Sabriel

Sabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2337/bmid_stare-kralovstvi-sabriel-oox-2337.jpg 4 439 56

Staré království série

Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Triton

Sabriel , 1995

Pavla79
06.02.2019 3 z 5

Jsem sice v YA fantasy novacek, ale prislo mi to spis young, nez adult... A docela mi trvalo, nez jsem to prelouskala.., dej me tolik nevtahl, myslenky mi odbihaly... Dobry napad s Mrtvymi a branami ve smrti, ale jinak pohadka, co trochu nudi, nicmene neurazi...

Alee
08.03.2018 5 z 5

Je to rychlé, krátké, stručné, milé dobrodružství s nádechem temnoty a s neskutečně originálních světem. Pokud nečekáte víc než příběh o nevšední záchraně světa s trochou dobrodružství, trochou romantiky a trochou nekromancie, je to příběh pro vás. Ale teď vážně, jak je možné, že podle tohoto filmu už dávno Tim Burton nenatočil film? Vždyť to se přímo nabízí!

zuzlina
24.02.2018 3 z 5

Na knihu jsem se těšila. Recenze byli dost kladné. Za mě ale..... Prostě Sabriel je Sabriel. Spisovatel mě zabil stylem jeho psaní.... Nebo je to tím, že sem zvyklá na trošku jiné styly psaní. Lepší, komplexnější. Nicméně nejdřív začnu klady.
MŮŽOU OBSAHOVAT SPOILERY:) . Velmi dobre téma. Originální, super detaily... Zvonky, brány,... Staré království. Kontrast rádoby současnost vs státě království. Kocour, prubiruv příběh, konec! :) ten už jel.
Zapory:
Neskutečně vleky dej, kdy se nic neděje i když se děje. Nečetla sem snad žádnou knihu kde by mi tolik vadila absence přímých vět. Do půlky knihy byli postavy nemastný neslane. Absence pocitu a dokonce i myšlenek. Celou knihu zachránil dej od půlky a vcelku zdařilý konec. Mám doma koupené další dva díly a upřímně se jich bojím a nechce se mi do nich. Kor když na Sabriel ani nenavazuji jak sem koukla. Je to zas o ji e postavě. No za mě zklamání. Jsem ráda, že sem to dočetla. A mrzí mě styl psaní protože by to mohla být kniha úplně na jiném levlu. Škoda. Za mě 3 *

Marthas
08.02.2018 3 z 5

Do knihy jsem se musela až do 20. kapitoly víceméňe nutit, kdy to konečně začalo být trochu napínavé.
Nejsem si jistá, zda bych to doporučila mladším čtenářům na to, tam je dost smrti.
Nevím, možná je to tím, že horory moc nečtu, proto se mi kniha zas tak nelíbila, ale pravda je i to, že ten konec mne možná navnadil na další díl.
Uvidíme.-)

kamila6536
31.08.2017 5 z 5

Krásná kniha, kterou si čas od času vždy ráda přečtu.

Heřmis
09.08.2017 3 z 5

Garth Nix píše dobře a má spoustu dobrých nápadů. U Sabriel jsem se ale nebavil tolik, jako u série Sedmá Věž - ta mi přišla lepší.

HYPNOS88
18.07.2017 4 z 5

Pravda, trvalo mi než jsem se začetl a přelouskal zvláštní jazyk spisovatele. Ale díky bohu, že jsem vydržel. Opět se setkávám s novým a naprosto originálním světem fantasy. Výborná kniha.

Calla2002
29.05.2017 5 z 5

Dnes dopisuju kom. které jsem nestihla napsat
Tuto knihu jsem četla před časem ale pořád si vše pamatuji
tato kniha se mi četla trochu složitě nebo hůř ..nevím ale četla jsem jí dlouho asi týden a strašně jsem si toho spisovatele oblíbila a strašně mě ty knihy zaujali a jsem úplně nadšená a nejspíš přečtu i Pondělí, Úterý atd.... taky to zní zajímavě takže se těším až půjdu do knihovny :-)

