Spoločný čaj

Spoločný čaj https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203651/bmid_spolocny-caj-pVZ-203651.jpg 4 133 32

Na dvadsiate piate narodeniny nájde Darja pre svoju dcéru dokonalý darček – ideálneho manžela. Mína je však otrávená matkiným dohadzovaním a známkovaním vhodných iránsko-amerických starých mládencov. Po Darjinom poslednom nešťastnom pokuse nájsť Míne manžela sa matka s dcérou vydajú na cestu...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Together Tea

spring777
02.12.2016 5 z 5

Vynikající knížka, četla se jedním dechem. Rozhodně doporučuji.

DádazPrahy
11.10.2016 5 z 5

Kniha předčila mé očekávání (nenechte se odradit nepříliš povedenou obálkou) -knížku určitě doporučuji.

Karolína52
09.03.2016 5 z 5

Čekala jsem odpočinkový románek, ale kniha mé očekávání překonala.
Je zábavná, vážná, dovíte se hodně věcí o íránské kultuře. Doporučuji.

Elisa.Beth
20.02.2016 5 z 5

Velmi milé, klidné čtení, při kterém má čtenář možnost nahlédnout pod pokličku íránské kuchyně, ale nejen tam, leccos mu kniha prozradí i o uvažování a zvycích člověka z této oblasti, mnoho rysů této kultury pak v průběhu čtení vykrystalizuje díky kontrastu východní kultury s tou západní.

Co na knize velmi oceňuji je, že nám dává možnost trochu se vžít do role někoho, kdo pochází z poněkud problematičtější oblasti jakou je Írán. Jaké to asi je, přestěhovat se do nové země (třeba Ameriky), mít domov vlastně tam i tam, všude a nikde, nosit si v sobě dva tak odlišné prostory, umět jednat s lidmi na obou stranách, psát si na svůj obchod v Americe v angličtině: "Potraviny z Persie" a pod to dotat už jen v perštině "Íránský obchod", protože to už zní mnoha uším hůř, že...

OCHUTNÁVKA
„Nedívejte se mužům do očí. Dívky nezvyšují hlas. Není důvod se zbytečně usmívat. Správné dívky neprovokují. Nedovolte, aby někdo slyšel váš smích.“

„To nejsme my. Totiž to, co ukazovali ve zprávách. Nemohou nám odepřít vše, čeho jsme dosáhli. Historii nelze vymazat. Televize nás démonizuje a ukazuje jenom extremisty. O obyčejné lidi se nezajímá.“

Alma-Nacida
14.01.2016 4 z 5

Kniha by se možná mohla jmenovat jinak, takhle čekáte něco trochu humorného a trochu zamilovaného, ale o tom kniha vůbec není. Nejvíc je o pocitech přistěhovalce, byť úspěšného a asimilovaného ve svém novém domově. O tom, že se nelze vrátit, vrátíte se někam jinam. A o tom, že je dobré říct lidem, že je máte rádi, dokud je čas.

jluky
31.12.2015 5 z 5

Obdarovala som sa knihou na Vianoce a očakávala som podľa názvu romantiku, nebola som však vôbec sklamaná: kniha bola skôr o rôznych kultúrach , o dvoch rozličných svetoch, o tradíciach....o zemi, o ktorej tak málo a skreslene vieme. Tak, teraz už viem o trošku viacej a som za to vďačná pani Kamali...a jej hlavným ženským postavám, ktoré ma milou knižkou sprevádzali.

eiramka
30.11.2015

Velmi aktuální čtení. Pojednává o rodině iránských vystěhovalců do Ameriky a myslím, že velmi doře vykresluje změny, které přiměly mnohé Iránce opustit svou zemi a hledat štěstí jinde. Ačkoliv rodina v Americe dobře zakotví, přeci jen to hlavně matku a dceru pořád táhne domů - a tak podniknou byť jen krátkou cestu zpět. Pro Evropana je v knize spousta zajímavých postřehů jak z života v Iránu, tak v Americe.

babyboar
07.10.2015 5 z 5

Po této knize jsem sáhla náhodou a udělala jsem dobře. Přidávám se ke kladným recenzím. Pokud vás zajímá něco z historie Íránu, něco o tom, jaké to je emigrovat do USA, jaké to je přemýšlet o tom, kam patříte a zda-li vůbec někam, jaké to je, když vám matka mluví do života a taky toužíte po trošce napětí i závěrečné romantiky s hlučnou a kořením provoněnou íránskou svatbou, hledáte právě tuto knihu!

jasmína
05.06.2015 4 z 5

Kniha stojí za přečtení, souhlasím s komentářemi ostatních.

RADOST
21.03.2015 4 z 5

Pocity z knihy dobře vyjádřila ve svém komentáři Morsie, já jen přidávám: Je to kniha i o nutnosti volit mezi svobodou a domovem. Žít spoutaná nesmyslnými zákony není možné. Ale je možné žít bez domova, bez přátel, bez širší rodiny, bez míst a zvyků, které nás utvářely? Nutnost volit menší zlo. Ale jak zvážit, které zlo je vlastně to menší?

MakiV
03.03.2015 5 z 5

Mile napsaná kniha, oddechová, rozhodně doporučiji přečíst.

Morsie
24.11.2014 5 z 5

Původně jsem čekala, že to bude nějaká obyčejná oddechová komedie. Která to nakonec je, ovšem s mnoha dalšími kvalitami. Jinými slovy, byla jsem moc mile překvapená a tuhle Blízkým východem provoněnou knihu jsem si náramně užila.
Nejen že jsem si rozšířila obzory, co se Íránu týká - moje dosavadní znalosti končí tím, že je tam hodně prachu a tepla - ale taky jsem pochopila, že s matkami to chodí po celém světě stejně. Vždycky vám budou kafrat do života a cpát vás do chomoutu s nějakým panem Úžasným.

Jde sice o debutový román, ale kvality výrazně převyšují nedostatky - které pokud nejste hnidopich ani nenajdete. Prostě fajn čtení, které útočí jak na vaše city, morálku, ale taky na vaše smysly.

K odpolednímu čaji jako dělané!