Solitaire

Solitaire https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223937/bmid_solitaire-QYC-223937.jpg 3 530 127

Pokud by vás to napadlo, tak tohle není žádná love story. Jmenuju se Tori Springová. Ráda spím a ráda bloguju. Minulý rok – před tím vším, co se stalo s Charliem a předtím, než jsem se musela vypořádat s maturitou a přihláškou na vysokou a faktem, že jednoho dne opravdu budu muset začít s lidmi mluvit – jsem měla kamarády. Všechno bylo úplně jinak, řekla bych, ale to teď skončilo. Teď je tady Solitaire. A Michael Holden. Vím, o co se Solitaire pokouší a Michael Holden je mi ukradenej. Fakt jo. Solitaire je výborný debut devatenáctileté Alice Osemanové, ideální pro všechny, kteří se nadchli pro příběhy Johna Greena či Rainbow Rowellové. Její hlavní hrdinka Tori je cynická až do morku kostí a autentická středoškolačka stejně jako její autorka.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

Solitaire , 2014

niki4302
22.10.2019 1 z 5

Knihu jsem koupila ve slevě za pár kaček. Příběh velmi zvláštní. Hlavní pesimistka, která to v rodině a ve škole nemá jednoduché. Nepřijde mi úplně jako nějaký vyvrhel, má kamarády a kamarádky. Ve škole se rozjede tajemná hra, která se točí kolem ní, ale přesto o tom hl. postava nemá ponětí.
Přijde mi to jako naprostá blbost, četlo se to dobře. Ale byla jsem ráda, když jsem konečně dočetla poslední větu a mohla knihu odložit. Hvězdu dávám za snahu autorce něco napsat.

Romča11
10.07.2019 3 z 5

Knížka o tom že i pesimisti a zatrpklí lidé můžou navázat krásný vztah.

Etule
24.02.2019 odpad!

Knihu jsem si nakonec půjčila, protože jsem zjistila, že tam je LGBT tématika a že o té dvojici má vyjít komiks. Teď už si ani nejsem jistá, jestli ten komiks chci číst. Tohle byla tak strašná slátanina... Nejsem cílová skupina, ale nezlobte se, doufám, že si z hlavní hrdinky nikdo nebere příklad. Opravdu jsou dnešní teenegaři takoví? Protože pokud ano, je to děsivé. Nenašla jsem jedinou sympatickou postavu, v podstatě vůbec nevím, co mi kniha měla říct. Hlavní hrdinka byla tak neskutečně, já nevím, asi ufňukaná? Vůbec nevím, jak to vyjádřit. A hláška: Je to vtipné, protože je to pravda mi začala lézt na nervy, když jsem jí četla asi tak potřetí.
Ne, tohle opravdu ne.

Eliška12
15.07.2018 3 z 5

Kniha mně na začátku trochu nudila , ale konec byl úžasný . Autorka je velmi mladá a proto obdivuji , že napsala celkem pěknou knihu . Obal se mi taky docela líbil a tak jsem se rozhodla , že této knize dám 3 hvězdy .

Vše
12.04.2018 3 z 5

Solitaire je kniha, kterou jsem si vypůjčila z knihovny bez jakýchkoliv očekávání. Hlavní hrdinka byla tak trochu ,, maniodepresivní psychopat ", co si stěžoval na svět. Horší je to, že většina těch řečí měla smysl... Knížku jsem si vážně užila. Doporučuji pro mladší obecenstvo a věřím, že se vám bude líbit tak, jako i mně... c:

renda03
21.03.2018 3 z 5

Pěkná knížka. Je neotřelá a originální, ale zároveň to není nějaká super top knížka. Za mě je to velmi příjemná oddechovka.

azraelka
08.02.2018 3 z 5

Celé to dopadlo poněkud jinak, než jsem očekávala a hlavní hrdinka byla fakt únavná.

MayaBu
26.10.2017 3 z 5

Myslím, že tahle kniha má pár nedostatků. Asi nejzávažnějším z nich je příběh, který není tak silný, jak se na první pohled zdá a ani rozuzlení nemá žádný wow efekt. Dále jsou to některé rozhovory mezi postavami, většinou to byly hádky, které dočtete a nějak vám uniká návaznost vět na sebe.
Hlavní hrdinka mi byla celkem sympatická (až na přemíru nenávisti vůči všemu a hlavně ke knihám), ale víc jsem si oblíbila Michaela Holdena a Charlieho.
Rozhodně nešlo o špatnou knihu, bylo to velmi čtivé a plné sarkasmu, ale něco tomu prostě chybělo. Dalším knihám Alice Oseman bych ale určitě šanci dala. 3,5*

Harry Potter
29.09.2017

Další z příběhů o dospívání. Výstižně ukazuje křehkost a zmatenost, se kterou se každý potýká.
Tori byla/je typický teenager, který vlastně neví co se sebou a díky Solitairu to zjistí.
Je to pěkné, ale chybí mi tam to "něco", co dělá knihu výjimečnou.

