Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3861 3861

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

J.angel
22.03.2013 5 z 5

Tato kniha patří mezi ty, které by si měl přečíst každý. Až neuvěřitelné zobrazení skutečnosti, ve které Lang bez mrknutí oka a beze citu, plní hrůzostrašné rozkazy dostavající od svého nacistického velitele.
Kniha, při které Vás bude mrazit ale nebudete ji chtít odložit. Na jednu stranu je to neskutečně zvrácené, ale na druhou stranu velmi zajímavé číst myšlenky a kroky toho, kdo má všechnu tuhle hrůzu na svědomí.

Laco Maco
20.03.2013 4 z 5

Jednoducho napísaná kniha ale dobre. Len pre silne povahy.

syvritos
16.03.2013 5 z 5

Kniha ve mně znova probudila "zájem" o tématiku koncentračních táborů za 2WW.... po několika letech bych se znova jela podívat do Osvětimi a Březinky, chci shlédnout dokumenty o Hössovi a Himmlerovi, znova se podívat "aspoň" na Schindlera a Kateřinu Horovitzovou.
Skvělé čtení o hrůzných praktikách v hrůzné době.

avel
14.03.2013 5 z 5

Tato kniha je neuvěřitelným nahlédnutím do chladných myšlenek Rudolfa Hösse. Je až neuvěřitelné, co člověk udělá z důvodu rozkazu a nepřipouští si důsledky svého jednání. Kniha je velmi surová a brutální (některé scény jsou děsné), ale je naprosto jedinečná svou formou. Oddosobnění Hösse při plnění příkazů je neuvěřitelné. (On ty lidi přece nezabil, jen vymyslel nejlepší a nejpreciznější způsob, jak je zlikvidovat. A to byl rozkaz- zodpovědnost on za to nenese).
Jen mi chyběla informace, kde Merle k informacím přišel. Předpokládám, že z výpovědí Hösse z vězení, ale je to jen předpoklad..

Tyrkys47
14.03.2013 5 z 5

Co k této knize dodat, snad jen to: ať se historie neopakuje.

Při čtení této knihy se mi honily hlavou různé myšlenky a pocity úzkosti. Přemýšlela jsem, jak toto může někdo dopustit.

Pár vět v knize mě zaujalo natolik, že zůstanou v mé paměti ještě dlouho, možná napořád. Dovolím si je citovat:

Ten ďábel, to nebyl ďábel. Byl to žid.
Pochopte, myslel jsem na židy jen jako na jednotky, nikdy jako na lidské bytosti. Soustřeďovat jsem se ne technickou stránku věci.

Na závěr bych chtěla napsat: Rudolf Lang byl oddaný pracovník, co chtěl plnit rozkazy na 200% Bohužel!!!

Tinuse
07.03.2013 5 z 5

Tuhle knihu by si měl přečíst snad každý. Neuvěřitelně šokující popis "vzorného nacisty" Langa, který pouze jen plnil úkoly a kterákoliv pasáž v knize vás nikdy nepřestane překvapovat, na nic si tam nikdy nezvyknete a hlavně konec je také úplně k neuvěření.

Ivaver
05.03.2013 5 z 5

Po přečetní téhle knihy jsem měla pocit, že můj čtenářský vkus hraničí s masochismem...Bylo mi strašně a dost dlouho se mi o tom zdálo. Kniha se četla jedním dechem i ve své hrůznosti. O tomto období jsem přečetla hodně knih, ale tohle byla tedy fakt síla....Souhlasím s názory níže, také bych knihu zařadila jako povinnou četbu pro středoškoláky...Nesmíme zapomenout!

kattyV
17.02.2013 5 z 5

Je to jedna z tak silných až drásavých knih, že ji nedokážu číst podruhé.

haWranka
14.02.2013 5 z 5

Mráz mi běhal po zádech od začátku do konce.

