Válka s Mloky

Válka s Mloky
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332098/bmid_valka-s-mloky-Mao-332098.jpg 4 4131 4131

Válka s Mloky se dlouho rozvíjí jako koláž novinových výstřižků a jiných skvěle parodovaných záznamů o podivuhodných Mlocích, kteří se naučí mluvit, pracovat, chovat se jako lidé, chybí jim jen schopnost tvořivě myslet. Za zdánlivě pouze zábavnou a vtipnou satirou na novinové senzace se postupně odkrývá to, co Čapek považoval za největší nebezpečí pro lidskou civilizaci. Totiž snahu vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to vzápětí mělo přinést zkázu. Také potřebu většiny lidí usnadnit si život, pokud možno nepracovat a jen si užívat, jen se bavit a nedomýšlet nic z toho, co se jeví jako hrozba vší kultuře a nakonec i existenci lidstva samého.... celý text

topi80
26.08.2019 5 z 5

Kniha tak geniální a nadčasová, že kdyby ji někdo jako zapomenuté dílo vydal dnes, všichni by mysleli, že jde o horkou novinku. A hned by ji strážci multikulturalismu poslali do trezoru...

perko
18.08.2019

Tak tohle nemohu ohodnotit. Kniha je promyšlená do posledního detailu, ale některé čtenáře to může v určitých místech silně nudit. Nevím, jestli vůbec budu mít chuť se ke knize ještě vrátit. Každopádně je to silně nadčasové dílo.

RosMeggie
18.08.2019 4 z 5

Čapkova díla mám opravdu ráda a ani toto dílo není výjimkou. Kniha byla čtivá, až na druhou část, se kterou jsem měla jisté problémy.. Celkově je ale dílo velice povedené, a opět i velice nadčasové. I dnešní čtenář si v tom najde své. Je rozhodně dějově rozsáhlejší než většina děl Karla Čapka, už jen z toho důvodu, že se jedná o prozaické dílo.

S láskou,
Rose

Ajrad1981
15.08.2019 5 z 5

Část první: Jé, kapitán Vantoch je z Jevíčka, to je kousek! Ty jo, co to dělá? Rozšiřuje nepůvodní druhy, se zbláznil, nebo co? Copak neví, jak dopadli s králíky v Austrálii?!
Část druhá: To je absurdní! A to tak, že by to klidně mohla být i pravda.
Část třetí: Konečně ta válka! No, fakt je to válka? To se mi nějak nezdá... Ale budiž, když přimhouřím oko, tak ten stav válkou můžu nazvat. Ale je tak nějak úplně jiná, než jsem si ji představovala. No co už. A chudák pan Povondra!

A teď vážně. Nadčasová kniha, která je děsivá tím, jak je stále aktuální.

radusak9806
02.08.2019 4 z 5

Po povídkách z jedné kapse je to moje nejoblíbenější Čapkova kniha.
Bohužel si nějak nemohu k Čapkovým knihám najít vztah a pouto. Mám prostě mnohé, které mě vzali mnohem více. Jedno se ale musí nechat mám ráda Čapkovu češtinu, skladbu vět a to jak popisuje děj. Jen to co popisuje mě jaksi nebaví.

formanidis
27.06.2019 3 z 5

V porovnání např. s Čapkovou Bílou nemocí, byla Válka s Mloky dějově roztáhanější. Dějová linka, kdy se lidstvo díky své vlastní pýše řítí do záhuby, byla od začátku tak trochu předpokládaná, ale k očekávanému zvratu dojde až na několika posledních stranách knihy. I tak ale stojí za to přečíst.

Ninjer
17.06.2019 4 z 5

Válku s mloky jsem četl jako komiksovou adaptaci, ale tohle je jiný kafe. Předně je velká část knihy v postmodernistickým stylu - místo klasického vypravování kapitoly předstírají reálné odborné články, transkripce, úryvky z knih... Díky tomu se dozvídáme o mlocích opravdu hodně do detailu. Rozebírají se z pohledu biologického, obecně vědeckého či třeba i jejích společenský vliv. A upřímně, možná je toho občas příliš mnoho, protože je pak kniha místy náročnější na čtení.

Zbytek knihy je velké dobrodružství, občas i s hororovým nádechem. Čapkovi mloci jsou zatraceně působivou bytostí, na kterou jen tak nezapomenete.

Válka s mloky je nadčasové dílo, které by si zasloužilo nějakou hodně propracovanou seriálovou adaptaci, třeba od HBO. Má potenciál vyrazit dech celému světu.

Osm mlaskajících monster z hlubin z deseti.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Kniha se nečte zrovna nejjednodušeji. Novinových článků a různých vědeckých popisů a rozřazení mloků na mě bylo moc. Samotný děj mě však velmi zaujal. Pozoruhodné je především to, že za všechno očividně můžou lidé. To oni vložili mlokům do rukou zbraně, oni je všechno naučili. Je hrozné, že toto dílo je a pravděpodobně ještě dlouho bude aktuální, protože člověk si s přírodou zahrává více a více, a neuvědomuje si, jaké škody může napáchat. Celou knihu jsem byla na straně mloků.

