Stateční kapitáni

Stateční kapitáni

Dobrodružně výchovný romá líčí příběh patnáctiletého syna amerického milionáře, který se pro pohodlný život a peníze dostává na scestí a kterého zachrání tvrdý život plavčíka na rybářském škuneru, jemuž se musí z nutnosti podřídit.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30506/statecni-kapitani-30506.jpg 423

Captains Courageous

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Svoboda

Elerrina
30.07.2017

Kipling trochu jiný, než jak ho většina čtenářů zná. Mnohem románovější, mnohem popisnější, a dá se říci i trochu nelítostný k hlavnímu hrdinovi.
Děj je celkem jednoduchý: rozmazlený dospívající chlapec z bohaté rodiny se v důsledku nehody ocitne na rybářské bárce a je přinucen strávit se svými zachránci mnoho měsíců. Během té doby se změní z protivného nafoukaného fracka v silného, rozumného a zodpovědného mladíka, který navíc poprvé v životě pozná cenu přátelství a lidské soudržnosti. Většinu děje tvoří právě zasvěcené popisy tvrdého života rybářů, vylíčené tak detailně, jakobychom byli u toho. Je to nejen každodenní dřina, ale i nebezpečí, které jim občas děsivě a nepředvídatelně zasáhne do už tak těžkých životů. Škoda snad jen trochu rozvleklého závěru.
Navíc, jak už tady bylo zmíněno, pro českého čtenáře má tento příběh zvláštní bonus v podobě zmínek o církvi Moravských bratří, ke které patřil jeden z námořníků.
Je to pozoruhodný román, který klade na čtenáře trochu větší nároky, ale jehož téma nikdy nezestárne.

zuzina88
22.05.2016

Ač jsem holka:-), a tato kniha je, myslím, spíše pro kluky, patřila do TOP TEN mého dětství. Zasloužily se o to významně i naprosto geniální ilustrace Zdeňka Buriana (mám vydání z roku 1970).

kalache
27.12.2015

...při čtení jsem cítil rozhoupanou palubu pod nohama,pach rybiny,doteky tuhých a kluzkých rybích těl,slané pršky vody ve tváři a přátelství, prověřené bouřemi a ukuté společnou prací.Kniha nejen pro náctileté,si myslím...

kacaabba
09.04.2013

Čteno s dětmi. Pro děti žádný trhák - jak by také byl. Děj je celkem poklidný a to je i jeho smyslem, řekl bych. Kniha líčí každodenní život rybářů na moři, jejich těžce vydělaný peníz, spojený se životem uprostřed vln oceánu, daleko od svých blízkých, život, který může velmi snadno skončit smrtí, život, kdy jeden je pro všechny a všichni pro jednoho. Mně se kniha líbila a přinesla mi přesně to, co jsem od ní očekával po přečtení sic krátkého, ale přesto výstižného obsahu knihy na těchto stránkách. *** Obrázky Z. Buriana jako vždy super, zvláště ty celostránkové. *** Zajímavost: jedním z členů posádky byl bývalý člen moravsko-slezských bratří, kteří byli výraznými světovými postavami v křesťanské misii.O tom se dá více dočíst např. v knize Hrabě Zinzendorf.

escritor
08.01.2012

Když mi bylo 12, tak jsem chtěl po přečtení téhle knížky někam na moře. Kniha je hodně motivační a může ukázat, jak se z kluka stane chlap.