Solitaire

Solitaire https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223937/bmid_solitaire-QYC-223937.jpg 3 530 127

Pokud by vás to napadlo, tak tohle není žádná love story. Jmenuju se Tori Springová. Ráda spím a ráda bloguju. Minulý rok – před tím vším, co se stalo s Charliem a předtím, než jsem se musela vypořádat s maturitou a přihláškou na vysokou a faktem, že jednoho dne opravdu budu muset začít s lidmi mluvit – jsem měla kamarády. Všechno bylo úplně jinak, řekla bych, ale to teď skončilo. Teď je tady Solitaire. A Michael Holden. Vím, o co se Solitaire pokouší a Michael Holden je mi ukradenej. Fakt jo. Solitaire je výborný debut devatenáctileté Alice Osemanové, ideální pro všechny, kteří se nadchli pro příběhy Johna Greena či Rainbow Rowellové. Její hlavní hrdinka Tori je cynická až do morku kostí a autentická středoškolačka stejně jako její autorka.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

Solitaire , 2014

Zruza
05.06.2021 4 z 5

Já opravdu nechápu, proč to má tak nízké hodnocení. Doopravdy je to moc milé. Já to přečetla za jednu sobotu. Vyskytuje se tu hlavní postava s depresivními myšlenkami a možná proto se to moc lidem nelíbí, ale já jsem to ocenila. Ano, hlavní zápletka nebyla naprosto dokonalá, ale to nemění nic na tom, že je to špatná kniha. DOPORUČUJI PŘEČÍST!
Trochu unáhlený a divný je i konec, ale myslím, že ničemu neublížím, když dám čtyři hvězdičky. Myslím, že příběh a pocity se autorce povedly, jen moc nevychytala zápletku a děj kolem postav.

Lejčís
07.05.2021 4 z 5

Celou dobu jsem neměla tušení, kam kniha směřuje, a konec mě velmi mile překvapil :) Jako čtení pro dospívající má kniha jistě potenciál :)

MikasaKubickov
06.05.2021 1 z 5

Shrnu to tak že, hned na začátku roku mi přivodila čtecí krizi. Jediná postava, co mě možná donutila to dočíst, byl Michael. Měla jsem ale silné nutkání knihu odložit a už se k ní nevracet.

Amy05
15.04.2021 4 z 5

4⭐️/5⭐️
Jako první bych chtěla poděkovat @booktwins, že pořádali společné čtení na tuto knížku, jelikož nevím, kdy bych se ke knížce dostala (je to hrozně blbý to psát teď, když jsem knížku četla v únoru). Začala bych postavy, hlavní hrdinka Tori mi byla sympatická, protože nebyla pořád jenom sluníčková, a celkově mi byla celkem podobná - pesimista. Michael byl taky moc fajn a oblíbila jsem si ho o trochu víc než hlavní hrdinku. Ostatní postavy byli taky fajn, někoho jsem si oblíbila víc někoho míň. Celá zápletka se Solitairem byla hezky vymyšlená, já osobně jsem tedy uhodla kdo byl ten “zakladatel” Solitairu, a jak on sám tvrdil, potom, už to bylo moc co udělali. Knížka se odehrává ve stejném “světě” jako Srdcerváči, takže se tam objevovali i stejné postavy, např. Charlie, Nick... Celkově vám knížku můžu doporučit a hrozně mě mrzí, že od autorky u nás nevyšli i další knížky, kromě této a Srdcerváči.

rencovav
24.01.2021 1 z 5

(SPOILER) Aneb abych ocitovala (rovnou asi na pěti stránkách zmíněný) výrok vypravěčky tohoto "příběhu": "Co to tady sakra melu?" Když už i samotný vypravěč přizná, že jeho příběh nestojí za nic a těch 330 stránek je v podstatě jeden velký omyl, který snad ani nemusel být vytištěn, tak to přece něco znamená. Proč se mi kniha nelíbila a nemůžu teda dát nic jiného než "did not like it", i když jsem četla už i horší knihy?

