Solaris

Solaris je vrcholné dílo Stanislava Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36272/solaris-36272.jpg 4.1736
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Solaris

Astonius

Za mě film lepší.... Úplně skvělý námět to mělo - kdyby se kniha držela jen toho a ještě víc ho rozvinula, byla bych spokojená. Za mě tam bylo příliš nicneříkajícího textu o oceánu a jeho výzkumu a sáhodlouhých pojednání o "historii" plných různých vědeckých termínů a pojmenování - za to jsem tedy autora obdivovala, do jaké hloubky dokázal detaily výzkumu popsat a že ho to vůbec bavilo :-) Tyhle části mi knihu úplně zkazily. Chápu samozřejmě, že tam určité podrobnosti tohoto druhu být musí, ale opravdu co je moc, to je moc.... :-) Hlavní dějová linka byl perfektní psychologický příběh, napínavý, až s nádechem hororu a ocenila bych, kdyby byla právě tato část víc prohloubena a rozvinuta. V tomto směru se mi zdá, že námět nebyl plně využitý.

smazenaryba

Strach. Tajomno. Neznámo. Klaustrofóbia. Lemovi nedokonalí hrdinovia sa zmietajú na hranici šialenstva a zdravého rozumu na mieste, ktoré je neuchopiteľné a mlhavé ako sen. Či skôr nočná mora. Čo ma priviedlo k sci-fi, bol práve ten pocit veľkého vesmírneho neznáma. Niečoho, čo je mimo hranice našej schopnosťi porozumieť. Solaris je toho esenciou.

Kelvinove návštevy v knižnici síce slúžia hlavne ako doplnok, vykreslenie pozadia solaristiky, teda skúmania planéty Solaris, ale koniec koncov len umocňujú celkový pocit z neschopnosti pochopiť, neschopnosť ľudstva vymaniť sa z bludného kruhu veľmi obmedzeného vnímania neprebádaných tajomstiev vesmíru. Už teraz viem, že kniha bude u mňa figurovať medzi najlepšími tohto roku.

Čo minulý rok naznačil Návrat z hvězd, Solaris teraz potvrdil. Začínam byť s Lemom veľký kamarát.

evismaior
06.12.2019

70% - Kdysi jsem viděla film s Georgem Clooneym v hlavní roli a kupodivu tohle je ten případ, kdy mě asi kniha zaujala víc, přestože jsem se k ní dostala až dodatečně. Už ta situace - po dlouhých letech zkoumání chování zřejmě inteligentního oceánu hmoty na planetě Solaris, který dokonce dokáže ovlivňovat složitý pohyb této planety kolem dvojhvězdy, ale s nímž se lidstvu nikdy nepodařilo navázat kontakt, dorazí na již víceméně opuštěnou výzkumnou stanici vědec Kris Kelvin a nalezne dva další přítomné vědce ve stavu počínajícího šílenství. Brzy i on dostane "návštěvu" - věrnou kopii své zemřelé družky Harey, jejíž smrt si dává za vinu a kterou mu zřejmě oceán z nějakého důvodu poslal do cesty tak, že je prakticky nemožné se jí zbavit. Tato poutavá dějová linka, která nutí čtenáře k zamyšlení, kdo a proč by se nejspíš zjevil jemu a jak by něco takového dokázal psychicky přijmout a zpracovat, je bohužel dost často prokládaná sezením hlavní postavy v knihovně a vyprávěním obsahů rozličných knižních děl věnujících se Solaris, což sice jen potvrdilo nezměrnost autorovy fantazie, ale příliš čtivé to nebylo.

Piškotek_123
12.11.2019

Knihu jsem četla v rámci knižní štafety a přiznám se, že kdybych nemusela, odložila bych ji. Bohužel...

michalon
10.10.2019

Mlčenlivý oceán slizu nastavuje lidskému druhu zrcadlo. Lem má dobrou představivost, ale ne dokonalou - lidé používají neutrinový mikroskop, ale stále svítí starýma zářivkama. Každopádně dobrý pokus o upozornění, že život rozhodně nemusí mít nám známou formu.

Ilmatar
03.10.2019

Ta situace byla ohromná. Planeta s vlastním komplexním vědomím a člověk po ztrátě manželky. Kniha o složiosti komunikace dvou odlišných entit.

Teredo
22.09.2019

Vím, že Solaris patří mezi klasiku, ale pro mě má své silné i slabé stránky. Líbila se mi ta atmosféra, kdy se Harey poprvé objevila, ta nejistota, kdo skutečně je a za jakým účelem byla vytvořena, jestli se ukáže jako agresivní nebo přátelská. Na rovinu se přiznám, že popisy Solarisu (tj. tvoření a ničení úkazů, které Solaris vytváří) jsem si nedokázala plně představit. První polovina knihy byla rozhodně lepší a svižnější, historii solaristiky si mohl Lem klidně odpustit, čtenáři to stejně nic moc neřekne. Přesto je atmosféra Solarisi výjimečná a zvláštní, pro člověka neuchopitelná a tajemná, proto i tolik přitažlivá.

dmatej
06.09.2019

Čekal jsem nějaké výrazné odlišnosti od Tarkovského filmu, ale nenašel jsem je, spíš jen drobnosti. Kniha i film na mě působí stejně, stejnou tíží a chápáním i nechápáním lhostejnosti vědců, kteří jsou zároveň živými lidmi, křečovitě se snažícími udržet se při smyslech.

I vědci milují, touží, litují, vzpomínají a sní, hrají si, ví dobře, co je romantika, oproti běžné představě lidí zdaleka ne vždy jde o bezcitné technokraty. Jenže zatímco technokrati s Oceánem nedokáží komunikovat vůbec, pro romantiky je komunikace trýznivá a zoufalá, protože se jim zhmotňují bytosti z jejich dávných vzpomínek, které pokládali za ztracené. Vzpomínky, které jsou někde hluboko vzadu, ale které nikdy nikdo nevymaže - a zdálo by se, že ani nevrátí, jenže ... co teď?

Odpověď mi Lem ani Tarkovský nedal. Dali mi spoustu otázek, které mě nutí přemýšlet.

Leviatan se probouzí
Leviatan se probouzí