Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3854 653

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

Tvefisto
15.07.2016 5 z 5

Je to skvělá kniha se strašným příběhem. Četla jsem ji několikrát. K tématu nacismu, druhé světové války nebo koncentračních táborů jsem toho přečetla a viděla víc než dost, ale nikdy mě nepřestane udivovat zrůdnost a rozsah všeho zlého.

Monika_cz
09.07.2016 5 z 5

Musím říct, že knih si skutečně vážim a nikdy bych je záměrně nepoškodila, když jsem se však dostala na konec knihy Smrt je mým řemeslem, chtěla jsem rozdělat oheň, knihu do něj hodit a dívat se, jak hoří. Neudělala jsem to, ale musím říct, že jsem o tom skutečně uvažovala. Nicméně kniha je dobře napsaná a hezky se čte. Je velice zajímavé sledovat myšlenky a pochody té druhé strany, která většinou nebývá tou hlavní. Opravdu úžasná kniha, ale velice zvláštně se čte. Nejhorši pro mě asi byla tato část: "Zabil jste tři a půl milionu lidi!" Požádal jsem o slovo a opravil ho: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl milionu."

MajlaMorgan
29.06.2016 5 z 5

Zpočátku jsem s ním i nějak cítila.Přece jen ta výchova bez jakéhokoliv citu a vymývání mozku...Jakmile se ale kniha překulila přes polovinu,začínala jsem být nesvá,je psaná velmi syrově,věcně. Několikrát jsem ji musela odložit a myslela jsem,že to snad ani nedočtu. Měla jsem husí kůži, zvedal se mi žaludek,nedokázala jsem pak spát. Nedokážu pochopit,jak někdo může být schopný takových zvěrstev...Hluboce mě zasáhla a děkuju,že jsem se narodila v dnešní době a nemusela tohle zažít.

Joges
12.06.2016 4 z 5

Na pozadí osudů fanatického Langa & Hösse ubíhá tehdejší válečné období a vznik holocaustu. Krutost, strach, hrdinství i zbabělost jsou pak atributy postav této knihy. Merle píše bravurně, dobře, je to samá přímá řeč, dialog, monolog, čili rychlý posun vpřed, ovšem žádné příjemné čtení to není, román je předvídatelně smutný i deprimující, na druhou stranu je ale dobře, že kniha vznikla, zapomínat by se nemělo...

Jodgo
06.06.2016 4 z 5

Netvora Rudolfa L. podla predslovu vraj stvorilo "militaristicke prostredie hitlerovskeho Nemecka", no moj doejm bol skor taky, ze Rudolf bol pošuk uz od detstva a jeho pošahany otec na tom mal urcite vacsiu zasluhu, nez nacisticka ideologia. Paradoxne sa mi zdalo jeho spravanie, v dobe ked bol dostojnikom SS ovela rozvaznejsie (rsp. menej psychopaticke) nez po cely zvysok deja.
Co sa knihy ako takej tyka, uvodne kapitoly/roky ma prilis nezaujali, cim bol vsak hlavny "hrdina" starsi, stavala sa kniha zaujimavejsou a od doby kedy sa stal dostojnikom SS som stranky hltal. Psledna cast knihy sa mi vsak zdala odflaknuta, kym v (pre mna) menej zaujimavych etapach Langovho zivota sa autor rozpisoval, tak od doby ked bola "Zvlastna Operacia" vlastne len zahajena preskakuje hned k poslednym mesiacom existencie nacistickeho Nemecka. Obrat vo vojne, rozvrat Tretej Rise, s nim spojeny zanik taborov, nasledne zajatie a sudny proces zhrnul na par stranach. Skoda, no aj napriek tomu to bolo dost dobre citanie.

aneta3874
06.06.2016 5 z 5

Nechcete takovou práci! Na druhou stranu se potřebujete uživit. Jste člověk, který poslouchá a jeho život je na plnění příkazů založen. Nesmí vám vadit puch rozkládajícího se lidského masa ani fakt, že jste vlastně sám vrahem. Je to práce! Při čtení knihy jistě pochopíte část hlavního hrdiny a budete vděční za to, že jste tohle nemuseli podstoupit. Protože ruku na srdce, zachovali byste se jinak?

