Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332098/bmid_valka-s-mloky-Mao-332098.jpg 4 4105 469

Válka s Mloky se dlouho rozvíjí jako koláž novinových výstřižků a jiných skvěle parodovaných záznamů o podivuhodných Mlocích, kteří se naučí mluvit, pracovat, chovat se jako lidé, chybí jim jen schopnost tvořivě myslet. Za zdánlivě pouze zábavnou a vtipnou satirou na novinové senzace se postupně odkrývá to, co Čapek považoval za největší nebezpečí pro lidskou civilizaci. Totiž snahu vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to vzápětí mělo přinést zkázu. Také potřebu většiny lidí usnadnit si život, pokud možno nepracovat a jen si užívat, jen se bavit a nedomýšlet nic z toho, co se jeví jako hrozba vší kultuře a nakonec i existenci lidstva samého.... celý text

Daffodila
23.11.2013 5 z 5

Nejsem moc velký zastánce českých autorů. Mám prostě daleko radši světovou literaturu. A přesto mě tato kniha poměrně dost zaujala. Četla jsem ji jako povinnou literaturu k maturitě a můžu říct, že mě mile překvapilo, jak čtivé a nadčasové tohle dílo je.

ellaella
21.11.2013 5 z 5

Neuvěřitelně nadčasové dílo. Nejvíce mě ohromilo, jak dokonale, do puntíku vystihl povahu člověka, státu a lidstva.. Jak se člověk, stát atd. nestydí využít všeho aby se obohatilo...

Jamal
03.11.2013 5 z 5

Lidstvo si způsobí svou zkázu. Jak aktuální a pravdivé.

jesuswlasac
18.10.2013 5 z 5

Jednoznačne najlepšie Čapkovo dielo !!!

Radůz
16.10.2013 5 z 5

Zatím druhá kniha od Čapka, kterou jsem četl a moc se mi líbila. Perfektní sci-fi varující před nacisty a tím jejich Lebensraumem.

pistalka
07.09.2013 5 z 5

Válka s mloky patří k té části díla Karla Čapka, ve které se autor odvážně postavil sílícím hrozbám tehdejší lidské společnosti, v tomto případě to byl zejména sílící nacionální socialismus, rasismus, antisemitismus, militarismus, konzumní způsob života, bezbřehý nekontrolovatelný kapitalismus a vzestup nejrůznějších nedemokratických režimů v Evropě.

Je to podle mě možná nejlepší autorova kniha. V čem je Čapek takřka nedostižitelný, je jeho pověstné a mnohokrát zmiňované lidství. Čtou se mi krásně knihy, ze kterých cítím lásku ke světu, k lidem. Umění dívat se a vidět krásu v těch nejobyčejnějších věcech, zároveň ale i složité věci popsat jednoduše a prostě. Vidím to tak, že to je Čapkova hlavní devíza a jeho největší vklad, který naší literatuře dal. Zmíním i stylistickou originalitu a pestrost. Jen málokdy se povede skloubení tolika různých žánrů a stylů do jednoho celku, například lidový hovorový jazyk následován odborným vědeckým stylem o pár stránek dál. Čapek je v tomto naprosto suverénní a jeho stylistické experimentátorství plynule přechází různými částmi knihy, aniž by jedinkrát narušilo její koncept.

Síla Čapka je i v tom, že lacině nemoralizuje a poukazuje-li na jevy, které se mu nelíbí nebo se kterými nesouhlasí, nikdy se nesnižuje k přímé kritice a expresivním vyjádřením. Na rozdíl od současných autorů vnímá poslání spisovatele jako člověka, který může nabídnout čtenáři svůj pohled na svět, ale za žádnou cenu mu nesmí nic násilně vnucovat, indoktrinovat ho (a to se tehdy jednalo o mnohem palčivější a závažnější problémy než dnes, kdy za hranicemi nežije mnohamiliónový národ, bytostně přesvědčený o vlastní nadřazenosti a nutnosti likvidace těch podřadných, tj. nás). Uvědomme si to a přestaňme soustavně nadávat a stěžovat si na trpký život plný nesnází a nespravedlností, zkusme se na všechno koukat z té lepší stránky, skoro bych až řekl – čapkovsky. A čtěme nadále toto dílo velikána české literatury, neboť hlavní myšlenka Války s mloky je nadčasová.

Čapek patřil po celé období první republiky k nejoblíbenějším, nejvydávanějším a nejplodnějším autorům. Psal promasarykovsky a zosobňoval prvorepublikový demokratický étos. Když se republika začala otřásat v základech, nepřehodil jako mnozí jiní výhybku a vytrvale stál za svým. Neznevěřil se vlastní vizi, svým myšlenkám a tomu, co celý život hlásal. Proto se za druhé republiky, která se rozhodla být násilnou antitezí republiky první, stal terčem otevřené kritiky a mediální štvanice. Zemřel o Vánocích roku 1938, v době, kdy nacisté v Německu dávno rozhodli o osudu Československa i Karla Čapka samotného. Je asi dobře, že se toho nedožil.

