Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3845 652

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

Cureboy
31.07.2014 5 z 5

Co jeste k tehle knize dodat... Mozna takovych zcela vecnych, pragmatickych a ideologii svych vudcu vericich lidi bylo ve Wehrmachtu, SS a tehdejsi nemecke statni sprave mnohem vic: proto tato masinerie mohla take tak dobre a dlouho fungovat. Rudolf Höss musel byt pro Nemecko te doby idealnim clovekem. Nemeli bychom nikdy zapomenout, ze i to je lidsky projev a i s tim musime pocitat pri obrane toho, co je pro nas svate. Vsechno to zacalo velmi nenapadne, jako ostatne vetsina zleho, ceho se clovek ve svych dejinach dopustil. Nad malokterym pribehem jsem se tak zamyslel. A nad malo takovymi pribehy si uvedomuji jak moc je nas svobodny zpusob zivota ohrozeny. Vyborna kniha.

alis1
29.07.2014 5 z 5

Opravdu perfektní kniha! Úžasné, jak autor dokáže člověka vtělit do tak pozoruhodné osobnosti... Vzhledem k jeho dětsví a výchově rozumím spoustě věcí, které později dělal... Řád a disciplína byly jediné dvě věci, které Rudolfu Langovy dávaly smysl. Zajímavé, podívat se na válku z té druhé strany.

tanuki
21.07.2014 3 z 5

V příběhu se objevuje a mizí velká spousta poměrně ploše vykreslených postav, které sice disponují jménem, ale nikoli nějakou charakteristickou vlastností, obličejem, osobitostí. Jedinou výjimkou je snad Himmler. Kniha skvěle ukazuje německý sklon k organizovanosti, poslušnosti, respekotvání autorit a nadřízených. Zvláště je to vidět ve chvíli, kdy Rudolf padne do zajetí a nestačí se divit, jak se američtí vojáci chovají ke svým důstojníkům. Laxně a bez respektu. Nechápe, jak s takovou morálkou Američané mohli porazit skvělé německé vojsko.
Co se konečného řešení týče, zabývali se Němci pouze technickou stránkou věci. Lidé byli považováni za jednotky, které bylo nutné zpracovat, ošetřit. Svědomí zde nemělo žádné místo. Ale i na německé straně se našli vojáci, kteří na provádění tak strašlivých příkazů neměli žaludek.
Rudlof měl ale ve svém svědomí jasno. Rozkaz je rozkaz. Ať je jakýkoliv, je nutné ho uskutečnit s maximální efektivností a pečlivostí. Vykonavatel rozkazu nenese za jeho důsledky žádnou vinu. Zodpovědný je pouze ten, kdo rozkaz vydal.

Valyk
11.07.2014 4 z 5

Věrohodný pohled na věc z druhé strany. Cítil jsem tu obecně známou souhru německé nátury, dobových okolností a hospodářské situace - prostě hlavní faktory nástupu nacismu a posléze konání zvěrstev 2. sv. války. Konec (soudní proces) se mi moc nezdál. Byl popsán tak, že vůči Langovi panoval příliš zaujatý postoj. Nikdo ať mě nepodezírá ze schvalování čehokoliv, ale jestliže se celou knihou vykresluje povaha člověka, získáte k němu nějaký vztah, takže jsem mu na konci přál spravedlivý proces.... Samozřejmě se musí čtenář připravit na otřesné scény z Osvětimi.

aloizek
03.07.2014 5 z 5

Hrozivé, jak mě bez mála 300 stránek v kůži Roberta Langa dostalo k tomu, abych při čtení přemýšlel o Židech jako o "jednotkách" ... úžasný náhled do psychologie chladného masového vraha, kterého nezajímá nic jiného, než plnění rozkazů. 5/5

xxiixxi
23.06.2014 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Je skutečně zajímavé podívat se do koncentračních táborů z jiné perspektivy a seznámit se s životními osudy jejich velitele. Z knihy přímo tryská až chorobný nacionalismus, díky kterému se někteří jedinci dokázali změnit v monstra... Měl by si to přečíst každý, nechápu, proč se tomu někteří lidé vyhýbají, přitom před touto minulostí nesmíme zavírat oči.

lucie.8
19.06.2014 5 z 5

Výborná kniha, příběh mě nadchnul. Doufala jsem, že si jí vytáhnu u maturity.

