Šógun

Šógun https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528985/bmid_sogun-65c6943616641.jpg 5 855 855

Asijská sága série

Kultový historický román Jamesa Clavella rozpráva príbeh anglického kapitána Blackthorna, ktorý roku 1600 stroskotal pri pobreží Japonska a stal sa zajatcom japonských ostrovov. Hneď v prvých dňoch si uvedomuje, že sa dostal do celkom nového sveta. Keď sa stane svedkom prvej popravy či harakiri, pochopí, že pre Japoncov je čiara, ktorá oddeľuje život od smrti, tenučká ako hodváb a aj on ju môže v okamihu prekročiť. Prežíva neuveriteľné dobrodružstvá a dostáva sa do víru tých najprefíkanejších intríg, pretože v stávke je titul šóguna, ktorému sa klania celá krajina. Postupne začína chápať a rešpektovať japonské zvyky, japonský zmysel pre dôstojnosť a zdvorilosť a objavuje krásu a harmóniu japonskej kultúry. Spoznáva krutosť i lásku, vernosť aj zradu a postupne sa celkom menia jeho predstavy o náboženstve, smrti či intimite medzi mužom a ženou.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Shogun , 1975

Nomia
15.03.2018 5 z 5

Asijská sága od Jamese Clavella je skvělá, ale právě Šógun a Gaidžin mě z celé série bavili nejvíc. I když se jedná o extrémně macatou knihu, tak ani chvíli vás nebude nudit, celé vyprávění působí svižně a příjemně.

Clavell nádherně popisuje celý šogunát a tehdejší život v Japonsku, servíruje nám hrozně zajímavé srovnání tehdejších evropských zvyklostí v konstrastu s těmi japonskými. Na Šógunovi je vidět, že to, co někomu může připadat naprosto amorální, ba skoro jako barbarské chování, může být pro být pro jinou etnickou skupinu naprostý standard v chování. Pro milovníky asijské kultury bude tato knih naprostá lahůdka, ze které se budou ještě dlouho tetelit blahem.

Nejen japanofilové a jim podobné existence, ale každý kdo má rád skvělou atmosféru, napínavý příběh a poutavé vyprávění, si příběh skvěle užije a Blackthorna si rozhodně oblíbíte. Japonci jsou prostě velmi specifický národ a stejně tak i celá tato kniha, já jsem si ji rozhodně zamilovala.

Abia
10.03.2018 5 z 5

Vynikající kniha, která se čte skoro sama. Nikdy jsem nečetla žádnou knihu o samurajích a Japonsku, proto jsem byla překvapena celou kulturou a všechno mě zajímalo. Nejvíc mě asi dostalo srovnání čistoty a stravování v Japonsku a v Evropě ve středověku. Pak mě také hodně pobavil přístup k sexu, manželkám a milenkám. A jako vždy - každý národ je přesvědčený, že on je ten pravý, ostatní jsou barbaři a tak je klidně můžeme zabít.

momo01
02.03.2018 5 z 5

Začíst se do Šóguna bylo jako vydat se na dalekou cestu do Japonska. Dočíst Šóguna je jako přijít o přítele, který vás cestou provázel…

Autor v knize přibližuje japonskou kulturu přelomu 16. a 17. století, zvyky, způsob života, rodinné a společenské vztahy, mocenské boje rodů včetně intrik a přetvářek. Dějová linka plyne stále stejným, poměrně vyrovnaným tempem. Postupným nabalováním děje se Clavellovi podařilo zajistit srozumitelnost příběhu a současně neztratit nic na poutavosti. Román ve mně vzbudil chuť dozvědět se ještě více o Japonsku a jeho lidech. (Až tolik, že před chvílí jsem dočetla článek o zenových zahradách).

Další rovinou, která mě v knize zaujala je tolerance k odlišnosti, relativita významu, kdo je barbar a čí morálka je ta správná. Budu se opakovat po ostatních, ale jsem moc ráda, že jsem se do ní i přes velký počet stran pustila a neodkládala jsem přečtení do nekonečna.

kaja77
03.01.2018 5 z 5

Šógun je prostě knížka s velkým K. Neuvěřitelně čtivá (problém donutit se přestat číst) jako holka jsem si musela zvyknout na japonské řešení problémů a krutosti (sepuky a hlavy lítající z krků, střeva deroucí se z břicha apod) ale taková byla doba a zvyky. Co mně velmi zaujalo byly vztahy tchýně vs.snacha. díky díky že nejsem japonečka těch dob

Peleus
05.12.2017 5 z 5

Vyprávěč bere čtenáře do světa feudálního Japonska kolem roku 1600, u jehož pobřeží ztroskotá holandská loď Erasmus pod velením dočasného kapitána a hlavního hrdiny románu Angličana Johna Blackthorna. Cestou zredukovaná posádka je uvězněna na příkaz daimjóa Kašigiho Jabua, jenž se rozhodne využít téměř nepoškozenou loď k prosazení vlastních mocenských zájmů.

Evropané jsou vnímáni jako špinaví barbaři a jejich životy nemají žádnou cenu. Námořníků se tudíž pozvolna zmocňuje svazující pocit strachu. Pouze lodivod Blackthorne má odvahu pokusit se jednat s krutými cizinci, jež mají v rukách jejich budoucnost.

Postupně sledujeme Blackthornův přerod, pochopení dříve odmítaného a občasný vnitřní zápas mezi starým a novým já. Jeho cesta není bez komplikací, útrap a nejedné příležitosti, jak přijít o život. Hlavní hrdina postupně ovládá japonštinu, proniká do tradic a zvyklostí místního obyvatelstva a začíná chápat tvrdé samurajské zákony.

