Spolubydlící

Spolubydlící https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413598/bmid_spolubydlici-sQE-413598.jpg 4 1301 1301

Muž a žena sdílejí postel - přitom se nikdy nepotkali Tiffy Moorová potřebuje levné bydlení, a to rychle. Leon Twomey žije v bytě s jednou postelí, má noční směny a potřebuje peníze. Jejich přátelé si myslí, že jsou šílení, ale jde přece o dokonalé řešení: Leon přes den přebývá v bytě, zatímco Tiffy je v práci, a ona tam zase tráví čas večer a v noci. Nepotkávají se, přesto spolu začnou navazovat vztah prostřednictvím vzkazů na lístečcích, které si v bytě nechávají. Brzy se ale ukáže, že jejich uspořádání nebude tak jednoduché, jak se zpočátku zdálo...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Motto

The Flatshare , 2019

INCOGNITOREADER
22.06.2020 4 z 5

Romantické knížky nečtu, tahle mě ale nalákala zajímavým námětem. No a přečetl jsem ji za jeden den. Tak dobře se četla. Příběh je chytlavý a rychle utíká. Tiffy ( ano to jméno je fakt děs) se rozešla s bývalým přítelem a shani levné bydlení v Londýně. Protože si může vybrat mezi bytem s plísní a sdílení bytu včetně postele s mužem, se kterým se nikdy nepotká vybírá si tu "zdravější" variantu. Je to romantická knížka takže všichni víme co bude dál. Kapitoly se střídají z pohledu Tiffy a Leona. Tady musím zmínit, že ty z pohledu Leona jsou psané trochu jinak. Bez klasické přímé řeči a tak jako více jako scénář. To mi tak úplně nevyhovovalo. Každopádně příjemné oddechové čtení.

tatjana1737
18.06.2020 4 z 5

Musím říct, že po hodně dlouhé době jsem narazila na velmi milou knihu, která mne zaujala a kterou jsem si přečetla s opravdovou chutí. Líbila se mi i neotřelá zápletka spolubydlení, ale především si mne získalo vykreslení ústřední dvojice. Tiffy od začátku působí tak kamarádsky a mile, že si ji člověk musí hned zamilovat. (Jen pracovat bych s ní asi nechtěla, protože mi přišlo, že vlastně v zaměstnání nic moc, kromě hovorů u kopírky, neudělá. :-)) U Leona mi to trvalo trochu déle, přivykala jsem si jeho pomalejšímu a zadumanějšímu stylu, ale i jeho bych brala za kamaráda. Ostatně zajímavým motivem byla sama o sobě jeho profese, ta se v knihách moc často nevídá. Nevím proč, u Leonových kapitol téměř chybí přímá řeč, dlouho jsem nad tím přemýšlela, jestli třeba není hluchoněmý, ale pak mi došlo, že by nemohl telefonovat se svým bratrem. Nicméně i to vizuální odlišení jeho vyprávění od přímé řeči Tiffaniných kapitol přispělo k odlišnému vnímání postav, a ten kontrast se mi moc líbil. Stejně jako měnící se délka a obsah jejich lístečků - tenhle motiv se autorce opravdu povedl.

Gerty a Mo byli sami o sobě zajímavými postavami (i když by mne zajímalo, KDO na rozdíl od Tiffy neodhalil, že spolu něco mají), stejně jako Rachel, která mi připomněla hned několik mých kamarádek. Líbily se mi i vedlejší dějové linie (hledání životní lásky pro pana Priora či postava Holly, Richieho odvolání), a pokud bych měla něco vytknout, tak zejména natahování zápletky s Justinem. Stejně jako Kay, Justin je prostě záporák, a od 3/4 knihy už pro mne jeho manipulování a neustálé vzpomínání Tiffy bylo spíše únavným. Docela by mne zajímalo, jestli autorka sama podobný problém nezažila (ať už sama, nebo ze svého okolí), že mu věnovala takovou pozornost.

Oproti tomu však O’Leary moc hezky vystihla pocity prvotní zamilovanosti. Některé slovní obraty a obrazy, které vykreslila, se mi líbily velmi, jak mi přišly výstižné.

Jistě, některé momenty v ději byly předvídatelné, jiné nereálné (Justinovo načasování návštěvy bytu bylo opravdu jak ze špatného filmu), ale celkově se mi kniha velice líbila a rozhodně se k ní chci v budoucnu vrátit. Po dlouhé době jsem u čtení zažívala momenty překvapení a něčeho nového, což už se mi skoro nestává, a jak jsem psala výše, autorčin styl je velmi milý, lidský a příjemný. Na to, že jde o její první knihu, myslím, že se povedla. Pokud se od ní dočkáme nějaké další, třeba vychytá mouchy a klišé v rámci žánru, a bude to na pět hvězdiček.

Strašně moc bych si přála vidět šaty s motivy z Alenky!

IvčaKraťaska
08.06.2020 2 z 5

Je mi líto, ale nedočetla jsem. Život je asi krátký na to číst špatné knihy. Asi jako každého mě zaujal především nápad příběhu dvou spolubydlících co spolu sdílí byt, ale nepotkají se, pouze si píší vzkazy. A to mě skutečně chvíli bavilo. Nakonec jsem se ale ani přes tento nápad nedokázala do knihy začíst. Po 140 stranách mě prostě neoslovilo nic jiného než ten lístečkový vztah. Pokud chcete ušetřit čas, stačí přeskočit na poslední stránky a zjistíte, že to dopadne přesně tak jak očekáváte.

zdehan
06.06.2020 5 z 5

Příjemná oddechovka dobře se to četlo.

ivka67
04.06.2020 5 z 5

Super oddechovka,trochu na způsob Bridget Jones.Na začátku jsem si říkala blbost,ale pak se to tak krásně rozjelo a ještě lépe skončilo.