Hlavní hrdinka, vypravěčka Tori, je naprosto nesnesitelná. Chápu, asi je prostě pesimistka, asi je zrovna v nějakém špatném pubertálním období, asi má psychické problémy a plánuje sebevraždu a s nikým se nechce bavit a zároveň pořád sebe samu lituje kvůli něčemu. Jo, dobrý, takoví lidé existují a pár jich takových znám a fakt není jednoduché se s nimi bavit. Nicméně to není důvod, proč to bylo tak nesnesitelné. Už jsem četla spoustu knih, kde byl hlavní hrdina pesimista, kde měl psychické problémy, kde téma bylo třeba i docela banální a přesto vás to nějak zasáhlo. Ale víte proč? Protože ve většině takových příběhů jde o to, že ten hrdina nějak roste. Vyvíjí se. Nemusí se nutně uzdravit a být sluníčkář, ale prostě příběh by měl mít aspoň trochu začátek, konec, poselství, zápletku, co já vím. Co jsme dostali tady? Tori kolem sebe neustále kope, vrčí a nadává, všechno naprosto nesnáší a ani neví proč vlastně. Její osobnost bych přirovnala k Belle Swan ze Stmívání. Jo počkat, já zapomněla, tohle přece není žádná lovestory! Ale kdepak, je. Leze vám to na nervy už od prvního setkání s Michaelem, který je naprosto normální a v pohodě, ale všichni si myslí, že je divný, protože tak to zjevně na středních školách chodí? No abych vám ušetřila to trápení s knihou, shrnu to: Tori se s ním baví, nebaví, baví, nebaví. Pořád říká, jak je divný, potom si vynadá, že to ona je divná, ale pořád říká, že on je divný a ona je jediná normální asi. Nebo co. Na konci chce Tori "omylem" spáchat sebevraždu, jo a taky Michaela omráčí a nechá v hořící budově. A on ji pak zachrání a políbí a je to divný a celá škola jim tleská. Jakože lidi před školou. Protože ta školní budova právě hoří, což je mimochodem další věc, která mi na téhle knížce strašně vadila. Ta "dobrodružná zápletka". Začne to tím, že Tori řekne, že škola je nudná a život je k ničemu a hraje, místo učení, hru Solitaire a pořád si u toho říká "nenávidím se". A pak najednou místo téhle hry funguje nějaký blog, je to celý fakt dost divný, nakonec se z žertů, kterým se nikdo nezasmál, stane jakýsi "terorismus" se rvačkami, petardami a podpalováním školy, ale nemá to vůbec žádný význam... pro nic. Teda vlastně jo, Tori se neustále pohoršuje, jak ostatní nic nedělají, jak je všem všechno jedno.. aby vzápětí udělala to samé, našla pro své nicnedělání pár výmluv a pak se za to nesnášela a tím pro to teda asi jako něco udělala.. nebo nevím.
Připadalo mi, že opravdu všichni v tomto příběhu byli divní, měli nějaké psychické problémy, ale tvářili se děsně moudře, jak jen ostatně puberťáci mohou být. Problém je, že se tam kvůli tomu všichni akorát hádali, nic se nevyřešilo a když, tak to vůbec nedávalo smysl a bylo jasný, že to žádný řešení není.

Jediná rozumná postava, když nepočítám pár světlých chvil Michaela Holdena, byla Tořina matka, která se rozhodla ty pubertální výlevy své sebestředné, egoistické a pouze do sebe zahleděné dcery ignorovat a nepodporovat ji v tom utápění se v sebelítosti. Třeba když Tori (poté, co s rodiči celý víkend nemluvila, protože jsou prostě strašně blbí přece) nakráčí ráno do kuchyně a řekne své matce "kde mám sukni do školy? proč není vyžehlená?" a její matka odpoví "Je vypraná. Můžeš si ji vyžehlit sama. Já pracuji." V tu chvíli jsem byla ráda, že aspoň s někým se v tomhle příběhu dokážu ztotožnit.

Abych to shrnula - nedokážu posoudit, jestli je Solitaire dobrá nebo špatná kniha, třeba i v rámci svého žánru. Vím jen, že se mi fakt ani trochu nelíbila, celou dobu jsem si říkala, co je tohle proboha za slátaninu a jak se mi to dostalo do knihovny (to není řečnická otázka, fakt nevím, jak jsem k téhle knize přišla) a taky vím, že jsem už pár YA knih přečetla a žádná prostě nebyla takhle hrozná, nezáživná a zbytečná. No, možná je na čase pověsit mládí na hřebík a přestat si namlouvat, že můžu číst to, co čtou lidi z instagramu. Zjevně mi to nesedlo.

Ajda300
21.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Nemůžu říct, že bych byla zklamaná ani nijak zvlášť nadšená. Naprosto to splnilo to, co jsem od knihy očekávala.
Vím, že spoustě čtenářům vadila Tori jako hlavní hrdinka kvůli tomu jak byla zamyšlená, cynická a trochu divná. Mně to ale nijak nevadilo a naopak jsem si to užívala. Michaela jsem měla ze začátku fakt ráda, ale na posledních padesáti stránkách se z něj stal zatracenej JD ze Smrtících atrakcí (Heathers). Vlastně celá závěrečná scéna se nesla v duchu tohoto filmu. A nejen kvůli té škole. A výbuchu. A otázce sebevraždy.
Celkově mám pocit, že ten konec to vážně trochu zkazil. Bylo to rychlý, musela jsem to číst dvakrát, protože jsem nestačila vnímat a mimochodem - jak se sakra dostali dolů ze střechy?! Navíc to na mě bylo prostě celý trochu moc. Ech. (Ech je myšleno jen na konec.)
Jinak to však byla vážně super knížka. Upřímně jsem si ji přečetla jenom kvůli Srdcervádčům (je tu někdo vůbec z nějakého jiného důvodu?) a byla jsem ráda, že tu byli Nick s Charliem tolikrát zmíněni. Až na ten konec vážně dobrý příběh.