Pozoruhodným je taktéž obraz ženy země vycházejícího slunce. Její bezmezná oddanost manželovi, úcta k dávným tradicím. Zároveň je autorem dobře vylíčen bohatý vnitřní svět takové ženy, celá škála emocí, které musí nosit pod dokonalou vnější maskou. Ostatně pocitům a emocím je v Šógunovi věnován dostatek prostoru.

Román má téměř 1000 stran a je až překvapivé, jak snadno se čte. Zároveň nečekaně zjišťujete, že se na stránkách knihy dotýkáte čehosi tajemného a krásného.

Stále jsem vás nepřesvědčil, abyste se do knihy pustili?! Marš do knihovny!

gigi77
07.10.2017 5 z 5

Četla jsem vydání této knihy I.díl z roku 1991 a další dva díly z roku 1993. Předpokládám, že kvalita překladu nebude tak rozdílná.

Každopádně se jedná o DECH-BEROUCÍ dílo, úžasně vybarvené prostředí a postavy, napínavý příběh, který nepostrádá romantiku a spád. U této knihy se nudit nebudete, věřím :-)

Mindy
03.10.2017 5 z 5

Vynikající, nádherná kniha, dlouho jsem ji odkládala kvůli počtu stran a nakonec mě mrzelo, že už skončila, moc pěkná

Ramiel
26.09.2017 4 z 5

Povinná četba pro všechny, co mají rádi historické, objevitelské, cestopisné romány. Autor velmi čtivě podává obraz japonské společnosti počátku 17. století. Zároveň okrajově i obraz o poměrech v Evropě té doby na základě setkání anglického protestantského lodivoda s portugalskými katolickými misionáři.

Finn69
11.08.2017 5 z 5

Tuhle knihu mám moc rád, četl jsem ji už několikrát. Byla to pro mě taková úvodní lekce do středověkého Japonska, která mě pak přivedla k dalším fascinujícím tlustospisům typu Taiko nebo Musaši.
Rozhodně doporučuji, jak těm kteří se zajímají o středověké Japonsko a samurajskou kulturu, tak milovníkům dobrých historických románů se silným příběhem.
Pět hvězd, jak jinak :-)

PetraDušková
19.07.2017

Přečetla jsem oba díly, aniž bych znala filmovou adaptaci, super zážitek, moc mě mrzelo, že autor už nenapsal třetí pokračování a děj druhého dílu utnul ve zlomovém okamžiku závěrečné bitvy, já bych chtěla vědět, co bylo pak...

petramac
03.04.2017 5 z 5

Výborná knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem. Trochu rychlejší konec. Fakt zajímavé porovnání dvou kultur. Mám zase nad čím přemýšlet ;)

harena
13.11.2016 5 z 5

Skvěléé!!! Jedna z nejlepších a nejzajímavějších knih, které jsem četla. Dávám často 5 hvězdiček, když se mi kniha líbí, ale tady jich potřebuji 6 !!! Těšila jsem se, až zase budu moci pokračovat ve čtení, kafíčko, nohy nahoru a už jsem se ocitla v Japonsku, držela palce Blackthornovi aby mu neuniklo nevhodné slovo či gesto a nešla hlava dolů. I když to se nedá nic dělat, je to prostě karma. Život Japonců kolem roku 1600, jejich rituály, vztah ke smrti, k sebevraždám, k životu, vše se tam dozvíte, napětím i přestanete dýchat. Velice doporučuji a jdu na dalšího Clavella.

hanka.ucitelka
07.11.2016

"Som za" - řečeno s bratry Slováky. Čtěte, mnohé z asijské kultury a mentality pochopíte.

Vendis
20.10.2016 5 z 5

naprosto výborná knížka. Po Králi Krysa jsem si potvrdila že tohle je spisovatel který umí zaujmout. nejraději bych si ji přečetla ještě jednou a myslím že na to v budoucnu dojde.

kacaabba
03.08.2016 5 z 5

O Žaponcích toho moc nevím, ale tato kniha ve mne podnítila zájem vědět více. Užíval jsem si to.

selig
18.07.2016

V tak krátkém textu prozradit rozuzlení tak tlusté knihy, to chce opravdu slušného dementa. Gratuluji k popisu knihy.

lucievach
12.07.2016

James clavell je spisovatel, jehoz dily se prokousavam tezko, ale rada ;)

hedus
19.06.2016 4 z 5

Výborné počteníčko. Doporučuji všem. Určitě se k ní ještě jednou vrátím.

verusinka1
15.06.2016 5 z 5

Knihou jsem byla úplně nadšená, spousta zajímavých zápletek, děj Vás plně přenese do doby, kdy se odehrává kniha.. Hned se pustím do čtení Tchaj-pana..

Karcoolka2210
10.04.2016 5 z 5

Trvalo to síce dlhšie ako som predpokladala, ale konečne som dočítala. Pre mňa osobne veľké prekvapenie a súhlasím s názorom, že táto kniha je jedinečná. 1125 strán v angličtine dalo zabrať, ale stálo to za to. Anjin-san John Blackthorne zažil jedno neuveriteľné dobrodružstvo a ja ako čitateľka som všetko prežívala s ním. Odvaha a oddanosť Mariko-san, nuž, bola to žena ako sa patrí. Lord Toranaga, nuž ten bol riadne múdry a šikovný beťár, ktorý prekábatil aj mňa. História zmiešaná s tvorivosťou autora a výsledok je jedna riadne vydarená kniha. Môžem len a len odporučiť. A pre milovníkov Japonska a jeho kultúry, je to ozaj informatívny príbeh. AJ