem se fakt hodně těšila. A byla jsem zklamaná. Film měl úplně jiný druh humoru, kniha jej má zásadně subtilnější, a přiznám se - nudila jsem se. Pořád jsem čekala na ty příhody z filmu, a nic. Všechno to bylo malinko jiné, gradace a pointa byly jinde...
Možná kdybych nejdříve četla knihu, docenila bych ji více.

Jrsnbl
04.10.2020 4 z 5

Alan je člověkem, který toho má na vyprávění více než dost. Ze situací, kde by jiný přišel o krk, se tento Švéd pokaždé nějakým způsobem vylíže. Důvodem proč tomu tak je, je jeho věčný optimismus. Právě s ním se v knize můžeme setkat na každém řádku. Moc krásná kniha s ještě lepším příběhem. Kniha nám nabízí i náhled do historických a politických dějin 20. století, které formovaly dnešní situaci. To dílu přidává o to větší hodnotu.

ViolettaCh.
04.10.2020 2 z 5

Opět se mi potvrdila zkušenost, že to, co je prezentováno jako úžasný světový bestseller, svou kvalitou ve skutečnosti dost pokulhává za svojí uměle vytvořenou pověstí. I toto byl jen marketingový tah, byť knize nelze upřít, že je psána celkem čtivě, dobře se čte, nechybí humor. Je to snad nějaký pokus o jakousi ztřeštěnou detektivku. Myslím, že 2 hvězdičky jsou odpovídající, do toho druhého dílu se už pouštět nebudu.

LucieWilczyca
30.09.2020 1 z 5

Neurazí a ani nenadchne.

Anna27
21.09.2020 2 z 5

Analfabetka i Zabiják Sanders mě bavily více, tam jsem se upřímně zasmála, na mě bylo ve Staříkovi až příliš politiky a nepřišel mi ani tolik vtipný. Čekala jsem od knihy něco víc, měla jsem jako audioknihu a s přemáháním jsem doposlouchala, kniha by mohla mít klidně o 200 stran méně.

PohadkyNovyVek
07.09.2020 2 z 5

Váhám mezi 2 a 3 hvězdami, ale pro ten neúměrný hype a popularitu téhle knížky se bez té třetí obejde. Byl to průměr. Setkávání se s přelomovými okamžiky/postavami minulého století byl tak moc vykradený Forrest Gump, že to těžko lze docenit, zrovna tak humor ani čtivost nebyla na žádné závratné úrovni (přestože určitě místy pobavil). Další autorovy počiny asi neotevřu.

AkiB
29.08.2020 4 z 5

Tak po Analfabetce jsem přečetla i Staříka, a názor mám stejný. Je to taková lehká letní odpočinková četba, některé pasáže (hlavně ty z minulosti) mě moc nebavily, některé zase naopak moc.
Přemýšlela jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale dám tedy 4, protože číst se to dá.
Upřímně nevím, jestli si přečtu i Stojednaletého staříka.

kirkpatrick
23.08.2020 1 z 5

Tak tohle mě velmi zklamalo, i když jsem toho moc neočekával, tak přes velký ohlas této knihy, tedy nic moc. Je zajímavé, že hodnocení čtenářů je napříč celým spektrem hvězdiček. Po pár řádcích jsem myslel, že to bude něco ve stylu Arto Paasilinny. Je to taková ztřeštěná komedie a mě vůbec nepřivedla ke smíchu, myslel jsem, že to vůbec nedočtu.

hanavka
10.08.2020 1 z 5

Mně bohužel kniha nesedla, ale věřím, že si díky cimrmanovské nadsázce najde svoje publikum lehce.

Mrejča
09.08.2020 5 z 5

Četba - super zábava. Poslech audioknihy - super zábava. Film - super zábava. Miluju tu knihu.
Audio namluvil skvělým způsobem Michal Pavlata.

kahoma
09.08.2020

Pro zasmání dobré. Taková odlehčovací kniha. Pobavila jsem se.

Kerolka_P.
08.08.2020 3 z 5

"Přečteno" jako audiokniha. Vypráví o "pachatelích dobra" - vždyť přece každý touží po velkolepé oslavě stých narozenin - versus dědulovi, který se nebojí vzepřít a odmítne se oné párty zúčastnit. Fandila jsem mu od první chvíle. Nevnímám to jako výsměch stáří, právě naopak. Stařík to všem natře. V knize je spousta legrace, nasmějete se. Je zde i řada momentů nutících k zamyšlení. Líbilo :)

Beatrice57
03.08.2020

Za mě super kniha na letní prázdniny, co mi zvedla náladu a připomněla, že možné je všechno, stačí to dovolit a očekávat :-)