Solaris

Solaris https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36272/bmid_solaris-vkF-36272.png 4 1056 207

Solaris je vrcholné dílo Stanislava Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

Solaris , 1961

Guepp
07.08.2017

Všude se dočtete, jak je Solaris dokonalé dílo, ale mě osobně moc nezaujalo. Jsem sci-fi nováček a pravděpodobně se nenajde zajem, abych znalosti prohlubovala a poustela se do dalsich knih. Ovsem některé myšlenky si od Lema urcite ponecham.

Jacck
23.07.2017 5 z 5

Solaris mi trochu připomíná Kafku ve scifi kabátku. Vůbec tady nejde o nějaké technologie, jako spíš o naprostou neschopnost domluvit se s inteligencí, která se naprosto liší od té lidské. Většina (špatných) scifi vykresluje mimozemšťany jako antropomorfické tvory, kteří jsou podobní lidem a dá se s nimi nějak dorozumět. Ne tak Solaris. Mimozemšťanem je tu sentientní oceán, který s lidmi komunikuje tak, že začne zhmotňovat představy z jejich nevědomí. Jeden z vrcholů scifi žánru.

Princezna22
23.07.2017 5 z 5

Velice těžká, hodně popisna kniha. Ale úžasná!! Čtení bylo dost psycho, někdy jsem musela přecist odstavec znovu,abych pochopila.. Moc popisku a zkoumání.. Ale naprosto úžasné!!! Já jsem spokojená.. Scifi jak má být.. Paráda,doporučuji

hanak_v_exilu
20.07.2017 5 z 5

Dílo Stanislawa Lema se dá rozdělit do několika témat. Jedním z nich je rozvíjení myšlenky kontaktu lidské a mimozemské civilizace. Z původního optimismu se autor postupně propracoval přes střízlivý realismus, zklamaný pesimismus, až do rezignovaného odmítání porozumění. Solaris je z předestřených vizí asi ta nejdepresivnější a filosoficky nejhlubší. Není to lehké čtení. Nedává nic zadarmo a často jsem se musel zastavit a přemýšlet. Stojí to za to. Závěrečná pointa je patřičně drtivá. A poučná.

slapyd
19.07.2017 5 z 5

Děj se přavaluje jako vlny na moři a vtahuje vás do děje. Chvíli je moře rozbouřené a vy jej fascinovaně sledujete a hltáte každou vlnu, aby se vzápětí uklidnilo a vyvolalo o to prudší vlnobití myšlenek ve vaší hlavě. Vynikající kniha.

Albertos
08.07.2017 1 z 5

Ze začátku to vypadalo jako výborné sci-fi, ale přibližně od poloviny autor zabředl do popisů a jen, kde už se dalo těžko chytat. Najednou zjistím, že jsem o tři stránky dál a absolutně nevím o čem to bylo. A nějak jsem měl pocit, že tomu chybí konec.....

Charlie119
08.07.2017 5 z 5

Mělo to části, které se četly ztuha. Opravdu to bylo těžké spolknout. Potom tu jsou ale takové části, které mi vrtaly hlavou ještě dlouho poté, co jsem knihu dočetl. Je tam takové množství úvah a myšlenek na naši vlastní exitenci i život mimo Zemi, že nad tím přemítám i nyní, když píši tento odstavec. Také příběh hlavního hrdiny a jeho "milé" mi, starému cynikovi, přišel dojemný, a to je co říci :-)

85098211
06.07.2017 4 z 5

Tohle byla opravdu zajímavá (audio)kniha. Sice jsem věděla, že je to kult a klasika v jednom, ale i přesto jsem netušila, co od ní mám očekávat. Byla jsem však docela mile překvapená. Poslech je ale také náročný, v knize je spousta popisných pasáží, na které je nutné se poměrně dost soustředit a které by mohly svou zdlouhavostí i nudit (tak trochu ve stylu Julese Verna). Zvukové efekty jsou zvolené naprosto skvěle a oba interpreti se svého úkolu zhostili na jedničku. Celkově bych řekla, že se jedná o originální, neotřelou sci-fi, která zaujme nejen milovníky tohoto žánru.

witiko
16.06.2017 5 z 5

Opravdu špičková sci-fi neposouvá jen meze technologicky nebo fyzikálně možného, ale také překračuje hranice naší představivosti a lidského porozumění. Právě to se Lemovi v tomto románu podařilo, a proto jde o nesmrtelnou klasiku. Základní téma jeho děl – člověk objevuje daleký vesmír, ale přitom nezná sám sebe, svůj vlastní vnitřní vesmír – je tu podané v té nejčistší a nejpalčivější podobě. To už není jen sci-fi, ale hluboká, zneklidňující filosofie s otevřeným koncem.

