Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2524/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-DKS-2524.jpeg 4 2449 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Arissenka
30.11.2013 1 z 5

Podivné,příde mi že to není převyprávěné ale v originále!

Kyta
29.10.2013 5 z 5

Knihy o bozích a lidech mě nikdy moc nezaujaly - myslela jsem si, jaká je to určitě nuda, ale po přečtení Starých řeckých bájí a pověstí od Petišky jsem změnila názor. Knihu jsem četla se zájmem a se zvědavostí. Zaujme každého a jakéhokoliv věku. Je napsána velice čtivou formou, poutavější příběhy řeckých pověstí jsem nečetla. :) Každý příběh je doprovázen originálními ilustracemi Václava Fialy.
V knihovnách je hodně rezervovaná (sama jsem to zažila) a ani se nedivím!! Měl by jí přečíst každý. Příběhy jsou někdy obzvlášť drsné a surové, ale pochopíte proč. Kdo je Prométheus, Zeus, Héra, Athéna, Poseidon, Afrodita a další bohové a významní hrdinové té doby, teď už vím a mám v tom jasno.Jak je v úvodu napsáno: je dobré si jí přečíst už v mládí, aby vás informace doprovázely celým životem. Opravdu, tuto knihu doporučuji!! :)

Standa Šebek
16.09.2013 5 z 5

Co dodat? Nejznámější a zřejmě i nejpoutavější české převyprávění řeckých bájí, jednoho ze základních kamenů naší kultury. Tahle kniha by neměla chybět v žádné knihovně, protože neznalost řecké mytologie se nepromíjí:-)

Yanna0
14.09.2013 5 z 5

Klasika z povinné četby. Mrzí mě, že mi jí jako malému dítěti páni učitelé ve škole znechutili, protože by se mi jistě líbila už tehdy. Vztah jsem k ní našla až ve svých devatenácti letech.

Tulenik
18.08.2013 5 z 5

Čtu znovu po letech s devítiletým synem - střídáme se ve čtení a já si oživuji staré známé hluboko zakopané vzpomínky :-) Obnova určitě nezaškodí.

Andráse de la
01.08.2013 5 z 5

Já nejsem ten typ co čte pořád do kola pořád ty stejné knížky, ikdyž jsou dobré, ale tuhle bych mohl číst do nekonečna.(zatím jsem ji četl asi 17x a tu od Rudolfa 3x a chstám se znova).

Andráse de la
01.08.2013 5 z 5

Na těhle příbězích jsem vyrůstal. Přímo tuto knihu jsem si koupil před dvěma lety. A když jsem minulý týden šel do knihkupectví a uviděl jsem ji tam, neodolal jsem a koupil jsem si ji podruhé. Četl jsem jich spostu i od jiných autorů jako je např. Rudolf Mertík, ale myslím, že Petiška to má o něco málo více vypracované.
Ale jinak tohle je ta nejlepší z nejepších knih na světě . Lepší nad ní není.Dal bych biiardu hvězdiček z pěti.

fellaZ
23.07.2013 5 z 5

Velmi čtivé a zajímavé. Tyhle báje jsou začátkem povinné četby, které baví a dozvíte se spoustu věcí. Doporučuji.

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Převyprávění bájí různých mytologií jsou velmi důležitá, protože často tvoří mosty, po nichž se čtenář propracuje až k původním verzím mýtů. Báje a pověsti od Petišky jsem průběžně pročítala od puberty a vlastně jsem nikdy neskončila.

Katuska001
28.06.2013 5 z 5

Úžasně napsané řecké báje, tato kniha patří k těm, které člověk čte několikrát...

scareface
20.06.2013 5 z 5

Túto knižku som dostal na Vianoce v roku 1976, alebo 7. Bol som fascinovaný obrázkami aj príbehmi, prečítal som ju niekoľkokrát a občas si na tie príbehy spomeniem aj dnes po takmer 40-tich rokoch.

budíček
08.06.2013 5 z 5

Bezkonkurenčně nejlepší zpracování klasických řeckých bájí, co si budeme povídat?! :) Knížka, od které se jen těžko odtrhává, a ke které se čtenář vždycky rád vrací a navíc psána moc hezkou čtivou formou... Zasloužila by klidně i 10 hvězdiček :)

Wewerka11
06.06.2013 5 z 5

Před pár lety to byla moje vůbec nejoblíbenější knížka. Když jsem ji už dočetla, nedalo mi to a za chvíli jsem jela zase od začátku. Pan Petiška se psaní pověstí zhostil velmi dobře, knížka je opravdu čtivá a není těžké pochopit děj. A navíc, pokud někoho chytne tak, jako se to stalo mně, staré řecké báje a pověsti má nadosmrti zapsány v hlavě. :-)

Kateriska
01.06.2013 5 z 5

V řeckých bájích jsem už od nepaměti měla pěkné mezery, a proto jsem tuhle knihu před pár dny vytáhla a začetla se do ní. Ty od Eduarda Petišky jsou moc hezky, a hlavně jednoduše napsané. Bohužel je pravda, že postav je v této knize opravdu hodně a dost brzy se zapomínají či pamatují. Ale přesto nelituji, že jsem si to konečně přečetla, abych měla dobrý základ pro antickou literaturu, která se probírá v prvním ročníku na střední škole a dost z těchto bájí a pověstí vychází. Musím také dodat, že v knize jsou zajímavé a názorné ilustrace, které usnadňují orientování se na stránkách.

Veronica
17.05.2013 4 z 5

Četli jsme je ve škole a potom i doma,jsou velmi zajímavé a pro lidi i dost poučné - co třeba Potopa??

zapina
11.05.2013 2 z 5

No, musela jsem je číst a musím se přiznat, že mě vubec nebavily...

Yarwen
05.05.2013 4 z 5

Příběhy o řeckých bozích a hrdinech se hodí jak pro děti coby pohádky, tak pro dospělé jako výborné osvěžení znalostí o faktech, ve kterých by se měl vzdělaný člověk orientovat, aby si nepletl Hérakla s Héfaistosem a Artemidu s Athénou. Narazil jsem na drobné nepřesnosti v příběhu o trojské válce, jinak je ovšem vše v pořádku a kniha se čte příjemně. Pro zájemce o toto téma doporučuji knížku Bohové a hrdinové řeckých a římských bájí od Zamarovského, která má širší záběr a je krapet podrobnější.

tyzik.cejka
24.04.2013 5 z 5

jako encyklopedie která by děti k sobě táhla jako tahle kniha mě přitahovala a chtěla si s hrát super to se moc moc povedlo

Harry
19.04.2013

Jako dítě jsem díky této knize získal přehled o řeckých bozích sídlících na Olympu a seznámil jsem se s mnoha příběhy i prostých lidí. Knihu vylepšuje i velké množství ilustrací .

Sisi11
15.04.2013 5 z 5

Super kniha. Četla jsem ji jako povinnou četbu na škole a musím říct, že mne velmi bavila. Z četby jsem si odnesla tolik krásných příběhů, přísloví a poučných situací, že jen málokterá kniha tohle v rukou mládeže dokáže. Doteď ji ráda otvírám, prohlížím a pročítám.