Šprti & frajeři

Šprti & frajeři https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471605/bmid_sprti-a-frajeri-B0r-471605.jpg 4 474 89

Legie série

Porazit Společenství, osvobodit zotročené lidstvo, získat zpátky Zemi – to jsou sice záslužné cíle, ale jen odhodlání nestačí a prostředky k jejich dosažení posádce lodi Kraksna chybí. Zakázka pro vesmírnou mafii se proto nedá odmítnout. Naštěstí nevypadá složitě – dostat se na místo poslední bitvy dvou vyhynulých druhů a něco speciálního odtamtud odnést. Vesmírný hřbitov plný mrtvol a zničených lodí ve vzdáleném koutu sektoru nevypadá jako nic, s čím by si kapitán Bouchač, ehm, tedy Moravec nedokázal poradit. Aspoň do okamžiku, než se objeví staří nepřátelé a jejich vinou si posádka Kraksny začne dělat nové. Závod s časem začíná a poslední svobodní lidé ve vesmíru nejsou jediní, kdo v něm hraje svůj part o přežití. Vítejte v sérii Legie – světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí.... celý text

PetrCepek
22.05.2021 3 z 5

Po vynikající Amandě přišlo bohužel zklamání. Je jasné, že z avizovaného tuctu dílů této skvěle odstartované série nebude kvalita jednotlivých knih vždy špičková, nicméně takto rychlý propad do nemastného neslaného - víceméně vycpávkového - dílu jsem nečekal. Připadalo mi to jako kdyby na výpravu do Stínadel byla vyslána slavná parta Rychlých šípů, jenomže Rychlonožka dostal od rodičů zaracha, Jindra Hojer musel na poštu s rekomandem a Červenáčkovi do toho vlezlo rande. To pak nezáživný příběh nezachrání ani prima zloun Štětináč alias Lloyd!

Mimochodem, všimli jste si, že sto světelných let od Země se snad padesátkrát dozvíte, že ta zrovna popisovaná prapodivná potvora je MIMOZEMSKÁ? To mně přijde jako kdyby někdo neustále opakoval, že voda je mokrá.

sidini
21.05.2021 3 z 5

Třetí díl série Legie bych spontánně shrnula třemi slovy: jako jo, ale. Od počátku knihy jsem měla smíšené pocity a čekala jsem na něco, co stále nepřicházelo. Jako by se snažil Vodička nastartovat Kraksu, ale ta jen škytala a pořád ne a ne naskočit. Cesta našich hrdinů za splněním zadaného úkolu se čte sice celkem dobře, ale akcechtivý Kotletou odkojený čtenář si musí nějakou tu stránku (nebo i víc) počkat, než se mu dostane trochu té akcičky. Ale nesmíme zapomenout, že tuhle knihu nepsal F.Kotleta, takže čtenář nemůže čekat, že bude číst Kotletu. Humorných pasáží lehce ubylo, filozofických úvah lehce přibylo a o těch akčních jsem se už zmínila. Ilustrace některých emzáků na konci knihy jsou ale povedené. Dobrý tah. Kdybych měla za první tři díly Legie udělovat medaile, pak by to byla zlatá pro nadupanou Operaci Thümmel, stříbrná za živou Amandu a podle mě lehce ucajdaní Šprti a frajeři by si vysloužili bronzovou. Snad čtvrtý díl pořadím nějak zamíchá.

stastnymi.la
20.05.2021

na další pokračování jsem se vážně těšil. Koupil v předprodeji a měl velké očekávání, neboť předchozí díly mne neskutečně pobavily. Bohužel musím konstatovat, že jsem zklamán. Asi pro ta velká očekávání. Tímto dílem se potvrdila sestupná tendence série. Místo drsné akce hlušina, vtipné hlášky zase tak vtipné nejsou, posun v ději téměř nula. Skoro to vypadá, že autorce docházejí baterky. Nicméně neházím flintu do žita a těším se na další díl.

vipera
19.05.2021 4 z 5

Za mně pohoda. Je pravda, že jsem se nesmála nahlas jako u Amandy, ale koutky mi cukaly hned od druhé stránky. A koho by nepobavila hlavní dějová linka a cíl mise - svoboda za klobouk :-) Je taky pravda, že kdyby kapitán Bouchač a lord Mrdák pokračovali takovým tempem jako ve dvojce, tak by tato série musela skončit nejpozději dílem číslo čtyři, a to totálním zničením celého vesmíru…Takhle se máme ještě na co těšit.

