Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397696/bmid_stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 4 1055 291

Stoletý stařík série

< 2. díl

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket , 2018

1amu
14.04.2019 3 z 5

Nečekal jsem od četby mnoho, "první stařík" byl jasně lepší. Číst se tato kniha dala, ale vadila mi tam původně prodavačka, později jasnovidka Sabina. Naprosto zbytečná postava. Stařík Alan s Juliem naprosto postačili. Nezklamali Kim Čong Un a Donald Trump, zde to nabralo trošíčku grády, ale autor brzy přehodil výhybku a zase nuda. 400 stránek je moc. Nejlépe jsem se bavil při čtení komentáře č.48 ( EricNor).

d.p.
13.04.2019 4 z 5

Jako vždy od Jonassona, skvělá kniha. Tentokrát autor zabrousil do aktuálního politického dění, což se nejspíš některým (potrefeným) skupinám (a jejich příznivcům) zrovna moc líbit nebude. Hezky, vtipně a s nadhledem popisuje buranskost Trumpa, mimochodem popsal ho fakt bravurně. Dále skvěle a vtipně popsal to, čemu mnozí nechtějí věřit, tedy to, jak rusové ve velkém přes internet ovlivňují blbé nálady všude tam, kde nemají svůj vliv, ve stylu podpory skupin co hlásají takové ty nesmyslné výstřelky jako jsou záchody pro transgender ve velkých městech, #metoo dotykem vlasů, extremistické názory jak zleva, tak zprava.. prostě vše, co běžnou vrstvu populace řešící své záležitosti co nejvíc štve a ta se pak snaží se hledat "zdravý rozum", který nenabízí nikdo jiný než náš "věčný přítel" Rusko.. Hezky s nadhledem popsal i migrační krizi a ta pasáž, kde říkal, že nejvíce křičí ti, kdo vlastně nikoho nepřijali a úplně neví o čem mluví, byla podle mě mířena i na nás, na Čechy, což asi taky některé našince naštve.
Celkově to bylo o malinko míň vtipné a o něco víc vážné, než předchozí tituly. Bylo v tom i jisté poselství a varování, což se asi někomu, kdo hledá jen odreagování líbit nemusí. Chápu proč to autor dělal, taky se mi nelíbí ti všudypřítomní nespokojení remcalové, křiklouni nesmyslů a varovatelé před "zlem evropské unie", ale asi to úplně tak kladně přijato nebude. Obzvlášť u nás a u části generace 45+, která je malinko náchylnější k té proruské propagandě (vážně jen u části téhle skupiny, mnozí samozřejmě vědí jak to je). I tak je to supr kniha a zase tak moc takhle dobrých knih se nevydává, aby jí člověk vynechal kvůli některým drobnostem, se kterými se třeba tak úplně neztotožňuje. Takže celkově určitě ano a dávám 80%.

lachtan77
12.04.2019 4 z 5

Alan opět nezklamal. Klidně bych si o něm přečetl i další díly a to jsem si vědom, že už by mu pak bylo možná 105let. Třeba ho s Julkem omrzí pěstování chřestu v Africe........uvidíme :-) Líbí se mi narážky na nedávné dění ve světě. Uprchlická krize, jaderný program v Severní Korei, brexit atd. Bavil jsem se nad konverzací s Agelou Merkelovou nebo golfem s Trumpem stejně tak i u kapitol s Kim Čong Unem nebo Putinem.

EricNor
12.04.2019 3 z 5

Kim je zlej, Donald je blbej, Putin je neutral, Angela je nejlepsi. Prilis mnoho mnoho levicovych nazoru autora. Budiz. Pokud se oprostite, tak je to celkem zabavne. Jen Milos nebyl.
Prezident Milos Zeman se zamyslel, kde se u nej vlastne ten starik vzal. Jirka ani Vrata ho na audienci neupozornili, presto mel pocit, ze by si stim Svycarem nebo Svedem mel promluvit. Prohodil na zacatek nekolik bonmotu, nicmene se zdalo, ze nepadli na urodnou pudu. Takova skoda. Starik se nepochybne znal s cinskym prezidentem. Mel pro nej urcite nejaky dulezity vzkaz, proto pozorne poslouchal, co mu ten vechytek vypravi. Moc mu nerozumnel a nakonec usnul. Kdyz se probral, starik byl pryc. No, co se da delat, stejne ma moc vyrizovani a za chvili ma tiskovku. Naklonil se na stranu aby vytahl lahev becherovky. Prece nebude s tou luzou mluvit strizlivy. Co to? Kde je? U vsech passy, tak proklatej dedek mu slohnul litrovku becherovky.

