Šoša

Historie jedné lásky, vyprávěná autorovým alteregem, začínajícím spisovatelem Aronem. Ten tápe ve svým milostných vztazích, aby dospěl ke konečnému prozření a našel svou lásku v prosté, upřímné a čisté duši dívky jménem Šoša.

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33078/sosa-33078.jpg 4.387

Vydáno: , Argo

Shosha, 1978

Kniha Šoša

Abroš
22.03.2020

Zajímavý příběh z židovské komunity v Polsku.Kniha se velmi dobře čte.

flyingandie
19.08.2019

Knížka, která vás nechytne ani na začátku, ani uprostřed, ba ani na konci. Souhrn rozevláčnělých myšlenek o židovských tradicích a životě vůbec, hlavní hrdina je vykreslen tak povrchně, že nevíte proč některé věci dělá a stejně nepochopitelná je i jeho láska k Šoše, hlavní hrdince knihy. Stejně tak málo, jako se dozvíme o jejím životě, se v závěru dovídáme o i způsobu jejího konce.
Jen málo knih ve mě nezanechá vůbec nic. Šoša je jedna z nich.

novecento
11.03.2018

Velice výstižně napsaná kniha. Je obdivuhodné, jak se tento známý spisovatel dovedl takřka po 40 létech vrátit svým přesvědčivým dějem do složitého meziválečného období a přiblížit nám nelehké osudy židovské komunity v polské Varšavě. Knihu doporučuji.

Věro
13.04.2017

Konečně kniha, kde "neteče krev". Jednoduchý příběh provokující k zamyšlení.

Bonda
12.06.2016

Existenciální úzkost, snaha zorientovat se v životě a dát mu pokud možno nějaký smysl, sexualita a vědomí možnosti lásky – a z jedné strany Hitler, ze druhé Stalin. Jedna ze skvělých věcí na tomhle románu je, že se v něm věci nezdají žádným způsobem jednodušší, než se jeví v životě. Kromě vypravěče, který je pro mě vedle Idiota, Šňupálka a několika dalších nejsympatičtější postava světové literatury, se mě vždycky dotkne příběh temperamentní komunistky Dory. Idealizovaný životní cíl – záchranná emigrace do vysněného Sovětského svazu – se jí děsivě obrátí naruby poté, co se rychlejší soudruh vrací z Ruska překvapivě zpátky – zlomený, napůl šílený, bez zubů, bez vlasů, s vyprávěním o absurditě obvinění a o hrozné krutosti výslechů nesmyslně vedených proti němu.

Atuin
21.01.2016

Aron je velice zneklidňující postava, místy jsem měla pocit že nevěří tomu co sám říká. Ovšem kniha je to perfektkní a uvěřitelná.

Hana_Marie
05.01.2016

Víc než milostný příběh mě oslovilo Aronovo nazírání na svět, Boha a vůbec lidskou existenci. Zajímavý byl postoj Židů, kteří v roce 1939 odmítali opustit Varšavu, protože do poslední chvíle nechtěli uvěřit tomu, že by Hitler mohl Polsko opravdu napadnout. Naděje umírá poslední - zuby nehty se držíme toho, čemu chceme věřit.

juckey
28.06.2013

Jak krásně dojemné dokáže být rozhodování mezi tím, zda udělat správnou věc a dostát slibu své dětské lásce, nebo si zachránit život útěkem do Ameriky, kde by navíc mohl jistý mladý židovský spisovatel žít se ženou, která se k němu i zdánlivě víc hodí. To by ale Šoša nemohla ztělesňovat onen slavný ideál: totiž že nezáleží na vzhledu nebo snad výši inteligence, ale na duši. Autorovo alter ego, Aron Grejdigr, je na můj vkus dost neurotický a neschopný naložit nějak se svým nadáním a životem vůbec, ale Šoša je opravdu kouzelná postavička a mrzí mě, že její smrti nebyl věnován větší prostor. Další zajímavou postavou byla Hajmlova manželka Celia a Aronův přítel Fejtlzon, kteří celému dílo vtiskli silně filosofický ráz.