Claire
03.06.2014 5 z 5

Kniha plná zmatených pocitů, krutosti, oddanosti muže, jenž byl NĚMCEM a udělal pro NĚMECKO naprosto vše.

Strhující příběh, psaný s jakousi mírou odměřenosti, takže Vás příběh nepohltí, tak jako příběhy oněch židů, ale zato Vás překvapí svou pravdivostí a krutostí.

Moňa69
29.05.2014 4 z 5

Oceňuji jiný úhel pohledu. Doposud se ke mě dostaly jen knihy s opačnými hlavními hrdiny; s vězni, židy, českými statečnými bojovníky, a na rozsáhlejší a odbornější publikace, které hodnotí stejnou situaci z té druhé strany, zatím z hlediska znalostí nedosáhnu.
Nechci se tímto nikoho zastávat, ale v této knize je pěkně vidět, že i ve zdánlivě normálních a spořádaných lidech dřímá semínko zla a jen čeká, až jej nějaká demagogie či životní situace probudí k životu. Možná nebýt války a tezím od podstaty zkažených lidí by se z Rudolfa a ostatních nikdy nestali šílenci páchající neskutečná zverstva na lidské rase ve jménu rozkazu shora a čistého Německa. Či spíše by se u nich tyto sklony neobjevily. Dnes už je těžko rozeznat, kdo v sobě toto semeno zla má a kdo ne, proto doufám, že už nikdy nenastane situace, která by toto prověřila. Nikdy nevíme, kolik takových Rudolfů kolem nás žije:(

"Zpočátku jsem měl nepříjemný pocit, ale ten se postupně docela ztratil. Myslím, že to bylo nutné."

Corell
29.05.2014 5 z 5

Neuvěřitelný příběh a pohled tzv. "z druhé strany". Ráda čtu knihy o druhé světové válce, bojím se však, že žádná jiná už tuto nepředčí....
Rozhodně stojí za přečtení!

katallinka
28.05.2014 5 z 5

Kniha obsahovala dost děsivé věci, takže jsem knihu chtěla několikrát odložit pro lepší spánek. Nakonec jsem ji dočetla a jsem za to ráda, je totiž velmi zvláštní se na ty hrůzy holocaustu podívat i z druhé strany. Proto bych ji všem doporučovala.

Foolinrose
26.05.2014 4 z 5

Náročná knížka, kterou by si měl asi každý přečíst. Dlouho se mi pak špatně spalo, jak jsem na ty hrůzy pořád musela myslet.

tomkoutsky
19.05.2014 4 z 5

Velmi zajímavá kniha a hlavně pohled na problematiku německa "z druhé strany".

sioux
06.05.2014 5 z 5

Úžasná kniha. Literární chuťovka. Obdivuji Merleho, že takto uchopil obtížné a riskantní téma, velká odvaha.
Četlo se to báječně a přitom poučné a nutící k zamyšlení. Člověk si klade otázky o sobě samém, jak by se zachoval, co by udělal.
Děkuji, pane Merle.

Posli
26.04.2014 4 z 5

Román se mi krásně četl a postava Roberta Langa mě velmi zaujala. Možná bych potřebovala ještě trochu víc rozvést Langovu osobnost, abych ji plně pochopila. Popisy toho, jak přemýšlel nad tím, jak bude vraždit Židy byly fascinující a tajil se mi při nich dech.