harena
11.04.2019 5 z 5

Já se můžu jen obdivovat tomu, jak dokáže Jonas Jonasson napsat 400 stran a je to stále vtipné, nenásilné a opravdu jsem staříka četla s úsměvem až do poslední stránky. O politice, volbách, Trumpovi, Merklové a jiných politicích je psáno s nadhledem a vtipem stejně tak, jako se nikdo v knize nebojí zveřejnit své názory na imigraci. Kniha je krutě upřímná, opět ale s vtipem a nadhledem.

xmilek
11.04.2019 4 z 5

Být sto jedna let v řadě ve špatnou chvíli na špatném místě se nepovede každému - proto je vše tak jak je a bude tak jak bude. Na můj vkus moc politiky, ale dalo se to :).

Pjater
11.04.2019 5 z 5

Autor navazuje tam kde tak geniálně skončil. Kniha je opět velice vtipná a vůbec mi nevadilo, že tam zapojil politiku. Pro mě úžasné oddechové čtení, které stojí za přečtení.

HanaMalina
10.04.2019 2 z 5

Je mi líto, že musím být vůči Jonasovi tak kritická, ale opravdu to byla velká slabota. Mám přečtené všechny knihy od autora a tahle je jednoznačně úplně nejhorší. Hodně politiky a málo vtipných historek staříka, jak znám z prvního dílu. Musím říct, že jsem se moc nepobavila a poslední strany byly pro mě utrpení. Jak zmiňuje Jonas v předmluvě, že pokračování napsat nechtěl a přimělo ho okolí, velmi špatné rozhodnutí. Doufám, že další knížka se povede líp a prosím už ne další pokračování staříka. Jsem ráda, že jsem měla knížku půjčenou pouze z knihovny, škoda peněz.

eliska8413
09.04.2019 2 z 5

To co tak kouzelně fungovalo ve stoletém staříkovi, stojednoletého pohřbívá. Zatímco v předchozím díle, byly ty souvislosti roztomilé a rozloženy do celého Alanova života, současná knížka ty samé "náhody" vměstnala do jediného jeho roku. Sám autor se v předmluvě přiznává, že knížku psát nechtěl, ale okolí ho přesvědčilo, že to je skvělý nápad. Ne není. Nechci knížce úplně křivdit, v některých pasážích se své předchůdkyni přiblížila, ale je to prostě slabý odvar hodně silného čaje.
Víc než cokoliv jiného mě na knížce děsí, že stejně katastrofálně jako pan Jonasson vnímám svět i já. Klidně mohl do té absurdity zahrnout i tu českou zemičku, ale v mnoha náznacích jsem jí tam viděla. Pevně věřím, že ještě 70 let vydrží to krásné evropské vakuum a pak už je to na dalších generacích, jak se poperou s Trumpy, Putiny a malými Velkými.

anno9743
08.04.2019 1 z 5

Až si budu chtít přečíst, že Merklová je zachránkyně světa, Putin do všeho zasahuje a Trump je blb, otevřu veřejnoprávní tisk. Kde je vtip z jedničky? Kde je nadsázka a a nadhled? První stařík má 150 bodů ze sta, tenhle dosáhne těsně nad odpad. Autor má sestupující kvalitu, nebo to byla jen náhoda, že se mu první stařík tak povedl? Nebo je to překladem, už Zabiják byl zklamáním a tohle je stejná překladatelka, ale spíše bych tipovala (podle recenzí z jiných zemí) že autorovi došel nápad... a dokud se bude prodávat ... ještě že jsem tuhle knihu měla jen půjčenou stejně jako Zabijáka. Teď by mi bylo líto peněz..

Aleen
06.04.2019 5 z 5

Věděla jsem, že jakmile bude kniha plná názorů na současnou politickou a společenskou situaci, bude mít menší úspěch, než stařík, kterému bylo o rok méně...Mně se líbilo hned několik věcí: Jednak jsem ráda, že ačkoliv se striktně vyhýbám sledování jakýchkoliv zpráv, moje vědomosti stačili na pochopení děje. Pak se mi líbí, že je příběh méně zašmodrchaný. Dál...koule...napsat své názory na plná ústa v dnešní době je opravdu vyžaduje a dát je do knihy, která se bude číst i v době, kdy postavy již nebudou zastávat své úřady, je vééélmi odvážné. A v neposlední řadě to bylo vtipné!

Bobina74
05.04.2019 4 z 5

Privilegium samotného autora psát o čemkoliv... Je to jenom příběh! Příběh, který mě opět pobavil a nezklamal.