trudoš
23.02.2017 3 z 5

Garth Nix je živoucí pokladnice nápadů a jeho svět Starého království určitě zaujme každého zmlsanějšího čtenáře, který si zakládá víc na atmosféře, než na jazykové vytříbenosti. Vzhledem k tomu, že jde o román pro mládež, nelze se vyhnout občasnému patosu či zbytečnému kýči, ovšem odolat vyprávění po okraj naplněného fantazií, napětím a lehkým mrazením v zádech, je opravdu těžké. Imaginace autora jako by neznala mezí a už jen samotná funkce abhorsenů, kteří se starají o to, aby mrtví zůstali skutečně mrtvými, dává na srozuměnou, že tohle nebude jen tak obyčejné čtení pro kluky a holky ze Stodůlek a přilehlých vsí.
Co je však spisovatelovým věčným problémem, je krátkost a nekomplikovanost zápletky - Sabriel je totiž jedna z mála knih, která by si určitě zasloužila ještě nějakých dvě stě stran textu navíc. Ač je tu spousta propracovaných detailů, na finálním celku to vlastně ani moc znát není. Třeba to ale pokračování změní, protože prostor pro další velká dobrodružství tu rozhodně je.

ziriant
10.02.2017 3 z 5

Věřím, že číst tuhle knihu ve svých nácti-létech, byla bych se cítila poměrně okouzlena. Nyní, po všech těch úžasných, nápaditých, srdcervoucích a správně kořeněných fantasy knihách, které jsem za tu dobu objevila, je tohle dílo poněkud vlažné. Začalo slibně, četlo se příjemně, ovšem ke konci jsem se už trochu ztrácela neschopností se soustředit na příběh bez čehokoli nepředvídaného nebo zvláštního. Obálka slibuje, že by snad kniha měla šlapat na paty Harrymu Potterovi - za to autor nemůže, ale nelze nenapsat, že je tohle tvrzení zcela zcestné. Ale přikláním se i k názorům níže ohledně vhodnosti knihy spíše pro mladší čtenáře. Nicméně uvidíme, co další díly.

Rup
02.12.2016 odpad!

Docela jsem se těšil. Námět, ač poněkud ošoupaný, je vcelku dobrý, leč zpracování naprosto stupidní. Co se týče literární úrovně překladu, pak stupidní na druhou, až dementní. Jak mohou nakladatelé připustit vydání něčeho takového, a ještě k tomu, je-li kniha a priory určena dětskému čtenáři, jde mimo mé chápání. Naštěstí se dá zde, na stránkách DK, před otevřením knihy, překladatel ověřit, a je tak možné se dalším podobným paskvilům obloukem vyhnout. Naneštěstí nelze překladatele hodnotit.

NikkyGranger
19.08.2016 4 z 5

Sice mi to přečíst trvalo déle, ale nakonec jsem tomu přišla na chuť. Jsou části, které mi trvali přečíst déle, některé jsem hltala. Je to překrásný příběh sice trochu hororovější, ale krásný.
Druhý díl již mám koupený a chystám se ho číst:-)

KateChatt
06.08.2016

Kniha mě začala bavit až v polovině, což je docela škoda, protože jsem se na ní hodně těšila.

Arya26
20.07.2016 3 z 5

Na Sabriel jsem se velmi těšila, ale byla jsem velmi zklamaná. Prolog byla asi nejlepší část z celé knihy - takže si jej můžete přečíst, zavřít knihu a pustit se do jiné - né opravdu až tak špatné to nebylo. Na knize bylo psáno něco ve stylu - ideální kniha pro fanoušky Harryho Pottera a povinná četba milovníky Pána Prstenů. Už toto spojení smrdí průšvihem, protože to se zmíněnými knihami nemělo nic společného :D! Samotné postavy byly fádní a neměly moc rozvinutou osobnost a Prubíř mě neustále prudil a říkala jsem si co je to za moulu. Samotné drama okolo něj taky bylo směšné. Že je princ jsem tušila od momentu, kdy mluvil s Mackem. Samotný Macek byl velké plus a jako kočkomilovi mi připadal úžasný :). Děj byl snadno předvídatelný. Abych jen nehanila, tak celkový dojem s knížky je takový, že měla originální nápad se zvonky, mrtvými a samotnými Abhorseny, taky v ní byl v ní kouzelný kocour :) !!! Je ideální pro neostřílené čtenáře fantasy, kteří nemůžou moc srovnávat. Já bych řekla, že hodně mi vadil Nixův styl psaní, díky kterému jsem se někdy vážně nasmála - Néééé nemusíte tam se mnou chodit :D !!!! Kvůli tomu jsem se až tolik nemohla ponořit do příběhu. Zakopaný pes je v tom, že jsem od Sabriel čekala až mnoho a můžu ji srovnávat třeba s Pánem prstenů a Písní ledu a ohně. Knihu hodnotím jako lehce nadprůměrné fantasy a možná se dostanu i k dalším dílům - třeba mě překvapí :)