whiolet
13.01.2021 2 z 5

Další úžasne zbytečná knížka.
Když si to shrneme , tak hlavní hrdinka nenávidí vše kolem sebe, školu, rodinu, lidi, ale hlavně nenávidí život sám o sobě. Do toho se celkem zbytečně promítne divný "klub" Solitaire, kolem, kterého se všechno točí, ale je to dost předvídatelný a zbytečný. Chvílemi to zachraňoval jedině Michael, který byl správně na hlavu, jinak to bylo dost o ničem.
Chápu, že když trpíte depresivní poruchou nepotřebujete důvod na to, abyste se zabily, ale očekávala bych tedy hlubší pohled na věc. Tohle bylo strašně jednoduchý.

LittleAvocado
03.11.2020 4 z 5

Knihu jsem koupila ve slevě za nějakých 30,- a rozhodně nelituji. Příběh byl tak jednoduše napsaný, že se kniha v podstatě četla sama a mně to v závěru celkem vyhovovalo. Vlastně to byla docela fajn oddechovka :)

Viky007
24.10.2020 2 z 5

Zpočátku se mi to celkem líbilo, ale postupně se z toho stávala čím dál větší slátanina. Divná knížka. Hlavní hrdinka byla neskutečně na zabití. Nenáviděla všechno a všechny, včetně sebe, prakticky jen přežívala a chovala se naprosto iracionálně. Kdybych v tom hledala psychologii, řekla bych, že měla přinejmenším těžkou depresi, hraniční poruchu osobnosti nebo bipolární poruchu. To by ani tak nevadilo, protože psychické poruchy by neměly být tabu, jen to bylo hrozně vyčerpávající. Konec jsem nechápala. Je mi jasné, že tam šlo o jakési procitnutí a "skryté" poselství, že v životě máme právo na smutek, ale nesmíme zapomínat žít. Bylo to ovšem podané tak nešikovně, že to prostě vyšumělo a já si z toho odnáším jen pocit "co to ksakru mělo být". Škoda, vypadalo to nadějně.

tereza7804
08.10.2020 4 z 5

žádné wau , i tak ale vpohodě, dobrý příběh a dobře se četlo :) 4/5

SakiG
23.09.2020 2 z 5

Za mě horší průměr. Rozčilovala mě hlavní postava, Tori, svým neustálým negativismem bez zjevného důvodu. Prostě všechno je špatně a všechno nenávidí protože...proto. Příběh tak sám o sobě byl jednoduchý a nezajímavý. A ani Michael to nezachránil.

Jirikk
23.07.2020 5 z 5

Mne tato kniha bavila číst a hrdinka Tori mne bavila.. Líbilo se mi prostředí školy, rodinya vse kolem tajemneho Solitaire..
Velmi se mi libily jak přemýšlela o životě Tori, protože to znám.. a líbil se mi její cynismus...

Zajímavý byl konec, to bych nečekal...

an1927
03.04.2020 4 z 5

Jak říká obal knížky,, Tohle není žádná Love story" Tori mi je jako hlavní postava strašně sympatická, na nic si nehraje a její poznámky jsou většinu času buď vtipné nebo s nimi plně soucítím a Michael Holden je přesně ten typ kluka se kterým by jsem se v reálném životě strašně ráda minimálně potkala. Jednu hvězdičku strhávám jenom protože se mi srdce rváči přece líbili o trochu víc.

Anie94
17.03.2020 2 z 5

Po dočtení knihy jsem si upřímně oddechla. Ke čtení jsem se už potom musela nutit. Nelíbila se mi hlavní hrdinka a její pesimističnost a neúcta ke knihám. A koneckonců všechny ostatní postavy mi nebyli sympatické. Celkově se mi příběh nelíbil, měl nevyužitý potenciál. Byl to příběh dost zmatený a často mi unikaly souvislosti. Jediný plus příběhu byl neotřelý námět, který mohl být líp rozvinutý a čtivost knihy. Jediné, co to omlouvá je věk spisovatelky v době, kdy knihu psala. Bohužel.