Gwaihir
04.09.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetl jakožto vůbec první větší Čapkovo dílo, zřejmě taktéž proto, že je světově nejznámějším, a zanechalo na mě poměrně silné stopy, protože se jedná skutečně o vynikající obraz tehdejší i dnešní společnosti. Zpočátku jsem si sice musel trochu zvyknout na nejednotnou formu jednotlivých kapitol, z nichž některé jsou spíše reportážního charakteru, zatímco jiné v podstatě vypráví krátké, do sebe zapadající, příběhy dokreslující celý utopický běh ukazovaných událostí, ale potom jsem si již jen plně vychutnával jejich obsahovou i humornou stránku. Zvláště vynikající je pak závěrečná autorova promluva k sobě samému a přemítání o tom, jak by se celý příběh měl dále vyvíjet a jakým způsobem by měl být zakončen. 90 %

Nacopak
02.08.2013 5 z 5

Do této knihy se mi dlouho nechtělo, protože nesla už ze základní školy "nálepku" angažovanosti vůči nacismu. Jakej omyl! Pro pro mne kniha, která rozkrývá všelidskej mamonářskej chtíč, kterej se nestydí do svých služeb zapřáhnout kohokoliv a cokoliv za jakoukoliv cenu s jakýmikoliv důsledky. Precizní, čistá, jednoduchá čeština. Výborné.

Kateriska
02.07.2013 5 z 5

I přes počáteční rozpaky se mi to velice líbilo. Odráží situace doby, ve které Čapek tento román napsal. Kniha ukazuje přesně tu lidskou blbost, kvůli které lidstvo páchá války. Lidé jsou tady fascinováni novým druhem, chtějí ho stále zdokonalovat a he... Najednou se jim to nějak vymkne z ruky a začínají proti nim zbrojit. Hlavně na konci knihy, kde autor mluví sám se sebou, je vidět to obrovské zoufalství a smutek, který Čapek v té době prožíval. Myslím si, že tohle by si měli přečíst všichni ti, kteří na světě stále utváří války a zacházejí za hranice lidskosti a slušnosti.

fialka voňavá
22.06.2013 4 z 5

(SPOILER) Ćapek varuje tímto románem před hrozícím nebezpečím z jakékoliv moci, zde se moci nad lidmi zmocnili mloci. Alegoricky ukazuje českému lidu nebezpečí z rozpínavého německého národa. Ćapek je klasika, vřele doporučuji.

Tiana
21.06.2013 5 z 5

Další překrásná alegorie, kterou jsem četla. Za to Čapka miluju. Člověk si při četbě uvědomuje, jak je lidstvo slepé, nepoučitelné a chtivé po moci. Za všechno si můžeme sami, nejprve přiložíme k ruku k dílu a když jde do tuhého, zatloukáme a zbaběle vycouváme. Většinou to necháme zajít až tak daleko, kdy už není cesty zpět. Nakonec za chyby viníků doplácí nevinní. Lidská hloupost nezná meze..

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

Můj první Čapek. Četl se překvapivě dobře, i když mi děj přišel docela předvídatelný, od počátku bylo jasné, že mločí expanze je neudržitelná, ale lidstvo si vždy dokáže najít důvody pro to, co dělá. Ve většině případů jsou tím důvodem peníze a moc. Čapek nechává za svou chybu lidstvo platit vysokou cenu, i když jim v závěru nechává nepatrnou jiskřičku naděje, lidský život už nikdy nebude jako předtím...

Rawen616
14.06.2013 5 z 5

Říká se, že cesta do pekla bývá vydlážděna dobrými úmysly. Kapitán obchodní lodi Van Toch zjistí, že na jednom ze stovek bezvýznamných ostrůvků v pacifiku žije zvláštní a krotký druh ještěrů/mloků který je navíc velmi učenlivý a jak se zdá i enormně inteligentní.
S pomocí milionáře Bondyho začnou zakládat mločí farmy na mnoha dalších místech a využívat je k lovu perel, hloubení přístavů a posléze i k budování nových ostrovů a mnoha dalších prací.
Lidstvo si raduje z nového věku, kdy si může jen užívat zatimco za něj pracují novodobí otroci.
A mloci se zatím vesele množí a množí a postupně si uvědomují, že začínají mít navrch...