Radimos85
14.02.2013 4 z 5

Hoessova kniha je sice zvláštně v první osobě bez velkých emocí napsaná,ale umožnila mi poznat nelehkou dobu ve které žil (bída,hlad).Na jednu stranu přisná a při tom zvláštní výchova ze strany otce,vedla Hoesse aby plnil zadané příkazy velmi pečlivě.
Potom se ani nedivím že dobrovolně narukoval do armády a byl v prostředí kde to pro něho mělo smysl a řád.Sám si myslím že po prvotních uspěších z fronty,měl o trochu vyšlapanější cestu k jeho karieře.Sice jen poslední třetina knihy byla o jeho působení v Osvětimi,je pro mě zahadou proč Hoess,když psal o svém celém životě,vůbec do knihy nazakomponoval Adolfa Hitlera,jako by ho osobně vůbec neznal.Vždyť právě Hiler osobně diktoval Hoeesovi knihu (Mein Kampf).Rudolf Hoess se sám nikdy necitíl být za tyto
zvěrstva odpovědný,místo toho tvrdil jako většina SS,že jen plnil zadané příkazy Himmlera,který se potom otrávil a Hoess to bral jako neuvěřitelnou zradu vůči jeho osobě.Paradoxem je že byl pověšen na vlastní šipenici,kterou nechal vybudovat.Jediné co dokazal uznat bylo že vyhlazovaní židu byly chyba,ale jenom taktická.

ohajek
11.02.2013 5 z 5

Težko této knize něco vytknout.
Snad je to, že není fikcí.

sivrab
09.02.2013

tahle knizka me fakt dostala je neuveritelny co se tady odehravalo a delalo s lidma 5 hvezdicek je malo vrele doporucuju jednim dechem to prelouskate milujte sve deti

luci.lusa
08.02.2013

Tato knížka nám otevírá oči a vidíme jak to bylo v dobách fašismu a nacismu. Nelidskost, zvěrstva ...

Leskodka
07.02.2013 5 z 5

Tuto knihu vážně doporučuji si přečíst, velmi zajímavá, čtivá, jedna z knih, na kterou se nezapomíná.

Flooper
06.02.2013 4 z 5

Tak přátelé, tohle je strašně zajímavá knížka. Největší zajímavost a zároveň zákeřnost tkví v tom, že ač dělal Rudolf Lang obrovské zvěrstva, měl jsem pro něj určité pochopení. Je to strašné, hambím se, ale danému pocitu jsem se nemohl ubránit. Nakonec mi Rudolfa bylo aj docela líto a to, nikdy autorovi neodpustím !

Zidanek
05.02.2013 5 z 5

Dlouhou dobu jsem se odhodlával k jejímu přečtení a musím říci, že nelituji. Knížka detailně vyobrazuje situaci v koncentračních táborech za 2. světové války, na které musel hlavní hrdina dohlížet. Je zde přesně vidět jak se dá člověk člověkem zmanipulovat a zfanatizovat. Z takřka normálního kloučka se stává zabijácká bestie, která to neděla ze své vůle ale z poslušnosti, protože je učen od mládí plnit rozkazy. Hodnotím rozhodně nejlépe :)

meinita
02.02.2013 5 z 5

neskutečný příběh-přečteno za jeden večer...nejvíc mrazí postupné znetvořování osobnosti, a až na samotném konci jsem si uvědomila, jakou značnou mírou k tomu přispěla výchova jeho otce. příkazy a jen příkazy. příběh pracovitého člověka narozeného ve špatné době. za socialismu by byl jistě dělníkem roku. za kapitalismu milionář.

playada
22.01.2013 5 z 5

Roberte, Roberte. Tys mi dal. Jsi génius. Dávám Ti pět bodů, ale dala bych Ti třeba i deset. Ale pak bych Ti musela nějaké strhnout za ty bezesné noci a sny o mrtvolách. Ale neudělám to ;-).

brabofka
19.12.2012 4 z 5

Kdyby člověk nevěděl co se všechno událo za 2.sv. války, tak by si myslel, že čte nějaký až sci-fi román z nedávné minulosti. Působilo to na mě až nepředstavitelně. Že o těch lidech přemýšleli jenom v číslech... Každopádně, doporučuji přečíst následně i třeba Treblinku od R. Glazara aby si člověk mohl udělat názor z obou stran pohledu.

JitkaJak
20.11.2012 5 z 5

Hodně dobrá, velmi silná kniha. Suché vyprávění v první osobě je geniální, člověk má strach, aby se tím příšerným chladem, který z něho čiší, nenakazil.