-markéta-
06.06.2019 3 z 5

Karla Čapka mám moc ráda každopádně tato kniha mě upřímně moc nenadchla. Ze začátku jsem se několikrát rozhodovala, zda knihu vůbec dočtu. Jak už jsem jednou psala - knihu dočtu vždy, i když se mi nelíbí.
Konec knihy mi byl jasný už před polovinou, každopádně díky tomu konci jsem knize dala 3 hvězdičky, jinak by to byly asi 2.

Kory98
04.06.2019 4 z 5

I když mám ráda Karla Čapka a mám ráda i sci-fi, musím přiznat, že tato kniha se mi četla o něco hůř než jeho jiné. Střední hodně popisnou částí jsem se prokousávala trochu déle. Příběh sám o sobě je nadčasový - zkáza lidstva - kterou si lidstvo svojí hamižností nakonec samo způsobí. Hrozba války - téma, které Čapek uchopil v mnoha svých dílech a v každém mělo čtenáře upozornit, probudit, nenechat usnout...má mnoho co říct i dnes. Knihu si ráda přečtu i víckrát, abychom si k sobě našly prošlapanější cestičku, člověk vždycky narazí na věci, kterých si napoprvé třeba nevšiml.

Jeronym
21.05.2019 4 z 5

Začátek pěkný, s takovým tím kouzelným dobrodružným podáním kapitána Van Tocha. Od té doby, co začly v knize figurovat výstřižky o historii mloků to nabralo na vážnosti a mě to začlo trochu nudit.
Nicméně je to dílo velice nadčasové a to i pro současnost. Vidí v tom i dnes někdo alegorii?

Kuža007
18.05.2019 5 z 5

Opět skvělý Čapků román, který překročil svou dobu. Opět varuje před hrozbou války. Opět varuje před zmanipulováním a zfanatizováním fašismu.

Tatopulos
29.04.2019 5 z 5

Skvělá nadčasová knížka o dnešní době. Zisk je vše, fascinuje mě Čapkova temná budoucnost světa, kritika neokolonialismu, co se nedá přepočítat na peníze nemá hodnotu. Úžasná dystopie a ironie

Hani77
29.04.2019 4 z 5

Dlouho mi trvalo se začíst a některé pasáže byly zdlouhavé, ale pak dostal děj spád. Úžasný nadčasový námět, ani se nechce věřit, že to napsal už v roce 1935. Jeho dramata mě chytla víc, proto dávám o 1 hvězdičku méně, ale celkový dojem je: "Hodně mi to dalo, Čapek měl ve svých dílech co říct."

tygřík2
14.04.2019 5 z 5

Panebože, to napsal pan Čapek už tak dávno? Ne dneska?

BroDan
27.03.2019 4 z 5

Karel Čapek, obzvlášť kniha Válka s Mloky, ma lákali už od čias strednej školy, keď som si pri výklade profesorky hovoril: "Hm, to môže byť dobré." A bolo. Aj keď je v texte cítiť tých viac ako 80 rokov od prvého vydania, stále pôsobí nadčasovo. Vývoj osudu Mlokov od ich prvého výskytu až po vznik vlastnej civilizácie autor spísal naozaj zaujímavým spôsobom.

Narozdiel od kolegyne nižšie sa mi štýl vyjadrovania kapitána Van Tocha páčil. V druhej časti knihy však krátke "intermezza" uprostred odsekov vo forme novinových výstrižkov pôsobili trocha rušivo, keďže som sa nevedel rozhodnúť, či najskôr pokračovať v texte, alebo sa venovať už spomínanej vsuvke.

Dosť mi však počas čítania vŕtala hlavou interpretácia príbehu, ktorý má pomocou Mlokov odkazovať na rastúci fašizmus. Až do záverečnej časti som mal pocit, že tými fašistami sú práve ľudia a Mloky sú len nevinnými obeťami. Zaobchádzanie ako s otrokmi, vykonávanie nehumánnych pokusov, prevážanie v špinavých nádržiach (v tomto prípade som si bol istý, že ide o odkaz na dobytčie vagóny pre židov), čo nakoniec vyústilo v brojenie Mlokov. Na konci však autor, aj keď podľa môjho názoru trošku umelo a nasilu, upravil otázku obetí a uzurpátorov na pravú mieru. Kvalitné a zaujímavé čítanie. 4*

Johnnyman
20.03.2019 5 z 5

Dopodrobna promyšlené dílo. Bavilo mě, jak se děj vyvíjel. Za mě super nadčasová kniha.

jfialova
19.03.2019 4 z 5

Knihu jsem četla kvůli seznamu literatury k maturitě, byť tuzemské autory jinak moc nevyhledávám. Příjemně mě překvapila, a to jak po jazykové stránce (to se dá ale u Čapka koneckonců očekávat), tak po té dějové. Příběh je napínavý, zajímavý včetně skryté alegorie. Určitě doporučuji ke čtení i těm, kdo jinak klasiku moc nečtou.

vana4529
18.03.2019 5 z 5

Čapkův styl satiristické pohádky mě doslova unesl. Bylo pěkné se chvilkami zamyslet na spojitostmi tehdeší doby.

rejhyl
15.03.2019 5 z 5

Válka s mloky je geniálně zpracované dílo, které (převážně) očima několika obyčejných lidí líčí návaznost událostí vedoucí k silnému a vypjatému závěru, ve kterém i největší optimista přizná porážku lidstva. Síla Války s mloky je především v nenucenosti představených postav, z nichž každé se dotklo setkání s mloky zcela jiným způsobem. Za mě plný počet hvězd.