MartinJirků
18.05.2021 5 z 5

Tady není potřeba se víc rozepisovat jako v předchozích částech, protože musím říct že tohle byl zatím nejlepší díl Legie, který jsem četl. Navíc splňuje ty požadavky, o kterých jsem mluvil v předchozích dílech - přiměřené hlášky, postavy nepůsobí jako idioti, což znamená že je to konečně vážnější, no a samozřejmě slečna autorka konečně jede víc ve svém stylu oproti Amandě, kde to na mne působilo že všechno jen opsala od Kotlety a vůbec se nijak sama od sebe nesnažila.
Co ještě samozřejmě musím pochválit je ta temná až hororová atmosféra na opuštěné lodi nevenů jménem Skořápka, cítil jsem zde velkou inspiraci na hru Dead Space a to není vůbec na škodu. Naopak bylo to hodně napínavé.
Co ještě samozřejmě musím ocenit jsou kreslené obrázky mimozemských ras a dalších zajímavostí. Ne že bych to v románech vyhledával, ale přece jenom těch ras tam je celkem hodně a už byl i celkem problém se zorientovat kdo je kdo. Takže tady to hodně oceňuji a samozřejmě ten kdo to kreslil, odvedl fakt skvělou práci a za to mu či ji děkuji.
Sice mohli to ještě o trochu víc s tím příběhem protáhnout a dozvědět se víc, ale jinak tomuhle dílu nemám co vytknout a pokud to tak bude pokračovat podobným způsobem, bude to pro tuhle sérii jen super. Už teď se těším.
Za mne bez větší diskuze 10/10 a tenhle díl můžu vřele doporučit. Uvidíme jak si ještě povede těch zbývajících devět.

Tubuss
17.05.2021 4 z 5

Mě se kniha líbila, souhlasím, že to není takový masakr jako ty předchozí a v ději se nikam neposuneme, nicméně je to čtivé, nové rasy jsou zajímavé a oblíbených hlášek tam je taky požehnaně. Kpt. Bouchač byl v tomhle díle (pro mě) trochu uvěřitelnější než v Amandě, protože proboha důstojník tajné služby přece nemůže vždycky všechno podělat tak katastrofálním způsobem..

Churchill
12.05.2021

(SPOILER) Kniha by nebyla zas tak špatná, kdyby měla půlku stránek a byl to samostatný příběh a ne třetí díl série Legie. Po prvních dvou dílech za mě výrazný pokles kvality... chybí hlášky, žádná pořádná akce (i mrtvol po nich zůstalo jen pár), reálně je tam v podstatě nulový posun v příběhové lince a hlavně tam chybí ono "mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky" - Lord Mrdák a kapitán Bouchač za celou dobu nic nepokazili a navíc kapitán Bouchač začal být až otravně sentimentální a Lord Mrdák už na sex jen vzpomíná... Aga byla vlastně jen do počtu a Švestky zjevně na posádku Kraksny zapomněly úplně. Potenciál profesorky zůstal zcela nevyužit (jen se dokola opakuje, jak je upravená a čistá), u Amandy (dostala biochip a... to je vlastně všechno) a mirsky (tady marně vzpomínám na cokoli, co by stálo za zmínku) to samé.
Ano, dostali úkol, tak nějak mimochodem ho splnili, ale nemělo to šmrnc a naopak tam bylo dost hluchých míst a celé se to táhlo. Ale hlavně tomu chyběl pořádný závěr. Nejenže nebyla pořádná řežba, ale nedokončen zůstal i příběh - podle prvotního záměru měly být knihy čitelné i každá zvlášť, ale tady chybí návrat se splněným úkolem a vysvětlení, o co vlastně šlo, proč tam šli zrovna pro tu jednu věc... A pak třeba i nějaký náznak dalšího směřování série (jako když v Amandě splnili úkol a dostali nabídku).
Kdyby tohle byl druhý díl, tak si další díl od Sněgoňové nekoupím a počkám si zase na Kotletu. A přitom Amanda byla skvělá!
PS: celou dobu jsem doufal, že to nějak "omylem" spustí a všechno se rozletí do vesmíru, zničí půlku sektoru (což by přesně sedělo do vyznění prvních svou dílů), ale nic... :(

Ládja
11.05.2021 2 z 5

(SPOILER) Namlsán předchozími díly jsem čekal podobnou jízdu, ale dostal jsem jen slabý odvar. Kam se jen poděly hlášky? Kam se poděl Lord Mrdák a kapitán Bouchač a jejich jízda? Jako kdyby to psal někdo úplně jiný.
Dobrodružství tam je, občas pár vtipných situací také, ale oproti Amandě je to bída. A ani celkově v ději(v záchraně lidstva) se nijak moc neposuneme. Věřím, že další díly navážou na první dva více než tento.
Zklamání 1,5*

kokrokr
05.05.2021 3 z 5

Dobrodružný příběh o prohledávání opuštěné /možná/ kosmické lodi. Oproti předešlým dílům je v slovním projevu mnohem méně vulgarit a ironických hlášek. Dobrý průměr.