Veronika33
29.08.2017 3 z 5

Kniha sa dobre čítala, ale nejako ma neuchvátila, najskôr preto, že nie som cieľová skupina pre ktorú je určená. Ako oddychovka cez leto je OK. Taký priemer.

JennieeW
29.07.2017 4 z 5

Kniha má zajímavý námět. Troufnu si říci, že i originální. Dobře se četla... ALE (ano, všude musí být to ale), neuchvátila mě.
Autorka mě nedokázala dostat do děje a proto jedna hvězda padá dolů. Věřím, že si však bezpochyby najde své fanoušky.

Kachorra
07.04.2017 3 z 5

U téhle knížky jsem hodně dlouho váhala, jestli dám tři hvězdy, nebo pouze dvě. Hlavní hrdinka mě naprosto iritovala. Přestože jsem knihu chtěla několikrát odložit, nakonec jsem to neudělala a dočetla. Co se týče záhady, nemůžu říct, že bych nějak toužila vědět, kdo v tom má prsty. Z konce jsem nijak zvlášť nadšená nebyla. Nad některými záležitostmi můžu jen kroutit hlavou.
Co se mi ale líbilo, byly narážky na různé knihy. Námět také nebyl špatný. Líbila se mi také ironie (například jméno a příjmení hlavní postavy), přičemž srdce na obálce mi také přijde jako výsměch sám. Věta pod nadpisem to celé zcela vystihuje. Když k hodnocení přidám i obálku, která se mi líbí, ty tři hvězdy budou zasloužené.

vevu26
22.01.2017 4 z 5

Prave jsem docetla tuto knihu a moc se mi libila. Nejdrive jsem si na netu nasla recenze a komentare o teto knizce, s tim jestli se do ni vubec mam poustet a pak se mi teda moc nechtelo, ale nakonec jsem se rozhodla, ze to zkusim.
Hlavni hrdinka me vubec nerozcilovala, ale chapu, ze jiny lidi ano, s jeji povahou...spise jsem se tomu nekdy smala jak moc byla negativni a pesimistika a jeji odpovedi me dokazaly pobavit. Na Tori se mi libilo, ze to o sobe vedela, dokazala si to priznat, ale zase na druhou stranu me stvalo to, ze se nesnazila to zmenit. Kdyby nebylo Michaela, tak by dopadla asi sama a bez kamaradu, protoze by se na ni vykaslala pak i Becky. Ale diky Michaelovi se zmenila a (v me velke ocekavani) to s nim dala na konci pribehu dohromady ;).
Knizka byla velice ctiva, ja ji zhltla za dva dny :D. A také jsem se dozvedela, ze autorkou byla 18ti leta holka, takze za to u me velké plus :).

gan112
04.12.2016 4 z 5

Fakt schizo kniha :) Teenegerská telenovela, ale pritom (aj keď ma veľa vecí štvalo) zaujímavo čitateľná. Teenegery sú pekne komplikovaný, a z môjho pohľadu aj o tom je táto kniha. Proste keď čítate knihu od tak mladého autora vidíte trošku skrz. A na druhú stranu, niektoré stránky som čítal dvakrát, aby som si rozmyslel či majú alebo nemajú hlbší zmysel. Nerozmyslel. Najviac sa mi páčil motív Pýchy a predsudku ktorý sa knihou prelína. Najmenej sa mi páči slovník (inak myslím že preklad tiež nebol boh-vie-ako zvládnutý)hlavnej hrdinky čoby rozprávačky. To bolo v jednom kuse niečo z vracaním, a keď nevracala tak po škole hľadala Michaela, potom Lucasa, alebo Becky a už ma to dokola dokola štvalo, odhliadnuc od toho že jej šibe teenegersky po svojom. A záver, po celkom kvalitnej zápletke bol zabitý blábolmi. V skratke prudko zaujímavo čítavá kniha, ktorá vo mne vyvolala zmätok, ale prinútila ma rozmýšľať nad "blbosťami" z adolescentného sveta. A tak dávam nečakane vysoké hodnotenie, no myslím že právom, lebo som sa do nej dokázal zahĺbiť.