Lenka.Vílka
01.06.2016 4 z 5

Než se pustím do cteni knihy a jejím půjčení z knihovny nebo koupi (než knihu držím v ruce), přečtu si komentáře na DK. Od toho stránka vznikla, ne? V jednom komentáři je napsáno: na zadní straně obalu...kniha podobná Harry Potterovi...
To mě znejistelo (HP není série, která by mě zaujala... bú na mě...) Na zadní straně je ale ve skutečnosti napsáno: ...napsal možná nejúspěšnější příběh od vydání Hardyho Pottera...
Jenom aby bylo jasno.
Ke knize...tak jsem si ji vyzvedla v knihovně a hned se přesvědčila, jak je to s tím HP...zaujala mě anotace, takže jsem překousla úvodní stránky. Zdálo se mi to suše napsané a nezáživné. Ale po pár kapitolách se to nějak usadilo a kniha mě bavila. Takže jo, kniha je zážitek. Jdu do dalšího dílu. Jedna hvězda dolů za začátek knihy. Uvidíme, jak s dalším dílem.

AnetK
28.03.2016 2 z 5

Nemastné, neslané. Kromě Sabriel jsou ostatní postavy jen jakési křoví, nemají žádný charakter a vlastně ani výrazné místo v ději. Prubíř nechť je toho jasným příkladem. Příběh je na tom stejně, neustále se sice něco děje, ale jakoby se nedělo vůbec nic. Žádný dojem nebo pocit ve mně po dočtení nezůstal, snad jen otázka, jak je možné, že jsem při čtení neusnula. Kdyby mi bylo zase dvanáct, tak možná. Ale vážně jenom možná.

Hadati
14.03.2016 4 z 5

Na zadní straně obalu knihy se v českém vydání píše, že je kniha podobná Harrymu Potterovi, ve skutečnosti si však tato díla moc podobná nejsou. Sabriel je určena starší mládeži, kdy hlavní hrdinka, osmnáctiletá dívka, už od začátku vyprávění ovládá umění nekromantie. A přestože je nezkušená, je nadaná a na svůj věk se chová dospěle a zodpovědně. Její dobrodružství začíná v zemi, kde jezdí autobusy a v boji se používají střelné zbraně, letadla i tanky. Jen 40 mil od školy pro dívky, ve které již mnoho let tráví svůj čas, stojí hradby, za kterými se rozkládá magické království plné nadpřirozených bytostí, kde je běžná magie a mrtví tam ne vždy spočívají navždy v pokoji. Jako potomek rodu nekromantů, který přivádí nemrtvé zpátky do smrti, dostane za úkol vypořádat se s velkým zlem.

Kromě hlavní hrdinky, u které je osvěžující, že neprochází přerodem z nešikovné, naivní nebo nesebevědomé postavičky v neohroženou hrdinku, jak je často zvykem, je zajímavé i to, že ačkoliv je určena pro mládež, jedná se o dost temný svět, kde umírají i nevinní, ať už se jedná o dospělé či děti. Nejzajímavějším na tomto světě je však to, že zde po boku existují světy magie a vědy, kdy věda nefunguje ve světě magie, a naopak. Na hranici těchto dvou říší však toto pravidlo neplatí a Nix této skutečnosti, zejména v závěrečném střetnutí, velmi dobře využil.

teyachan
07.09.2015 4 z 5

Pre mňa originálny námet a skvelo vykreslená atmosféra.

KmkBookWorld
24.04.2015 3 z 5

Sabriel nebola zlá kniha. Ale nebola to ani wau kniha. Podľa mňa to bol ucelený príbeh, možno sem-tam by ma napadlo, že niečo nebolo vysvetlené, ale nechané na fantázii čitateľa. Za seba hodnotím ako priemer, som rada, že som ju prečítala, určite nikoho nesklame, ale ako sa vraví, raz prečítať stačilo.

Terdaa
25.01.2015 5 z 5

Na tuhle knížku jsem narazila v knihovně, hledala jsem sice něco uplně jiného ale na první pohled mě zaujala. Chvíli mi trvalo než jsem se ve všem zorientovala a to hlavně v mapě a smrti. Nakonec se ale ukázalo že je to opravdu pěkná knížka, doslova jsem byla vtažena do příběhu. Sabriel byla vlastně obyčejná dívka s neobyčejným posláním, která taky občas zaváhala. Moc se mi to líbilo a doufám že si co nejdřív budu moct přečíst pokračování :)

kočky magie smrt nekromancie dark fantasy mrtví zvony a zvonky dívčí hrdinka

Garth Nix
australská, 1963