Finn69
02.04.2019 3 z 5

Druhý stařík prostě není tak dobrý jako ten první. Je to sice pořád docela zábava, navíc na dotčené politiky mám hodně podobné názory jako Jonasson, ale nemůžu bohužel říct, že bych se u čtení nahlas zasmál. Snad jen u indického obchodníka s chřestem Gustava Svenssona, ten byl docela dobrej :)

A ono není divu, vždyť Jonasson už všechno co mohl, dal do prvního dílu. Stojednaletého staříka asi napsal jen proto, že už nemohl vydržet Donalda Trumpa a potřeboval si to s ním vyřídit. Docela to chápu.
Za mě ale asi to nejslabší, co jsem od Jonassona četl.

Lusů
02.04.2019 3 z 5

Jak už se zmínil někdo přede mnou, málo Staříka, moc politiky a Sabiny.

Martyn249
01.04.2019 2 z 5

Je mi líto. Oproti první knížce asi desetinová radost. Autor se snaží ždímat věci, které fungovaly v první knize, ale je to křeč. Opět je zde atomová bomba, zabití gangsteři, Kim... Počet vtipných stran: 0. Počet úsměvných stran: 3. Zatím to vypadá, že zůstane autorem jedné -nepochybně skvělé - knihy.

Jaruš7
01.04.2019 5 z 5

Přijmout Staříka, jako prvek pro zobrazení světových vládních činitelů složený ze zpráv, je povedená knižní satisfakce novináře s nadhledem. (tip mi vyšel, pro mě - to zářící na Orbitu)
Do parády bere vše co stojí za satirický i ironický pohled v souvislostech současné vážné politiky nadlehčený humorem.
Citace:"Přimlouvala bych se, abyste si tuto informaci, ve jménu světového míru, ponechal pro sebe." Okamžitě toho zalitoval. Ministryně zahraničí mu právě vložila do rukou světový mír, což by nepřál ani svému úhlavnímu nepříteli."
"...zvažoval, že kontaktuje k.....skou vládu,..ale tady zrovna proběhly volby, a ty dopadly tak nešťastně, že ten co vyhrál, poté co vyhrál, prohrál u Nejvyššího soudu, takže se bude volit znovu. Buď opozici podvedli a volby ve skutečnosti vyhrála, nebo opozice podvedla ostatní, aby to vypadalo, že byla sama podvedená."
"Noviny nyní hlásaly, že šéfovi úřadu hrozí sedmdesát tisíc korun pokuty, vyhazov a nejméně čtyři miliony odstupného."
"Během týdne, kdy se toto drama odehrávalo, nevymyslel Donald Trump ani jedinou novou hloupost. Média se zaměřovala na něco jiného než na jeho dřívější ... přetrvávající šílenosti."
Bez servítků, ale exkluzivně naservírováno.
Další tip - Černá díra ?

Makropulos
29.03.2019 4 z 5

Když se toho Alan dožil, nezbývalo nic jiného než to, že se musel setkat i se současnými osobnostmi. A je jasné, že názory na současnost se čtenář od čtenáře liší, a tak se dostáváme někdy do souladu někdy do rozporu s autorem. Je však jisté, že se to opět dobře čte, je to oddychové i vtipné (i když méně než první díl) a dle mého názoru lepší než Zabiják Anders. Takže musím dát 4*.

maryska09
29.03.2019 5 z 5

Pokračování příběhu o Alanu Karlssonovi mě nezklamalo. Původní obavy, že autor už nebude mít o čem psát, když většinu minulosti ovsáhl v prvním díle se rozplynuly po pár kapitolách. Kniha je vtipná, svižná a často až krutě upřímná. Velmi doporučuju

misowi84
28.03.2019 5 z 5

Mě tedy pokračování staříka nezklamalo. U knihy jsem se velmi bavil.
Autorův styl mi sedí a všechny jeho knihy mi vykouzlily několik úsměvů na tváři.

Naraca
28.03.2019 4 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem se přidala k početným Alanovým příznivcům, další rok života tohto přestárlého dědka byl tudíž povinnou četbou. Pravda, stoprvý rok je o něco slabší než předchozí, ale stejně naplnil má očekávání - lehké čtení a humor.
Po poslední stránce drhého dílu tudíž hodlám mezi Alanovými příznivci zůstat. A přestože mu přeji ještě dlouhý život plný tajných agentů, kořalky a výbušnin a lepší společnosti než Kima a Donalda (ten mě hodně pobavil), doufám, že ho prožije pouze v autorově mysli, protože třetí kniha už by mohla být nepoživatelná jako čaj z třikrát použitého sáčku (nebo si doplňte jinou vhodnou metaforu pokud se vám ta moje nelíbí).

satira

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta