Hranice věčnosti

Hranice věčnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238342/bmid_hranice-vecnosti-fBB-238342.jpg 5 570 125

Století / Storočie série

< 3. díl

Monumentální románová trilogie Století bestselleristy Kena Folletta vrcholí – po Pádu titánů a Zimě světa, mapujících fiktivní osudy pěti rodin v různých částech světa, dramaticky poznamenané první a druhou světovou válkou, přichází poslední díl ságy, Hranice věčnosti. Do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených Státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem vstoupí dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu. Dějinné i osobní peripetie příběhu se uzavírají, ve čtenářích však zanechají trvalou stopu v podobě nezapomenutelného zážitku.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Edge of Eternity , 2014

Jossie
10.12.2015 5 z 5

Naprostá pecka. S každým dalším dílem jsem si myslela, že mě to nebude tak bavit a bylo to přesně naopak. Tenhle díl se mi líbil úplně nejvíc už proto, že se tolik dotýká současnosti. Jímá mě hrůza, jak blízko jsme byli třetí světové válce, nesmírně zajímavé bylo pozadí amerických prezidentů, CIA, Ruska a našeho Pražského jara. Je to opravdu trilogie století.

Forncz
09.12.2015

Takže - spisovatel Ken Follett určitě patří k nejlepším spisovatelům bestsellerů, tj. masově čtivých knih. Určitě u této knížky zvládl řemeslo. Ale to je asi tak všechno.
Už od druhého dílu této trilogie jsou hlavní hrdinové ... "ploší", jednoduší. Ničím nejsou zajímaví.
Asi bych to shrnul takto:
V prvním díle byla morální dilemata na pozadí historických událostí.
V druhém díle byly (ne)uvěřitelné příběhy ze života několika dvojic na pozadí událostí těsně před a za druhé světové války
V třetím díle se řeší sexuální avantýry a několik příhod potomků hrdinů z prvního a druhého dílu na pozadí událostí, které autor považuje za důležité. Což v jednom případě pravda byla (Kubánská krize). Ale to je asi vše.
Nic to ale nemění na tom, že autor je pan spisovatel, který zná své řemeslo. Tudíž umí psát, zaujmout, vybudovat příběh. I když ve třetím díle jsem se už trochu nudil. Přesto jsem to dočetl bez váhání. Trochu zklamání. Ale není to tak zlé. Jen se v třetím díle nic moc nedozvíte.

astroweb
30.11.2015 4 z 5

Zajímavé momenty z historie dvacátého století.

Pixx-73
24.11.2015 5 z 5

Úžasná jízda celým minulým stoletím je završena posledním dílem a já jsem velmi spokojen. Klobouk dolů před Folletovými znalostmi a před tím, jak přirozeně dokáže osudy hlavních hrdinů propojit s velkými událostmi dějin. Určitě si celou ságu ještě někdy přečtu znovu.

lampernaqui
04.11.2015 4 z 5

Očekával jsem, že poslední díl pro mě bude hodně obtížný a že se bude číst špatně. Jedná se přece o období, o které jsem se nikdy moc nezajímal. A ejhle... nakonec se z toho vyklubal nejlepší díl celé trilogie, který jsem zhltnul za tři dny. To se mi u prvních dvou knih nestalo. Vše kolem černochů v Americe, politiky, atentátů, tajných služeb, stavění a bourání zdi v Německu, Sověstský svaz, úprků přes hranice, boj za práva homosexuálů v Anglii, drogách a květinových dětech, Vietnamu, Československu... to vše se tady najde, u všeho byli členové hlavních rodin, které známe už z minulých knih. Jednoznačně výborné zakončení ságy a jelikož mám za sebou v kině shlédnutí The Wall, tak při posledních stranách mi v hlavě neustále zněl závěr Watersova megadíla Tear down the wall!!

JezinkaJ
19.10.2015 5 z 5

Opět moc zajímavé a čtivé. Mě třeba vedlo k překvapujícím úvahám, jak složitou situaci měl John Kennedy ve vnitřní politice. Tohle mě až dosud fakt nenapadlo. Ale zajímavých momentů je v příběhu mnohem víc.
Trochu jsem se bála, že třetí díl bude nejslabší, a jsem ráda, že jsem se dočista spletla.

Za trilogii - celé 20. století je tu otevřené a já jen zírám, jakou cestu Evropa ušla. I když v ní už dost let taky žiju, leckteré souvislosti jsem neviděla.
Jsem hodně nadšená a je mi líto, že pro mě za chvíli příběh skončí.

cetriolo
12.10.2015 4 z 5

První dvě knížky (pokud se tedy o takových bichlích dá říct, že to jsou knížky :)) této série byly naprosto strhující, proto jsem byl zvědavý jak autor pojme tuto závěrečnou časovou epochu. Při čtení jsem byl překvapen kolik se toho vlastně událo a o spoustě událostí jsem zjistil mnoho nových věcí (např. jak vlastně vznikla berlínská zeď). Pasáže z východního Berlína a ze sovětského Ruska byly úžasné a nemohl jsem se od nich odtrhnout, zato boj za černošská práva mě zas až tolik nezaujal (i když i zde byly některé velice silné momenty). Trošku mě mrzelo, že vrcholná událost (pád komunismu) byla popsána jen na několika málo stránkách (stejně jako třeba válka ve Vietnamu). Celkově se ale jedná o velice dobrou knihu a těším se až si celou trilogii přečtu znovu. :)

dan-sam
01.10.2015 4 z 5

Celou sérii mám velmi rád, ale jak už to tak bývá, bál jsem se, jak autor vše završí v posledním díle. Zvlášť po brilantním Pádu titánů, který celou trilogii načal způsobem, který mi nedovolil se odtrhnout.
Pravda, příběhy nebyly tolik koncentrovány do jednoho časového období, proto bylo zajímavé sledovat, jak se jednotlivé postavy mění. Za sebe mohu říct, že nejvydařenější mi přišla ruská a washingtonská linie, zatímco ostatní jsem bral spíš jak doplněk k celkovému kontextu a pokračování již rozvyprávěných osudů.
Vlastně to možná reflektuje i postupné přelévání pozornosti od Albionu a Evropy obecně k silné polarizaci světa v průběhu Hranice věčnosti. Možná bych ještě ocenil alespoň lehké naťuknutí let padesátých, byť chápu, že by postavami zapadaly spíš do předchozí knihy (i když Billy s Ježíšem taky nebyl kdovíjak starý, když trilogie začala).
Těším se, co na nás Ken Follett ještě vymyslí - zatím jej mám v kategorii "autor, který neumí zklamat".

marimari
06.09.2015 5 z 5

Ken Follett je opravdu ,,Pan spisovatel ". Mám ráda jeho historické i válečné knihy. Měla jsem obavy, že nedávná minulost nebude tak zajímavá, ale opak je pravdou. Jsem spokojená a celou trilogii Století doporučuji!

achilles
18.08.2015 5 z 5

Ken Follett nezklame. Určitě nejlepší díl trilogie. Spíše než román literatura faktu, vyšperkovaná příběhem několika postav. Zajímavá je zmínka o Československu, věděli jste, že prezident Novotný užíval vládní dovozní licence na nákup automobilů Jaguár, které pak se ziskem prodával svým stranickým kolegům?
I tato trilogie má být zfilmovaná. A Ken Follett mezi tím pracuje na dalším románu v němž se opět vrací do středověku. Super.

mika251
18.08.2015 4 z 5

Do poslednej knihy trilógie som sa púšťala opatrne, po prečítaní sklamaných recenzií. Zima sveta nenaplnila moje očakávania a tak som sa bála, že kvalita bude naďalej klesať. Som veľmi rada, že som sa mýlila. Hranice večnosti som doslova hltala, a len veľmi nerada som knihu odkladala o pol tretej nadránom, že už fakt musím isť spať, aby som ráno vstala do práce :)
Áno, autor venuje pomerne hodne priestoru rasovej otázke v Amerike. Pre mňa bola táto téma úplne nová a o to viac šokujúca, že v Amerike, "oáze slobody" sa takéto veci diali ešte pomerne nedávno. Táto línia sa mi velmi dobre čítala - vlastne, z mojho pohľadu nebola v knihe slabšia linka - snáď len Cameron Dewar ma nijak zvlášť nezaujímal. Autor dal hlavným hrdinom dostatok priestoru, takže oproti Zime sveta som s nimi cítila skutočné sympatie a s napätím sledovala ich osudy.
Padla tu výčitka, že kniha má príliš mnoho happyendov. Už som niečo podobné písala aj k Pilierom zeme - Follett je trochu idealista, ale mne osobne to vobec nevadí, naopak. Keď človek prežije s hlavným hrdinom mnoho príkorí a útrap, tak mu ten šťastný koniec rád dopraje.
A že sa autor nevenuje nežnej revolúcii v Československu - nechcem nikoho uraziť, ale myslím, že z objektívneho uhlu pohľadu sa u nás nič zaujímavé neudialo. Poľsko bolo vďačnou témou, pretože bolo prvé. Maďarsko malo spoločnú hranicu s Rakúskom. Otázka Východného Nemecka bola emotívna sama o sebe. Nás Československo prirodzene zaujíma, pretože sú to naše dejiny - ale objektívne - čo by ste vyzdvihli? V kontexte svetových dejín? Nemyslím si, že by bolo tak nevyhnutné tieto udalosti do knihy zaradiť :) Rovnako by si mohli sťažovať Francúzi, Taliani o pasážach z I. a II. svetovej vojny; Vietnam a Korea o Studenej vojne - "a Kube sa venovalo veľa priestoru a my chudáci nič..." Dejiny sú nesmierne komplexná záležitosť a je len a len na autorovi, ktorú líniu bude nasledovať.
Kniha pokrýva pomerne dlhé časové obdobie, takže niektoré pasáže sú fakt hr hr a hotovo. Oproti tomu tu však alebo bolo dosť situácií, ktoré boli popísané doslova minutú po minúte a za mňa je tak celá kniha pomerne dobre vyvážená.
K trilógii celkovo - je to výborná kompilácia troch nadpriemerne kvalitných kníh. Autor nás previedol celým búrlivým 20tym storočím - v žiadnom inom storočí sa neudialo toľko prevratných zmien, ktoré načisto premenili spoločnosť.Umožnil mi, na základe osudov ľudí, ktorí v tej dobe žili, prežiť tieto turbulentné časy s nimi, na pozadí veľkých dejinných udalostí prežívať ich vlastný súkromný boj o obyčajné šťastie. Všetky palce hore, pán Follett.

CARODLENKA
18.08.2015 5 z 5

Nechci se sáhlodlouze rozepisovat o jednotlivých dílech, budu komentovat celou trilogii...
Jedním slovem FANTASTICKÉ!!!
Follett prostě NIKDY nezklame!
Strašně jsem se toho bála, neboť jsem se zamilovala do jeho Pilířů země a Na věky věků a na války nemám vůbec náladu a nikdy jsem nic válečného nečetla...
Ale říkala jsem si, že to zkusím...a udělala jsem dobře!
Strávila jsem s těmi rodinami celé prázdniny, zamilovala jsem se do rodiny Ethel, jejího bratra, do Maud a Waltera, překvapivě jsem měla ráda i Fitze a spoustu dalších a dalších postav...
Vidět, jak proto sobě leží na opačných stranách v zákopech Fitz a Walter - kamarádi, ale jeden Němec a druhý Brit... vidět tu válku z obou úhlů pohledu, to bylo neuvěřitelně zajímavé...
Zajímavá byla i situace v Rusku, pád cara a nástup komunismu... jak velmi záhy lidé zjistili, že jedno zlo horší, než druhé...

V druhém díle mě nejdřív trošku "otrávilo", že ustoupili do pozadí hlavní hrdinové a na scénu se dostávají jejich děti... ale když jsem si zvykla, tak to bylo v pohodě..
Fascinovalo mě líčení toho, jak si Hitler postupně podmanil půl světa, jak se do něj "zamilovávali" mladí lidí z celého Neměcka... jak vzhlíželi k "vůdci"... jak to zkrátka hajzl uměl! :-)
Vývoj situace v Rusku, od vlády Lenina, přes omezeného zpátečnického Stalina, pak Chruščov a jeho nohsledi...
Poutavě jsem se dočetla detaily o vzniku Bezlínské zdi a rozdělení Německa - a nejen fakta, ale ty příběhy lidí a všech rodin, které tam žili... to bylo tak dojemné a úžasně čtivé!

A třetí díl jsem přečetla taktéž jedním dechem!
Někdy jsem měla pocit, že tam na jihu žiju a snažím se bojovat proti otrokářství a útisku černochů!
Bylo fascinující sledovat ten posun od doby otroka-otrokáře až po zvolení Baracka Obamy prezidentem USA! :-)
Krásné líčení života Kennedyů, spousta politických rozprav, úvah, diplomatických hovorů, zavražední obou bratří Kennedyů...
Co mi tam chybělo, je trochu více děje z Československa. Jen se tam zmínil Jan Masaryk a Dubček, ale jinak ani slovo o nás, o pozdější revoluci u nás, nic...
Jiné země - Polsko, Maďarsko, Kuba - jim jsou věnované dlouhé pasáže a my chudáci nic. :-)
Někdo tady komentoval, že je to sex, černoši a drogy... tak jsem se toho bála - ale naštěstí to tak nebylo...
Všeho tam bylo s mírou... asi tak tolik, kolik všeho do života patří!
Já hodnotím nejvyšší možnou známkou!!!!
Jsem jen smutná, že jsem to již dočetla a nevím, jak se osudy těch lidí odvíjejí dál!
:-)))

Эva
17.08.2015 5 z 5

Budu hodnotit celou sérii. Pád titánů byl vynikající a představil pro mě nejcharismatičtější postavy. První světová válka navíc není tak "profláklá" jako ta druhá, takže kniha byla historicky velmi zajímavá a pro mě obohacující. Zima světa byla skvělá, přestože o druhé světové válce jsem četla spousty knih, zaujala mě a šokovala kombinací brutality a lásky. Z Hranice věčnosti jsem měla strach, nenavnadily mě ani zdejší komentáře :) Navíc nejsem úplný fanda novodobějších dějin. Ale kniha mě nadchla. Ano, boje černochů za svobodu tam bylo skutečně dost a byly to asi moje nejméně oblíbené pasáže z celé knihy. Ale Berlínská zeď, zavraždění bratří Kennedyových a celkově celá ruská linie Chruščovovy vlády - byla jsem nadšená! Skláním se před Kenem Follettem, série Století je jednou z nejlepších v současné literatuře!

Эva
17.08.2015 5 z 5

debe
16.08.2015 4 z 5

Opět kvalitní příběh, který mi pospojoval jména a dobu trošku uceleněji. Souhlasím s ostatními - sex na každé druhé straně ubírá celému příběhu na přitažlivosti. Ještě mi vadilo i to rekapitulování minulosti určitých postav - neměla jsem pocit, že bych měla zapomenout co se stalo na předchozích 200 stranách... I tak hodnotím velice kladně!

Nunynka
16.08.2015 4 z 5

V některých chvílích jsem se už trošku nudila. Dva předchozí díly se mi libíly víc. Ale některé pasáže byly zase velmi napínavé. Třeba útěk přes zeď. Ale celkově je trilogie hodně povedená.

Shardlake
09.08.2015 5 z 5

Tato poslední část trilogie se mně osobně četla nejlépe. Možná proto, že některé úseky dějin v knize popsané mně jsou bližší z důvodu, že jsem je sama zažila.

Hella
08.08.2015 4 z 5

Follet je bez diskuzí PAN spisovatel.
Čtivé, poutavé, originální zápletky a ještě skoro autenticky přesně popsaná část historie. Jen mě trochu mrzelo, že v knize nepadlo ani slovo o Sametové revoluci, že veškerá důležitá dějství se odehrávají (pominu-li jasné USA a SSSR) pouze v Polsku, NDR a Maďarsku, jakoby se u nás nic převratného nedělo.
A byť je kniha nabitá dějem, možná jí to paradoxně trochu škodí - několikrát jsem se přistihla při tom, že polevuji v pozornosti a že mě dokonce určité pasáže vysloveně nebaví. Např. boje za práva černochů zabraly možná 1/2 knihy.
A poslední dovětek: Těch šťastných konců tam bylo taky trochu nevěrohodně moc.

Rozmarýna Rozm
25.07.2015 5 z 5

Opět jsem se dozvěděla řadu nových věcí, které jsem nevěděla. Např. mě překvapilo, že berlínská zeď byla postavená až v roce 1961 a do té doby si Němci mohli z východního Berlína volně a bez problémů chodit do západního Berlína. Téměr polovina knihy byla věnována boji za občanská práva černochů a prezidentu Kennedymu a Martinu Lutherovi Kingovi. Napínavá byla pasáž o Jezdcích svobody, kdy je chtěli upálit na jihu v autobusu a policie se na to jen dívala a povzbuzovala násilníky. Kubánskou krizi jsem četla jedním dechem. Líbilo se mi, jak bylo napsáno co radí Chruščovovi a Kennedymu jejich poradci, jaké mají pohnutky, jak Chruščov a Kennedy přemýšlejí a jak se rozhodují.
Po atentátu na Kennedyho už kniha vzala dějiny trochu hopem, aby se to vešlo do trilogie, možná to mělo mít ještě jeden díl. Autor se věnoval i událostem v Československu v roce 1968, zmínil Dubčeka, pak hned vpád sovětských vojsk. Vasil Biľak se zvacím dopisem byl zcela opomenut. Gorbačov na mně v knize působil jako mouchy snězte si mě. Všechno co se dělo v satelitních státech mu bylo jedno. Co kdyby volal Jaruzelský? Nebuďte mě. Myslím, že se o pád komunismu výrazně zasloužil a bylo mu věnováno málo místa. A pak už to šlo ráz na ráz, otevření hranic do Rakouska v Maďarsku, pád komunismu v Polsku, otevření hranice mezi východním a západním Berlínem. Události v Československu a Havel , Rumunsko a poprava Ceaušeska - nezmíněno. Prezident Bush starší vykreslen jako politik míjející dějiny. Pád komunismu dle autora nastal samospádem a USA na tom nemá žádný podíl.

Bylo zmíněno setkání vůdců států Varšavské smlouvy s tím, že tam sedělo 6 tyranů a masových vrahů. Mezi nimi byl jmenován Milouš Jakeš. Jaký on byl tyran a masový vrah? On, kašpar, s tím svým kůlem v plotě. To mě trochu zamrzelo, protože Follet se vždy na napsání knihy připravuje studiem a tady se sekl.
Autor považuje za nejvýznamnější věc zřejmě boj za svobodu černochů, proto tomu věnuje tolik prostoru. Na začátku knihy černoši mohli chodit jen na špinavé záchody pro černé, v epilogu je zvolení Obamy prezidentem.
Pádu komunismu už tolik prostoru věnováno nebylo a je to škoda.
Román je to skvělý, avšak v trilogii u mně zaujímá 3.místo.Část do smrti Roberta Kennedyho se četla jedním dechem.

Rozhovor s Kenem Folletem: http://www.literarky.cz/literatura/recenze/19835-stoleti-kena-folletta

Christo
12.07.2015 2 z 5

Myslím, že dobře napsané dějiny 20 století by byly zajimavější než celá tato trilogie (osobní příběhy už mě tolik nebavily). K celkovému počtu stran a věnovanému času versus požitek z četby se mi kniha nelíbila a tím i vlastně celá trilogie. Škoda....