Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2524/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-DKS-2524.jpeg 4 2449 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Atík
12.04.2013

ano ano je to dobrá knížka pro každého

hana26
09.04.2013

Vyborna kniha koupila jsem si ji Loni :-)

pilipp
28.03.2013 5 z 5

Super knížka, která mi dala základ pro Percyho Jacksona :D

magnolia
18.03.2013 5 z 5

Tak to je kniha mého dětství - ty "divné a obnažené" obrázky (od Z.Sklenáře - teď mi připadají přesné právě ty jeho), pověsti a hrdinové, které nezapomenu už nikdy .

Lachenauerin
17.03.2013 5 z 5

Jedna z nejohmatanějších knih v naší knihovně. Četla jsem poprvé ve 3. třídě a pak několik let pořád dokola, než jsem dorostla k něčemu podrobnějšímu a původnějšímu. Spolužáci přede mnou zdrhali, protože jsem si pořád chtěla hrát na připoutaného Prométhea, čištění Augiášova chlévu apod. Dnes tu knížku čte – taky už poněkolikáté – moje stejně staré dítě.
Petiška to převyprávěl skvěle. Myslím, že je to do velké míry jeho zásluha, že si český národ uchoval poměrně slušnou základní orientaci v řecké mytologii.

ivanhoen
17.03.2013 5 z 5

Jak to napsat? ... Staré řecké báje a pověsti jsou pro mě základ. Řecké dějiny a mytologie se mi moc líbí. ;-)

LEGACY
16.03.2013 5 z 5

''Bohové vládnou nad osudy lidí'' ZEUS

Sedmá přečtená kniha z povinné četby.I přesto, že je celá tato kniha možná založena na mýtu, Petiška jednotlivé báje zhotovil v tak důvěryhodném podání, že bych mu to zbaštil ještě tisíckrát. Už od mala jsem měl rád tyto příběhy, většinu jsem neznal, ale ty známější jako Trójská válka, Oddyseovy cesty či Jásona a Médeu jsem si jen osvěžil. Pravdou je, že po přečtení se kniha stala tak trochu mou ''mytologickou biblí''. Jsem rád i za to, že je tato kniha přiřazena do povinné četby, protože toto by studenty mohlo i chytnout jako mě. Po Erbenovi další z českých spisovatelů, co se mi v povinné četbě líbil. Moc pěkné pane Petiška.

Fanfanka
13.02.2013 5 z 5

Prekrásna kultura , prekrasne dejiny , prekrasne eposy a prekrasne baje

Kleo326
10.02.2013

Trošičku víc krve, než jsem od řecka čekala.
Já, když si mačkam na žíly, tak je mi blbě.

kamilen
25.01.2013

Na základce jsme podle některých bájí hráli divadlo. Nádhera. :)

yank3e
13.01.2013 4 z 5

Tuhle knížku jsem četl ještě jako malý, ale řecké báje mě vždycky bavily.

danuska
11.01.2013 4 z 5

Spomienka na detstvo.

Kate.S
28.12.2012 4 z 5

Pověsti i příběhy se vždycky dobře čtou a jsou srozumitelné. Tuto knihu mám moc ráda.

čohynka
11.12.2012 5 z 5

Úžasná knížka, ke které se ráda vracím..

Zmiu
19.11.2012 5 z 5

Na téhle knize, s krásnými ilustracemi od V. Fialy jsem vyrostla, a příběhy jsem znala skoro nazpaměť. Obrázku Medusy jsem se moc bála. :-)

Danafantom
10.11.2012

V dětství mě to nic neříkalo, tak jsem to zkusila teď, v pokročilé dospělosti, a zase nic. Nevím, zda je to bájema nebo Petiškou, ale nějak to pro mě postrádá smysl.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Moje nejoblíbenější povinná četba :-) Mám ji velice ráda!

RimmerCZ
25.09.2012 4 z 5

Moc pěkné. Řecké pověsti mám rád, jen mě štve že když jsem knihu dočetl a podívám se na obsah, tak si u většiny jmen pověstí nedokázu vybavit jejich děj. Ta jména se mi prostě pletou, ale to je chyba ve mě a ne v knize:-)
Jediné, co mě trochu štvalo bylo autorovo přecházení z minulého do přítomného času uprostřed vyprávění a to bez jakéhokoli důvodu.

princesse
25.06.2012 5 z 5

Úžasná kniha, četla jsem už jako dítě a v dospělosti znovu. Krásná kniha. Alespoň jednou za život by si ji měl přečíst každý. Doporučuji všem.

Alexxandra
06.06.2012 5 z 5

Povinná četba avšak very very good:D