historikola
19.04.2014 5 z 5

Zdravím Vás přátele písmenek a knížek,

právě jsem dočetl tuto knížku. Je psaná z pohledu člověka, který žije v Německu a vyrůstá u přísného otce. Ten jeho život naplánoval tak, že chce, aby syn byl farářem. Syn Rudolf samozřejmě nechce. Dělá pro to vše, aby se tomu vyhnul. Nakonec se stejně dostane do církevní školy. Tam není dlouho.
Dostane se jako dobrovolník do Červeného kříže, kde v nemocnici pomáhá při běžném ošetření pečovat o válečné pacienty. Jsou to vojáci z války. Poprvé i podruhé zkoušel utéct do války a bojovat. Pokaždé se mu to podařilo jen částečně. Dostal se do vlaku, který odvážel vyléčené vojáky zpět na frontu. Tam v cíli vlaku vždy byl odchycen a vrácen zpět do Červeného kříže.
Po nějaké době se mu jeho sen splnil a dostal se na frontu. Zrovna probíhala první světová válka.
Abych neprozrazoval moc tak řeknu jen, že jeho sen se splnil na 100 a více procent. Ale to již poznáte v knížce.
Já jsem tuto knížku četl vždy večer před spaním. Neměl jsem to dělat. Několikrát se mi o té knížce zdálo a vždy jsem se probudil.
Knížka je výborně psaná. Bohužel některé pasáže, až moc krutě a detailně, ale bohužel je to realita co se tehdy děla. Spisovatel, akorát trochu více opepřil děj a vypíchl, některé pasáže více. Tato knížka mě donutila i po přečtení přemýšlet jaké to bylo a vracel jsem se k některým pasážím a četl jsem je znova a znova. Spisovatel píše pro mě normálně, takže není to těžká četba. Spíše je to těžké téma. S vědomím, že se to tak nějak někomu stalo.
U knížky jsem nezaznamenal moc pasáží, které by se vlekly nebo byly nesmyslné. Je to jedna z těch knížek, kterou nemůžete u další stránky jen tak odložit na další čtení.
Knížka je dobře napsaná a stojí za to ji přečíst. Jestli stojí za to ji vlastnit v knihovně.....za mě ano.
Děj knížky jsem nesrovnával s jinou knihou. I když je to možné. Každý tam vidí nějaký děj s jiné knížky. Ale je to tím, že je to válečné téma a toto téma se prostě a jednoduše opakuje. Tato knížka, ale vzala příběh přesně opačně než všichni co psali něco podobného. Příběh vypráví člen něměcké armády se svého pohledu (ne spisovatel, ale postava Rudolfa v knížce).
Vím, že četba i jiné věci jsou strašně individuální. Ale za sebe doporučuji přečíst si tuto knížku.

Scathia
15.04.2014 5 z 5

Geniálně zvrácené... Skvělé vidět pohled druhé strany na masakr druhé světové války. Ne, že bych Rudolfa litovala, ale když se člověk zamyslí, v jeho očích opravdu nedělal nic špatného.... a to pomyšlení na porozumění s ním je fakt zvrácené... brrrr

Majda11
25.03.2014

Vynikající kniha. Poutavě napsaná, i když ne s příliš veselou tematikou. Přečtení knihy mě vedlo k určitému zamyšlení nad tím, jak lidé mohli takto jednat, jak člověk může být něčeho takový schopný. Hlavní hrdina řeší problematiku, kterou dostal za úkol. Kam ukládat několik stovek těl mrtvých židů a do toho všeho řeší svou rodinu. Opravdu zajímavý kontrast. Kniha se čte velmi dobře a rychle a je zde pěkně popsána problematika doby.

Martinka 135
10.03.2014 4 z 5

Ač kniha už od prologu na mne působila tak, že má Hösse vylíčit v tom nejhorším světle, tak, jak už zde bylo několikrát zmíněno, bylo mi ho v závěru spíše líto. Vázaly mě k němu všemožné pocity, ale určitě ne nenávist. V jistém smyslu jsem v některých rysech jeho charakteru našla zalíbení (nemluvnost, přemýšlivost, důslednost, zodpovědnost...). Vesměs vlastně nemám ráda hysterické lidi, kteří své emoce dávají okázale najevo, takže chlad hlavního hrdiny mi byl spíše sympatický. Sáhněte si všichni do svědomí a přemýšlejte, zda byste byli skutečně tak odvážní neuposlechnout rozkazů shora, jak tvrdíte.

Najulka
24.02.2014 3 z 5

Jedna z knih, která ve vás vyvolá rozpor.. na jednu stranu jí chcete dočíst, protože je zajímavá, ale na druhou si nepřejete nic jiného, než aby už byl konec, protože se ve vás v některých pasážích vaří krev. Byla to první a nejspíš jediná kniha tohohle žánru. Opět sem si uvědomila, proč takovéhle knihy nečtu. Pro mě je kniha útěkem od problémů, uklidnění.. kdežto při čtení téhle knihy bych polovině postav nejradši rozbila ciferník. Přesto je ale velice zajímavá a koho tahle tématika zajímá, doporučuji mu si ji přečíst.