Popko
02.06.2020 4 z 5

Pohodová, odechová knížka. Dobře se četla.

jiri77
02.06.2020 3 z 5

Pohodová oddychovka ,která se celkem lehce čte a nemusí se u čtení tolik přemýšlet. Příběh mě celkem bavil ,a nejvíce se mi na příběhu líbilo,jak spolubydlící komunikují pomocí vzkazů.
Ten konec se mi chvílemi zdál ,až moc přeslazený.

Marta1996
02.06.2020 3 z 5

Příjemná kniha, která mě až překvapila tím co všechno se v příběhu řešilo.

Selket
01.06.2020 3 z 5

(SPOILER) Asi prvních 150 stran to na mě působilo dojmem, že si ani autorka není moc jistá, jakou cestou se vlastně chce vydat. Bylo tu hrozné množství zásadních témat (rakovina, ztracený milenec z války, nezdravé vztahy, vězení vs nevina) versus styl, který se snažil působit lehce a nenuceně. Nakonec se ale rozhoupala pro klasickou klišovitou romanci (padouch s temnými pohnutkami, osudový hrdina s nečitelnými emocemi, hrdinka v nesnázích, která nachází sama sebe), ale to mi vůbec nevadilo. Ačkoliv jsem čekala něco ještě trochu lehčího, něco ve stylu Lásky přes internet (snad), tak tohle mi docela sedlo.

warca
28.05.2020 5 z 5

Krásný čtivý a milý příběh.
Sympatické postavy, celkem originální neuspěchaný děj.
Já jsem spokojená.

Mychaela
28.05.2020 3 z 5

Tak si tak pročítám komentáře níže a nemůžu si "nerýpnout" :-)
Půjčujete si knihu žánru "Pro ženy", anotace také dost napoví, a pak si tu "stěžujete", že šlo o prvoplánovou love story, nudu a blbost a já nevím co. Tož, příště sáhněte po nějakém psychologickém románu, nebo thrilleru, nebo naučné bichli o 2. světové válce..;-)
Já si po "V šedých tónech" a vzhledem k psychicky náročné práci potřebovala odpočinout, vyčistit si hlavu, odreagovat se, trochu se zasmát, trochu se zasnít, trochu nevěřícně kroutit hlavou s povytaženým obočím, trochu si zanadávat... a to kniha splnila.
Ano, sáhnu teď pro změnu zase po něčem "hlubším", ale v rámci žánru to bylo fajn!

Líbí se mi komentář níže: "Nádherná oddechovka" - Jó, tak nějak bych to viděla :-)

Lily101
27.05.2020 2 z 5

Čekala jsem na knihu přes rok v rámci rezervačního systému knihovny a kdybych věděla, že to bude prvoplánová přeslazená love story, tak ji ani nečtu. Ale to je možná i chyba knihovny, neb nedisponuje rozlišením dle žánrů a z anotace to jako obsahově slaďounká záležitost nepůsobí, max. jako decentní lehká romantika.

Hodně věcí v textu nesedí a závěr je strašný(pro milovníky nereálných sladkých pohádek na dobrou noc toto bude asi “top”).

leanyka
27.05.2020 3 z 5

Pohodový příběh, jehož průběh lze předpokládat, ale ani tak mě knížka nenudila a těšila jsem se vždy na pokračování.

sabca1520
25.05.2020 5 z 5

Nádherná oddechovka! ????

Ella161
18.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Kdo by si nezamiloval Tiffy a Leona? Jsem ráda, že skončili spolu. A Leona práce? Inspiroval mě.

Jejunka
14.05.2020 4 z 5

Jako dobrý ale ne top. Strašně dlouhá kniha zbytečně ještě že se to dobře četlo díky vzkazům mezi sebou. A ta hrdinka mi vadila, nevím proč, ale já takové hlupacky, co si nechají od chlapa líbit kde co, nemám rada.

Kristulda
13.05.2020 5 z 5

Moc pěkná knížka, taková romantická oddychovka. Hezký příběh, hezky se četla.

vekkr
13.05.2020 1 z 5

Asi nejsem cílovka, odkládám.

Peslik
12.05.2020 4 z 5

Úžasná oddechovka, která nepřekvapila svým koncem :D....prostě jsem to tak nějak čekala a bylo to fajn

MamaKnihomolka
10.05.2020 2 z 5

Musím ocenit zvláštně zajímavý námět. Spolubydlící spící v jedné posteli a nesmí se potkat. Fakt super. .
Kapitoly se střídají z pohledu Lea a z pohledu Tiffy, která je mimochodem správně praštěná a její styl musí být top. Kniha odsýpá rychleji díky lístečkům, které si navzájem nechávají po celém bytě. Co se týče těchto dvou tak mě opravdu pobavila sprchová scéna.
Velmi jsem si oblíbila Holly, která byla úžasná a roztomilá. S Richiem a Rachel jsem se vždycky zasmála.
Bohužel musím napsat to, že se vlastně nic moc v knize nedělo a děj byl snadno předvídatelný. Ale rozhodně je to výborná odpočinková kniha, s tímto super námětem si autorka mohla více pohrát.

milostné romány romantika psychická traumata zfilmováno – TV seriál spolubydlící

Beth O’Leary
britská, 1992