Stalker

Stalker https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31113/bmid_stalker-qjk-31113.jpg 4 1472 241

Dnes již klasický román bratří Strugackých nás zavádí do Pásma - tajemné oblasti u městečka Harmondu, kde se dá objevit mnoho podivných, ale někdy smrtelně nebezpečných úkazů, předmětů a anomálií. V Pásmu se dá rychle zbohatnout, ale ještě rychleji zemřít... Přesto se noc co noc stalkeři odvažují dál a dál. Cena je ovšem vysoká. A zaplatit musí všichni. Někde v samotném srdci Pásma je však možná skryta naděje...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972

oXide
28.12.2014 5 z 5

„Ti s vysokými čely se musí bát ještě víc než my, obyčejní smrtelníci. S námi je to jednoduché: my zkrátka a dobře ničemu nerozumíme. Ale oni vědí, jak moc ničemu nerozumí … dívají se do propasti a vědí, že není jiné východisko, než tam vlézt. Srdce jim tluče jako zběsilé, protože neví, do čeho lezou… a zda najdou cestu nazpátek. A my se jen díváme taktně jinam … nedívat se a snažit se přežít. To řekl správně: největší čin lidstva je to, že přežilo a chce přežít i v budoucnu.“

Piknik u cesty (Stalker) je už klasikou sci-fi žánru a určitě zaslouženě.

Kate84
29.11.2014 5 z 5

Super scifi kniha, není nad ni. Hlavní hrdina je tak uvěřitelný, až to bolí. Všechno je tak reálné a příliš podobné skutečnosti, tedy alespoň pro naši polovinu světa. Ta druhá z toho může mít trochu mindrák a hlavobol... Kniha má spoustu otázek k zamyšlení a jedině doporučuji!

hystericwidow
24.06.2014 4 z 5

Nenáročná a čtivá novelka, možná místy víc slušný horor než sci-fi. Styl jejího napsaní je opravdu jednoduchý, takřka bez nulové umělecké hodnoty, nicméně je jasné, že u "Pikniku u cesty" jde především o originální a skutečně poutavý příběh. A nejednou vás z něho zamrazí v zádech.

michael4483
27.04.2014 5 z 5

Piknik u cesty alias Stalker bratov Strugackých je fenomén. Už tým, ako špecificky ovládol hneď tri rozličné platformy a získal kultový status ako drsný filozoficko-psychologický román, slávny Tarkovského mystický filmový opus alebo populárna postapokalyptická herná séria, ktorá sa od svojich žánrových druhov v mnohom líši. Kniha je silným dielom plným unikátnych postáv a filozofie, ktorá čitateľom otrasie. Strugackí jemne ťahajú za nitky, hypnotizujú a nemilosrdne, nekompromisne vťahujú do svojho prelomového diela, ktoré vami otrasie. Jedna z najlepších sci-fi vôbec. 100%

koubin007
23.04.2014 5 z 5

Tahle kniha mě opět dostala.
Piknik u cesty je, podle mě, jasnou ukázkou toho, jak by se měla psát vědecko-fantastická literatura. Odhalovat postupně po malých dávkách a nechat pracovat čtenářovu fantazii. Já třeba přesně vím, jak vypadá "ježibabí rosol" a nebo "komáří mýtina", ačkoliv autoři se s vykreslováním detailů příliš nezaobírali.
Chtěl jsem vědět, jestli mě kniha chytne i po těch letech...a chytla. Když stalker prochází tajemným pásmem a hází kolem sebe železné matky a za každým koutem číhá nebezpečí, tak to je prostě nádherná atmosféra, která mě vždy vtáhne. Takový únik od reality.

DRALI
22.04.2014 5 z 5

Stalkera jsem poznal díky hře (která je výborná), takže jsem se na knihu moc těšil. Ani trochu mě nezklamala - naopak. Příběh Roderika je správně temný. Strach, beznaděj a respekt ze zóny tu je cítit neustále a tak to má být. Jemon škoda, že autoři zónu nepopsali detailněji, i výprav do středu mohlo být více - kniha měla být o mnoho delší. Díky Stalkerovi jsem poznal bratry a těším se až si přečtu jejich další díla.

kosmi
12.04.2014 5 z 5

Kniha i film vynikajici. Kniha pro me prevazne filozoficno, film art. Vyborny konec.