Crowley
26.05.2016 5 z 5

Kategorie klasické četby je pro mnoho z nás strašidelné odvětví. Někdy jde o složitost někdy o strach z toho, že to prostě bude nuda. Přesto jsem se na opakované doporučení dostal k této knize s mírnou skepsí a nehodlal jsem si nic zjišťovat. Očekával jsem prostě další příběh o utrpení a zrůdnostech, které se v minulosti stali. Jak já se mýlil...
Jednoduše řečeno. Tohle není obyčejná kniha. Nepodobá se to ani žádnému filmu na který bych si vzpomněl. Jde o jiný pohled a odvážnou myšlenku, s kterou autor přišel na téma utrpení za druhé světové války. Převážně se pojednává o otázce, kdo je vlastně oběť? Říkal jsem si, že mi nikdy v životě nebude sympatický Hösse a už vůbec nikdy bych ho nepochopil. Jak by ho mohlo něco omlouvat? Odpovědi na tyto otázky nejsou zdaleka tak jednoduché. Naprosto vše má dvě strany a čtenář se vžívá do utrpení ne jen židů, ale i zastáncům nacismu. Při čtení začnete pozvolna chápat, proč to udělal. Nejde o cítění sympatii nebo předhození jasné omluvy pro tyto činy. Jde o to, že lidský duch se dá snadno zlomit. Pokud je zlomen už v dětství, tak se spravuje velmi těžko. Lang prostě plnil rozkazy, protože to pro něj znamenalo řád a jistotu.
V knize nenajdete žádné pasáže, které by se dali popsat jako klasické citové vydíračky. Naopak. Vše je tak bezcitně podáno, že právě to vám přijde nejvíc šokující. Sami se totiž přistihnete, jak vás nešokuje to celé utrpení a to vás právě nakonec šokuje. Tohle mě nejvíc překvapilo. Byl jsem šokován tím, jak nejsem šokován. Šokující, že?
Kniha se strašně těžce popisuje. Má v sobě mnoho úvah, které nejsou jasně patrné. Musíte se nad ní zamyslet a brát ji tak, jaká je. Z pohledu druhé strany.
Tohle vše je psáno ich formou, která jako jediná tuto situace zvládá. Autorův um a cit pro stvoření něčeho takového mě nadmíru překvapil. Několik dní budu ještě o knize přemýšlet. Jedno je však jasné. Válka nikdy nemá žádného vítěze. Všichni jsme poražení.

Markettka00
26.05.2016 3 z 5

Kniha je desiva sama o sobe a svem pribehu, ktery vypravi. Nektere pasaze zivota 'kata' jsou zbytecne rozcourane, ale zaver vas bude desit a budete mit nutkani zjistit si o tomto netvorovi na Googlu vice nez je v knize. Ja osobne ho mela v hlave par dni s jednou otazkou-jak tomu mohl skutecne verit?!

maryinka
23.05.2016 5 z 5

V životě jsem nečetla děsivější knihu a pevně doufám, že nikdy ani nebudu.

lea25
07.05.2016 4 z 5

Jako dítě by ho člověk litoval,snad i chápal.Výchova bez trochu citu v kombinaci s vymýváním mozku.Od roku 1942,to už bylo čtení s hubou dokořán.Hrůza,hnus,děs!Tohle vidět na vlastní oči,mám noční můry do konce života.

deynna
02.05.2016 4 z 5

Silná kniha. Hodně silná, Z některých pasáží mi bylo zle. O to víc, jak neosobně a věcně byly napsané. Člověka to přivádí na myšlenku, kde jsou vlastně kořeny zla... Znepokojivá četba!