Konečně jsem si doplnil tuhle ostudnou mezeru ve vzdělání a přečetl stěžejní a světově známé dílo od Karla Čapka ( to je ten který dal světu slovo robot ačkoliv ho vymyslel jeho bratr :-) ). Ve školách tuto knihu obvykle odbudou učitelé poznámkou, že jde o Čapkovo kritiku fašismu. To je ale velký omyl, kritika fašismu a nacismu ( což jsou rozdílné pojmy!) tu JE obsažena ale je to jen jedna část knihy.
Morální políček tu totiž dostávají všichni. Tím největším nepřítelem lidstva tu totiž nakonec nejsou miliardové armády mloků ale lidstvo samo.
Kapitalisté kteří nasazují mloky všude bez ohledu na lidi a na následky, hlavně ať to sype. Komunisté kteří je nabádají ke vzpouře a vytržení z područí pánů. Různí humanisté a řečeno dnešním stylem "sluníčkáři", kteří chtějí mlokům dát ještě více práv na úkor lidí samotných a samozřejmě i nacisté kteří neopomenou zdůraznit, že jejich mloci jsou rasově více na výši a chtějí je využít především ke zbrojním účelům. A suchá nit nezůstane ani na typických "čecháčcích" kteří se do poslední chvíle do ničeho nepletou protože co je za hranicemi to se nás netýká a pak se na konci hrozně diví.
Karel Čapek byl prostě vizionář a měl opravdu skvělý přehled. Kniha je myslím velice aktuální i v dnešní době. Když mloci zaútočí a začnou podkopávat a odpalovat města, k čemuž se poté hlasí rozhlasem jakýsi jejich vůdce, nelze v tom nevidět současný terorismus.
Čapek tu vlastně dokonale popsal i průběh druhé světové války ke které se teprve schylovalo ( kniha je z roku 1935 ). Mloci hojně podporovaní Německem drží v blokádě Anglii, která se jediná rozhodne bránit jejich výhrůžkám a ostaní státy raději drží ústa a krok i když je jim jasné, že budou další na řadě.
Jelikož je to kniha bez hlavního hrdiny a psaná střídavě formou vyprávění ,historického dokumentu a novinových článků, může na vás působit malinko roztříštěně. Na druhou stranu se v tom dobře orientuje a z fiktivních článků bych vyzvedl především "Soumrak lidstva". Při jeho čtení opravdu zamrazí.
Nejlépe uděláte, když si knihu přečtete sami. Je volně přístupná na wikizdrojích a čtení nezabere víc jak 2 - 3 odpoledne. Přeji příjemnou depresi :-)

PS: Proč zrovna mloci? Protože Karel Čapek viděl vykopávky pravěkého velemloka druhu Andrias Scheuchtzeri který byl v 18.století považován za předchůdce člověka.

kiwi63
07.06.2013 4 z 5

Válku s mloky jsem poznala nejdříve jako rozhlasovou hru a moc se mi líbila. Mám ráda způsob vyprávění Karla Čapka.

MonisPop
26.05.2013 4 z 5

Nakonec knihu musím hodnotit kladně, protože se mi moc líbí téma, ale přečíst mi ji trvalo snad věčnost.

-Nikola-
07.05.2013 5 z 5

Neuvěřitelné dílo, zvlášť když mě doprovázely zdařilé ilustrace pana Borna. Autor tuto knihu velice dobře propracoval a mě bylo až skoro líto, k jakému konci se to schyluje, protože mi bylo jasné, že by se lidstvo zachovalo stejně. Kniha první na mě působila jako nějaká pohádka o tajemných stvořeních. Děj mě místy úplně pohlcoval, nemohla jsem ani cítit postavu Miláčka Li! Opravdu zdařilé dílo.

Drakenovec
28.04.2013 4 z 5

Pěkná knížka. Podle mého názoru se čte sice hůře, aspoň pro čtenáře začátečníky, ale kniha je výborná. V tomto díle se dá nalézt spoustu ironických narážek na totalitní režimi, hlavně na nacistické Německo. Mě osobně se příbeh sice celkem líbil, ale opět oceňuji hlavně myšlenku, co tím chtěl autor vůbec celkově říct a že měl vůbec odvahu napsat něco takového Pro fanoušky Karla Čapka povinnost přečíst, jiank bych to doporučil pouze vášnivým čtenářům.

PinkFOX
22.04.2013 1 z 5

Tak já nevím. Ze všech stran se na mě valí, jaký je Čapek úžasný spisovatel, ale já mu ne a ne přijít na chuť. A Válka s mloky? Fantasy stylizované téměř do podoby novinového článků proložené přímou řečí neuspokojivého množství a nevalné kvality. Pan Čapek je zkrátka naprosto nudný a číst jeho knihy zvládám jen z mravní povinnosti. Jeho myšlenka je samozřejmě úžasná, ale což takhle ji předat ke zpracování někomu jinému? - Válka s mloky od Michaela Crichtona nebo Tolkiena? Ano, prosím! To by byla dokonalost.

Lensiiee
20.04.2013 5 z 5

Jako vždy Čapek nezklamal. Nadčasové, čtivé, výborné.

NoxArt
13.04.2013 2 z 5

Chci tomu ještě dát šanci, ale zatím mé největší literární zklamání. Na Mloky jsem se těšil bez nadsázky celý život, ale styl vypravování, dialogy, mi přijdou natolik naivně/dětsky stylizované, že to bylo utrpení číst. Za rádobyvtipnou čechoangličtinu rozhodně plus dát nemůžu.
Seriózní styl Orwella mi sedl nesrovnatelně víc, Jack Bauer to vyjádřil dobře. Měl jsem k tomu sednout pátnáct let zpět.
Přitom je to nejspíš v jádru skvělý román a zde jsou téměř unisono superlativy...