JarekSkvarek
16.03.2014 5 z 5

Jelikoz jsem fanousek PC hry Stalker, tuto knihu jsem si nemohl nechat ujit a musim rict, ze lidi, kteri hru nehrali, jsou o dost ochuzeni. PC hra vychazi z knihy a mnoho veci, ktere nejsou v knize popsane jsem dokonale znal ze hry. Celkove jsem si cteni Pikniku u cesty uzil, Hodnotim peti hvezdami a mohu vsem jen doporucit.

Jeste bych dodal, ze hra vysla aji s ceskym dabingem a stoji za to si ji zahrat.

PavelKrnak
09.02.2014 4 z 5

Kniha na mě zapůsobila úplně jinak, než jsem čekal.
Což je vlastně dobře.
Čekal jsem propracované sci-fi s mnohými detaily o mimozemské civilizaci, jejich technologii, apod. To se nekonalo. Z pohledu sf literatury mi přijde, že je příběh za prvé velmi současný, za druhé minimalistický a takový jednoduchý, ale drsný a ryzí.
Co jsem však v knize nečekal, bylo morálně-společenské pozadí a propracovaná psychologie postav. K prozření jsem došel po přečtení doslovu, kde je informace, že bratři Sturdačtí podle vlastních slov psali často "sociální romány na pozadí sci-fi", vlastně aby to i tehdy mohlo vycházet.
Čtenář se po přečtení zamyslí nad svými hodnotami, úrovní své osobnosti a jejího prospěchu pro společnost. Zároveň se však dvakráte s Rodem vydá do pásma, kde s napětím rozmýšlí každé šlápnutí. Tak jako ve spálené zemi, i ve mně zanechal "Zrzek" svou stopu.

Atuin
18.01.2014 5 z 5

Sami autoři by tu asi leckoho vyvedli z omylu. Kniha - protože každá kniha má nějaký ten tajnosnubný podtext - je svěží ukázkou jejich schopnosti udělat si z člověka vyloženou legraci. Takového potu a mravenčí práce nad kromobyčejnými odpadky, to suveréní ukázka že se nic nemá přehánět. Osobně si myslím že nepsali žedná filozofické dílo, dokonce netvořili ani střed nějakého "myslitelského hnutí", prostě uměli jen dobře psát, současná literatura takto vypadat nebude, protože se chováme často vůči knihám příliš vědecky, příliš kriticky ( co je možno hodnotit je slovem odpad) a moc si každý myslí že na vše kápl.
Kdo četl Futuristický kongres od Lema a Hvězdné deníky, sám musí uznat že člověk si ze sebe musí občas udělat legraci, jinak by to ze sebou nevydržel.
Někdy jsem ráda že ještě přisluhuji autorům tu vlastnost že psali z prosté radosti a vidím je jako lidi a ne jako roztřesené dušičky nemající jinou možnost ve svém životě nežli psát.

LuciusWlk
24.12.2013 5 z 5

Zajímavá kniha a skvělý příběh, který by si zasloužil více děje, nebo další části. Konec ale mohl být trochu konkrétnější.

Morsie
21.09.2013 5 z 5

Bála jsem se, opravdu jsem se bála tu knihu číst! Říkala jsem si, že nic tak skvělého jako film Stalker už nikdy nepoznám... mýlila jsem se...
Piknik u cesty je jeden z nejlepších sci-fi příběhů, jaké jsem kdy četla. Co to říkám, nejen sci-fi, jakýchkoliv.
Ovšem když nad tím tak přemýšlím, jak moc je Piknik u cesty sci-fi? Je to skutečně jen dobře propracovaný příběh o Návštěvě mimozemšťany? Já vám nevím, na to se mi to zdá až moc hluboké, moc metaforické.
Pásmo... lidská mysl - se všemi nástrahami i užitečnými věcmi kterým nerozumíme, které nám tu někdo zanechal, někdo koho neznáme.
Stalkeři, ti odvážní, ti co se i za vysokou cenu nebojí Pásmo/Mysl prozkoumat a něco z toho vyzískat…

Piknik u cesty je jen pouhý průzkum lidské duše a mysli, hold svobodě a odhodlání žít...

