Smrt obchodního cestujícího

Smrt obchodního cestujícího https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39184/bmid_smrt-obchodniho-cestujiciho-uNp-39184.jpg 4 178 26

Jedno z nejvýznamnějších děl americké dramatiky 20. století je kritickým pohledem na moderní zkomercionalizovanou společnost. Příběh rodiny postaršího obchodního cestujícího, která ztrácí kontakt s realitou. Hlavní postava Willy Loman žije v iluzi dokonalosti a nepřipouští si, že věci už nejsou jaké byly nebo jaké by si je přál. Seznamte se s nevyzpytatelnou pomíjivostí lidského úspěchu a popularity.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Death of a Salesman , 1949

Gooverka
20.03.2013 5 z 5

Jak už tu někdo poznamenal - nadčasové dílo! Mnoho "mouder" z knihy vnímám dneska plnými doušky. Honba za postavením, nalhávání si věcí sám sobě i ostatním. Přechody z minulosti do přítomnosti byly také nadčasové, prostě moderní hra se vším všudy, která předběhla svou dobu

monii
13.09.2011 5 z 5

Je smutné, uvědomit si, jak může skončit náš americký sen. Jak se z úspěšného a uznávaného člověka stane obyčejná troska, která žije ve svém zidealizovaném světě, falešném snu, který jej připraví o všechny krásy života.
Příběh je vesměs smutnou ukázkou pachtění se za penězi a slávou. Willy je typ člověka, který uznává zásady, kdysi dané závazky, takže je trochu paradoxní, že si jako obchodní cestující neuvědomoval, že na přátelství a důvěru se v tomto světě už nehraje. Při tom jeho naivním pohledu na svět ve čtenáři nutně budí soucit, který ale okamžitě přebíjí rozčilení a typické „má, co chtěl“, když se jeho počínání a postoje promítnou do výchovy jeho synů. Pomíjivé statky a zásada oblíbenosti, díky které lze prý dosáhnout všeho, byly pravidelnou dávkou výchovných lekcí, často provázené myšlenkou, že pro slabochy tu není místo. Laický úsudek čtenáře, jaké taková výchova může nést ovoce, pak autor ve svém díle jen potvrzuje.

WEIL
15.08.2011

Kniha nic moc, ale film - nedávno natočený - na něj lidi chodili, propadákem se nestal.

Remarqua
29.07.2011 5 z 5

Vynikající a nadčasové dílo.

Stammel
02.02.2011 5 z 5

Drama formálne rýsuje hlavní témata: konfontaci reality se sférou snů a vzpomínek. Duševně vyčerpanému cesťákovi Willymu začínají do života pronikat postavy z jeho idealizujícího a idealizovaného mládí a konfrontují ho s životní pravdou. Ta je ve Willyho případě velmi smutná a tematizuje tak nelehký úděl obyčejných lidí, odsouzených k neproražení ve světě. Jenže spíše než obviňováním systému z nedostatečného zabezpečení všech společenských vrstev, je obviněním z všudypřítomného tlaku na povrchní ekonomickou úspěšnost. Tlaku, pod nímž průměrný chlapík Willy Loman upadne do tragické životní lži.

Protikladem k Willymu je jeho syn Biff, který se nechce nechat strhnout konformním kariérismem, a kterého intuice táhne k životu skromnému, pokornému, nicméně s velkou pravděpodobností šťastnějšímu.

Nejsilnější postavou je ale Willyho žena Linda, která jednoznačně vidí absurditu Willyho počínání i rodinných sporů. Jejím zcela oprávněným imperativem je láska a soucit: ona je nejhumánnější silou ve hře s několika nesmírně silnými momenty, při kterých její vnitřní síla strhává (například při apelu na soucit svých synů).

Je to hra plná skvěle vykreslených postav, která jako jedna z mála dokázala zachytit, jaké drama může prožívat člověk 20. století. Rozhodně bych ji nenazval levicovou, to je pojem hodně netrefený a příliš omezený na postižení její atmosféry a sdělení. Je to spíše hra humanistická. A je nádherná.

Okřídlená li
19.11.2010 3 z 5

Nečetlo se mi to vůbec dobře, ale mělo to myšlenku. Vadil mi Willy, vytáčel mě Biff a zuřila jsem u vlezdoprdelky Bernarda.... Není to knížka, kterou bych si přečetla znovu.

zfilmováno americká literatura rodina seberealizace odcizení sebepoznání, sebepoznávání Pulitzerova cena

Arthur Miller
americká, 1915 - 2005
2009  79%Smrt obchodního cestujícího
2009  87%Čarodějky ze Salemu
1971  80%Všichni moji synové
2010  74%Pohled z mostu
1966  86%Ohnisko nenávisti

Kniha Smrt obchodního cestujícího je v