misssicccka
28.04.2016 3 z 5

Přemýšlím teď o tom, do jaké míry je možné takové lidi litovat. Lidi, kteří byli vychováni k tomu plnit rozkazy za každou cenu, protože jedině ten, kdo jim tyto rozkazy dal, je zodpovědný za jejich realizaci. I tak se dá vysvětlit to, proč jsou někteří lidé zrůdy nevážící si toho nejcennějšího, co každý z nás má - života.
Silný příběh o slabém člověku. Pro mě ale velké zklamání. Merle je můj oblíbenec, ale tato kniha moje oblíbená nebude. Nemůžu si pomoci, ale pro mě bylo čtení do určité míry utrpení.

mi-380
18.04.2016 5 z 5

Velmi silný zážitek, který se dá jen těžko popsat: voják, který plnil rozkazy, fanatik rasismu. Skvěle převyprávěná autobiografie o zrodu a vývoji muže, který vyměnil svou víru v Boha za víru v Německo. To fašistické Německo, kde se za Hitlera dostali do vysokých funkcí hned dva Rudolfové Hessové. Jedním byl záložní vůdcův nástupce Rudolf Heß a druhým antihrdina této knihy Rudolf Höss, výborný organizátor, muž, který poslouchal rozkazy, pro národ se vzdal svého svědomí a zrůdné "technické" problémy v Osvětimi řešil s pověstnou německou důkladností.
100 % (1607 hodnotících, 93 %, 21. nejlépe hodnocená kniha).

čef
12.04.2016 5 z 5

V dětství zbavený sebeúcty a vlastní vůle nachází hrdina románu jediný smysl ve fanatickém plnění rozkazů a umírá aniž by opravdu žil svůj život. Čest, poslušnost a vlastenectví jsou potom snadno zneužity na něco extrémně hnusného a nelidského. Hodně odporný příběh, hodně mistrovsky napsaná a výjimečná kniha.

jan5352
05.04.2016

Četl jsem asi desetkrát, strašnej nářez. Nic jiného o tom asi nemá smysl říkat. Všichni si to přečtěte.

Nikolka001
03.04.2016 5 z 5

Velice čtivá, ale obsahově smutná kniha. :-)

Makaveli
03.04.2016 5 z 5

Vzala mi dech, prostě husí kůže... Prostě jak s člověkem zachází jako s položkou.. Nemám slov... Hodně jsem si při čtení vybavoval "Jiskra života" od Remarqua

Chloe.leknin
02.04.2016 5 z 5

Pro mne to byl zcela nový pohled na problematiku židovské otázky a koncentráků. Beletrie, kterou jsem doposud k tomuto tématu četla, byla z pohledu vězňů, pronásledovaných. Ukazovala zevnitř zavšivené baráky, bídu, hlad... zde jde o zcela nový pohled. Sledujeme životní příběh jednoho Němce, který dal zavraždit 2,5 milionu Židů, a přece jsem se v některých momentech přistihla, že s hlavním hrdinou v jistém smyslu soucítím, "sympatizuji" a snažím se ho pochopit. Jeho myšlenkové pochody a psychika jsou perfektně popsány a i mlčení je v jeho případě charakteristikou. Příběh muže, manžela,otce, vraha, Němce.... Silné čtení, které ovšem zhltnete jedním dechem.

kocourjulie
29.03.2016 5 z 5

Mám ráda knihy Roberta Merleho, je v nich tolik látky k přemýšlení o lidstvu a lidech... a fanatismu.
Přitom jsou napsané tak mistrně, že lehounce, nenásilně vtáhnou do děje a jste chycení do pavučiny, která vám nedá spát. A z které se už nikdy nevymotáte, protože ta hrůza zaleze do morku kostí. Protože tohle se opravdu stalo a nepochybuju, že se to kdykoliv může stát znovu.

Antares
28.03.2016 5 z 5

Nespomínam si, či som pri čítaní nejakej knihy mala takúto depresiu. A normálne ma obchádzala hrôza. Už na začiatku, pri popise Rudolfovho detstva, som tušila, že z toho vylezie niečo fakt obludné. Brilantne napísané, no neviem si predstaviť, že by som to niekedy išla čítať znovu... Lang rozhodne bol psychiatrický pacient a obluda a asi nič na svete nepostačí na ospravedlnenie toho, čo vykonal. Vlastne som rada, že kniha mala pomerne rýchly koniec, pretože ja mám dosť..