Rawen616
01.06.2017 4 z 5

Výborná záležitost. Planeta, jejíž jediným obyvatelem je "živý" oceán, který umí "plnit přání" jelikož je inteligentní a schopný tvořit různé tvary. A tp nemusí být zrovna příjemná vlastnost, když vám například vyrobí kopii dávno mrtvé manželky apod.

vlkodlaq
01.06.2017 4 z 5

Na můj vkus až příliš psycho, jinak dobré čtivo s jasnou pointou.

Diegina
12.05.2017 3 z 5

Když jsem tu knihu četla, bylo mi asi 11 nebo 12 let a popravdě jsem to nedávala, i když jsem do toho šla "ozbrojena" snad vším, co jsem dokázala najít od A.C.C . i jinými díly od velikánů sci-fi. No ale... Přečetla jsem to, stránka za stránkou dávala smysl, ale na konci po dočtení jsem byla zmatena, něco mi zjevně uniklo. Ale neodradilo mě to natolik, abych si to odmítla přečíst někdy v budoucnu. Takže jednoho dne se snad k tomu zas dostanu.

a.r.nick
09.05.2017 3 z 5

Originálně a zajímavě pojatý námět. Fascinovalo mě, jak má autor do nejmenších detailů promyšlený děj a bohatě popsanou tu teorii okolo, ačkoliv je to všechno smyšlené; po přečtení knihy jsem měl ale dojem, že ta planeta Solaris i se všemi podivnostmi doopravdy existuje a že ji vědci už x let zkoumají :). Chvílemi to bylo možná malinko nudnější, ale jak už psal někdo pode mnou, ani tak se nedalo odtrhnout :).

Garak
04.04.2017 4 z 5

Těžká kniha. Ale výborná.

aginecka
24.03.2017 4 z 5

Z knihy mám různorodé pocity. Některé pasáže jsou trochu nezáživné, ale když už jsem začala číst, nemohla jsem přestat. Působila na mě až hypnoticky. Velký plus za plastický popis prostředí i psycha na stanici.

dadako
07.03.2017 3 z 5

Výborných prvních 70% knihy, zbytek už jsem četl jen setrvačností.

kusma
22.02.2017 2 z 5

První polovina knihy mě nadchla a při čtení jsem knihu jen nerada odkládala. Pak se ale něco zvrtlo. Začaly opravdu dlouhé popisy z historie výzkumu planety a i vztahy postav se zvláštně zasekly. Přišlo mi to v mnohém nevěrohodné, částečně nepochopitelné, mnoho nebylo řečeno. Dočítala jsem knihu jen s velkým úsilím. Na pět hvězd ale hodnotím nápad.

amaenium
18.02.2017 4 z 5

Musím říct, že jsem spokojena. Knihu jsem začala číst s tím, že jsem o ní věděla pouze, že se jedná o sci-fi. Příběh se mi velmi líbil a vůbec mi nevadilo, že zde nebyli rychlé dějové zvraty, ale že se příběh spíše táhl. Díky tomu na mě působil příjemně. Je pravda ale, že jsem také měla problém s delšími výkladovými pasážemi, kde se vysvětlovala právě solaristika. Například kapitola Monstra byla pro mě opravu náročná.

stejzyy23
27.01.2017 1 z 5

Obrovske zklamani, docetl jsem to jenom proto abych zjistil ze se vlastne nic nestalo. Pokud mate radi dlouhe pasaze o nezajimavych vecech, ktere vam v budoucim deji budou k nicemu, bude se vam to libit.

Ivan F
20.01.2017 3 z 5

Veľké sklamanie. Tieto dve slová vystihujú moje pocity z knihy, ktorej dej je utopený v balaste opisov symetriád, asymetriád a mimoidov. Toto by som ešte nejako prežil, keby nám autor nepredkladal totálne nezaujímavú fiktívnu teóriu prieskumu Solarisu spolu s menami vedcov. Suchopárna ekonomická teória, pri čítaní ktorej sa dobre zaspáva, tak tá je na rozdiel od románovej reálna a má nejaký význam - avšak čítať ju nebudem, nieto Lemovu fikciu. Podtrhnuté a spočítané, kniha je natiahnutá nuda a tým pádom stráca na atmosfére, ktorá by inak mohla byť naozaj hustá.