Adel-heid
27.08.2016

Tato kniha se stala jednou z mých oblíbených. Kniha a příběh je něčím výjimečný. Chápu že ne každému, se kniha musí líbit, hlavně z důvodu, že hlavní postava Tori, nesnáší snad vše a působí neustále otráveně. Mně toto opravdu nevadilo a naopak se mi to líbilo. Líbily se mi u různé zajímavé zápletky v knize :)
Za mě určitě velmi doporučuji!!

kikush
11.08.2016 3 z 5

hmm.. jak mám hodnotit knihu, kde se mi příběh a zápletka fakt líbily, skvělej nápad autorky, moc oceňuji! Ale zase na druhou stranu je mi hl. hrdinka naprosto proti srsti! kdykoliv něco udělala, já se chytila za čelo a myslela jsem si: můj bože, proč???
takže tak no.. nebýt mi Tori tak nepříjemná, hodnotím hned jinak, ale takhle to nejde..
alespoň tam byl pár z LGBT komunity, to mě fakt potěšilo :3

Pedruska01
21.06.2016 3 z 5

Svéprávný člověk si na každou věc dokáže udělat nějaký názor, ale buď jsem nesvéprávná nebo k téhle knize jen tak nějaký normální názor nelze utvořit. Asi do 3/4 knihy jsem to brala, že ta kniha není špatná, má svůj pesimistický a zároveň osobitý styl, ale jo, proč ne. Je to něco jiného než standardní klišé, které známe. Člověk pochopil, jak je uvedeno na obálce, že nemá čekat love story, leč doufal. Aspoň k závěru. Taky ta hlavní pointa, tedy Solitaire - hrozně mi to připomínalo asi další 2 nebo 3 knihy dohromady.
Hlavní hrdinka byla fakt psychopat - o tom žádná. Michael, ačkoliv zvláštní postavička, oblíbila jsem si ho a Lucase mi přišlo většiny knihy líto. V závěru jsem nečekala, že Lucase nastíní do takové věci. Byl "hezký" důvod, proč s tím začal, ale pak mi přišlo pitomý ho z toho vymotat a svést mu společnou cestu s Becky. Taky vývoj Charlieho, Nicka i Bena mohl být propracovanější, autorka to mohla více rozvinout. Člověk si musel jen domýšlet, sice to bylo možná jednoznačné, ale proč to tam tedy rovnou neuvést? Poslední 1/4 mě trochu zklamala, proto kleslo i moje hodnocení. Na první knihu od tak mladé autorky, všechna čest, ale mohlo to být propracovanější, aspoň dle mého.

TerraNova
24.05.2016 5 z 5

Připadám si, že pro mě je každá druhá knížka zvláštní. Ne vážně, jak bylo na obalu napsáno: "Tohle není žádná love story." Není. Chvílemi jsem měla pocit, že hlavní hrdinka by měla jít do blázince. :D Vážně, nebo jestli s ní takhle mávala puberta. Rozhodně to není ten typ knížky, kde je kluk a holka a z toho vznikne románek. Je to vážně zajímavá knížka... Děj prozrazovat nechci a nebudu, ale něco na té knize mě prostě upoutalo a můj mozek si usmyslil, že ta kniha se mi líbila a pořád líbí. Na to, že autorce bylo kolem 18 let, když to psala.

CrazyDuck15
21.05.2016 3 z 5

Opravdu mě mrzí, že musím říct, že tato kniha zklamala celé mé očekávání. Přestože jsem se do děje dostala vcelku snadno, byla spousta situací, kdy mě skoro až fyzicky bolela Toriina sebelítost a veškeré přemítání o nespravedlnosti života - nutno podotknou, že hlavně na filozofickou stránku knihy jsem se těšila snad ze všeho nejvíc.
Ale i přes tyto zápory, byla kniha fajn a zpříjemnila mi nejednu chvíli. Ze všech knih, které jsem doposud četla je to takový průměr, za což si u mě vysloužila jen tři hvězdičky. Co ale autorce nemohu upřít je, odlišnost od běžných knih pro teenagery. Jediné co je mi stále trochu proti srsti je, že to je vcelku dost lovestory. Sice ne z hrdinčina pohledu, ale celý humbuk se děl jen proto, že kluk, který byl do ní trochu zblázněný, se ji snažil rozveselit a udělat její dny méně všední.

TerkaM
16.04.2016 3 z 5

Nebylo to zase úplně špatné, ale taky ani to, co jsem přesně čekala. Musím říct, že ze začátku jsem se výborně bavila, jenže jak jsem knihu na nějakou dobu odložila a šla spát a pak se do ní zase pustila, po zhruba dvou sté stránce mi přišlo, že se zbytečně táhla a vůbec... těšila jsem se na tuhle knihu, zvláště pak kvůli blogerskému tématu, ale ve výsledku musím bohužel konstatovat zklamání - zvláště poté, co jsem přibližně rok čekala, až se k této knize dostanu. Ale měla něco do sebe, to ano. Každopádně styl psaní byl super, možná mě spíš iritovala všudypřítomná nenávist hlavní hrdinky... co měla proti knihám?!