"Ti s vysokými čely se musí bát ještě víc než my, obyčejní smrtelníci. S námi je to jednoduché: my zkrátka a dobře ničemu nerozumíme. Ale oni vědí, jak moc ničemu nerozumí."

kosmi
20.09.2013 5 z 5

Vynikající

see_sawandrew
02.09.2013 4 z 5

Nejzajímavější na tom je, že přes znepokojivý, depresivní a fantaskni námět je Piknik u cesty vlastně jen o lidské bytosti. A je to tak správně. 85%

Budulman
27.08.2013 5 z 5

I dnes velice potěší, že na knize není vůbec znát, že je napsaná v roce 1971.
Děj má spád, rozdělení do kapitol, která má každá svoje kouzlo.
Čtenář má vždy prostor použít svoji fantazii, nic není vnuceno, takže spokojenost.
Konec přišel z ničeho nic, trochu mě překvapil, ovšem co se stalo potom, je už jen na každém z nás... :o)
A samotná myšlenka by se dalo říct... vyrazila dech :o)
Co když to bylo opravdu jen tak triviální a byl to celé jen "Piknik u cesty" :o)

tlapička
22.08.2013

Kniha je originální a dobře napsaná asi nejlepší od A+B Strugackich

Axiom
08.08.2013 5 z 5

"Já už dávno přestal uvažovat o lidech jako celku, protože lidstvo je příliš konstantní veličina, než aby si dalo říct."

Rawen616
14.06.2013 5 z 5

Vynikajícím stylem napsáno. Čtivější knihu aby jeden pohledal a to i pokud sledujeme jen filozofický hovor dvou postav. Krom toho celá zápletka je velmi originální. Atmosféra by se dala v knize chvílemi doslova krájet. Zóna je fascinující a přitom vražedné místo. Mimo vynikajícího zážitku musím této knize také poděkovat za to, že díky ní vznikla neméně výborná počítačová hra a film.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Sci-fi veľmi nemusím, ale Piknik u cesty je kniha, o ktorej nejaký ten rok viem, ktorú veľmi veľa ľudí chváli, ale ja som si cestu k nej našla až teraz.
Dokonca som bola prekvapená tým, že som ju prečítala za pár hodín a nešla sa odtrhnúť. Dovolím si tvrdiť, že táto kniha by bola ešte lepšia, keby mala aspoň sto stránok naviac, veď len samotné Pásmo, veci v ňom a javy, ktoré sa tam vyskytujú by si zaslúžili širší popis.
Z konca tejto krátkej knihy som bola trošku sklamaná, ale napokon som si uvedomila, že jeho otvorenosť vlastne dáva priestor našej predstavivosti a presne tak to má byť.

"Čert vás byl tady dlužen, Hosté. Nemohli jste si uspořádat svůj piknik někde jinde - na Měsíci nebo na Marsu? Jste úplně stejně bezohlední všiváci jako všichni ostatní, Hosté, i když umíte zmáčknout prostor tak, že je z něho malinká černá kulička. Piknik jste si uspořádali, všiváci! U cesty!"

Loutnista
04.06.2013 5 z 5

Skvělá kniha - skutečný skvost tvorby bratří Strugackých. Pásmo, všemi považované za invazi mimozemšťanů se nakonec skutečně ukáže jako invaze mimozemšťanů, ale za mnohem absurdnějším účelem, než se původně zdá - "jako když se parta mladých lidí zastaví v lese u cesty a když odjede, zanechá po sobě obaly od potravin, staré baterie, prázdné lahve...". I když bratři vždycky nechávají prostor pro vlastní závěry - každý knihu pochopí podle svého.