RemiBlack
02.02.2020 2 z 5

2019/44
Well, není to žádná lovestory, jak se píše na obálce. Ale k čemu mi ta informace je?
Přidávám se k ostatním, kteří jsou po přečtení prostě... zmatení. Co to poslední dobou je za trend, že hlavní hrdina si jede na úplně jiné vlně, někde hluboce v depresi? Mně to nepřijde cool. Kdyby to byl aspoň takový ten 'edukativní styl', kdy se problémy nějak řeší? Ale on si toho u Tori prostě nikdo ani nevšiml. Všichni byly docela mimo a celá Solitaire myšlenka... vlastně taky.
Jeden z mála, kdo to ještě bral reálně byl kupodivu Charlie - jeho linka by si zasloužila mnohem víc prostoru (já vím, Srdcerváči, ale tohle chce ještě něco jiného).
Mám z toho podobný pocit jako z knížky Nesvá (E. Lockhart). Kdy to čtení je fajn, kniha se čte rychle, občas vás něco pobaví nebo zaujme. Ale čím víc jste v tom, tím divnější ten příběh je. Jakože, špatně divný. "Na zdi byl pavouk, otočíte se, už tam není. Kde teda je?" typ divnosti. Ew.
Takže místy se to dalo. Ale celkově prostě ne. 2,5*

KnihomolkaOli
27.01.2020 odpad!

Mám problém s knihami, ve kterých mi vadí hlavní hrdina, čtení je potom neskutečné trápení.. V této knize mi hlavní hrdinka vadila extrémně. Jeden magor vedle druhého a vlastně není jasné proč. Zařazeno mezi přečtené pouze proto, že nerada nechávám něco rozečtené.

Bookmandy
25.01.2020 2 z 5

Knihu jsem četla kvůli tomu, že autorka napsala taky Srdcerváče, které všichni chválí, ale po tomhle mě asi přešla chuť. Zdálo se jen mě, že všechny postavy jsou vlastně psychopati? Navíc se mi zdálo, že to Solitaire, o čemž to mělo být, bylo zmíněno fakt minimálně. Například jednou větou za padesát stran.
Btw jsem ta mladší cílová skupina, na kterou to možná bylo mířeno, ale stejně se mi to nelíbilo. Dvě hvězdy dávám asi za myšlenku.

Ctenar1202
23.12.2019 odpad!

Opravdu?! Jako tahle kniha byla všechno možný, jen ne kvalitní četba...zaujala mě obálkou a anotací, ale je pro věkovou skupinu max. 15 let a to si myslím, že ani ji by to nebavilo....to byl jedním slovem průser. Pardon. Holka, rádoby sarkastická a negativně naladěná, ale ve výsledku by zasloužila pár facek, aby se probrala. Kamarád, kluk, který měl tak zšenštělé chování, že to opravdu lezlo na nervy. Fakt musí být dnešní kluci ufňukané primadony??! Příběh zmatený a konec měl být asi dechberoucí, ale byl to vpodstatě jen těžce slátaný americký konec...už chyběly jen konfety a potlesk

OsolenéKnihy
09.11.2019 5 z 5

Nevím, jak to autorka udělala, ale tato kniha, v níž se děje málo a zároveň všechno, ve mně zanechala spoustu pozitivních pocitů. Tori je úžasná hrdinka s humorem, který mi padl do noty. Svými poznámkami mě rozesmívala nehledě na okolností v ději. A byla mi opět děsně podobná. Odkud asi pramení veškeré pochopení. Líbila se mi postava Michaela, jež byl popisován jako naprostý magor a od začátku jsem chtěla zjistit, jaký je ve skutečnosti. Líbil se mi Solitaire. Líbil se mi Charlie, bratr hlavní hrdinky, který má samostatný komiks Srdcerváče, který si určitě taky přečtu. Prostě nechápu, jak se mohlo stát, že taková kniha skončí v levných knihách, odkud ji mám. Čtivý styl vyprávění, touha odhalit tajemství a humor knihou protkaný způsobil, jak moc rychle mi to celé uteklo. A já už teď vím, že se ke knize vrátím. A pustím se i do dalších knih z autorčiny tvorby.

Kacennnka
04.11.2019 3 z 5

S touhle knihou nesouhlasím v mnoha věcech. Buď jsem ji úplně nepochopila nebo ji ani nechtěla pochopit... Nebo prostě jsem ji četla v blbé době či se bojím si přiznat, že to, co je v ní napsané je vlastně pravda. Každopádně tahle kniha není pro každého. Upřímně si nejsem moc jistá, co se na tom tolika lidem mohlo líbit, ale budiž. Každý je nějaký. Nad Tori jsem si vyloženě málem vytrhala vlasy, jak strašně moc mě štvala. Celý koncept příběhu mě moc neoslovil a celkově jediné, co se mi fakt zamlouvalo byl styl psaní, protože to bylo opravdu čtivé. Dávám tři hvězdičky a pevně věřím, že si kniha nejde své fanoušky.